PODPOWIEDZI:
Jaki oczyszczacz powietrza wybrać?

Nie kupuj nieoryginalnych ładowarek, 194 Mpix w smartfonie, gdzie jest RTX 3090 Ti - VideoNews 338

Nie kupuj nieoryginalnych ładowarek, 194 Mpix w smartfonie, gdzie jest RTX 3090 Ti - VideoNews 338

Nie jest to najbardziej fascynujący tydzień. Wszyscy wielcy gracze rynku mobilnego szykują się na MWC w Barcelonie, a technologiczne przełomy skrywają się w odmętach przecieków i spekulacji. Czy ta się z tej mieszaniny wyjąć ciekawe kąski? Zapraszam do lektury VideoNewsa 338, w którym podejmuję się tego wyzwania.

W tym tygodniu szczególnej uwadze polecamy:

Po więcej technologii wchodźcie na grupę Testerzy Videotestów na Facebooku!

Krótko i na temat

  • Karty graficzne Intela nieco się spóźniają, ale według zapewnień producenta już w drugim kwartale tego roku skorzystamy z kart Intel Arc dla komputerów stacjonarnych.
  • Meta w rozmowie z reklamodawcami przyznała, że wdrożenie rozwiązań mieszanej rzeczywistości to kwestia zaledwie kilku lat.
  • Pamiętajcie, by nie wkurzać swoich ojców graniem zbyt długo. Mogą oni, jak miało to miejsce we Francji, kupić zagłuszacz sygnału. W rezultacie problem z dostępem do sieci miały dwie gminy, a nadgorliwemu ojcu grozi do 6 lat pozbawienia wolności.

Tab S8 Ultra oraz Tab S8 Plus

  • Nowe tablety Samsunga cieszą się tak dużą popularnością (albo wyprodukowano ich tak mało), że producent zawiesił przedsprzedaż w Stanach Zjednoczonych, a w Polsce ze strony producenta kupicie wyłącznie Samsung Galaxy Tab S8 Ultra w najsłabszej wersji 8/128 GB.
  • Nintendo zamyka elektroniczne sklepy dla 3DSa oraz WiiU w marcu przyszłego roku. Graczom zostanie zabrany między innymi dostęp do Nintendo Virtual Classics, co wzbudziło wściekłość fanów klasycznych tytułów. Tylko część z nich będzie dostępna w ramach Nintendo Switch Online.
  • 100 lat przeglądarkom! Niestety, z powodu zmiany numeru odsłon Chrome'a, Firefoxa i Edge'a, na 100 część stron może mieć problem z przesyłaniem bibliotek użytkownik-agent. Dostawcy pracują nad rozwiązaniami.

Smartfony z prawie 200 Mpix coraz bliżej

Producenci coraz chętniej korzystają ze 108 Mpix matryc w smartfonach, ale kolejnym krokiem są 200 Mpix pikselowe aparaty. Blisko tego wyniku jest Motorola Frontier, która ma otrzymać nowy sensor Sony IMX 807 o rozdzielczości 194 Mpix. Niewykluczone, że smartfon nie skorzysta z pełnego potencjału i zaoferuje zdjęcia w niższej rozdzielczości maksymalnej. 

Motorola Frontier zaoferuje tryb 194 Mpix?

Promocja na Motorolę Moto g31!

Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by robić nim pełnowymiarowe zdjęcia, zwłaszcza, że telefon zaoferuje Snapdragona 8 Gen 1 Plus. Nowy procesor obsłuży też aparat 50 Mpix o szerszym polu widzenia oraz teleobiektyw 12 Mpix. Oprócz tego Motorola przetrze szlaki dla szybszego, 125-watowego ładowania przewodowego i bezprzewodowego baterii 4500 mAh. Na premierę modelu musimy jednak poczekać co najmniej do lipca.

Nie ufaj zbytnio nieoryginalnym Ładowarkom

UOKiK sprawdził 61 modeli ładowarek oraz zasilaczy, jakie w ostatnim czasie trafiły na polski rynek w ilości ponad 72 tysięcy sztuk. Wśród poprawnie działających sprzętów znalazł się zaledwie... jeden model. Z kolei aż 1/3 testowanych egzemplarzy w testach laboratoryjnych okazała się niebezpieczna. Wśród problemów wskazano m.in. wytrzymałość izolacji, nadmierne nagrzewanie się, zbyt wysokie napięcie dotykowe czy trudny dostęp do elementów konstrukcji.

Nieoryginalne ładowarki mogą być niebezpieczne

Kup bezpieczną ładowarkę od polskiego producenta!

Poza tym, znakomita większość miała problemy formalne, w tym brak odpowiednich oznaczeń. Według raportu winą za taki stan należy obarczyć przede wszystkim importerów. Większość modeli została wycofana z rynku celem ponownych kontroli. Na stronie UOKiK możecie znaleźć wykaz ładowarek, które zostały przebadane.

