PODPOWIEDZI:

Nowe Galaxy A, telewizory OLED od Samsunga, Rosja zabija technologię - VideoNews 342

Nowe Galaxy A, telewizory OLED od Samsunga, Rosja zabija technologię - VideoNews 342

Nad dyskusjami o technologii nadal ciąży widmo rosyjskiej agresji na Ukrainę i związanym z tych reperkusji, tak producenci nie przestają pokazywać swoich nowych urządzeń, a naukowcy zaskakiwać swoimi technologicznymi badaniami. O nowościach przeczytacie w VideoNewsie 342.

W tym tygodniu waszej uwadze polecamy:

Zapraszam do wzięcia udziału w charytatywnej aukcji z której dochód w całości przeznaczymy na zbiórkę na rzecz Ukrainie. 

Zapraszam też na TikToka Videotestów. Nie zabraknie poradników, informacji, ale też i treści na większym luzie.

Krótko i na temat

  • Amazon stworzył metodę rezygnacji z abonamentu Prime, która na tyle utrudniła użytkownikom zakończenie umowy, by od Amazonu odchodziło o 14% mniej osób w 2017 roku.
  • Instagram przygotowuje się na obsługę i wytwarzanie NFT. Poinformował o tym Mark Zuckerberg, choć nie zdradził, jak zadziała technologia. 
  • Microsoft testuje "reklamy" w eksploratorze plików. Oprócz standardowego widoku zaproponowano sporą przestrzeń zajętą przez informację o skorzystaniu z usługi OneDrive.

Użytkownik @teroalhonen pokazuje reklamy w eksploratorze plików

  • Macie chrapkę na 97-calowy telewizor OLED od LG, pierwszy w takim rozmiarze? Szykujcie 25000 euro, bo tyle przyjdzie zapłacić za najnowszy model LG C2.
  • Microsoft ma jednak powody do świętowania. Po raz pierwszy od startu nowej generacji konsol, sprzedaż Xboxów Series S/X była wyższa niż sprzedaż Playstation 5. Okazuje się jednak, że w lutym 2022 roku najpopularniejszy był Nintendo Switch. 
  • A na koniec, jeśli kiedykolwiek poczujecie się beznadziejnie, to pamiętajcie, że istnieje strona loser.com, która przekierowuje od 1995 roku do najgorszych osób. W tym miesiącu jest to Władimir Putin.

Samsung odgryza się Apple serią "A"

Najnowsi przedstawiciele serii - Galaxy A33 5G, Galaxy A53 5G i Galaxy A73 5G - otrzymają cztery lata aktualizacji systemu i 5 lat poprawek bezpieczeństwa systemu. W zamian producent pozbawia modelu A53 5G i A73 5G gniazda słuchawkowego, a wszystkie trzy modele trafią na rynek bez ładowarek. Jednocześnie wszystkie trzy telefony zachowują wodoodporność w standardzie IP 67 i sloty na kartę pamięci

Seria Galaxy A jest już niemal flagowa

Zobacz cenę Samsunga Galaxy A53 5G!

Najistotniejszą zmianą jest wykorzystanie procesora Exynos 1280, który Samsung wykonał w 5nm procesie litograficznym. Według Sammobile ta jednostka nie zagości w modelu A73 5G, gdzie producent postawił na Snapdragona 778 5G. Różnice między modelami stanowi też wielkość ekranu - 6,4 cala w A33 5G, 6,5 cala w A53 5G i 6,7 cala w A73 5G, a także rozdzielczość aparatów głównych - 48 Mpix w Galaxy A33 5G, 64 Mpix w Galaxy A53 5G oraz 108 Mpix w Galaxy A73 5G. Wszystkie z optyczną stabilizacją. Każde z urządzeń otrzymało też baterię 5000 mAh. 

Samsung stworzył telewizory OLED

Firma przez lata trzymała się paneli LCD i technologii kwantowej kropki. Teraz warstwa z kropkami kwantowymi zagości w serii S95B, która wykorzysta panele QD-OLED. Nowe panele Samsunga mają dać większą jasność - nawet 1500 nitów na 3% skrawku i 1000 nitów na 10% skrawku. Telewizory w rozmiarze 55 i 65 cali zaoferują rozdzielczość 4K i standard Dolby Vision, a pokrycie barw Rec.2020 wyniesie 90%.

