PODPOWIEDZI:

Dekoder DVB-T2/HEVC | TOP 5 |

Poz.ObrazekNazwaNajlepsza cena
1GTMedia GT COMBOGTMedia GT COMBO489 zł
2Wiwa H.265 PROWiwa H.265 PRO108 zł
3Amiko Mini 4KAmiko Mini 4K214 zł
4Ferguson Ariva T-75Ferguson Ariva T-75135 zł
5Amiko STB Viper Combo 4K V30Amiko STB Viper Combo 4K V30417 zł
Dekoder DVB-T2/HEVC | TOP 5 |

Zakup tunera DVB-T2/HEVC to wymóg dla wielu polskich domów, które nie były gotowe na zmiany związane z rozgłaszaniem telewizji naziemnej. Dla uzyskania lepszej jakości obrazu oraz dźwięku, a także potencjalnie większej ilości kanałów, konieczna była aktualizacja wykorzystywanego w naszym kraju standardu. Jeżeli nie zamierzasz kupować z tej okazji nowego telewizora, dekoder rozwiąże twoje problemy.

Dekoder ze wsparciem DVB-T2 oraz HEVC ma jedną główną zaletę. Jest tani. Jeżeli posiadasz w salonie działającego staruszka, którego wymieniać nie chcesz, z różnych powodów, dostęp do telewizji naziemnej uzyskasz nawet w okolicach stówki.

Jaki Dekoder DVB-T2/HEVC?

1. GTMedia GT COMBO

GTMedia GT COMBO na białym tle

Obsługiwana rozdzielczość

Do 4K

Obsługa HbbTV

Nie

Najważniejsze zalety

Rozbudowane EPG

Obsługa 10-bitowych kolorów

PVR - Możliwość nagrywania na zewnętrzny dysk

Programowalny pilot Bluetooth z mikrofonem

Wi-Fi 2,4 GHz/5 GHz

Wejście USB 3.0

Wejście Ethernet

Wsparcie teletekstu

Timeshift

Odtwarzanie filmów z USB

HDMI CEC

Android 9.0

GTMedia GT COMBO oferta w Ceneo

Nie ma co ukrywać, GTMedia GT COMBO jest drogi. Istnieje jednak spora szansa, że tak naprawdę go nie potrzebujesz. To model z wyższej półki i jest kilka cech, które windują jego cenę w górę.

Przede wszystkim to opcja combo, to znaczy ze złączami do odbierania sygnału naziemnego, kablowego oraz satelitarnego. W dodatku zdolna do obsługi rozdzielczości 4K - chociaż nie ma informacji na temat obsługi HLG lub Dolby AC-4 - a także 10-bitowego koloru, wykorzystywanego przez niektóre kanały.

Ten dekoder DVB-T2 zbiera świetne opinie - nie tylko ze względu na jakość i czułość głowicy. Składa się na nie na przykład szybkość pracy i to, że całość pracuje na Androidzie. Poradzi sobie z większością serwisów streamingowych (chociaż tylko w 480p), na przykład Netflixem lub HBO. W dodatku GTMEDIA GT COMBO jest w pełni spolszczony, więc na pewno nie będziesz mieć problemów z jego obsługą. Producent dorzucił też pilot Bluetooth, nie musisz więc kierować go wprost na tuner.

2. Wiwa H.265 PRO

Wiwa H.265 PRO na białym tle

Obsługiwana rozdzielczość

Do Full HD

Obsługa HbbTV

Nie

Najważniejsze zalety

Timeshift

Metalowa obudowa

Programowalny pilot

Wejście USB

Funkcja nagrywania

Funkcja odtwarzania

EPG

Możliwość dokupienia anteny Wi-Fi

TV SCART do analogowych telewizorów

HDMI

Obsługa teletekstu

Wiwa H.265 PRO oferta w Ceneo

Często polecany, a przede wszystkim niedrogi tuner DVB-T2/HEVC. To tani dekoder, który pomimo tego ma metalową obudowę, wyświetlacz i programowalny oraz wygodny pilot. Co ważne, Wiwa H.265 PRO ma również wejście TV SCART, świetnie sprawdzi się więc jako sposób na oglądanie telewizji naziemnej DVB-T2 na starym telewizorze kineskopowym. Według testerów, pomimo niskiej ceny, ten model bardzo szybko zmienia kanały.

