PODPOWIEDZI:
Budżetowe słuchawki, które warto kupić? Pierwsze wrażenia z modelami Baseus

Jak dobrze wybrać głośniki komputerowe? Na co zwrócić uwagę?

Jak dobrze wybrać głośniki komputerowe? Na co zwrócić uwagę?

Na rynku znajduje się mnóstwo różnych modeli głośników komputerowych. Wybór odpowiedniego sprzętu może stanowić wyzwanie, szczególnie jeśli nie jesteś pewien, jakiego sprzętu potrzebujesz. Kolumny 2.0, zestawy z subwooferem, duże czy małe głośniki. Możliwości jest naprawdę mnóstwo i w odpowiedzi na to przygotowałem poradnik, jak dobrze wybrać głośniki komputerowe.

Wybrać dobre głośniki komputerowe to pewna sztuka, a trafny dobór sprzętu to gwarancja zadowolenia z użytkowania nawet na lata. Dobrze wziąć pod uwagę jak największą ilość aspektów, żeby zawęzić wybór. Wszystkie znane i według mnie ważne elementy, które mają znaczenie przy wyborze głośników komputerowych, zawarłem w tym tekście. Dzięki niemu ułatwisz sobie przeprawę przez ogrom sprzętu, który znajdziesz na rynku głośników komputerowych.

Pamiętaj, by przed zakupami ustalić własne oczekiwania względem sprzętu. Wybór będzie zgoła inny, gdy szukasz głośników, które będą służyć jako monitory odsłuchowe w domowym studiu, aniżeli gdy zależy Ci na modelu służącym jako kino domowe. To jedynie wierzchołek tej góry lodowej i wszelkie aspekty wyjaśnię poniżej.

Ważne elementy specyfikacji technicznej dobrych głośników komputerowych

Na początek chciałbym zwrócić uwagę na istotne w głośnikach komputerowych aspekty techniczne. Od nich powinieneś zaczynać weryfikację każdego sprzętu. Są to bazowe elementy i od nich zależą możliwości nagłośnieniowe danego urządzenia.

Najważniejszym elementem, który informuje o tym, jak głośno i wyraźnie zagrają głośniki, jest moc. W specyfikacjach znajdziesz często dwie wartości, które się do niej odnoszą. Ta, która powinna Cię interesować, to RMS. Jest to średnia bezpieczna moc, z której korzysta układ - najbardziej wiarygodny wyznacznik dla danego zestawu.

Moc idzie w parze z rozmiarem, a także układem samych głośników, choć nie jest to kwestia całkowicie oczywista. Większe głośniki to więcej przestrzeni w obudowie na montaż mocniejszych przetworników, stąd te różnice.

Kolejną rzeczą ze specyfikacji technicznej, na którą warto zerknąć, jest pasmo przenoszenia. Informuje o tym, na jakich częstotliwościach głośniki będą mogły przesłać dźwięki. Im szersze pasmo, tym lepiej, natomiast należy pamiętać, że tanie głośniki nie będą brylować w tym aspekcie. Z kolei małe konstrukcje nie osiągną najniższych częstotliwości, przez co będzie w nich utykał bas. Choć ten parametr nie da Ci 100% pewności, da Ci pogląd na to, jakie dźwięki będzie w stanie wydobyć z siebie dany model.

Głośniki komputerowe Edifier Airpulse A200

Jakie złącza potrzebują dobre głośniki komputerowe?

Im bardziej wartościowy produkt, tym więcej opcji połączenia. Mowa tu o różnych złączach przewodowych (optycznych, koaksjalnych, RCA, AUX), jak i o bezprzewodowym łączu Bluetooth.

W przypadku najprostszych urządzeń, które mają jedynie nieco polepszać dźwięk z komputera czy laptopa na biurku, nie ma zbyt dużego wyboru, jeśli chodzi o złącza przewodowe. Czasem zdarzy się tanie urządzenie, które oferuje standard Bluetooth i nad tym się warto pochylić. Bezprzewodowe głośniki komputerowe zapewniają spory komfort użytkowania, szczególnie gdy podczas codziennych zajęć często korzystasz ze smartfona jako źródła dźwięku.

