Sprawdź cenę Sony XR-55A80J:
Sony XR-55A80J - Budowa
OLED-y serii A80J występują w trzech wymiarach. Mamy tu do dyspozycji przekątne: 55 (testowany egzemplarz ma właśnie tę wielkość), 65 i 77 cali. Bez względu na wielkość charakteryzują się taką samą matrycą OLED, jak i procesorem Cognitive Processor XR, który fantastycznie zarządza wyświetlanym obrazem, do czego jeszcze wrócę w recenzji.
Z wierzchu telewizor prezentuje się raczej skromnie. Jest to czarny ekran otoczony niedużą, czarną ramką, postawiony na srebrnych nogach, które dają trzy różne sposoby instalacji. Można rozstawić je szeroko lub wąsko - dopasowując np. do niedużego stolika - lub podnieść telewizor wyżej, tak aby pod nim zrobiło się miejsce na soundbar, który przecież coraz częściej staje się nieodzownym elementem zestawu telewizyjnego.
W komplecie znajduje się także pilot zdalnego sterowania z dobrze oznaczonymi przyciskami i szybkim dostępem do wybranych aplikacji. Wygląda on podobnie do pilotów z flagowych modeli, jednak został wykonany z tańszego plastiku zamiast z aluminium.
Sony XR-55A80J - Główne funkcje i możliwości
Sony XR-55A80J to telewizor bardzo bogato wyposażony. Głównym elementem wyświetlającym obraz jest matryca typu OLED. Zapewnia ona niesamowitą czerń oraz dobrze nasycone kolory.
Telewizor posiada właściwie wszystkie niezbędne złącza, w tym HDMI 2.1, tak istotne dla fanów najwyższej jakości obrazu i graczy, chcących rozgrywać swoje zmagania na dużym ekranie.
Telewizor poza obsługą 4K wyświetla też wysoką rozpiętość tonalną w formatach HDR10, Dolby Vision i HLG.
Do obsługi systemu smart wykorzystano platformę Android TV z pełnym wsparciem i dostępem do sklepu Play. Nie zabrakło także rozwiązań do bezprzewodowego przesyłu danych, takich jak Chromecast, z którego skorzystają użytkownicy smartfonów z Androidem, jak i Airplay, czyli rozwiązania dla fanów nadgryzionego jabłka.
Wszystkie te powyższe technologie pokazują, że A80J jest bardzo uniwersalnym narzędziem do wszelkich możliwych zastosowań.
Sony XR-55A80J - Bogactwo zaawansowanych technologii
Mocną stroną telewizorów Sony zawsze była elektronika zarządzająca jakością obrazu. Nie inaczej jest w tym przypadku. Matryca OLED potrafi świetnie wyświetlić czerń i dobrze nasycić wszelkie kolory.
Bardzo jednak istotne jest dbanie o płynność ruchu, naturalne odwzorowanie barw oraz o wydobycie jak największej ilości szczegółów z wysokiej jakości materiału.
Tutaj wracamy na chwilę do procesora Cognitive Processor XR, którym Sony bardzo się chwali i który odpowiada za wszelkie procesy wyświetlania obrazu, wykorzystując autorskie technologie Sony.
Warto je bliżej poznać:
- Optymalizacja czystości obrazu - za nią odpowiada między innymi XR Super Resolution i Interpolacja XR 4K.
- Zarządzanie kontrastem - w tym przypadku mamy do czynienia z aż trzema technologiami: OLED XR Contrast, Pixel Contranst Booster oraz XR HDR Remaster. Ciekawe, bo ta ostatnia potrafi wpływać nawet na obraz HDR poprzez bieżącą analizę i dopasowywanie parametrów.
- Optymalizacja koloru - XR Triluminos Pro, czyli dobrze znana technologia z poprzednich modeli, a na dokładkę XR Smoothing oraz Live Colour.
Jak widzicie, jest tego dużo. O wielu mniejszych technologiach nawet nie wspomniałem, ale w Sony to nie jest marketingowy bełkot, a prawdziwe działanie, które wyróżnia jakość obrazu w stosunku do innych, konkurencyjnych telewizorów.
Sony XR-55A80J - Jakość obrazu
W ostatnich czasach bardzo popularne stało się mówienie o telewizorach jako o najbardziej uniwersalnych produktach - do każdego możliwego zastosowania.
Teoretycznie mógłbym podobnie rozpisać się o Sony XR A80J. W końcu bogaty system smart TV predysponuje go do bycia idealnym urządzeniem do oglądania seriali czy filmów z serwisów VOD.
Interpolacja obrazu do 4K świetnie wpływa na telewizję ze zwykłej anteny. Najnowsze złącza HDMI wraz z technologią ALL czy VRR kojarzą się świetnie jako wysokiej jakości rozwiązanie gamingowe.
Rzeczywiście Sony świetnie odnajdzie się we wszystkich powyższych zastosowaniach. Po kilkutygodniowej przygodzie z tym telewizorem osobiście mogę z pewnością stwierdzić, że jest to jeden z najlepszych filmowych telewizorów.
Matryca OLED zapewnia świetną, rzeczywistą czerń i brak przejaskrawień czy zbyt mocnego nasycenia bieli. Dobrze utrzymane w ryzach kolory są oczywiste, nasycone, ale także bardzo naturalne. Mnóstwo detali, przejść tonalnych, płynny ruch.
To wszystko sprawia, że nasze oczy nie męczą się nawet przy bardzo długich seansach, a mózg odbiera obraz tak jak rzeczywiście sobie go wyobraża.
Osobiście używałem go w jasnym salonie, gdzie wpadało dużo światła. Świetnie się sprawdził nawet w bardzo słoneczny dzień. Pomimo straszenia matrycami OLED oraz ich domniemanej słabej jasności nic mi nie brakowało.
Faktem jest, że najlepiej sprawdza się wieczorem lub po prostu w zaciemnionym pomieszczeniu. Wtedy wysoki kontrast gra pierwsze skrzypce, a kinowy charakter pozwala przenieść się głęboko w akcję każdego filmu.
Podsumowanie
Wrażenia fantastyczne zarówno z patrzenia na ten telewizor, jak i korzystania z jego wszelkich funkcji. Wszystko w nim pracuje szybko, sprawnie i intuicyjnie, jest to model godny polecenia dla wymagających użytkowników, ale rozważnie myślących o finansach. Cena jak najbardziej zachęca, patrząc na tak wysoką jakość obrazu.
Zobacz inne testy telewizorów:
- Panasonic TX-55JZ1000E - Topowy OLED w swojej cenie?
- Samsung QE55QN91A - Test Telewizora Neo QLED z Mini LED
- Test Sony XR-65X90J - LCD LED z najwyższej półki!
- Hitachi 55HAL7250 - 4K, Android TV i przystępna cena!
- Toshiba 58UL4B63DG - Test niedrogiego telewizora 4K z głęboką czernią
- Telewizor CHiQ U50H7A - Test niedrogiego Smart TV 4K 50 cali
- Test Samsung UE55TU8502 - Crystal UHD w rozsądnej cenie
- Recenzja LG OLED55CX3 - OLED idealnym telewizorem do gier?!
- Panasonic TX-55HZ1000E - Test OLED-a dla kinomanów