PODPOWIEDZI:

Premiera Dying Light 2, GTA VI w drodze, Bungie w Playstation - VideoNews 336

Premiera Dying Light 2, GTA VI w drodze, Bungie w Playstation - VideoNews 336

W świecie technologii oraz elektronicznej rozrywki zaczyna robić się gorąco. Luty to miesiąc przebudzenia - obfituje w rozmaite premiery, ale i zapowiedzi, na które czekaliśmy latami. Tak, GTA VI niebawem ukaże się światu, ale w tym tygodniu mamy bardziej narodowy powód do dumy - premierę Dying Light 2, która, choć problematyczna i niejednoznaczna, nie skończyła się ogromną kraksą.

W tym tygodniu na łamach Videotestów pojawiły się między innymi:

Po więcej technologicznych okazji zapraszamy do naszej grupy Testerzy Videotestów na Facebooku!

Krótkie informacje

  • Metawersum miało być lepszą wersją świata rzeczywistego, ale nie obędzie się bez jego ograniczeń. W usłudze Horizon Meta (wcześniej Facebook) dodaje opcję przestrzeni osobistej awatara. Przy zbliżeniu się na odległość ekwiwalentną do 60 cm, dłonie użytkownika znikają. 
  • Wiedzieliśmy, że Steam Deck będzie duży, ale nie wiedzieliśmy jak bardzo. Zdjęcie porównujące go z Nintendo Switch uwidacznia ogromny potencjał i potrzebę ogromnego etui w zestawie z konsolą.

Here’s the #steamdeck next to the Switch OLED. pic.twitter.com/kbGF9exbe0

— Cary Golomb (@carygolomb) February 4, 2022
  • W czwartym kwartale ubiegłego roku Facebook po raz pierwszy w historii skończył z mniejszą liczbą użytkowników. Z portalu ubyło około pół miliona osób, a z wartości akcji firmy - 20%. 
  • Wiedzieliśmy, że RTX 3090 Ti będzie drogi, ale nikt nie spodziewał się, że karta graficzna RTX 3090 Ti może kosztować ponad 22000 tysiące złotych, a tyle sugeruje japońska strona rakuten. 
  • Google Stadia raczej nie stała się masowym sukcesem. Projekt staje się platformą dla innych firm do wykorzystania celem promocji, jak miało to miejsce, gdy sieć AT&T; udostępniła Batman: Arkham Knight w streamingu. Teraz Peloton do swoich inteligentnych orbitreków implementuje grę Lanebreak, hostowaną w usłudze Google.
  • Chiny posiadają robociego jaka. Najnowsza konstrukcja potrafi udźwignąć 160 kilogramów załadunku i według zapewnień People's Daily poradzi sobie z każdymi warunkami atmosferycznymi i nawierzchnią.

China's first domestically built "yak" robot with a load capacity of 160 kg made its debut recently. The robot can deal with all sorts of road and weather conditions. pic.twitter.com/x1SPGzn04S

— People's Daily, China (@PDChina) January 14, 2022

GTA VI powstaje, ale prędzej zobaczymy GTA:online

Rockstar potwierdza: powstaje nowa odsłona GTA. Rockstar za pośrednictwem mediów społecznościowych potwierdził, że szykuje grę z serii GTA, której celem jest ,,wyjście znacząco poza to, co udało nam się osiągnąć z serią". Firma nie podzieliła się technicznymi szczegółami ani przybliżoną datą zapowiedzi. 

Następna odsłona GTA nadchodzi

► Zamów GTA V na Xboxa Series X!

Wiemy za to, że 15 marca trafi GTA V oraz GTA: Online w wersji na konsole nowej generacji. Gra zaoferuje do 60 klatek na sekundę przy rozdzielczości maksymalnie 4K, śledzenie promieni, ulepszenie tekstur oraz dystansu rysowania czy HDR. Gra przeniesie progres między platformami. Moduł online zostanie udostępniony graczom na Playstation 5 za darmo przez pierwsze trzy miesiące. Za resztę trzeba będzie zapłacić.

Sony kupuje Bungie za astronomiczną kwotę

Niedługo po tym, jak Microsoft zakomunikował rozpoczęcie przejmowania Activision, Sony zapowiedziało zakup Bungie za kwotę 3,6 miliarda dolarów. Studio 9 lat po założeniu, w 2000 roku wykupił Microsoft, a efektem współpracy były narodziny serii Halo. Od 2007 roku firma działała we współpracy z Microsoftem, ale już jako niezależny podmiot, a w 2010 roku podpisała 10-letni kontrakt wydawniczy z Activision.

Playstation przejmuje Bungie za 3,6 miliarda dolarów

► Aktualna cena Playstation 5!

