PODPOWIEDZI:

Sony XR-55A80J - OLED do filmów i gier w niezłej cenie [TEST]

W dzisiejszym materiale opiszę telewizor, który nie jest flagowcem, ale mimo to może być fantastycznym rozwiązaniem dla wymagających użytkowników - takich, którzy oprócz patrzenia na jakość zwracają uwagę także na cenę. Sony XR-55A80J jest właśnie takim rozwiązaniem. Producent przyłożył się do jakości i jednocześnie odpuścił zbędne bajery, aby produkt stał się bardziej konkurencyjny.

Sony XR55A80J OLED 55'' 4K Ultra HD Android

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
7 GŁOSÓW
ZALETY
  • Fantastyczna czerń
  • Bogaty system smart
  • Dobre zarządzanie płynnością ruchu
  • Atrakcyjna cena
WADY
  • Plastikowy pilot
  • Przeciętna jasność

Sprawdź cenę Sony XR-55A80J:

Sony XR-55A80J oferta w sklepie

Sony XR-55A80J - Budowa

OLED-y serii A80J występują w trzech wymiarach. Mamy tu do dyspozycji przekątne: 55 (testowany egzemplarz ma właśnie tę wielkość), 65 i 77 cali. Bez względu na wielkość charakteryzują się taką samą matrycą OLED, jak i procesorem Cognitive Processor XR, który fantastycznie zarządza wyświetlanym obrazem, do czego jeszcze wrócę w recenzji.

Sony XR-55A80J wygląd zewnętrzny

Z wierzchu telewizor prezentuje się raczej skromnie. Jest to czarny ekran otoczony niedużą, czarną ramką, postawiony na srebrnych nogach, które dają trzy różne sposoby instalacji. Można rozstawić je szeroko lub wąsko - dopasowując np. do niedużego stolika - lub podnieść telewizor wyżej, tak aby pod nim zrobiło się miejsce na soundbar, który przecież coraz częściej staje się nieodzownym elementem zestawu telewizyjnego.

Sony XR-55A80J podwyższone nóżki i miejsce na soundbar pod telewizorem

W komplecie znajduje się także pilot zdalnego sterowania z dobrze oznaczonymi przyciskami i szybkim dostępem do wybranych aplikacji. Wygląda on podobnie do pilotów z flagowych modeli, jednak został wykonany z tańszego plastiku zamiast z aluminium.

Sony XR-55A80J - Główne funkcje i możliwości

Sony XR-55A80J to telewizor bardzo bogato wyposażony. Głównym elementem wyświetlającym obraz jest matryca typu OLED. Zapewnia ona niesamowitą czerń oraz dobrze nasycone kolory.

Telewizor posiada właściwie wszystkie niezbędne złącza, w tym HDMI 2.1, tak istotne dla fanów najwyższej jakości obrazu i graczy, chcących rozgrywać swoje zmagania na dużym ekranie.

Telewizor poza obsługą 4K wyświetla też wysoką rozpiętość tonalną w formatach HDR10, Dolby Vision i HLG.

Sony XR-55A80J ma wiele topowych standardów obrazu

Do obsługi systemu smart wykorzystano platformę Android TV z pełnym wsparciem i dostępem do sklepu Play. Nie zabrakło także rozwiązań do bezprzewodowego przesyłu danych, takich jak Chromecast, z którego skorzystają użytkownicy smartfonów z Androidem, jak i Airplay, czyli rozwiązania dla fanów nadgryzionego jabłka.

Sony XR-55A80J Android TV jako system smart tv

Wszystkie te powyższe technologie pokazują, że A80J jest bardzo uniwersalnym narzędziem do wszelkich możliwych zastosowań.

Sony XR-55A80J - Bogactwo zaawansowanych technologii

Mocną stroną telewizorów Sony zawsze była elektronika zarządzająca jakością obrazu. Nie inaczej jest w tym przypadku. Matryca OLED potrafi świetnie wyświetlić czerń i dobrze nasycić wszelkie kolory.