Ogólnie rzecz biorąc, im więcej takich złącz, tym większe możliwości i komfort wyboru preferowanego sposobu łączności. Dodatkowo jednocześnie podłączysz kilka sprzętów, dzięki czemu nie będziesz musiał ich przepinać, a swobodnie przełączysz się między urządzeniami.

Dobrze, abyś wziął pod uwagę, co oprócz samego komputera chcesz podłączyć do głośników i według tego wybrał sprzęt, który oferuje pożądane przez Ciebie złącze.

Poza opcjami samego połączenia sprzętu wiele modeli oferuje także wejście mini-jack dla słuchawek. Spotkasz je często, chociaż nie zawsze i konkretny wybór zależy od tego, jak często chcesz z tego wejścia korzystać. Nie jest to jednak moim zdaniem niezbędny element wyposażenia.

Głośniki komputerowe do muzyki czy filmów i gier?

Ciężko jest zadowolić wszystkich. W przypadku głośników komputerowych trudno natomiast o sprzęt, który perfekcyjnie nadaje się do oglądania filmów czy grania w gry i słuchania muzyki jednocześnie. Nawiązując do zdania ze wstępu o zdefiniowaniu własnych potrzeb, to właśnie jedna z nich, dyskusyjnie najważniejsza.

Gdy mowa o bazowych, tanich głośnikach, nie masz co sobie tym zaprzątać głowy, bo nie będą błyszczeć w żadnej kategorii, a po prostu pomogą Ci stworzyć nieco lepszą scenę na twoim stanowisku komputerowym. Pytanie pojawia się dopiero przy urządzeniach powyżej kilkuset złotych.

Najważniejszy aspekt, z którego pomocą można rozróżnić, w czym lepiej radzą sobie głośniki, to układ. Konkretne konstrukcje lepiej radzą sobie w pewnych sytuacjach, dlatego na tym właśnie warto się skupić.

Jaki układ i rozmiar głośników jest dla Ciebie odpowiedni?

Pośród głośników komputerowych można rozróżnić 5 typów konstrukcji:

 • 1.0
 • 2.0
 • 2.1
 • 5.1
 • Listwy dźwiękowe

Z wyżej wymienionych najbardziej popularne są głośniki 2.0 i 2.1. W przypadku zwykłych głośników komputerowych 2.0 większą frajdę ze słuchania muzyki czy oglądania filmów da Ci zestaw z subwooferem, dzięki bogatszym niskim tonom i szerszej scenie. Nieco inaczej ma się sprawa w przypadku kolumn aktywnych, które posiadają swój własny wzmacniacz i przetworniki niskotonowe. Wtedy sprawa wygląda nieco inaczej.

Spore kolumny aktywne nie zmieszczą się na małym biurku. Jeśli nie masz zbyt dużo miejsca na stanowisku komputerowym, musisz się z tym liczyć i wybrać mniejszy model. Jeśli jednak znajdziesz na nie miejsce, a zależy Ci na muzyce w dobrej jakości czy masz do czynienia z muzyką od strony twórczej, to kolumny aktywne będą idealnym wyborem.

Zestaw głośników komputerowych 5.1Dzięki swojej budowie oddadzą Ci pełny dźwięk, nie narzucając przy tym przesadnej przestrzenności, która cechuje głośniki komputerowe 5.1. Ta jest przydatna podczas oglądania filmów czy grania w gry, gdzie wspomaga to immersję, wciągając w dane środowisko. Dobre głośniki komputerowe do słuchania muzyki oferują surowe brzmienie, tak by jak najlepiej oddać samą muzykę.

Jeśli zatem szukasz czegoś konkretnie do słuchania muzyki, wybierz kolumny aktywne 2.0. W przypadku gdy dużo grasz, oglądasz filmy i chcesz korzystać z głośników nie tylko przy komputerze, ale i konsoli czy telewizorze wtedy najlepszy będzie zestaw 5.1. Gdy celujesz w coś pomiędzy i chcesz znaleźć nie do końca złoty środek, dobrym zakupem będą głośniki komputerowe 2.1.

Pamiętaj, że gdy decydujesz się na spory sprzęt, musisz mieć miejsce, by sensownie rozmieścić go w pomieszczeniu. Jeśli Ci go brakuje, rozsądniej jest wybrać małe głośniki komputerowe. Przy odpowiednio wysokiej kwocie dostaniesz modele, które w miarę możliwości nadrobią braki konstrukcyjne.

