PODPOWIEDZI:

Jak używać myjki do okien, aby nie zostawiała smug?

Jak używać myjki do okien, aby nie zostawiała smug?

Nie od dzisiaj wiadomo, że mycie okien potrafi zająć sporo wolnego czasu, a przy okazji wycisnąć z nas siódme poty. Po co tak się męczyć, skoro można użyć myjki do okien. W dzisiejszym materiale udzielimy Wam wielu porad, jak myć szyby myjką, tak aby błyszczały i nie było na nich smug. Dowiecie się, jak działa myjka do okien. Zapraszam!

Sięgając po myjkę do mycia okien, powinniśmy wiedzieć, jak prawidłowo obchodzić się z nią, aby nie zostawiała zacieków na szybie.

Kwestia nabrania wprawy to jedno, natomiast przestrzeganie wielu zasad podczas użytkowania tak prostego z pozoru urządzenia, to drugie. Za moment poznacie porady, dzięki którym mycie okien stanie się banalnie proste, a przede wszystkim szybkie i skuteczne.

kobieta, która myje szybę myjką marki Karcher

Mechanizm działania myjki do okien

Niezależnie od tego, czy posiadamy tanią myjkę do okien, czy też droższy produkt, to zasada działania jest bardzo prosta. Brudna woda jest wciągana (błyskawicznie zasysana) do specjalnego zbiornika, stąd często jest nazywana odkurzaczem do szyb. Po całkowitym napełnieniu, opróżniamy go, zachowując przy tym pełną higienę (nic nam nie leje się po rękach, nie przecieka).

Myjka nie powinna zostawiać plam ani smug na wszelkich szklanych powierzchniach (mowa nie tylko o oknach, ale na przykład kabinach prysznicowych, blacie stołu, kafelkach na ścianie, lustrach). Teoretycznie wystarczą szybkie i proste pociągnięcia, aby cieszyć się czystym oknem. W praktyce wygląda to troszkę inaczej.

Poza akumulatorowymi ściągaczkami do szyb spotkamy się z parownicami. Ale o tym, czy myjka do okien czy myjka parowa, możecie przeczytać w innym naszym materiale. Dowiecie się w nim wielu ciekawych różnic pomiędzy tymi urządzeniami do użytku domowego.

Jak prawidłowo myć okna myjką - Porady

Najważniejsze jest pozytywne podejście. Nie należy zrażać się, nawet jeżeli na początku coś nam gorzej wyjdzie. Profesjonalne myjki do okien nie powinny sprawić nam psikusa, ale pewne zasady obsługi ręcznej myjki trzeba poznać.

Użyj spryskiwacza

W zależności od urządzenia możemy spodziewać się dodanego do kompletu spryskiwacza. To dobra wiadomość. Cały proces zaczynamy od użycia owego gadżetu, w którym znajduje się woda z detergentem. Spryskujemy całą brudną szybę, tak aby te najcięższe zabrudzenia z łatwością zeszły. Taki zabieg z pewnością przyspieszy czyszczenie. Jeżeli nie posiadamy takowego, to wystarczy użyć zwykłego spryskiwacza z płynem do mycia szyb.

Sięgnij po pad z mikrofibry

Kolejnym krokiem jest rozcieranie płynu (punkt wcześniej) za pomocą specjalnego pada z mikrofibry (lub ściereczki). Robimy to precyzyjnie na całej powierzchni. Ściereczki pierzemy regularnie w pralce.