Telewizory OLED Samsunga otrzymają warstwę kwantowych kropek

► OLED od LG ze 120 Hz w niskiej cenie!

Telewizor napędzany jest procesorem Quantum 4K, który pozwoli między innymi na podbijanie jakości materiałów czy skorzystanie z funkcji Dźwięku podążającego za Obiektem. W każdym z telewizorów producent zaimplementował 4 złącza HDMI 2.1 i odświeżanie ekranu 120 Hz. Polskie ceny serii S95B nie są jeszcze znane, ale za 55-calowy model w Stanach Zjednoczonych przyjdzie zapłacić 2200 dolarów, zaś za 65-calowy - 3000 dolarów.

Sztuczna inteligencja pozwoli zgłębić świat psychotropów

Nie będzie się to wiązało z tworzeniem algorytmów, które pozwoliłyby by komputerowi przeżyć stan odurzenia. Naukowcy z uniwersytetu McGilla w Montrealu biorą na warsztat pisemne raporty z narkotykowych przeżyć. Tych zebrano ponad 6850 i dotyczą 27 substancji, w tym ketaminy, MDMA czy LSD. Co ważne, wszystkie zapiski pochodzą od osób korzystających z substancji w codziennych warunkach.

Wpływ substancji odurzających na zdrowie psychiczne zbada algorytm

Przetworzone przez sztuczną inteligencję informacje mogą posłużyć między innymi do wdrażania substancji w proces leczenia zaburzeń psychicznych. Dane z opisów będą łączone z informacjami o tym, jakie neurony są aktywowane oraz pobudzane podczas przyjmowania psychodelików. Ze względu na szczątkowe informacje o składzie oraz ilości przyjmowanych specyfików, wyniki analizy będzie trzeba potraktować bardzo umownie.

Rosja dobija resztki świata technologii

Na początku tygodnia z Rosji całkowicie (poza VPN-em) zniknął Instagram. Roskomnadzor, urząd zajmujący się komunikacją i propagandą, uzasadnił decyzję popieraniem przez Metę (spółkę-matkę Instagrama) publikacji nawołujących do nienawiści wobec rosyjskiego rządu. Lokalni deweloperzy stworzyli alternatywę - Rossgram - która uruchomi się z początkiem kwietnia. Do tego czasu z Rosji może zniknąć Youtube - Roskomnadzor wywiera presję na Google, by ten nie zezwalał na publikację reklam "uderzających" w rosyjski rząd. Youtube nie odpowiedział na oskarżenia.

Yandex także może stracić na dyktatorskich zapędach rosyjskiego rządu

Rząd rosyjski odgraża się całemu światu. Firmy komputerowe od teraz mogą korzystać z IP spółek zagranicznych bez płacenia im. Ponadto sugeruje się, że strony z torrentami zostaną otwarte dla większej liczby użytkowników. Rosyjski rząd naciska też na przejmowanie coraz większej liczby podmiotów medialnych, na czym traci rosyjski odpowiednik Google - Yandex. Rosyjski gigant multimedialny najpewniej sprzeda swój agregator newsów oraz platformę do blogowania VK - sprzyjającemu rosyjskiemu rządowi gigantowi. 

Pomysł Nvidii i IBM na szybką grafikę

Proces nauczania maszynowego korzysta z dużej ilości danych, które przetwarzane są przez karty graficzne, a wczytywane z dysku SSD. W tym procesie wąskim gardłem jest procesor, który kontroluje przepływ surowych i przetworzonych informacji. Uczeni, a także badacze z Nvidii oraz IBM chcą skrócić proces modyfikacji danych poprzez wyrzucenie z niego procesorów

Karty graficzne mogą przyspieszyć

Projekt o nazwie Big accelerator Memory (BaM) ma sprawić, by układy graficzne mogły odczytywać i nadpisywać małe ilości danych na żądanie z dysku SSD. Bezpośredni dostęp wyłączałby procedury wejścia i wyjścia danych z układu scalonego procesora. Pierwsze testy napawają optymizmem i pokazują, że w pewnych scenariuszach takie ustawienie spisuje się lepiej. Rozwiązanie może też przydać się w konsumenckich zastosowaniach, by przykładowo szybciej wczytywać duże pliki gier.


Przeczytaj także:


Źródła:

blog comments powered by Disqus
Nowe Galaxy A, telewizory OLED od Samsunga, Rosja zabija technologię - VideoNews 342