Technologie i standardy w głośnikach komputerowych

Wykorzystane technologie i certyfikaty są w stanie powiedzieć Ci, z jakim sprzętem masz do czynienia.

Wyróżniłem 3 serie standardów, które pojawiały się najczęściej w przypadku głośników komputerowych:

 • Dolby - chyba najlepiej znane standardy związane z kodowaniem i kompresją audio, obecne w wielu sprzętach, nie tylko w głośnikach komputerowych. Poszczególnych wersji jest sporo, na przykład Dolby Atmos, które zapewnia przestrzenny dźwięk oparty o 3D, czy Dolby Digital - kodek, który zwiększa przepustowość sygnału. Obecność jednego z nich to oznaka dobrego dźwięku. Jeśli spotkałeś się ze sprzętem, który oznaczony jest którymś z certyfikatów Dolby, sprawdź dokładnie jego funkcje, wtedy dowiesz się, jak bardzo odpowiada on twoim potrzebom.
 • DTS - Digital Theatre Systems jest bezpośrednim konkurentem Dolby i ich systemy ogólnie uchodzą za lepsze, z małymi wyjątkami. To sprawia, że standardy DTS częściej znajdziesz w droższych głośnikach i sygnalizują dobrą jakość dźwięku nawet bardziej niż Dolby.

Certyfikat THX

 • THX - standard stworzony przez Tomlinsona Holmana na potrzeby filmu Gwiezdne Wojny: Powrót Jedi w 1982 roku. Ten standard ma wysokie wymagania względem jakości sprzętu, dzięki czemu obecność certyfikatu daje pewność, że sprzęt jest solidnie wykonany. Najważniejszy jednak element to organizacja przestrzeni dźwiękowej, która sprawia, że model z THX świetnie radzi sobie przy nagłaśnianiu środowiska filmu bądź gry. Niestety z muzyką nie radzą sobie najlepiej, nie jest to więc najpopularniejszy standard, a najczęściej znajdziesz go w głośnikach komputerowych Logitech.

przyjemne dodatki w głośnikach komputerowych

Czasem możesz mieć wrażenie, że niektóre dodatki wywołają jakąś rewolucję w twoim użytkowaniu lub że musisz akurat z danego skorzystać. Sprawa ma się natomiast tak, że na początku zawsze musisz upewnić się, że głośniki same w sobie serwują dobrą jakość sprzętową i dźwięku, a dopiero później przyjemne smaczki w postaci dodatków.

Jest kilka takich, na które warto zwrócić uwagę:

 • Oświetlenie RGB - dzięki oświetleniu stworzysz klimatyczne stanowisko komputerowe. Droższe modele oferują programowalny moduł, dzięki czemu ustawisz oświetlenie tak, jak Ci pasuje. Poza tym niektóre głośniki komputerowe RGB reagują na grę bądź film, co dodatkowo uatrakcyjni wrażenia.
 • Wejście USB Flash - dzięki wejściu USB Flash stworzysz autonomiczny zestaw grający z głośników komputerowych. Wystarczy pendrive z twoją ulubioną muzyką. Taki dodatek jest przyjemny, natomiast nie zdarza się w urządzeniach nastawionych na najwyższą jakość muzyki. Tam producenci z reguły całą uwagę poświęcają na dobre składowe samego urządzenia.
 • Moduł radiowy - z modułem radiowym sytuacja wygląda podobnie jak w przypadku USB Flash - głośniki będą grać bez włączonego komputera. Nie każdy lubi radio, ale nie każdy też posiada swoją playlistę na pendrivie i takie rozwiązanie może na przykład tobie umilić wykonywanie domowych obowiązków.
 • Tryby pracy - dzięki różnym trybom pracy możesz dostosować brzmienie swoich głośników do konkretnych wymagań w danej sytuacji. Tego rodzaju funkcję spotkasz raczej w droższych modelach. U poszczególnych producentów wygląda ona inaczej, zasada jest jednak taka sama: głośniki dostosowane do wymagań środowiska brzmieniowego to lepsze wrażenia słuchowe.

Zobacz też:Białe głośniki komputerowe

Ile wydać na dobre głośniki komputerowe?

