PODPOWIEDZI:

Walka o Prawo do Naprawy, premiera Unreal Engine 5, panele solarne działające nocą - VideoNews 345

Walka o Prawo do Naprawy, premiera Unreal Engine 5, panele solarne działające nocą - VideoNews 345

Bywają ciekawsze tygodnie, bywają też nudniejsze. Czasem znajduję masę informacji z premierami technologii, czasem tydzień dominują naukowe przełomy, które nieprędko trafią do konsumenta. O wszystkim przeczytacie w VideoNewsie 345 - podsumowaniu tygodnia w świecie technologii.

W tym tygodniu waszej uwadze polecamy:

Po więcej treści z Videotestów zapraszamy do grupy Testerzy Videotestów na Facebooku!

Krótko i na temat

  • Jeśli mieszkasz w Japonii i uwielbiasz automaty, ale mieszkasz daleko od "Łapy szczęścia", Google ma dla ciebie rozwiązanie - rozgrywkę na twoim telefonie. 11 lipca w japońskim Google Play mają pojawić się aplikacje, które pozwolą za opłatą zagrać, a nagrody będą wysyłane pocztą. 
  • Do Polski trafił OPPO Find X5 Pro ze Snapdragonem 8 Gen 1. Producent, świadomy ciepła, jakie generuje ten procesor, stworzył etui z hydrożelem, które pochłania wilgoć z powietrza, by użyć ją do schłodzenia obudowy, a następnie odparowuje przyciągnięte ciepło. Etui jest ekskluzywne dla rynku chińskiego. 

OPPO Ice Skin to nowa generacja etui dla telefonów

  • Elon Musk stał się największym udziałowcem Twittera, przejmując 9,2% udziałów w spółce. Jednym z jego postulatów jest wprowadzenie przycisku do edycji Tweetów, nad czym twórcy portalu już pracują.
  • Roaming w Unii Europejskiej na korzystnych warunkach zostanie przedłużony o kolejnych 10 lat, do połowy 2032 roku. 
  • Windows 11 nie zyskuje na popularności w tempie, jakiego mógł oczekiwać Microsoft. Według raportu AdDuplex Windows 11 znajduje się na 19,4% komputerów, a jego wzrost popularności z miesiąca na miesiąc jest znikomy.
  • Meta nie ustaje w planach cyfrowej waluty. Financial Times donosi o próbie stworzenia środka płatniczego w obrębie ekosystemu Mety. Nie byłyby to kryptowaluty, a jedynie tokeny uzyskiwane za realne pieniądze.

Nowy Samsung Galaxy S może być chłodniejszy

  • Najnowszy Samsung z serii Galaxy S może być oparty o procesor... Mediateka. Firma nawiązała strategiczną współpracę z tajwańskim producentem procesorów.

Unia Europejska walczy o prawo do naprawy

Według badania Eurobarometru, 77% konsumentów w UE wolałoby naprawić swoje urządzenia niż kupić nowe. Dlatego Parlament Europejski stworzył wspólną listę priorytetów przy tworzeniu fundamentów prawa do naprawy. W trzecim kwartale tego roku głosowanie nad nim zostanie podjęte przez Komisję Europejską. Jednym z kluczowych założeń jest wydłużenie okresu gwarancji na sprzęty elektroniczne.

Prawo do naprawy może ułatwić naprawę elektroniki (fot. Kilian Seiler)

Telefon z długą gwarancją aktualizacji - teraz 100 zł taniej!

Aby do tego doszło, produkty mają być wytwarzane w sposób bezpieczny, który pozwoli na prostą wymianę i naprawę elementów. Producenci mają zachęcać konsumentów do naprawy urządzeń poprzez premie oraz bezpłatnie dostępną informację o prawie do naprawy. Ponadto urządzenia mają otrzymywać gwarancje czasu aktualizacji oprogramowania, a w planach jest także stworzenie systemu informującego o naprawialności i trwałości urządzeń.

Energia z paneli słonecznych uzyskiwana w nocy?

Uczeni z Uniwersytetu Stanforda stworzyli układ opierający się na panelach słonecznych, który może wytwarzać niewielką ilość energii... nocą. Wszystko dzięki wykorzystaniu fotonów, jakie emituje panel (promieniowanie podczerwone). Ciepło uciekające z paneli zasila termogenerator, który działa najefektywniej, gdy temperatura powietrza jest nieco większa niż powierzchni panelu. 

