Radzimy Krok Po Kroku - Czym Powinniśmy Się Kierować Podczas Zakupu Kamery Cyfrowej

Radzimy Krok Po Kroku - Czym Powinniśmy Się Kierować Podczas Zakupu Kamery Cyfrowej

Kamera cyfrowa to sprzęt, który rejestruje obraz i dźwięk zapisując sygnał audiowizualny w postaci cyfrowej. Z pewnością wiele osób twierdzi, iż w dobie smartfonów jest zbyteczna i zupełnie niepotrzebna, ponieważ sami możemy nagrać film na własnym telefonie. Jednak zastanówmy się: jaka będzie jakość filmiku na komórce, a jaka na kamerze cyfrowej?

Odpowiedź jest prosta: na kamerze niezaprzeczalnie lepsza! Zazwyczaj zapis materiału dokonuje się na taśmie Digital Video w kasetach DV i MiniDV, na płycie DVD, karcie pamięci lub dysku twardym. Jeżeli chcesz nagrać film, który będziesz mógł odtworzyć po kilku albo nawet kilkunastu latach, już dziś zainwestuj w kamerę cyfrową. Wybór  dostępnego sprzętu jest ogromny, tylko który spełni akurat twoje oczekiwania? Oto parę podpowiedzi, które z pewnością pomogą Ci w doborze odpowiedniej kamery dla siebie.

Rodzaje kamer cyfrowych

Przy wyborze kamery cyfrowej ważny jest przede wszystkim podział dotyczący odbiorców, dla których dany sprzęt jest skierowany, ich umiejętności oraz cena. Na rynku dostępne są następujące typy kamer:

KAmera

Amatorskie (konsumenckie) – cieszące się największą popularnością kamery dla początkujących albo średnio-zaawansowanych osób, które pragną po prostu uwiecznić  na filmie ważne momenty ze swojego życia (urodziny, ślub, chrzest, wycieczkę itp.). Można ją kupić nawet za kilkaset zł - oczywiście im bardziej nowoczesny sprzęt, tym drożej kosztuje.

Zobacz jaką kamerę kupić

Półprofesjonalne – połączenie prostoty i profesjonalizmu. Jeżeli ktoś posiada większe doświadczenie w tworzeniu filmów, to bez wątpienia rozwinie swoje umiejętności . Koszt urządzenia to ok. 10 000 zł.

Profesjonalne – przeznaczone dla zawodowych operatorów relacjonujących ważne wydarzenia lub reportaże telewizyjne. Taki sprzęt znajdziemy w redakcji publicystycznej, w studiu foto-video lub na weselu. Są bardziej masywne niż kamery amatorskie, często do ich użycia potrzebny jest stelaż lub statyw. Charakteryzują się wysoką jakością nagrań. Koszt powyżej 10 000 zł.

Minikamery to bardziej gadżety, które można ukryć  praktycznie wszędzie - nawet w długopisie. Skierowane są głównie dla prywatnych detektywów i zazdrosnych małżonków tropiących swojego męża bądź żonę.

Kamera do filmowania sportów ekstremalnych – sprzęt mały, lekki  i wytrzymały. Kamera powinna być wodoodporna i nieczuła na drgania, uderzenia i pył. Dzięki specjalnym zabezpieczeniom można ją przypiąć do narciarskich gogli lub kasku. Możemy zatem filmować obraz w taki sposób, jak sami go dostrzegamy.

Kamera

Na co zwracać uwagę kupując kamerę cyfrową?

  • Jakość zapisu – im bardziej innowacyjna, tym lepsza będzie jakość obrazu. W najnowszej generacji kamerach cyfrowych wykorzystuje się format HD. Im wyższa liczba przy skrócie HD, tym lepszy efekt.
  • Rozdzielczość – w kamerze cyfrowej podawana jest w milionach pikseli. Im wyższa rozdzielczość, tym większą ilość danych możemy zapisać za jednym razem, a obraz stanie się bardziej wyrazisty.
  • Rodzaj matrycy – decyduje o dokładności nagrywanego sygnału wideo. Matryca ma za zadanie przekształcenie obrazu na impulsy elektryczne, które można zapisać w postaci cyfrowej – elektronicznej.
  • Ekran - najwięcej kamer posiada jedynie ekran LCD, dzięki któremu można kontrolować nagrywany materiał.

Zwracając uwagę na wielkość lub rozdzielczość, warto dodatkowo w sklepie dowiedzieć się jaka jest:

  • Jasność ekranu – im lepsza, tym sprzęt bardziej sprawdzi się w mocno oświetlonych pomieszczeniach lub w słoneczne dni.
  • Dotykowa  obsługa  ekranu – przede wszystkim należy rozważyć, czy sterowanie wyświetlaczem nie sprawi nam problemów.

Nie zapominajmy, że przy większym i jaśniejszym ekranie, szybciej wyczerpuje się bateria.

  • Obiektyw - element umożliwiający przybliżanie i oddalanie znajdujących się przed nami przedmiotów. Wyróżniamy w nim dwa zoomy: cyfrowy i optyczny, jednak tylko ten drugi charakteryzuje się wysokiej jakości obrazem .

Innymi  wyznacznikami obiektywu, o których warto pamiętać są:

Kamera

  • ogniskowa – im mniejsza, tym szerszy kadr.  Przyda się on np. przy filmowaniu krajobrazu lub ujęciach w małych pomieszczeniach. Najlepsza wartość to 33-35 mm.
  • jasność – im niższa, tym jaśniejszy obraz. Wywiera także spory wpływ na ostrość kolorów.  
  • Stabilizacja obrazu – w optycznym systemie za redukcję nadmiernego ruchu ręki odpowiedzialny jest obiektyw. Dzięki niemu obraz nie jest „roztrzęsiony”, a jakość filmu jest bardzo dobra. W systemie cyfrowym modyfikacja obrazu następuje dopiero po nagraniu filmu, przy pomocy wbudowanych układów.

