PODPOWIEDZI:
Sharp FQ8EG - Telewizor 65cali, QLED za mniej niż 4000 zł 💰

Sony odpowiada na Game Pass, nowe karty Intela, słuchawki antysmogowe - VideoNews 344

Sony odpowiada na Game Pass, nowe karty Intela, słuchawki antysmogowe - VideoNews 344

Zdarzają się takie tygodnie, w których suma wiadomości składa się na wrażenie, że po prostu jest... dziwnie. Technologia potrafi zaskakiwać na różne sposoby i o tym opowie 343 odcinek VideoNewsa.

W tym tygodniu waszą uwagę chcę zwrócić na:

Zapraszamy was na TikToka Videotestów!

Krótko i na temat

  • Xiaomi opublikowało polskie ceny dla serii Xiaomi 12. Najtańszy model 12X zakupimy za 3199 złotych, Xiaomi 12 za 3799 (128 GB) lub 3999 (256 GB), a Xiaomi 12 Pro za 5199 złotych.
  • Tymczasem OPPO potwierdziło, że do Polski dotrze flagowy model Find X5 Pro. Więcej o smartfonie OPPO dowiecie się z relacji na MWC.
  • Microsoft może wzmocnić Xbox Game Pass, dodając opcję zakupu abonamentu rodzinnego. Według przecieków Windows Central byłby to abonament dla maksymalnie 5 graczy o łącznej cenie niższej niż 5 osobnych abonamentów.
  • A tymczasem 14 czerwca dotrze do Polski abonament Disney+. Miesięcznie przyjdzie za niego zapłacić 28,99 zł, a jednorazowa opłata roczna to 289 zł.
  • Uczeni z MIT nauczyli robota czterokończynowego... biegania. Mini Cheetah może poruszać się z prędkością 14,5 km/h po dowolnym terenie

  • Play sfinalizował transakcję przejęcia UPC na kwotę 7 miliardów złotych. Według zapewnień biura prasowego, przejęcie nie wiąże się z działaniami ze strony klientów.
  • Redakcja 9 to 5 Google znalazła w plikach źródłowych Androida 13 projekt systemu lokalizatorów Bluetooth. Google może szykować bezpośrednią konkurencję dla AirTagów od Apple.
  • Samsung, wzorem Apple, rozpocznie w Stanach Zjednoczonych program samodzielnej naprawy smartfonów. Na pierwszy ogień pójdą przedstawiciele serii S20 i S21 oraz Tab S7.

Karty graficzne Intel ARC oficjalnie

Intel zaczął ekspansję na rynku kart graficznych od jednostek z serii Arc 3 z architekturą ACM-G11, które trafią do laptopów i notebooków. Model Arc A350M wyposażono w 6 rdzeni Xe oraz 6 jednostek Ray Tracing i 4 GB pamięci operacyjnej, a taktowanie rdzeni to 1150 MHz. W Arc A370M taktowanie to 1550 MHz, a w dodatku rdzeni Xe i jednostek Ray Tracing jest już po 8. Na modele Arc 5 i Arc 7 oparte o architekturę ACM-G10 przyjdzie zaczekać

Rdzenie Xe będą główną gwiazdą nowych kart Intela

Promocja na laptopa z RTX 3050!

Pierwsze benchmarki Intel Arc A350M pokazują, że moc najtańszego wariantu o TDP 25-35W jest niższa niż w laptopowych modelach z serii RTX 3050. Bliżej im do GTX 1650 Ti, jednak karta Intela obsługuje śledzenie promieni, biblioteki DirectX 12 Ultimate oraz XeSS - technologię podbijania rozdzielczości bez zużywania mocy sprzętu.

Przewagą Intela ma być Deep Link - mocniejsza integracja procesora z grafiką

Super Sampling od Intela pojawi się w późniejszej części roku. Z kolei na mocniejsze karty, w tym dedykowane rozwiązania dla komputerów stacjonarnych, przyjdzie nam czekać do lata. Ceny laptopów z Arc 3 mają zaczynać się od 899 dolarów, czyli około 3800 zł.

Sony rozszerza ofertę Playstation Plus

Dotychczasowy plan usługi Playstation Plus to teraz PS Plus Essential i nie zmieni się zakres działania tej usługi, jak i jej cena - 240 zł rocznie. Nowością jest Playstation Plus Extra, który dodatkowo zaoferuje dostęp do 400 gier z katalogu Playstation 4 i Playstation 5 - za ten plan zapłacimy rocznie 99,99 euro (obecnie ok. 460 zł). Zawartość katalogu gier nie jest jeszcze znana. 

Playstation Plus otrzyma nowe szaty

► Sprawdź aktualną cenę Playstation Plus!

Połączeniem Playstation Now z Playstation Plus jest plan PS Plus Extra. Za 119,99 euro rocznie (około 555 zł) otrzymamy benefity Playstation Plus Extra oraz dostęp do dodatkowych 340 gier, w tym tytuły z PS3, PSP, PS2 czy PS One. Część z nich będzie można strumieniować na PS4 i PS5 oraz komputery, inne będą wymagały pobrania. Ponadto otrzymamy część gier w wersji trial do przetestowania przed zakupem. 