Obecnie znana jest przede wszystkim z serii Destiny - strzelanki MMO dostępnej na wiodące platformy do grania. Przejęcie przez Sony nie oznacza bynajmniej, że od teraz firma będzie produkować gry ekskluzywne. Bungie ma zachować swobodę twórczą oraz wieloplatformowość swoich tytułów. Przejęcie ma sens z kilku powodów - jak wskazuje Tom Warren z The Verge, Destiny 2 to szósta najpopularniejsza gra na Playstation, a firma ma szansę stworzyć konkurencję dla... Fortnite'a.

Dying Light 2 - Premiera z downgrade'em i problemami

Na szczęście nie wydają się to być problemy dyskwalifikujące tytuł, jak miało to miejsce w przypadku Cyberpunka 2077. Recenzje gry są w głównej mierze pozytywne - średnia na OpenCritic to 77/100, a na MetaCritic oceniono wersję z PS5 na 77%, a na Xboxa Series X i PC na 79%. Znaczna część ocen pojawiła się przed udostępnieniem premierowej łatki, która według dewelopera dokonuje 1000 napraw. Nie zmieni jednak rozdzielczości na Playstation 5, gdzie gra działa w 1080p i 30 FPS w trybie Ray Tracing.

Cena Dying Light 2 na PC!

Kontrowersje, poza błędami i niską rozdzielczością, wzbudza także zagadnienie obniżenia jakości grafiku oraz... voice actingu. Porównanie misji z prezentacji E3 w 2019 roku z końcową rozgrywką uwidacznia inny kierunek graficzny, jaki obrała seria. Gra jest nieco bardziej kolorowa, a pewne pomieszczenia i scenerie zmieniono. Zrezygnowano przy tym z agresywnego rozmycia podczas biegu czy pewnych wyborów, które mogły wpłynąć na przebieg misji. 

Wielka draka w chińskiej filii ARM

Jeden z największych właścicieli własności intelektualnej na świecie i odpowiada za znakomitą większość pomysłów na procesory w technologii codziennego użytku. Po przejęciu przez Softbank w 2016 roku, firma utworzyła w Chinach chińską filię (joint venture) z większościowym chińskim udziałowcem. Miało to usprawnić procesy produkcyjne, a przy zachowaniu względnej niezależności. Szefem został Allen Wu, który posiada też firmę Alphatecture, zajmującą się projektami układów komputerowych.

ARM mogło stracić masę intelektualnej własności

W 2020 roku został on odsunięty ze stanowiska za rzekome dawanie rabatów kontrahentom, jeśli ci zainwestują też w Alphatecture. Wu zemścił się za te działania i usunął z firmy współpracujących z ARM oraz zatrudnił ochronę, która zakazała wstępu członkom globalnego oddziału firmy.  W rezultacie powstała nowa firma 安谋科技 dostarczająca własność intelektualną do chińskich procesorów. W przyszłości możemy znaleźć ich rozwiązania pod nazwą Power Core. ARM informuje, że nie doszło do kradzieży ich własności intelektualnej.

Gogle dla niewidomych? Niemiecki wynalazek być może ma sens

Uczeni z Monachijskiego Uniwersytetu Technicznego (TUM) zaprojektowali gogle dla niewidomych. Nie mają one za zadanie umożliwić im widzenia obiektów, a jedynie pomóc w orientacji w przestrzeni. W okularach umieszczono kamery wykorzystujące podczerwień do tworzenia mapy środowiska. Drugą częścią zestawu jest rękaw, na którym umieszczono siatkę motorów wibracyjnych w układzie 5x5. W zależności od odległości od odległości od obiektu każdy z nadajników może przesyłać wibracje. 

Gogle kontaktują się z komputerem na ramieniu i rękawem z silnikami wibracji

Niewątpliwą zaletą systemu jest możliwość nawigacji nawet w zupełnej ciemności. Testerzy dzięki systemowi omijali przeszkody z 98% skutecznością. Całość jest prosta w produkcji - gogle powstały z wydruku 3D, a rozdzielczość renderowanego obrazu to 1280x720 pikseli przy 90 klatkach na sekundę. Na razie nie ma planów na komercjalizację tego rozwiązania. 

Największy powerbank świata

Internetowy twórca Handy Geng postanowił stworzyć największy powerbank o pojemności 27 000 000 mAh, który może ładować nawet 60 urządzeń jednocześnie. Urządzenie zasili nie tylko smartfona, ale także telewizor czy pralkę dzięki gniazdom obsługującym napięcie 220V. Aby stworzyć takie rozwiązanie, wykorzystał płaską baterię pokroju tych, które lądują w podwoziu elektrycznych samochodów. 

Urządzenie zachowuje pewną mobilność dzięki przyczepieniu do niego stelażu z kółkami. Do wykonania konstrukcji niezbędne było użycie samochodowego akumulatora. Materiał nie pokazuje procesu ładowania powerbanka. Jego twórca zapewnia, że energii urządzenia wystarczy, by naładować 5000 smartfonów z baterią o pojemności 3000 mAh.


Przeczytaj także:


Źródła:

blog comments powered by Disqus
Premiera Dying Light 2, GTA VI w drodze, Bungie w Playstation - VideoNews 336