PODPOWIEDZI:

PS5 Pro powstaje? iPhone'a kupisz w subskrypcji, Nothing phone (1) - VideoNews 343

PS5 Pro powstaje? iPhone'a kupisz w subskrypcji, Nothing phone (1) - VideoNews 343

Czy wszyscy w tym tygodniu chcą rzucić się na twoje pieniądze? Jeśli towarzyszy ci takie odczucie - nie jesteś sam. W tym tygodniu firmy technologiczne uznały, że dobrze byłoby mocniej dobrać się do naszych kieszeni i to w długim horyzoncie czasowym. O tym, ale i o najciekawszych innowacjach dowiecie się z VideoNewsa 343.

Pamiętajcie, że możecie zostawić nam follow na Tiktoku całkowicie za darmo. Oprócz tego zajrzyjcie do:

Krótko i na temat

 • GTA+ to nowa subskrypcja dla graczy GTA na konsolach nowej generacji. Od 29 marca za 6 dolarów miesięcznie otrzymacie 500000 kredytów, ulepszenia dla dodatkowych pojazdów oraz premie za wykonywane zadania i dedykowane opcje kosmetyczne.
 • Tymczasem, jeśli wierzyć raportowi Bloomberga, Sony zaprezentuje w przyszłym tygodniu nowe plany abonamentowe, w których znajdzie się dostęp do kultowych gier producenta sprzed lat. Połączenie Playstation Plus i Playstation Now ma stanowić konkurencję dla Xbox Game Pass.
 • EA zamierza zmienić nazwę swojej piłkarskiej gry. Ze względu na wysokie koszty licencjonowania terminu "FIFA" gry mogą zyskać nazwę "EA Sports Football Club". 

Logo EA Sports Football Club pojawia się w grze już od dekady

 • EA oddelegowało też DICE do tworzenia nowej odsłony Battlefield. Tom Henderson dotarł do wewnętrznych rozmów, według których serię czeka duży zwrot w kierunku tego, co sprawdzało się w przeszłości.
 • Z kolei Apple zwraca się ku przyszłości, w której widzi miejsce dla 15-calowego Macbooka bez dopisku Air, za to z notchem i procesorem M1, jak zaznacza Ming Chi Kuo.
 • Na koniec wspominamy Stephena Wilhite'a, wyłącznego twórcę formatu .GIF, który stworzył pod koniec lat 80. Inżynier, którego inwencja przyczyniła się do rozwoju kultury internetowej, zmarł w wieku 74 lat.

Telefon-widmo od Nothing powstaje

Podczas specyficznej prezentacji firma zapowiedziała budowanie ekosystemu, w którym partnerzy będą traktowani na równych zasadach co Nothing. Oprócz tego firma zapowiada stworzenie Nothing OS - choć w nazwie jest system operacyjny, to w gruncie rzeczy jest to rozwiązanie korzystające z Androida w czystej postaci. Większy nacisk ma być położony na sztuczną inteligencję, która ma dłużej utrzymywać najpopularniejsze aplikacje i efektywniej wyłączać te pobierające dane w tle.

Nothing OS wygląda jak nakładka na czystego Androida

Promocja na smartfon OPPO!

Pierwszą wersję launchera pobierzemy w kwietniu, a latem tego roku firma pokaże Nothing phone (1). Urządzenie będzie oparte o jednostkę Snapdragona, a producent zapewnia 3 lata aktualizacji Androida oraz 4 lata poprawek bezpieczeństwa. Producent nie ujawnił ceny oraz specyfikacji, zaznacza jednak, że chce, by jego urządzenia dogadywały się nie tylko z ekosystemem Google, ale i Apple.

Pierwsze plotki o Playstation 5 Pro

Informacje o mocniejszym wariancie Playstation 5 podaje redakcja RedGamingTech. Według niej konsola otrzymałaby układ od AMD wykonany w 5-nanometrowym albo 4-nanometrowym procesie litograficznym TSMC (ten drugi na wyłączność produkcji procesorów M2 ma Apple). Nowa jednostka od AMD pozwoli Sony na zastosowanie odpowiednika AMD FidelityFX Super Resolution, ale w oparciu o własne bazy danych. 

Playstation 5 może doczekać się następcy za dwa lata

Aktualna cena Playstation 5 w zestawie z grami!

Nowy układ to także większa moc - nawet dwukrotnie przy renderowaniu grafiki i 2,5-krotnie większa w obliczeniach śledzenia promieni. Wypłynięcie informacji pokrywa się z momentem dostarczenia twórcom oprogramowania nowych devkitów od Sony. Konsola trafiłaby na rynek albo pod koniec 2023, albo z początkiem 2024 roku

iPhone'a kupisz tylko w subskrypcji?