W Polsce nie zobaczymy jednak Playstation Plus Extra ze względu na brak dostępu do usług strumieniowania. Na nasz rynek trafi PS Plus Deluxe, choć Sony obiecało, że do końca roku rozszerzy listę rynków, gdzie będzie świadczyć usługi strumieniowania. Nowe usługi wystartują w czerwcu tego roku.

Maska ze słuchawkami od... Dysona?

Dyson Zone połączył słuchawki z oczyszczaczem powietrza, który możemy nosić na twarzy. W tym celu wykorzystał filtry powietrza na nausznikach oraz medium elektrostatyczne, które zgarnia cząsteczki kurzu powietrza bez potrzeby wykorzystania ciągu powietrza. Z kolei słuchawki mają zapewnić mocną aktywną redukcję szumów. To, co wyróżnia produkt, to brak kontaktu z ustami użytkownika - czyste powietrze ma znaleźć się dookoła naszych ust i nosa. 

Słuchawki będą miały programowalny tryb oddychania z lekkim, powolnym nawiewem lub szybszymi trybami dla aktywności. Bateria ma wytrzymywać do 4,5 godzin filtrowania w trybie oszczędnym i włączającym się okazjonalnie oraz do 90 minut przy intensywnym, ciągłym nawiewie. Nad rozwiązaniem pracowano 6 lat, a producent stworzył około 500 prototypów. Dyson Zone trafi do sprzedaży jesienią, a jego cena ma oscylować między 500 a 1000 funtów (2750-5500 zł). 

Monitor Samsunga ze smart TV i wyglądem Macbooka

Samsung Smart Monitor M8 oferuje 32-calowy panel VA o rozdzielczości 4K i z odświeżaniem 60 Hz. Obsłuży materiały zgodne ze standardem HDR 10+ przy kontraście statycznym 3000:1 oraz 4 ms czasie reakcji pikseli. w Stanach Zjednoczonych pojawił się w czterech kolorach - białym, błękitnym, zielonym oraz różowym. Jego cena to 699 dolarów (około 2940 złotych) za biały lub 729 dolarów (około 3065 złotych) za pozostałe warianty.

Monitor Samsunga to tak naprawdę system Smart TV

To, co wyróżnia urządzenie Samsunga to system Tizen znany z jego Smart TV. M8 obsłuży popularne aplikacje streamingowe, przeglądarkę, tryb DeX, a także pakiet aplikacji Office 365. Do monitora przyczepimy też magnetycznie kamerę do videorozmów, a ponadto zaoferuje system głośników stereo. Może także stanowić hub inteligentnego domu.

Wymienne baterie powrócą do smartfonów

Parlament Europejski zaprezentuje innym organom Unii Europejskiej przegłosowaną w środę rezolucję. Według jej założeń producenci smartfonów i niewielkiej elektroniki użytkowej, ale także i pojazdów elektrycznych, mają zapewnić lepszy dostęp do baterii. Oprócz tego te mają być wymienne, a producenci pojazdów czy przemysł będą zobowiązani do całkowitego recyklowania akumulatorów. Zmiany miałyby wejść w życie z pierwszym stycznia 2024 roku.

Baterie telefonów są obecnie większe dlatego, że trudno je wymienić (fot. Tyler Lastovich)

Oprócz łatwości dostępu i wymiany baterii, producenci akumulatorów dla telefonów mieliby je recyklować w 70% do 2025 roku i w 80% do 2030 roku. Ponadto z każdej baterii mieliby odzyskiwać metale ziem rzadkich - około 85% ołowiu czy 4% niklu i litu. W ramach tej regulacji Unia Europejska będzie także zmuszać producentów do wybierania takich łańcuchów produkcji, w których prawa człowieka są poszanowane. 

Magnetyczna plastelina, która jest... robotem

Uczeni z Uniwersytetu w Hong Kongu stworzyli robota przypominającego plastelinę. Dzięki wykorzystaniu alkoholu poliwinylowego, boraksu i cząsteczek magnesu neodymowego udało się stworzyć robota zdolnego do poruszania się. Oferuje dużą elastyczność - może zamykać obiekty w kształt C lub O, a także połączy się z innymi "robotami" po odcięciu. Rozwiązanie może przemieszczać się między szczelinami o szerokości zaledwie 1,5 milimetra.

A robot made of magnetic slime could be deployed inside the body to perform tasks such as retrieving objects swallowed by accident.https://t.co/EYpnx56vNOpic.twitter.com/zA3hMO80xQ

— New Scientist (@newscientist) March 31, 2022

Glut ma cechy cieczy nienewtonowskiej - może być twardszy, gdy otrzyma energię. Dzięki temu nada się do zamykania w swoim obrębie na przykład ciał obcych w żołądku. Aby zminiaturyzować toksyczność magnesów, uczeni otoczyli je warstwą silikonu. Do zastosowania ich w medycynie potrzeba jednak dłuższych testów.


Przeczytaj także:


Źródła:

blog comments powered by Disqus
Sony odpowiada na Game Pass, nowe karty Intela, słuchawki antysmogowe - VideoNews 344