USB-C od nowego roku w każdym małym urządzeniu?

Choć od pierwszego postanowienia Komisji Europejskiej o wspólnym standardzie ładowania minęła już dekada, tak dopiero teraz ruchy europejskich urzędników zaczynają przybierać określone kształty. Według projektanta uchwały, Alexa Agiusa Saliby, decyzja o przyjęciu USB-C jako niemal wyłącznego standardu może zostać podjęta w maju tego roku, a do 2026 roku Unia Europejska zdecydowałaby o przyszłości urządzeń z bezprzewodowym ładowaniem.

USB-C jako jedyny standard ładowania w Unii Europejskiej

Po drodze zmianom ulegnie kształt uchwały. Posłanka Róża Thun zaproponowała między innymi, by obowiązkiem USB-C nie obejmować urządzeń, które mogą mieć problemy z zachowaniem bezpieczeństwa (np. golarki). Ponadto użytkownicy mają zyskać opcję kupna sprzętu bez ładowarki oraz bez kabla. Okres wdrożenia tych zmian miałby zostać skrócony z 24 do 15 miesięcy, a objęte nim byłyby nie tylko smartfony, ale i małe urządzenia i urządzenia przenośne.

Zaginął słuch o najwydajniejszej karcie graficznej świata

Nvidia podczas konferencji na targach CES, gdzie prezentowała RTX 3050, zapowiedziała, że pod koniec stycznia usłyszymy o najmocniejszej karcie konsumenckiej - RTX 3090 Ti. Tymczasem zbliża się koniec lutego, a my nie poznaliśmy żadnych detali dotyczących nowej karty. The Verge zwrócił się do Nvidii z prośbą o komentarz, a firma odpowiedziała, że nie ma żadnych nowych szczegółów do przekazania i da znać, gdy pojawi się coś nowego. 

RTX 3090 Ti to mocna karta, która sprawia moc problemów

RTX 3060 w promocji!

RTX 3090 Ti pierwotnie miała być wyceniana na około 2000 dolarów. Później, jeden z japońskich sklepów umieścił na swojej stronie kartę w cenie blisko 22 tysięcy złotych. To o ponad 10 tysięcy złotych drożej, niż poprzednik, a względem niego ulepszenia nie są aż tak spore. RTX 3090 Ti zaoferuje 24 GB RAM-u GDDR6X z taktowaniem o 7,7% wyższym niż w 3090. Na więcej detali musimy zaczekać, aż Nvidia upora się z problemami.

Słuchawki Sony o nietypowym kształcie

W tym tygodniu Sony wypuściło słuchawki LinkBuds, które swoim kształtem przypominają pierścienie i posiadają otwór. Dzięki temu mogą bezproblemowo przepuszczać dźwięki z otoczenia, choć nie są też przez to słuchawkami wytłumiającymi. Są za to niezwykle lekkie - jedna słuchawka waży 4 gramy, a przy tym czas grania wynosi 5 godzin na jednym ładowaniu. 

Sony LinkBuds to słuchawki pierścieniowa

Słuchawki wyposażono w futurystyczne funkcje, jak chociażby Wide Area Tap, dzięki której nie musimy dotykać słuchawki, by zmienić opcję, a wystarczy dotknąć małżowinę uszną. Głośność może zmieniać się w nich adaptacyjnie względem warunków. Ponadto słuchawki są zgodne z Microsoft Soundscape, które informuje o budynkach i skrzyżowaniach. Szybko sparujemy je z urządzeniami z Androidem lub Windowsem. Sony Linkbuds kupimy za 899 złotych.

Ten smartwatch rozpozna poziom stresu dzięki... poceniu się

Obecnie zegarki mierzą poziom stresu analizując zmianę tętna. Uczeni z uniwersytetu w Kalifornii zaprezentowali rozwiązanie, które wykorzystuje pot. Ich smartwatch bada poziom kortyzolu - hormonu, który decyduje o zwiększonej produkcji glukozy we krwi. Pomiar odbywa się bezinwazyjnie i w czasie rzeczywistym dzięki kilku warstwom mikrofluidowym, pobierającym nasz pot.

Pomiar kortyzolu w pocie jest dokładny (zdjęcie: Yichao Zhao and Zhaoqing Wang/UCLA)

Kortyzol rozprzestrzenia się w pocie w zagęszczeniu podobnym do tego, jakie jest wewnątrz naszego organizmu. Jednocześnie rozwiązanie czeka wiele testów przed ewentualnym wdrożeniem go w urządzeniach konsumenckich ze względu na indywidualne poziomy kortyzolu u każdego człowieka. Naukowcy marzą o sytuacji, w której ze stałych poziomów skorzystają lekarze monitorujący stan zdrowia pacjentów. 


Przeczytaj także:


Źródła:

blog comments powered by Disqus
Nie kupuj nieoryginalnych ładowarek, 194 Mpix w smartfonie, gdzie jest RTX 3090 Ti - VideoNews 338