PODPOWIEDZI:

Test Sony XR-65X90J - LCD LED z najwyższej półki!

Telewizor idealny do gier i sportu? Według Sony to właśnie seria XR, a dokładnie model X90J. To urządzenie, które nie tylko pozwala oglądać filmy czy telewizję w wysokiej jakości. Jest także najlepszym wyborem na EURO 2020 lub do oglądania wszelkich innych rozgrywek sportowych, jak również dla fanów gamingu. Dlaczego i czy to wszystko prawda? Zapraszam do zapoznania się z naszą recenzją!

Sony XR-65X90J

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
24 GŁOSÓW
ZALETY
 • Fantastyczne kolory
 • Dobra czerń
 • Wygoda korzystania
WADY
 • Dość wysoka cena

Nowa seria XR to zbiór wielu ciekawych, a przede wszystkim najnowszych technologii od Sony. Model, który dostaliśmy do testów, to 65-calowy telewizor z serii XR o oznaczeniu X90J. Jest to bezpośredni następca bardzo popularnego modelu XH90. Poprzednika miałem możliwość testować i pamiętam go jako bardzo dopracowane urządzenie, dlatego w stosunku do X90J mam duże oczekiwania.

Sprawdź cenę Sony XR-65X90J:

Sony XR-65X90J oferta w sklepie

Sony XR-65X90J - Cechy zewnętrzne

Bezramkowa konstrukcja, smukłe nóżki i dobre materiały, z których został wykonany telewizor - jest to już standard w tej klasie urządzeń, jak również stały zabieg między innymi firmy Sony.

Sony XR-65X90J wygląd zewnętrzny

Nie jest modne robienie jakichkolwiek dodatków wokół matrycy, które mogłyby rozpraszać widza. Celem jest skupienie się na obrazie, filmie czy oglądanym meczu. Taki też cel przyświecał inżynierom Sony, jednak głównym zabiegiem było maksymalne dopracowania matrycy i elektroniki do oczekiwań nawet tych bardziej wymagających odbiorców.

Sony XR-65X90J podstawa telewizora

Pamiętajmy, że nie mówimy tu o telewizorze z podstawowej półki cenowej. Sony XR-65X90J to urządzenie, za które trzeba zapłacić około 6000 zł, dlatego mamy prawo oczekiwać naprawdę wysokiej jakości i bogatej funkcjonalności.

Wbudowane złącza to:

 • USB
 • RJ-45 oraz WIFI
 • Złącza Antenowe (Podwójny tuner)
 • Common Interface Plus
 • Wyjście optyczne
 • Wejście kompozytowe
 • 4 złącza HDMI

No i o tych ostatnich trzeba napisać nieco więcej.

Zainstalowano tu złącze HDMI z eARC, czyli z kanałem zwrotnym audio. Dwa z tych złączy to konektory HDMI 2.1, które pozwalają na pełne wykorzystanie nowoczesnych konsol: PlayStation 5 oraz Xbox Series X.

Wspierają oczywiście pełną funkcjonalność, której takie urządzenia wymagają. Między innymi odtwarzanie obrazu 4K w 120 fps czy funkcję Auto Low Latency mode.

Sony XR-65X90J - Zaawansowane funkcje obrazu

Pomimo tego że śmiało mogę polecić ten telewizor jako najlepsze urządzenie do oglądania sportu, to trzeba pamiętać, że taki ekran kupujemy raz na dłuższy czas, korzystając z niego bardzo wszechstronnie.

Dlatego X90J występuje w kilku wielkościach do wyboru: 50, 55, 65 oraz 75 cali. Natywna rozdzielczość matrycy 120 Hz to 4K z obsługą HDR, Dolby Vision i HDR.

Podświetlenie to znany system Full Array LED, czyli bezpośrednie podświetlenie diodami z systemem lokalnego wygaszenia, a nawet przyciemnienia, co dokładniej opiszę nieco dalej.

Sony zawsze wyznaczało trendy pod względem obróbki obrazu, tak samo jest tym razem. Nowy procesor Cognitive Processor XR to zbiór bardzo zaawansowanych technologii zarządzających całością wyświetlanego obrazu. Na całokształt składają się istotne systemy obsługujące ruch, precyzję wyświetlania, kontrast, kolory i jasność.