Według Bloomberga w przyszłym roku Apple chce zaproponować szeroko dostępny zakup iPhone'ów w ramach usługi subskrypcyjnej. Zakup miałby być przypisany do konta Apple ID. Kwota subskrypcji nie będzie wynosić ceny urządzenia podzielonej na 12 lub 24 miesiące, gdyż mogą do niej wliczać się pakiety usług pokroju Apple One. 

iPhone w modelu subskrypcyjnym nie byłby nowością

Apple oferuje szereg subskrypcji, wliczając iPhone Upgrade Program, w którym za opłacanie miesięcznej kwoty dostajemy dostęp do najnowszych urządzeń, a po roku opłacania możemy wymienić smartfon na nowy. Firma sprzedała w ubiegłym roku subskrypcje na łączną kwotę 68 miliardów dolarów. Motywacja może też płynąć ze strony akcjonariuszy, którzy widzą w takim modelu biznesowym większą stabilność.

Jedna aplikacja do wszystkich wiadomości?

Regulatorzy Unii Europejskiej opracowują zapisy Digital Markets Act, które ma wymusić na Big Techu uczciwą współpracę z mniejszymi podmiotami i zaprzestanie praktyk monopolowych pod groźbą kary w wysokości do 10% rocznego globalnego przychodu i 20% w przypadku powtarzających się naruszeń. Jednym z postanowień DMA jest dążenie do uniwersalnego klienta wiadomości. W tym celu DMA będzie zmuszać dużych graczy do otworzenia swojego API dla innych podmiotów. 

Unia Europejska postawi się gigantom technologii

Prawo będzie dotyczyć wszystkich podmiotów, które przyciągają miesięcznie 45 milionów aktywnych użytkowników oraz co najmniej 10000 klientów biznesowych. Oprócz jednolitych wiadomości, giganci działający w Europie mają zapewnić:

 • że użytkownicy mają pełne prawo do wycofania subskrypcji tak samo jak do jej rozpoczęcia;
 • że w przypadku najważniejszego oprogramowania nie będą narzucać swojego oprogramowania;
 • że deweloperzy aplikacji otrzymają równy dostęp do dodatkowych funkcjonalności smartfonów (np. NFC);
 • dostęp do danych informujących o efektywności marketingu lub reklamy na danej platformie;
 • że poinformują Komisję Europejską o planowanych przejęciach i fuzjach.

Jednocześnie nie mogą:

 • Prezentować swoich produktów i usług wyżej niż innych rozwiązań;
 • Ponownie wykorzystywać dane zebrane w ramach jednej usługi dla innych usług;
 • Stawiać niesprawiedliwych warunków dla użytkowników biznesowych;
 • Instalować przed uruchomieniem niektórych aplikacji;
 • Wymagać od deweloperów aplikacji wyboru konkretnych usług (np. systemów płatności), by ich aplikacje pojawiały się w sklepie;

Powyższe założenia są wstępne i muszą zostać zatwierdzone przez Radę i Parlament Europejski. Wtedy na wdrożenie zapisów będzie 6 miesięcy. 

Przełom w świecie tranzystorów

Naukowcy z Uniwersytetu Tsinghua w Pekinie twierdzą, że dokonali przełomu, tworząc najmniejszą jednostkę tranzystorową. W opublikowanych przez Nature badaniach pokazują, że udało się im zbudować bramkę tranzystorową o długości 0,34 nm, czyli w rozmiarze bliskim atomowi węgla. Do wykonania użyto grafenu wielopowierzchniowego i folię na bazie siarczku molibdenu o wysokim oporze, przy czym wiązka grafenu służyła za elektrodę.

Najmniejszy tranzystor na planecie

Rozwiązanie jest na ten moment jedynie próbą, której nie udało się przekształcić w linię produkcyjną. Gdy tak się jednak stanie, możliwe będzie tworzenie miniaturowych urządzeń o ogromnej mocy obliczeniowej. Jeśli nawet dojdzie do produkcji w oparciu o siarczek molibdenu, jego cena będzie musiała znacząco spaść, by rozwiązanie pojawiło się w sprzętach konsumenckich. 

Z kilku zdjęć interaktywny obraz 3D

Nvidia podzieliła się video prezentującym rozwinięcie powstałej w 2020 roku techniki NeRF - "neuralnych pól blasku" - stref świetlnych, na bazie których algorytm wytwarza obrazy rozszerzające rzeczywistość ze zdjęć. Wszystko, czego potrzeba, to "kilka tuzinów" zdjęć zarejestrowanych z różnych perspektyw oraz informację o położeniu aparatu w momencie rejestrowania zdjęć. Potem, na bazie długości fali świetlnej oraz informacji o kolorach generuje się brakujące przestrzenie.

Co szczególnie imponujące, scenę wygenerowano w rozdzielczości 1920x1080 pikseli, co wyróżnia technologię Nvidii w porównaniu z konkurencją. Nvidia chwali się też, że udało się jej skrócić czas renderu do kilku sekund z kilku minut. Firma widzi przyszłość technologii w zdjęciach 3D i tanim produkowaniu przestrzeni w grach.


Przeczytaj także:


Źródła:

blog comments powered by Disqus
PS5 Pro powstaje? iPhone'a kupisz w subskrypcji, Nothing phone (1) - VideoNews 343