Panele słoneczne mogą też dawać energię nocą (fot. Nuno Marques)

Najbardziej efektywny pomiar pozwolił na pobranie 50 miliwatów z metra kwadratowego (0,05W/m2). Teoretyczny limit takiej reakcji według Sida Assawaworrarita do od 1 do 2W na m2. Taki termogenerator nie traci właściwości z czasem, jak ma to miejsce przy bateriach, więc mógłby odpowiadać za na przykład zasilanie sensorów i niewielkich urządzeń badawczych wymagających elektryczności przez całą dobę. 

Niedługo w ciemności zobaczymy wszystkie kolory?

O ile ludzkie oko nie widzi widm fal poza długościami od 400 do 700 nanometrów, tak większość sensorów światłoczułych nie ma problemów z rejestrowaniem wiązek podczerwieni. Problemem było przetworzenie tych informacji na widzialne spektrum barw. Aby osiągnąć przełom, uczeni zaczęli rejestrować zdjęcia aparatami monochromatycznymi działającymi na określonych długościach fal i doświetlali je monochromatycznymi lampami. 

Łączenie trzech zdjęć podczerwonych jedno daje wrażenie rzeczywistego koloru

Do przełomu doszło, gdy algorytm korzystający z baz głębokiego nauczania U-Net zaczął łączyć trzy obrazki w jeden obraz, który miał odtworzyć kolory widoczne dla ludzkiego oka. Efekt nie jest mocno szczegółowy, a sama praca jest jedynie dowodem na okiełznanie technologii. W przyszłości algorytm mógłby pracować nie tylko w noktowizji, ale i przy fotografii nocnej.

Przyszłością budowy komputerów jest... Miód?

Naukowcy z Waszyngtońskiego Uniwersytetu Stanowego stworzyli opornik z pamięcią (memrystor) na bazie... miodu. Takie rozwiązanie może przechowywać jeden bajt informacji. Na początku należało zmienić miód w ciało stałe, a następnie umieścić go między dwoma elektrodami. Powstały w ten sposób mechanizm przypomina działaniem synapsę ludzkiego mózgu, a naukowcy liczą, że taki układ może pomóc w tworzeniu chipsetów "myślących" jak ludzki mózg. 

Czipy mogą mieć łączenia z miodu (fot. Brian Kostiuk)

Dzięki temu memrystory procesują wiadomości w oparciu o projektowanie neurokomputerowe. Takie struktury istnieją od dawna i mają potencjał w tworzeniu komputerów kwantowych. Jednocześnie wykonanie ich z miodu jest potencjalnie bardziej ekologiczne, tańsze, a przy tym lepiej odprowadza ciepło niż obecne układy. 

Unreal Engine 5 oficjalnie dostępny, Epic zapowiada nowe projekty

Podczas prezentacji The State of Unreal firma zaprezentowała najnowszy silnik graficzny Unreal i udostępniła go w Epic Games Store. Przy okazji firma opublikowała demo Lyra Starter Game, w którym zobaczymy mechaniki unikalne dla Unreal Engine oraz wcześniej dostępną wyłącznie na konsolach makietę miasta, która posłużyła do stworzenia promocji filmu z serii Matrix. Część przełomowych funkcji, jak oświetlenie Lumen czy generowanie świata z cząstek Nanyte, na razie zarezerwowano wyłącznie dla gier. 

Laptop, który podoła Unreal Engine 5!

Epic Games zapowiedział strategiczną współpracę z LEGO, której efektem ma być metawersum dla dzieci i nastolatków poniżej 16 roku życia. Wcześniej o powstawaniu nowej odsłony Wiedźmina na Unreal Engine 5 informował CD Projekt RED. W tym tygodniu dostaliśmy potwierdzenie, że powstaje nowa odsłona serii Tomb Raider, także oparta o Unreal Engine 5.


Przeczytaj także:


Źródła:

blog comments powered by Disqus
Walka o Prawo do Naprawy, premiera Unreal Engine 5, panele solarne działające nocą - VideoNews 345