Ceny głośników komputerowych wahają się od 30 do kilku tysięcy złotych, a znalazłby się i droższy sprzęt do profesjonalnego odsłuchu. To stwarza dużo możliwości wyboru, co potrafi być błogosławieństwem i przekleństwem jednocześnie. Dzięki temu nie musisz liczyć się zawsze z ogromnym wydatkiem, gdy zależy Ci na dobrych głośnikach komputerowych. Z drugiej strony ilość możliwości może przytłoczyć.

Głośnik komputerowy na biurkuNie będę bajerował i wmawiał Ci, że głośniki komputerowe za 30 złotych to solidny wybór, bo to zwyczajne kłamstwo i nikt myślący trzeźwo w nie nie uwierzy. Jeśli poszukujesz budżetowych głośników, celuj raczej w głośniki komputerowe do 100 złotych. Prawda jest natomiast taka, że to wstęp do ledwo grających głośników, a na audio nie warto oszczędzać.

Oczywiście nie wyciągniesz z kapelusza gotówki, której Ci brakuje na profesjonalne głośniki komputerowe. Jeśli jednak rozważasz zakup sprzętu, warto go nieco przeciągnąć, odłożyć większą ilość pieniędzy i zdecydować się na model wyższej jakości, który posłuży sprawnie przez lata. Kilkaset złotych to już całkiem przyzwoity pułap, w którym dostaniesz niezły sprzęt, a zdarzy się, że dostaniesz zaskakująco dobre głośniki komputerowe do 300 złotych.

Wniosek jest taki, że im więcej wydasz na głośniki komputerowe, tym lepszą jakość i więcej możliwości otrzymasz w zamian.

Zobacz też:Głośniki komputerowe do 200 złotych

Producenci znani z dobrych głośników komputerowych

Producentów na rynku komputerowym jest całkiem sporo. Oczywiście modele od danego producenta znajdują się w różnych pułapach cenowych i oferują różne możliwości sprzętowe. Jednak niektórzy producenci są lepiej znani i bardziej szanowani na rynku, co sprawia, że wybór ich sprzętu będzie bezpieczniejszy.

Ze wszystkich producentów wyróżnię tu 3, którzy oferują sporo cenionych modeli:

 • Edifier - marka, która najczęściej pojawiała się w naszych zestawieniach głośników komputerowych z powodu bardzo szerokiej oferty. Króluje przede wszystkim na wyższych półkach cenowych, gdzie oferuje wysokiej jakości sprzęt dla audiofili. Niemniej w niższych cenach również znajdziesz warte uwagi modele.
 • Logitech - producent, który słynie ze sprzętu komputerowego, w tym głośników komputerowych. Specjalizuje się w drobnych głośnikach 2.0 i zestawach z subwooferem. Najlepsze modele oferują środowisko przestrzenne 5.1 z certyfikatem THX. Za jego pomocą dają świetne wrażenia podczas grania czy oglądania.
 • Creative - trzecia firma, która bardzo często przewijała się w naszych zestawieniach, kojarzona ogólnie ze sprzętem audio. Głośniki komputerowe Creative to dość różnorodny sprzęt od głośników z subwooferem, po soundbary komputerowe, jednak najciekawsze produkty z oferty to niedużych rozmiarów głośniki 2.0.

Głośniki komputerowe CreativeTo, że zaznaczyłem tę trójkę, nie znaczy, że dyskredytuje to inne marki. Znajdziesz ciekawe modele od SVEN, Razer czy Genesis, które oferują dobry dźwięk i funkcje, jednak to właśnie te 3 marki stanowiły trzon dla wszystkich zestawień.

Podsumowanie

W tym poradniku opisałem wszystkie swoje spostrzeżenia i przydatne informacje, które wykorzystasz podczas zakupów. Jeśli nie chcesz szukać odpowiedniego modelu na własną rękę, skorzystaj ze stworzonych przeze mnie zestawień w rankingu głośników komputerowych.

W momencie, gdy zdefiniujesz swoje oczekiwania oraz budżet, wybór okaże się dużo łatwiejszy, niż mogłoby się z początku wydawać, dlatego istotne jest, byś wiedział, na czym zależy Ci w głośnikach komputerowych.

blog comments powered by Disqus
Jak dobrze wybrać głośniki komputerowe? Na co zwrócić uwagę?