Jest tu jedno wejście USB - w nietypowym miejscu, bo z przodu - do którego możesz podłączyć na przykład pendrive. Dzięki temu odtworzysz ulubione filmy lub muzykę, a także nagrasz właśnie trwający film lub wykorzystasz możliwości funkcji Timeshift do dowolnego cofania oglądanego programu. W tym tunerze są też aplikacje sieciowe - w tym YouTube.

3. Amiko Mini 4K

Amiko Mini 4K na białym tle

Obsługiwana rozdzielczość

Do 4K

Obsługa HbbTV

Nie

Najważniejsze zalety

2 porty USB 2.0

Wejście Ethernet

HDMI CEC

Timeshift

EPG

Możliwość nagrywania wraz z oglądaniem innego kanału

Odtwarzanie filmów z USB

Obsługa teletekstu

Dodatkowy zewnętrzny czujnik podczerwieni

AV TV RCA do analogowych telewizorów

Amiko Mini 4K oferta w Ceneo

Amiko Mini 4K to nowoczesny dekoder DVB-T2, który bez problemu pozwoli ci na korzystanie z uroków telewizji naziemnej po zmianie standardu. Co ważne, to dekoder 4K. Nie spełnia pełnych wymogów rządowych (brak tu wsparcia dla HLG lub Dolby AC-4), ale poradzi sobie z treściami odtwarzanymi wprost z dysku twardego lub pendrive’a poprzez USB. Nawiasem mówiąc - są tu dwa wejścia USB.

W sam raz pod korzystanie z funkcji timeshift lub nagrywanie twojego ulubionego programu. Podczas nagrywania możesz oglądać jednocześnie inny kanał - byle w tym samym MUX-ie. Jest tu też atrakcyjna funkcja EPG pokazująca program tygodniowy, obsługa teletekstu i HDMI CEC pozwalający automatycznie włączać telewizor wraz z załączeniem tunera..

Producent zadbał także o wejście Ethernet. Miłym dodatkiem jest zewnętrzny czujnik podczerwieni - bez problemu skorzystasz z pilota do sterowania Amiko Mini 4K schowanym za telewizorem. Szkoda, że nie ma pilota z Bluetooth, ale nie można mieć wszystkiego.

4. Ferguson Ariva T-75

Ferguson Ariva T-75 na białym tle

Obsługiwana rozdzielczość

Do Full HD

Obsługa HbbTV

Nie

Najważniejsze zalety

Dwa porty USB

Pilot Bluetooth

Możliwość dokupienia dongla Wi-Fi

TV SCART do analogowych telewizorów

EPG

Funkcja nagrywania

Obsługa 10-bitowych kolorów

Funkcja odtwarzania

Obsługa teletekstu

Timeshift

HDMI

Ferguson Ariva T-75 oferta w Ceneo

Ferguson Ariva T-75 jest dekoderem DVB-T2 o dość ciekawym designie. Na dodatek to model bardzo sensownie wyceniony. Jest często polecany, ale ze względu na cenę i zastosowane bardziej budżetowe podzespoły zdarza mu się zacinać. W dodatku nie ma wejścia Ethernet, chociaż możesz dokupić odbiornik Wi-Fi.

Ta opcja ma sens, bo są tu aż dwa porty USB. W takiej konfiguracji do drugiego możesz podłączyć dysk twardy lub pendrive po to, aby odtwarzać filmy i zdjęcia lub nagrywać ulubione programy. Jest też funkcja Timeshift, która pozwoli ci bez problemu cofać oglądany film oraz nieprogramowalny pilot Bluetooth. Dzięki zastosowaniu tego standardu łączności możesz sterować dekoderem bez celowania w odbiornik podczerwieni.

5. Amiko STB Viper Combo 4K V30

Amiko Stb Viper Combo 4K V30 na białym tle

Obsługiwana rozdzielczość

Do 4K

Obsługa HbbTV

Tak, 2.0 (potencjał na aktualizację)

Najważniejsze zalety

1 port USB 2.0 i 1 USB 3.0

Ethernet

Obsługa 10-bitowej głębi kolorów

HDMI

EPG

Wsparcie dla Kodi, czyli programu multimedialnego

System operacyjny Linux

Wbudowane Wi-Fi 2,4 GHz

Obsługa teletekstu

Timeshift

Funkcja nagrywania

Funkcja odtwarzania

Amiko Stb Viper Combo 4K V30 oferta w Ceneo

Amiko STB Viper Combo 4K V30 to, jak sama nazwa wskazuje, model combo, czyli łączący ze sobą podzespoły pozwalające na odbieranie sygnałów z różnych standardów telewizji. W tym przypadku to nie tylko dekoder DVB-T2, czyli naziemnej, ale i satelitarnej oraz kablowej. W dodatku obsługuje obraz nawet o jakości 4K, wraz z 10-bitową głębią kolorów i HDR-em. Nie ma informacji na temat obsługi Dolby AC-4. Co najważniejsze, pracuje na systemie Linux.

