PODPOWIEDZI:

Konsola czy PC? Odpowiedzią gotowe komputery?

Konsola czy PC? Odpowiedzią gotowe komputery?

Dyskusje na temat tego, czy warto wybrać konsolę czy PC są stare, jak stary jest gaming. To jasne, oba rozwiązania mają swoje zalety i wady. Do redakcji trafił składak Actiny, który możliwościami przebija obecną generację konsol. Czy jest jednak sens teraz kupować gotowy komputer do gier?

Konsola czy Komputer... co lepiej wybrać? Czy obecnie jest sens kupować gotowy komputer PC do gier? Od razu trzeba zaznaczyć - sens jest zawsze. W mniejszym lub większym stopniu w przypadku komputerów składanych (chociaż prawdę mówiąc, rynek się coraz bardziej poprawia, a Actina przoduje w gotowcach), ale ogólnie - PC fajna sprawa. To jasne, ma więcej możliwości. Konsole za to wciąż się na różne sposoby bronią i nic nie wskazuje na to, że dynamika na rynku growym miałaby się szczególnie zmienić.

Sprawdź aktualne ceny komputerów ACTINA:

Ceny zestawów PC od Actiny

Granie w Horizon Zero Dawn na PC

PC vs konsola - porównanie

Konsola

PC

Zajmuje często mniej miejsca

Daje możliwość rozbudowy

Kosztuje mniej

Zasoby gier z praktycznie niezliczonej bazy

Exclusivy często definiujące gatunki

Większy potencjał w kwestii czystej mocy

Długi czas wspierania

Posłuży też do pracy

Właściwie wszystkie przytoczone w tabeli powyżej zagadnienia są oczywiste dla większości osób, które kiedykolwiek interesowały się rynkiem gier. Konsola jest tańsza niż PC o podobnych możliwościach, a przynajmniej w praktyce, w roku jej wydania. To oczywiste - produkcja takiego urządzenia jest spersonalizowana na wielu poziomach. Da się więc wycisnąć więcej z jej podzespołów niż z modularnych komputerów, które nierzadko różnią się konfiguracjami.

Sony Playstation 4 na komputerze Actiny

Gry przez to łatwiej zoptymalizować pod konsolę niż pod PC. Dlatego po 6 latach Horizon Zero Dawn wygląda imponująco na Playstation 4, podczas gdy na naprawdę mocnym gotowcu Actiny się nieco dławi w wyższych ustawieniach graficznych niż te, na które może pozwolić sobie konsola.

Z tym, że temu można zaradzić. Kiedy Xbox czy inny Switch będą już ledwo zipieć - a na horyzoncie czaić się będzie nowa generacja - do blaszaka wystarczy dorzucić parę nowych podzespołów żeby działał lepiej. Modyfikowalność komputerów to rzecz, która wcale nie jest tak skomplikowana, chociaż wielu ludzi bardzo odstrasza. Forte konsol jest tu przede wszystkim wygoda - nie wystarcza, to sprzedaję starą wersję i kupuję nową.

PS4 stojący koło komputera Actiny

Pewność tego, że po 6-9 latach na zakupiony raz system będą wychodziły (a przede wszystkim działały) najnowsze gry, to kwestia nie do przecenienia dla osób “niewtajemniczonych”. Nie każdy musi być w stanie w końcu odróżnić pamięć RAM od pamięci masowej.

Istotna jest też po prostu kwestia biblioteki gier. W przypadku konsol mamy do czynienia raczej z wąskim wycinkiem rynku, chyba że dana generacja decyduje się na kompatybilność wsteczną z poprzednimi urządzeniami. Komputery to zupełnie inna sprawa - mamy dziesiątki tysięcy gier po prostu niegrywalnych na konsolach i ogrom innych wprost z konsol przeniesionych. Na przykład poprzez porty lub emulatory.

Horizon Zero Dawn granie na PS4

Nie da się jednak odnieść wrażenia, że wiele argumentów za konsolami jest sztucznych. Exclusivy to zwyczajny marketingowy trick. Długi czas wspierania “platformy” (czyli w tym przypadku starszego PC) jest osiągalny na komputerach dzięki zapleczu moderskiemu obniżającemu nierzadko wymagania gier. Z kolei miniaturyzacja jednostek centralnych jest popularna i da się naprawdę mocne podzespoły upakować w śmiesznie małych obudowach.