Bardzo jednak istotne jest dbanie o płynność ruchu, naturalne odwzorowanie barw oraz o wydobycie jak największej ilości szczegółów z wysokiej jakości materiału.

Tutaj wracamy na chwilę do procesora Cognitive Processor XR, którym Sony bardzo się chwali i który odpowiada za wszelkie procesy wyświetlania obrazu, wykorzystując autorskie technologie Sony.

Warto je bliżej poznać:

  • Optymalizacja czystości obrazu - za nią odpowiada między innymi XR Super Resolution i Interpolacja XR 4K.
  • Zarządzanie kontrastem - w tym przypadku mamy do czynienia z aż trzema technologiami: OLED XR Contrast, Pixel Contranst Booster oraz XR HDR Remaster. Ciekawe, bo ta ostatnia potrafi wpływać nawet na obraz HDR poprzez bieżącą analizę i dopasowywanie parametrów.
  • Optymalizacja koloru - XR Triluminos Pro, czyli dobrze znana technologia z poprzednich modeli, a na dokładkę XR Smoothing oraz Live Colour.

Jak widzicie, jest tego dużo. O wielu mniejszych technologiach nawet nie wspomniałem, ale w Sony to nie jest marketingowy bełkot, a prawdziwe działanie, które wyróżnia jakość obrazu w stosunku do innych, konkurencyjnych telewizorów.

Sony XR-55A80J - Jakość obrazu

W ostatnich czasach bardzo popularne stało się mówienie o telewizorach jako o najbardziej uniwersalnych produktach - do każdego możliwego zastosowania.

Teoretycznie mógłbym podobnie rozpisać się o Sony XR A80J. W końcu bogaty system smart TV predysponuje go do bycia idealnym urządzeniem do oglądania seriali czy filmów z serwisów VOD.

Sony XR-55A80J wysoka jakość obrazu

Interpolacja obrazu do 4K świetnie wpływa na telewizję ze zwykłej anteny. Najnowsze złącza HDMI wraz z technologią ALL czy VRR kojarzą się świetnie jako wysokiej jakości rozwiązanie gamingowe.

Rzeczywiście Sony świetnie odnajdzie się we wszystkich powyższych zastosowaniach. Po kilkutygodniowej przygodzie z tym telewizorem osobiście mogę z pewnością stwierdzić, że jest to jeden z najlepszych filmowych telewizorów.

Matryca OLED zapewnia świetną, rzeczywistą czerń i brak przejaskrawień czy zbyt mocnego nasycenia bieli. Dobrze utrzymane w ryzach kolory są oczywiste, nasycone, ale także bardzo naturalne. Mnóstwo detali, przejść tonalnych, płynny ruch.

Sony XR-55A80J nasycone kolory i szczegółowość detali obrazu

To wszystko sprawia, że nasze oczy nie męczą się nawet przy bardzo długich seansach, a mózg odbiera obraz tak jak rzeczywiście sobie go wyobraża.

Osobiście używałem go w jasnym salonie, gdzie wpadało dużo światła. Świetnie się sprawdził nawet w bardzo słoneczny dzień. Pomimo straszenia matrycami OLED oraz ich domniemanej słabej jasności nic mi nie brakowało.

Sony XR-55A80J jasne, żywe kolory obrazu

Faktem jest, że najlepiej sprawdza się wieczorem lub po prostu w zaciemnionym pomieszczeniu. Wtedy wysoki kontrast gra pierwsze skrzypce, a kinowy charakter pozwala przenieść się głęboko w akcję każdego filmu.

Podsumowanie

Wrażenia fantastyczne zarówno z patrzenia na ten telewizor, jak i korzystania z jego wszelkich funkcji. Wszystko w nim pracuje szybko, sprawnie i intuicyjnie, jest to model godny polecenia dla wymagających użytkowników, ale rozważnie myślących o finansach. Cena jak najbardziej zachęca, patrząc na tak wysoką jakość obrazu.

Ocena Sony XR-55A80J z testu 5/5

Zobacz inne testy telewizorów:

blog comments powered by Disqus
Sony XR-55A80J - OLED do filmów i gier w niezłej cenie [TEST]