PODPOWIEDZI:

Radzimy Krok po Kroku - Czym Powinniśmy Się Kierować Podczas Zakupu Kamery Cyfrowej

Radzimy Krok po Kroku - Czym Powinniśmy Się Kierować Podczas Zakupu Kamery Cyfrowej

Kamera cyfrowa to sprzęt, który rejestruje obraz i dźwięk zapisując sygnał audiowizualny w postaci cyfrowej. Z pewnością wiele osób twierdzi, iż w dobie smartfonów jest zbyteczna i zupełnie niepotrzebna, ponieważ sami możemy nagrać film na własnym telefonie. Jednak zastanówmy się: jaka będzie jakość filmiku na komórce, a jaka na kamerze cyfrowej?

Odpowiedź jest prosta: na kamerze niezaprzeczalnie lepsza! Zazwyczaj zapis materiału dokonuje się na taśmie Digital Video w kasetach DV i MiniDV, na płycie DVD, karcie pamięci lub dysku twardym. Jeżeli chcesz nagrać film, który będziesz mógł odtworzyć po kilku albo nawet kilkunastu latach, już dziś zainwestuj w kamerę cyfrową. Wybór  dostępnego sprzętu jest ogromny, tylko który spełni akurat twoje oczekiwania? Oto parę podpowiedzi, które z pewnością pomogą Ci w doborze odpowiedniej kamery dla siebie.

Rodzaje kamer cyfrowych

Przy wyborze kamery cyfrowej ważny jest przede wszystkim podział dotyczący odbiorców, dla których dany sprzęt jest skierowany, ich umiejętności oraz cena. Na rynku dostępne są następujące typy kamer:

Kamera

Amatorskie (konsumenckie) – cieszące się największą popularnością kamery dla początkujących albo średnio-zaawansowanych osób, które pragną po prostu uwiecznić na filmie ważne momenty ze swojego życia (urodziny, ślub, chrzest, wycieczkę itp.). Można ją kupić nawet za kilkaset zł - oczywiście im bardziej nowoczesny sprzęt, tym drożej kosztuje.

Półprofesjonalne – połączenie prostoty i profesjonalizmu. Jeżeli ktoś posiada większe doświadczenie w tworzeniu filmów, to bez wątpienia rozwinie swoje umiejętności. Koszt urządzenia to ok. 10 000 zł.

Profesjonalne – przeznaczone dla zawodowych operatorów relacjonujących ważne wydarzenia lub reportaże telewizyjne. Taki sprzęt znajdziemy w redakcji publicystycznej, w studiu foto-video lub na weselu. Są bardziej masywne niż kamery amatorskie, często do ich użycia potrzebny jest stelaż lub statyw. Charakteryzują się wysoką jakością nagrań. Koszt powyżej 10 000 zł.

Minikamery - to bardziej gadżety, które można ukryć praktycznie wszędzie - nawet w długopisie. Skierowane są głównie dla prywatnych detektywów i zazdrosnych małżonków tropiących swojego męża bądź żonę.

Kamera do filmowania sportów ekstremalnych – sprzęt mały, lekki  i wytrzymały. Kamera powinna być wodoodporna i nieczuła na drgania, uderzenia i pył. Dzięki specjalnym zabezpieczeniom można ją przypiąć do narciarskich gogli lub kasku. Możemy zatem filmować obraz w taki sposób, jak sami go dostrzegamy.

Zobacz też: Ranking kamer cyfrowych

Kamera cyfrowa

Na co zwracać uwagę kupując kamerę cyfrową?

Jakość zapisu – im bardziej innowacyjna, tym lepsza będzie jakość obrazu. W najnowszej generacji kamerach cyfrowych wykorzystuje się format HD. Im wyższa liczba przy skrócie HD, tym lepszy efekt.

Rozdzielczość – w kamerze cyfrowej podawana jest w milionach pikseli. Im wyższa rozdzielczość, tym większą ilość danych możemy zapisać za jednym razem, a obraz stanie się bardziej wyrazisty.