Możliwości składaka od Actiny

Niedawno Paweł Rudy pisał, że gotowce są przyszłością. W porównaniu z konsolami to może być prawda. Wszakże nie oszukujmy się - z porównania wynikają dwie rzeczy. Ludzie preferują wygodę, a komputer jako narzędzie do pracy, nauki i komunikacji nieprędko zniknie z naszych domów. Cóż jest wygodniejszego niż gotowa konfiguracja przystosowana do tego wszystkiego i dostarczona prosto pod twoje drzwi?

Testowany komputer od Actiny
Komputer od Actiny w Sferis

Trafił do nas komputer nie byle jaki. W porównaniu z oryginalnym Playstation 4 to bestia. Jego “gamingowym” sercem jest oczywiście karta graficzna. Firma zdecydowała się na montaż Nvidii GEFORCE GTX 1660 Super. Do tego 16 GB RAM-u o wysokim taktowaniu 36000 Mhz i raczej budżetowy procesor - Ryzen 3 3100. Na szczęście przemyślanie sparowany z radiatorem - nic tu się nie przegrzewa i nie przytyka, nawet przy gamingu 4K.

Radiator koło kości RAM w komputerze Actina

O ile więc oryginalny Playstation 4 w Horizon Zero Dawn osiąga 30 FPS-ów przy rozdzielczości Full HD (wersja Pro dobija w takim klatkażu do dynamicznie interpolowanego 4K z nieco lepszymi ustawieniami grafiki), o tyle komputer bez czkania na Full HD w oryginalnych ustawieniach graficznych wyciąga już stabilne 60 FPS. Przy ultra też da się grać, ale z mniej więcej 50 klatkami na sekundę.

Full HD na UltraFull HD na wysokichFull HD na oryginalnych (średnie)
Ustawienia ultra w 1080p Horizon Zero DawnWysokie ustawienia w 1080p Horizon Zero DawnŚrednie ustawienia w 1080p Horizon Zero Dawn

Za to wracając do ustawień z oryginalnego PS4 (tutaj klasyfikowanych jako średnie), gracz może cieszyć się relatywnie płynną rozgrywką w natywnym 4K w 30 FPS-ach. Jako że Horizon Zero Dawn za bardzo się jeszcze z komputerami nie lubi, sprawdziliśmy też możliwości w jednej z lepszych symulacji wojny na rynku.

Horizon Zero Dawn w 4K na średnich ustawieniach graficznych, komputer Actina

W Battlefieldzie 1 w rozdzielczości 4K z grafiką przestawioną w większości przypadków na ultra komputer osiąga 30 FPS. Czasem zdarzały się ścinki, ale to nic, czego nie mogłoby naprawić przestawienie paru ustawień niżej. Za to już w Full HD na ultra można wyciągnąć 80 lub nawet 90 FPS-ów. 

Full HD na Ultra4K na Ultra

Battlefield w FullHD na Ultra
Battlefield na komputerze Actiny w 4K na ultra

To otwiera pole dla monitorów z wyższą częstotliwością odświeżania i po prostu lepszej jakości rozgrywki. Gwoli ścisłości należy dodać, że już wiemy, iż na konsolach nowej generacji pojawią się gry wykorzystujące możliwości monitorów o częstotliwości 120 herców. Będzie to jednak ograniczona biblioteka tytułów.

Zobacz też: Monitor do 1000 złotych dla graczy

Czego możemy się spodziewać od Playstation 5 i Xbox Series X?

Skoro już i tak mowa o możliwościach nowych konsol - warto napisać o nich więcej. Na papierze są po prostu imponujące. Sieć wybuchła, kiedy Sony i Microsoft zaczęły wypuszczać oficjalne broszury z informacjami o tym, co można osiągnąć, wykorzystując podzespoły PS5 i Xbox Series X.

Przede wszystkim natywne 4K - podobno nawet w wielu przypadkach w 60 FPS-ach. Dotychczas konsole “pomiędzy”, czyli Xbox One X i PS 4 Pro i owszem prezentowały obraz w takiej rozdzielczości, ale często interpolowany. Ze sztucznie podbitą rozdzielczością. To w następcach tych produktów nie będzie miało miejsca, a gracze mogą się spodziewać ostrego obrazu na coraz bardziej wszakże powszechnych telewizorach 4K.

Dwie wersje Playstation 5

Sony i Microsoft przebąkują też coś o 8K. Chodzi przede wszystkim o wykorzystanie odpowiedniego standardu złącza i potencjał na wyświetlanie materiałów w takiej rozdzielczości. Jasne, nie ma zauważalnej różnicy między 4 a 8K, ale to robi wrażenie. Z tym, że poza najprostszymi grami interpolowanymi do wyższej jakości lub po prostu materiałami wideo - nie ma co się spodziewać cudów.

