PODPOWIEDZI:
Jaki oczyszczacz powietrza wybrać?

Świat technologii kontra Rosja, drukarka do napojów, VIVERSE - VideoNews 340

Świat technologii kontra Rosja, drukarka do napojów, VIVERSE - VideoNews 340

Jeśli w tym tygodniu czuliście się, jakby świat kończył się, zapewne nie byliście jedyni. Trudno być obojętnym wobec skali cierpienia i agresji, jakiej doświadcza Ukraina. Tym niemniej świat technologii miał swoje święto w postaci targów MWC, a w dodatku zaprezentowano sporo nowości. O najciekawszych przeczytacie w VideoNewsie 340.

W tym tygodniu waszej uwadze polecamy między innymi:

Po więcej technologicznych wieści zapraszam do grupy Testerzy Videotestów na Facebooku!

Krótko i na temat

  • Apple zorganizuje swoją konferencję 8 marca. Według przecieków najbardziej prawdopodobna jest premiera iPhone'a SE2 oraz procesory M2.
  • Włochy chcą mieć własną "dolinę krzemową". Kraj do 2030 roku zainwestuje blisko 4 miliardy euro w rozwój krajowych fabryk półprzewodników. 
  • Samsung dodając funkcję "Optymalizacji gier" tak naprawdę spowalniał ponad 10000 aplikacji. W oficjalnym oświadczeniu firma przyznaje, że powodem były problemy z przegrzewaniem, ale jednocześnie doda do telefonów funkcję wyłączającą "optymalizację" wybranych gier. 

Samsung Galaxy S22 Ultra z throttlingiem

  • Pieniądze zarobione na popularnej grze można wydać na wiele sposobów. MiHoYo, twórcy Genshin Impact, postanowili przeznaczyć je na... rozwój tokamaków przez NIO Capital. Firma dostała 63 miliony dolarów na rozwój urządzeń do przeprowadzania kontrolowanych fuzji termojądrowych.
  • Niektórym złodziejom nie wystarczy bycie złym. Niektórzy, jak grupa Lapsus$ chcieli, by Nvidia w zamian za nieujawnienie kodu źródłowego jej kart odblokowała pełną moc do kopania kryptowalut. We wtorek grupa cyberwłamywaczy zmieniła to żądanie na uczynienie sterowników kart otwartymi dla wszystkich. Nvidia nie zamierza się dostosować do żądań, gdyż sama nie zauważyła kradzieży. 
  • Według plotek Apple szykuje hybrydę pomiędzy iPadem a Macbookiem, która miałaby się opierać o elastyczny ekran. Według analityka Rossa Younga, urządzenie pojawiłoby się dopiero w 2025 lub 2026 roku i otrzymało ekran rzędu 20 cali w trybie tabletowym.

Jak świat technologii i gier zareagował na agresję Rosji?

Firmy technologiczne, jako część światowego rynku przemysłowego i usługowego zareagowały na napaść Rosji na Ukrainę na kilka sposobów. 

Google tymczasowo zawiesiło sprzedaż przestrzeni reklamowej w rosyjskim internecie. Ponadto zrezygnowało ze współpracy z rosyjskimi bankami w ramach Google Pay jeszcze przed wyprowadzeniem Rosji z systemu SWIFT. Ponadto na Youtube najpierw zablokowano monetyzację rosyjskich kanałów rządowych jak Russia Today czy Sputnik, a następnie całkowicie zablokowano do nich dostęp. Z map Google zniknęła funkcja śledzenia ruchu.

Na mapie Ukrainy nie sprawdzimy natężenia ruchu

Podobnie rzecz ma się względem Apple, z którego sklepu zniknęły aplikacje rządowych mediów rosyjskich, a firma wypowiedziała współpracę rosyjskim bankom. Ponadto w Rosji nie kupi się już urządzeń Apple, co wiąże się ze spadającym kursem rubla.

Na nieco mniej radykalny krok zdecydował się Microsoft, który zablokował Rosjanom sprzedaż nowych produktów oraz usług. Dotychczasowi użytkownicy oraz firmy z długimi kontraktami nie stracą dostępu. Dostawy produktów zakończył też Intel i AMD, choć początkowo chciały one odciąć się jedynie od dostaw dla wojska i do produkcji sprzętów militarnych na terenie Rosji. Z dostaw swoich produktów zrezygnował także Samsung, który był liderem rosyjskiego rynku w sprzedaży smartfonów. 

EA wyłącza swoje gry dla Rosji i Białorusi

Kup grę FIFA 22 na przecenie!

Sprzedaż gier wstrzymało między innymi Electronic Arts. Ta sama firma wycofała z gry rosyjskie drużyny oraz zawodników z tytułów z serii FIFA oraz NHL. CD Projekt RED i Bloober Team zaprzestały sprzedaży swoich gier na terenie Białorusi oraz Ukrainy, co wiąże się z bombardowaniem ich tytułów w recenzjach. Ponadto polskie firmy gamingowe przekazały pieniądze oraz angażują się w zbiórki. 