Rodzaj matrycy – decyduje o dokładności nagrywanego sygnału wideo. Matryca ma za zadanie przekształcenie obrazu na impulsy elektryczne, które można zapisać w postaci cyfrowej – elektronicznej.

Ekran - najwięcej kamer posiada jedynie ekran LCD, dzięki któremu można kontrolować nagrywany materiał.

Zwracając uwagę na wielkość lub rozdzielczość, warto dodatkowo w sklepie dowiedzieć się jaka jest:

Jasność ekranu – im lepsza, tym sprzęt bardziej sprawdzi się w mocno oświetlonych pomieszczeniach lub w słoneczne dni.

Dotykowa  obsługa  ekranu – przede wszystkim należy rozważyć, czy sterowanie wyświetlaczem nie sprawi nam problemów.

Nie zapominajmy, że przy większym i jaśniejszym ekranie, szybciej wyczerpuje się bateria.

Obiektyw - element umożliwiający przybliżanie i oddalanie znajdujących się przed nami przedmiotów. Wyróżniamy w nim dwa zoomy: cyfrowy i optyczny, jednak tylko ten drugi charakteryzuje się wysokiej jakości obrazem .

Innymi  wyznacznikami obiektywu, o których warto pamiętać są:

Kamera

Ogniskowa – im mniejsza, tym szerszy kadr.  Przyda się on np. przy filmowaniu krajobrazu lub ujęciach w małych pomieszczeniach. Najlepsza wartość to 33-35 mm.

Jasność – im niższa, tym jaśniejszy obraz. Wywiera także spory wpływ na ostrość kolorów.

Stabilizacja obrazu – w optycznym systemie za redukcję nadmiernego ruchu ręki odpowiedzialny jest obiektyw. Dzięki niemu obraz nie jest „roztrzęsiony”, a jakość filmu jest bardzo dobra. W systemie cyfrowym modyfikacja obrazu następuje dopiero po nagraniu filmu, przy pomocy wbudowanych układów.

Rekordy popularności biją kamery z wkomponowanym modułem GPS. Kupując taki sprzęt, możesz bez problemu filmować przejazdy rowerowe lub motocyklowe, z jednoczesnym rejestrowaniem przebiegu drogi na mapie.

Warto także rozejrzeć się za kamerą z funkcją WiFi. Interfejs pozwoli nam komunikować się z innymi mechanizmami bez kabla. Nagrane filmiki można od razu wrzucać na Facebooka lub YouTube. Bez kabla jest też możliwe zapisywanie plików na dysku komputera albo wyświetlanie obrazu na ekranie telewizora. Jest to doskonała alternatywa dla wygodnych osób, dzielących się swoją prywatnością w sieci.

Kamera

Jeżeli  interesujesz się kinematografią trójwymiarową i twoim marzeniem jest stworzenie filmu w tej właśnie technologii, możesz te pragnienia zrealizować. Niektórzy producenci oferują kamery posiadające trójwymiarowe obiektywy, stwarzające niepowtarzalne dotąd możliwości rodem z  Hollywood! Jednak aby obejrzeć nagrany materiał, trzeba także posiadać trójwymiarowy telewizor. Końcowy koszt całego zestawu może być zatem bardzo drogi.

Podsumowanie

Nabywcy kamery cyfrowej mają coraz większe wymagania co do posiadanego sprzętu. Ma on być jak najbardziej wszechstronny i komfortowy w obsłudze. W tej chwili najmniejsze kamery kompaktowe mają rozmiar telefonu komórkowego, w związku z czym możemy schować ją do kieszeni lub powiesić na szyi przy pomocy smyczy. Standardowe kamery amatorskie bezproblemowo zmieścimy w dłoni. Ich waga wraz z baterią, nie jest wyższa niż 300 gramów.

blog comments powered by Disqus
Radzimy Krok po Kroku - Czym Powinniśmy Się Kierować Podczas Zakupu Kamery Cyfrowej