Tak mogą wyglądać gry na nowe konsole

Jednym z bardziej gorących określeń ostatniego czasu jest Ray Tracing. Co to jest? To technologia śledzenia promieni, która zapewnia zjawiskowe oświetlenie w grach. W dodatku jest ono zależne od materiałów, od których odbija się na różny sposób światło. Ładna rzecz, wymagająca naprawdę drogich kart graficznych, a już zapowiadana w nowych konsolach.

Xbox Series X na czarnym tle

Już wiemy, że przy kilku grach z gatunku wyścigowych lub sportowych będzie można włączyć tryb 120 FPS na konsolach. To upłynni rozgrywkę, ale zapewne odbędzie się kosztem rozdzielczości lub jakości obrazu. Mimo wszystko jest to przemyślany ruch, skierowany nie tylko do amatorów Fify, ale i e-sportowców, dla których każda dodatkowa klatka jest bardzo ważna.

Z innych ważnych rzeczy - ultraszybkie czasy ładowania dzięki specjalnie zaprojektowanym dyskom SSD (oferującym do 5 GB na sekundę!) w Playstation 5 lub kompatybilność wsteczna u obu konkurentów.

Wydajność Xbox Series X

Szczególnie ważna jest ta ostatnia, bo jej "pełna" natura zgubiła się gdzieś po drodze w kolejnych generacjach, a jest czymś, na co gracze czekali od dawna. Xbox One już oferował rozgrywkę w gry z Xbox 360 za pomocą emulacji. No i wiecie, jest teraz moda na retro, a stare gry jak wiadomo były po prostu lepsze.

Przede wszystkim jednak są już w domowych bibliotekach wielu graczy. A przy wyższych cenach za gry konsolowe (które w dodatku mają rosnąć) to bardzo ważna sprawa, aby mieć już na starcie bogatą dostępność tytułów. Z tym, że o ile Microsoft oferuje prawdziwą wsteczną kompatybilność, przy PS5 będzie dotyczyło tylko gier z PS4.

Warto sprawdzić: Jaki komputer wybrać?

PC czy konsola - Czy jest sens wybierać?

Nie ma wiele sensu w wyborze pomiędzy PC a konsolą. Komputer wypada posiadać i to się prędko nie zmieni. Zawsze też warto mieć jak najmocniejszą jednostkę, bo czas płynie nieubłaganie, a deweloperzy robią się coraz bardziej opieszali w optymalizowaniu aplikacji wraz ze wzrostem potencjału podzespołów.

Karta graficzna GTX 1660 Super w komputerze Actina

Żart o tym, że Google Chrome pożera gigantyczne ilości pamięci RAM, ma podłoże w rzeczywistości. Dlatego wiele osób przenosi się na inne przeglądarki. A przecież ta aplikacja od lat przoduje na rynku pod względem ogólnej wydajności. Z drugiej strony nie będzie najlepszym rozwiązaniem na najtańszej konfiguracji z Allegro lub laptopie do 1500 złotych.

Widzę przyszłość w gotowcach nie dlatego, że będą taniały. Nie będą, bo ktoś dopasowuje te produkty, pompuje pieniądze w marketing i buduje komputer od podstaw. Ale też różnica pomiędzy złożeniem go samemu a kupieniem składaka znanej marki to tylko 200-300 złotych. Nie każdy potrafi i nie każdy powinien próbować montażu PC od podstaw.

Komputer Actina na czarnym tle

Dlatego gotowce będą popularyzowane coraz bardziej. Są po prostu wygodne, a modele takie jak ten od Actiny wyglądają dobrze i działają bez zarzutu, bo są tak spasowane, aby wykorzystywały pełnię możliwości sprzętu. Przemyślane chłodzenie, odpowiednio dobrane podzespoły i gotowość do użytku od dnia zakupu - to kusi.

Mimo wszystko zakup komputera z konsolą jest obecnie najoptymalniejszym rozwiązaniem. Ale siłą rzeczy w porównaniu z idealnym światem, w którym nie ma dysproporcji platformowej, podnosi cenę domowego centrum roz(g)rywki. Dopóki nie znikną sztuczne podziały, trudno jest wiarygodnie opowiadać się za którymkolwiek rozwiązaniem. Można jednak liczyć na szerszy cross play pomiędzy wszystkimi platformami.

A wy co sądzicie? Po której stronie barykady się opowiadacie?

Materiał powstał we współpracy z Actina.

blog comments powered by Disqus
Konsola czy PC? Odpowiedzią gotowe komputery?