Rekordy popularności biją kamery z wkomponowanym modułem GPS. Kupując taki sprzęt, możesz bez problemu filmować przejazdy rowerowe lub motocyklowe, z jednoczesnym rejestrowaniem przebiegu drogi na mapie.

Chcesz kupić profesjonalną kamerę Sony?

Warto także rozejrzeć się za kamerą z funkcją WiFi. Interfejs pozwoli nam komunikować się z innymi mechanizmami bez kabla. Nagrane filmiki można od razu wrzucać na Facebooka lub YouTube. Bez kabla jest też możliwe zapisywanie plików na dysku komputera albo wyświetlanie obrazu na ekranie telewizora. Jest to doskonała alternatywa dla wygodnych osób, dzielących się swoją prywatnością w sieci.

Kamera

Jeżeli  interesujesz się kinematografią trójwymiarową i twoim marzeniem jest stworzenie filmu w tej właśnie technologii, możesz te pragnienia zrealizować. Niektórzy producenci oferują kamery posiadające trójwymiarowe obiektywy, stwarzające niepowtarzalne dotąd możliwości rodem z  Hollywood! Jednak aby obejrzeć nagrany materiał, trzeba także posiadać trójwymiarowy telewizor. Końcowy koszt całego zestawu może być zatem bardzo drogi.


Najpopularniejsze Gry na PC. Zobacz ceny

Podsumowanie

Nabywcy kamery cyfrowej mają coraz większe wymagania co do posiadanego sprzętu. Ma on być jak najbardziej wszechstronny i komfortowy w obsłudze. W tej chwili najmniejsze kamery kompaktowe mają rozmiar telefonu komórkowego, w związku z czym możemy schować ją do kieszeni lub powiesić na szyi przy pomocy smyczy. Standardowe kamery amatorskie bezproblemowo zmieścimy w dłoni. Ich waga wraz z baterią, nie jest wyższa niż 300 gramów.

Jakie kamery są najlepsze?

Aby dodatkowo ułatwić wybór przedstawiamy Wam najpopularniejsze obecnie modele wg. rankingu kamer z 5/2017.

Poz.ObrazekNazwaGdzie kupić?
1Sony NEX-FS700 Sony NEX-FS700 Tu kupisz najtaniej!
2Sony HDR-CX6 Sony HDR-CX6 Tu kupisz najtaniej!
3Sony HDR-CX450 Sony HDR-CX450 Tu kupisz najtaniej!
4Sony FDR-AXP33 Sony FDR-AXP33 Tu kupisz najtaniej!
5Panasonic HC-V160 Panasonic HC-V160 Tu kupisz najtaniej!
6Panasonic HC-V770 Panasonic HC-V770 Tu kupisz najtaniej!
7Panasonic HC-X920 Panasonic HC-X920 Tu kupisz najtaniej!
8Sony HDR-CX405 Sony HDR-CX405 Tu kupisz najtaniej!
9Arri Alexa Mini Arri Alexa Mini Tu kupisz najtaniej!
10Sony HDR-CX240 Sony HDR-CX240 Tu kupisz najtaniej!
11Sony FDR-AX53 Sony FDR-AX53 Tu kupisz najtaniej!
12JVC GY-HM70 JVC GY-HM70 Tu kupisz najtaniej!
13Sony HXR-MC2500E Sony HXR-MC2500E Tu kupisz najtaniej!
14Panasonic HC-X1000 Panasonic HC-X1000 Tu kupisz najtaniej!
15Sony HDR-PJ410 Sony HDR-PJ410 Tu kupisz najtaniej!
16Canon HF G25 LEGRIA Canon HF G25 LEGRIA Tu kupisz najtaniej!
17Panasonic HC-VXF990P-K Panasonic HC-VXF990P-K Tu kupisz najtaniej!
18Panasonic HC-V180EP-K Panasonic HC-V180EP-K Tu kupisz najtaniej!
19Panasonic AG-AC8 Panasonic AG-AC8 Tu kupisz najtaniej!
20Sony HDR-PJ810 Sony HDR-PJ810 Tu kupisz najtaniej!
21Sony MV1 Sony MV1 Tu kupisz najtaniej!
22Sony HXR-NX100 Sony HXR-NX100 Tu kupisz najtaniej!
23Sony FDR-AX1 Sony FDR-AX1 Tu kupisz najtaniej!
24Panasonic HC-V380 Panasonic HC-V380 Tu kupisz najtaniej!
25Canon EOS C100 Canon EOS C100 Tu kupisz najtaniej!
26Sony FDR-AX100 Sony FDR-AX100 Tu kupisz najtaniej!
27Easypix DVC5227 Easypix DVC5227 Tu kupisz najtaniej!
28Panasonic HC-VX980EP-K Panasonic HC-VX980EP-K Tu kupisz najtaniej!
29Sony PXW-FS7 Sony PXW-FS7 Tu kupisz najtaniej!
30Sony HDR-PJ620 Sony HDR-PJ620 Tu kupisz najtaniej!

Zobacz więcej: TOP 30 Najbardziej Popularnych Kamer Zeszłego Miesiąca!

Obejrzyj inne materiały na VideoTesty.pl
blog comments powered by Disqus
more