Z kolei Roskomnadzor w oficjalnym oświadczeniu przyznał się do blokowania Facebooka w Rosji, oskarżając go o 26 naruszeń względem rosyjskich mediów od października 2020 roku. W zamian Facebook blokuje rosyjskich reklamodawców globalnie. Zablokowano także dostęp do Twittera z Rosji.

Sony stworzy samochody... z Hondą

Koncepcyjne pojazdy Sony Vision S mogą powstać dzięki współpracy Sony z inną japońską spółką - Hondą. Obydwie spółki podpisały memorandum, które pozwoli na stworzenie spółki akcyjnej. Obydwie firmy spodziewają się, że uformowanie spółki zakończy się jeszcze w tym roku, co pozwoli na powstanie pierwszego wspólnego elektrycznego samochodu w 2025 roku.

Sony być może stworzy samochody według własnej wizji

Jego produkcją zajmie się Honda. Nowa spółka odpowie za wygląd pojazdu, rozwój i sprzedaż, zaś Sony ma rozwinąć pakiet usług wewnątrz samochodu, w tym sensory analizujące położenie pojazdu i jego odległość od obiektu czy komunikację ze światem. Pierwotnie Sony planowało stworzyć zespół Sony Mobility do końca tego roku.

Drukarka... dla napojów?

Cana One to jednocześnie sprzęt, ale i usługa, która pozwala tworzyć setki napojów w domu z pomocą kartridży. Te zawierają cukier, alkohol oraz mieszankę substancji, które są w stanie wygenerować smak jednego z ponad 1000 koktajli w bazie. Całość opiera się na modelu subskrypcyjnym. Po zakupie maszyny za 499 (dla pierwszych 10000 klientów) lub 799$ płacimy jedynie od zrobionego drinka, co ma kosztować od 29 centów do 3 dolarów za szklankę.

Cana One składa się z kilku wymiennych elementów

Cenę napojów uzasadnia fakt, że w jej obrębie producent będzie wysyłał nowe kartridże zaraz po zużyciu zawartości poprzednich. Dostarczy także butlę z dwutlenkiem węgla do generowania gazu. Oprócz predefiniowanych napoi sami zmienimy ilość cukru, alkoholu, ale także niektórych witamin czy kofeiny. Firma wierzy w sukces także dlatego, że według jej badań większość napojów to w 90% woda. Urządzenie trafi do pierwszych klientów na początku przyszłego roku. 

HTC dołącza do wyścigu metawersów

Firma stworzy VIVERSE, czyli platformę łączącą szereg usług dostępnych obecnie lub w przyszłości na goglach HTC VIVE. Na metawersum od HTC złożą się między innymi:

  • Beatday – muzyczną platformę dla PC, VR-u i urządzeń mobilnych, w której mogą odbywać się wirtualne koncerty;
  • Engage – wirtualną platformą komunikacyjną z przestrzenią dla kilkuset osób. Może posłużyć do szkoleń lub prezentacji;
  • VRChat – platformą SoMe, gamingową i eventową VR, która przysłuży się komunikacji i rozrywce.
  • VIVE Sync – platformą komunikacyjną, oferującą rozwiązania  biznesowe do spotkań i współpracy w VR.

VIVERSE pozwoli brać udział w wirtualnych wydarzeniach

Rdzeniem rozwiązań VIVERSE mają być technologie pokroju AI, blockchain czy NFT. Ponadto, jak donosi DigiTimes, HTC może wypuścić telefon wspomagający poruszanie się w metawersum. Urządzenie ma być przyszłościowe i należeć do flagowego segmentu.

Najbardziej zaawansowany czytnik e-booków na świecie?

Stworzenie najbardziej zaawansowanego czytnika e-booków wymaga zrobienie z niego... tabletu. Tą drogą poszedł Huawei, który podczas MWC zaprezentował Huawei MatePad Paper. 10,3-calowy ekran o rozdzielczości 1872 x 1404 pikseli (227 ppi) wyposażono w Smart Refresh, dzięki któremu na urządzeniu da się obejrzeć video mimo technologii E Ink, która nie słynie z szybkiego odświeżania. Urządzenie otrzyma procesor Kirin 820E oraz 4 GB RAM-u i 64 GB na pliki użytkownika. 

Huawei Matepad Paper otrzymamy z rysikiem M Pencil i etui

► Huawei MatePad w promocji!

W zestawie z MatePadem Paper klienci otrzymają M Pencil drugiej generacji, który pozwoli na pisanie z 26 ms opóźnieniem, a także etui Paper Folio do zabezpieczenia ekranu. Baterię o pojemności 3625 mAh, która ma zapewnić 6 dni pracy na jednym ładowaniu, naładujemy za pomoca ładowarki 22,5W. Urządzenie pracuje na Harmony OS 2.0, który w tym roku ma zostać pokazany w Polsce.


Przeczytaj także:


Źródła:

blog comments powered by Disqus
Świat technologii kontra Rosja, drukarka do napojów, VIVERSE - VideoNews 340