PODPOWIEDZI:

Kombiwary – Czym Jest Kombiwar i Jaki Warto Kupić?

Kombiwary – Czym Jest Kombiwar i Jaki Warto Kupić?

Czym jest kombiwar? Jest to halogenowy opiekacz, w którym możemy podgrzewać, piec, gotować na parze i rozmrażać. To wielofunkcyjne urządzenie, zwane także kuchenką halogenową jest niezwykle proste w obsłudze, nie zużywa wiele energii i nie wymaga tłuszczu. To jednak nie koniec zalet kombiwaru.

Moc

Moc kombiwarów dostępnych na rynku jest podobna i wynosi od ok. 1200 do 1500 W. Samo urządzenie nie wymaga dużej energii, gdyż pojemność jest niewielka, zaś ciepło równomiernie rozprowadzane po całej misie. To duża zaleta względem tradycyjnych piekarników, które mają dużą pojemność i znaczna część energii jest po prostu marnowana. Zwłaszcza, że w wielu przypadkach przygotowujemy w nim potrawy o niewielkich gabarytach, niewymagające dużej powierzchni. W kombiwarze przygotujemy potrawy nie dość że taniej (zużywają nawet o połowę mniej energii elektrycznej), a do tego szybciej.

Pojemność misy

Pojemność misy kombiwarów wynosi od ok. 9 do 20 litrów. Jeśli kombiwar ma nam posłużyć do przygotowywania posiłków dla jednej, dwóch osób, najprawdopodobniej wystarczy nam mniejsze urządzenie, w którym potrawy upieką się szybciej. Sam kombiwar będzie zaś bardziej poręczny i zajmie mniej miejsca. Jeśli zaś nie ogranicza nas miejsce przechowywania kombiwaru, warto zdecydować się na większą misę. Wówczas przygotujemy w opiekaczu np. pizzę, kurczaka, kaczkę, ciasto lub inną większą żywność. Dobrym rozwiązaniem jest także dodatkowy element (kołnierz), którym możemy zwiększyć pojemność niektórych kombiwarów o około 7 litrów.

Jak kupić dobry kombiwar?

Temperatura

W czym tkwi moc kombiwarów? W dużej rozpiętości temperatur, które możemy ustawić. Bardzo często są to wartości od 60 do 250 stopni Celsjusza. Dzięki temu upieczemy pizzę w dużej temperaturze, rozmrozimy kurczaka lub podgrzejemy obiad. Pieczenie mięsa w niskiej temperaturze (około 80 stopni Celsjusza) to także doskonały sposób na to, by było soczyste, pełne smaku i rozpływające się w ustach. Uzyskanie tego w tradycyjnym piekarniku może być niemożliwe, gdyż często minimalną temperaturą jest np. 150 stopni Celsjusza. Niektóre kombiwary posiadają także funkcje łagodnego rozmrażania w niskiej temperaturze.

Sterowanie

Korzystanie z kombiwaru jest wyjątkowo proste i intuicyjne. Ustawiamy jedynie minutnik oraz żądaną temperaturę. Służą do tego najczęściej dwa mechaniczne pokrętła. Dzięki temu, że misa kombiwaru jest wykonana ze szkła, możemy na bieżąco obserwować, czy potrawa już jest gotowa. W kombiwarze zainstalowany jest wentylator, który odpowiada za równomierne rozprowadzenie temperatury, jednak warto sprawdzać, czy potrawa nie przypieka się zbyt mocno od góry, gdyż to właśnie u góry znajduje się halogenowy promiennik. Popularnym błędem podczas używania kombiwaru jest także umieszczenie w nim zbyt dużej ilości jedzenia, co uniemożliwia działanie obiegu powietrza.

Jak kupić dobry kombiwar?

Akcesoria

W zestawie z kombiwarem dostaniemy kilka przydatnych akcesoriów. Jednym z nich jest ruszt, za pomocą którego będziemy mogli grillować potrawy. Dzięki pieczeniu na ruszcie potrawa wypiecze się równomiernie od góry i od dołu oraz straci nadmiar tłuszczu. Aby móc piec więcej porcji mięsa, ryb lub warzyw możemy wybrać model z podwójnym rusztem. Kolejnym elementem, na który warto zwrócić uwagę przy zakupie jest tacka do gotowania na parze. Dzięki niej kombiwar posłuży nam także jako parowar. Co jeszcze znajdziemy w zestawie popularnych modeli kombiwarów? M.in. wspomniany już wcześniej element, za pomocą którego powiększymy pojemność misy. W ten sposób zmieścimy do środka np. dużego kurczaka lub kaczkę.

Funkcja automatycznego mycia

Mycie kombiwarów jest proste, gdyż nie posiada on wielu elementów. Misę możemy wymyć chociażby w zmywarce. Ale i tę czynność możemy sobie ułatwić. Niektóre kombiwary posiadają funkcję automatycznego mycia. Wystarczy wlać wodę z detergentem i włączyć funkcję mycia. Następnie należy wylać wodę, opłukać i osuszyć misę. Proste i skuteczne.

Jak kupić dobry kombiwar?

Automatyczne wyłączenie po podniesieniu rączki

Otworzenie pracującego urządzenia mogłoby skończyć się poparzeniem, dlatego producenci wyposażyli swoje urządzenia w dodatkowe zabezpieczenie. Polega ono na tym, że po podniesieniu uchwytu górnej pokrywy kombiwar samoczynnie się wyłącza. To proste i bardzo przydatne rozwiązanie, zwłaszcza jeśli zdarza nam się zamotać w kuchni.

Kombiwar to urządzenie tyleż praktyczne, co niedoceniane. Jego możliwości są bardzo duże. W kombiwarze upieczemy pyszną babkę, soczyste mięsa oraz zdrowe ryby. Przygotujemy warzywa na parze oraz dietetyczne posiłki. Użyjemy do rozmrożenia produktów albo podgrzania wcześniej posiłków. Ba, w kombiwarze możemy nawet usmażyć chrupiące frytki. To niedrogie (około 100-250 zł) urządzenie może być znakomitą alternatywą dla tradycyjnego piekarnika, np. gdy nie chcemy tracić miejsca w kuchni lub wynajmujemy mieszkanie bez piekarnika.

blog comments powered by Disqus
Kombiwary – Czym Jest Kombiwar i Jaki Warto Kupić?