Tym samym to model raczej dla osób, które chcą mieć w pełni programowalny tuner DVB-T2. To solidny i szybki sprzęt, ale poważnie się zastanów, czy na pewno potrzebujesz jego możliwości. Jest wydajny i zbiera świetnie opinie w sieci, a w dodatku sklepy zwykle sprzedają już prekonfigurowane modele tunerów DVB-T2 z Linuxem, ale prawdę mówiąc, taki sprzęt to jak strzelanie z armaty w komara, jeżeli tylko chcesz pooglądać trochę telewizji naziemnej.

Jest tu nawet obsługa HbbTV, chociaż w wersji 2.0, a nie wymaganej 2.0.1. Istnieje możliwość, że w przyszłości pojawi się nowa wersja wtyczki, która to naprawi. Na rynku obecnie i tak praktycznie nie ma obsługujących odpowiedni standard HbbTV dekoderów, więc lepsze to niż nic.

Zobacz video ranking polecanych dekoderów DVB-T2/HEVC

Na co zwrócić uwagę, kupując tuner DVB-T2/HEVC?

Najważniejszą rzeczą, która pozwoli ci kontynuować oglądanie telewizji naziemnej po zmianach, jest DVB-T2 i HEVC, czyli dwa standardy odbioru i dekodowania transmisji. To jednak nie wszystko. Kupując tuner DVB-T2, sprawdź też następujące kwestie:

  • Timeshift - ta funkcja pozwoli ci samodzielnie naprawić jeden z największych minusów oglądania telewizji. Za jej pomocą zatrzymasz lub cofniesz trwającą transmisję. Nawet tani tuner DVB-T2, o ile posiada taką funkcję, tymczasowo zapisuje na bieżąco oglądany program na podłączonym do urządzenia dysku twardym lub pendrivie.
  • Obsługiwana rozdzielczość - nie każdy niedrogi tuner DVB-T2 wykorzysta pełnię możliwości nowowprowadzonego standardu transmisji telewizji naziemnej. Przed zakupem sprawdź, jaką obsługuje rozdzielczość. Wprowadzenie DVB-T2 wraz z H.265 (czyli HEVC) stworzyło grunt nawet pod kanały 4K. Dobrze, jeżeli tuner obsługuje taką jakość, ale to nie musi być wcale tak ważne, jeśli i tak nie masz telewizora wyświetlającego obraz w tej rozdzielczości. Poza tym ustawodawca przewiduje dla kanałów 4K wymóg wsparcia HLG, PQ10 i Dolby AC-4. Taki zestaw technologii trudno znaleźć w tunerach.
  • PVR - funkcja nagrywania jest często głównym powodem, dla którego kupuje się tuner DVB-T2. Dzięki niej zapiszesz interesujący cię program lub film wprost na podłączonym przez USB do dekodera dysku twardym lub pendrivie. Niektóre tunery pozwalają na jednoczesne oglądanie innego kanału, ale to raczej charakterystyka droższych sprzętów.
  • Podłączenie do Internetu - wbudowany port Ethernet lub możliwość podłączenia tunera do sieci Wi-Fi to rzecz może nie niezbędna w polecanym dekoderze DVB-T2, ale na pewno przydatna. Da ci to na przykład dostęp do przeglądarki, łatwej aktualizacji urządzenia, a nawet (przy otwartym systemie operacyjnym, takim jak na przykład Android) do instalacji dodatkowego oprogramowania, w tym aplikacji IPTV pod telewizję internetową.
  • EPG - inaczej pisząc, elektroniczny program. Ta funkcja pozwoli ci łatwo podejrzeć ramówkę dla wybranego kanału (często na cały tydzień) lub jednocześnie kilku naraz. Przydaje się do lepszego rozplanowania tego, co będziesz oglądać w najbliższym tygodniu, bez kupowania telegazety lub zaglądania do Internetu. Nierzadko łączy się z funkcją PVR, pozwalając ci zaplanować nagrywanie konkretnego programu w nadchodzącym dniu

blog comments powered by Disqus
Dekoder DVB-T2/HEVC | TOP 5 |