 • Za dwie pierwsze cechy obrazu odpowiada XR Motion Clarity - zarządzając ruchem, minimalizuje ewentualne rozmazania obrazu, starając się jednocześnie dopracować szczegóły tak, aby były jak najlepiej widoczne.

Sony XR-65X90J oferuje płynne oglądanie sportowych wydarzeń

 • XR Contrast Booster - jak sama nazwa wskazuje, zarządza kontrastem. W tym przypadku nie chodzi tu tylko o kolory, ale głównie o podświetlenie matrycy. Bieżąca analiza obrazu połączona z regulacją podświetlenia i wieloma strefami diod LED pozwala na taką regulację jasności, aby zmaksymalizować biel i wydobyć jak najmocniejszy efekt HDR, zapewniając jednocześnie głęboką czerń, nawet w tej samej klatce obrazu.
 • Triluminos Pro - ta nazwa może być znana użytkownikom Sony, bo system Triluminos odpowiadający za jakość kolorów stał się wręcz symbolem mocnych i żywych barw. Połączenie tego systemu z nowym procesorem sprawiło jednak, że barwy nie tylko są mocne, ale także bardzo naturalne i po prostu ładne dla ludzkiego oka. Nawet w najjaśniejszym trybie, który przeważnie bywa zbyt wyostrzony, w testowanym modelu barwy są pięknie reprodukowane, dobrze stonowane i robią fantastyczne wrażenie dzięki połączeniu precyzji z głębokim nasyceniem.

Sony XR-65X90J test nasycenia i ogólnej jakości kolorów

Te cechy sprawiają, że Sony był dla mnie ogromnym zaskoczeniem. Nie widziałem jeszcze telewizora LCD LED z tak fantastycznymi kolorami i precyzyjnym zarządzeniem czernią.

Sony XR-65X90J test jakości obrazu telewizora

Sony XR-65X90J - Jakość dźwięku

Wiadomo jak to jest z telewizorami: można je chwalić za świetny obraz, ale prawdziwi kinomaniacy i tak nie wyobrażają sobie pełnych doznań bez zestawu kina domowego lub chociażby dobrego soundbara.

Nic dziwnego, minimalizacja gabarytów telewizorów sprawiła, że większość z nich brzmi po prostu źle.

Sony jednak ciągle nie daje za wygraną i stara się zapewnić rozwiązanie kompletne bez kompromisów.

Muszę przyznać, że zaskoczyła mnie jakość dźwięku zarówno pod kątem zrozumiałości dialogów, ilości niskich tonów, jak i przestrzenności. Zdziwienie wywołało u mnie także to, że podczas pierwszego uruchomienia system sam robi kalibrację dźwięku do pomieszczenia, w którym ma pracować i rzeczywiście to działa.

Nie napiszę Wam, że brzmi jak kino domowe, ale jak na telewizor, jest to dźwięk naprawdę dobry!

Sony XR-65X90J - Smart TV

Trzeba przyznać, że coś się zmieniło. Pomimo tego że ciągle mamy na pokładzie system Android - w tym przypadku Android 10 - to wygląda on już nieco inaczej niż w poprzednikach.

Nieco inny układ kafelków ukazuje bezpośredni dostęp zarówno do aplikacji, jak i funkcji telewizora; cały czas korzystamy z głosowego Asystenta Google czy popularnych aplikacji, jednak Google TV jest tylko częścią całego ekosystemu, który wydaje się bogatszy i nieco bardziej poukładany.

Cały czas jest dostęp do wszelkich aplikacji ze sklepu Play, więc wszystko co najpopularniejsze, znajdziecie na pokładzie.

Sony XR-65X90J usługa Bravia Core

Ciekawą opcją jest Bravia Core, czyli dostęp do bogatej biblioteki filmów także w wysokiej rozdzielczości 4K oraz do filmów Imax ENHANCED.

Podsumowanie

Podsumowując, Sony XR-65X90J to produkt kompletny, nowoczesny i niesamowicie dopracowany.

Sony XR-65X90J imponująca jakość obrazu

Aktualnie będzie to świetny wybór do oglądania EURO, nawet na tle mocnych graczy z rankingu telewizorów. Gdy jednak kurz opadnie i będziesz chciał spokojnie usiąść przed ulubionym filmem, będzie cieszył oko jak mało który telewizor.

Sony XR-65X90J ocena z testu 5

Zobacz inne testy telewizorów:

blog comments powered by Disqus
Test Sony XR-65X90J - LCD LED z najwyższej półki!