Sprawdź:Parowa myjka do okien

czyszczenie małych szyb myjką

Czas wziąć w dłoń myjkę do okien

 • Głównym zadaniem myjki do szyb jest ściągnięcie nadmiaru wody (zostanie zebrana do pojemnika). Od teraz cieszmy się lśniącymi oknami i nie tylko. Jeżeli mamy do czynienia z dużą wysokością (okna dachowe), to przedłużmy sobie myjkę za pomocą teleskopowego drążka (lancy przedłużającej). Unikniemy w ten sposób konieczności korzystania z drabiny.
 • Do małych szyb wybierzmy wąską ssawkę, natomiast do większych szeroką listwę. W celu szybkiej wymiany umieszczono specjalny przycisk zwalniający.
 • Pamiętajmy, aby wykonywać ruch z góry do dołu, nie dociskać zbyt mocno i nie zatrzymywać się. W ten sposób unikniemy ryzyka powstania smugi w tym miejscu. Nie trzeba przy tym używać dużo siły, gdyż komfort zapewni wystarczająca moc zasysająca wodę.
 • Gumowa ściągaczka odkurzy brud i wilgoć, a przy tym nie pozostawia ani zacieków ani zachlapań na przykład na parapecie. Tylko należy pamiętać o jej przecieraniu na bieżąco (wtedy unikamy śladów po gumie).
 • Mycie miejsc koło futryn bywa kłopotliwe, no chyba że mamy do czynienia z zaawansowaną myjką do okien z funkcją regulacji odległości czyszczenia. Wtedy ustawiamy ją według własnych potrzeb. Najlepiej jeżeli ściągaczka jest wyposażona w diodę LED, abyśmy mogli kontrolować stan naładowania na bieżąco i ewentualnie wymienić baterię (o ile posiadamy dodatkową).

mycie okna padem Karcher KV4

Pozbycie się ewentualnych zacieków

Czasami dostrzeżemy w rogach lekkie zacieki. Wystarczy sięgnąć po suchą ściereczkę z mikrofibry i po prostu je przetrzeć.

Konserwacja myjki do okien

 • Po każdym użyciu oprócz opróżnienia zbiornika z brudną wodą (dozwolone również mycie w zmywarce) musimy wyczyścić listwy zbierające.
 • Nie zapominajmy o przetarciu obudowy urządzenia wilgotną szmatką (gdy sprzęt jest wyłączony).
 • Nie wolno zanurzać jej w wodzie, korzystać z jakiegoś rodzaju past czyszczących.
 • Przechowujmy myjkę w suchym miejscu, najlepiej w pionowej pozycji.
 • Na wydajność baterii dobrze wpływa jej pełne rozładowanie i naładowanie przynajmniej raz w miesiącu.
 • Ostatnią radą jest zakup specjalnego koncentratu do mycia okien, na przykład firmy Karcher. Bardzo ładnie pachnie, świetnie radzi sobie z różnego rodzaju zabrudzeniami, a także spowalnia powstawanie nowych.

Jak właściwie korzystać z myjki - Podsumowanie

Do największej efektywności przyczynia się nie tylko wybór dobrej myjki do okien, ale również prawidłowe używanie myjki, a więc zastosowanie się do powyższych wskazówek.

Tylko polecany markowy sprzęt jest w stanie spełnić nasze oczekiwania. W pierwszej kolejności pomyślmy jednak, jaką kwotę chcemy przeznaczyć na zakup produktu, ile okien i jakiej wielkości posiadamy w domu, czy są to też wysokie okna czy może szyby o małych powierzchniach.

Zastanówmy się, na jakich parametrach ze specyfikacji najbardziej nam zależy. W większości są to mobilne akumulatorowe myjki do okieno różnym czasie działania i ładowania, jak również odmiennych wagach i przede wszystkim wydajnościach.

W wyborze odpowiedniego modelu pomocny będzie niejeden ranking myjek do okien.

Czekamy jak zwykle na Wasze komentarze. Jaki popełnialiście błąd podczas mycia szyb myjką? Ile czasu zajęło Wam nabranie wprawy? A może użytkowanie ściągaczki nie sprawiło żadnych trudności? Podzielcie się własną opinią.

Dla osób mających dużo okien, z kolei bardzo mało wolnego czasu polecam przemyśleć kwestię zakupu niezawodnego robota do mycia okien. Wykona za nas najcięższą robotę, lecz minusem są ich wyższe ceny.

blog comments powered by Disqus
Jak używać myjki do okien, aby nie zostawiała smug?