PODPOWIEDZI:

Najlepszy Aparat do Filmowania 4K? Panasonic Lumix GH4

Już dawno minęły czasy, kiedy aparaty fotograficzne służył jedynie do robienia zdjęć. Możliwość filmowania tymi urządzeniami jest obecnie stosowana jest także przez zawodowców. Ciągły rozwój technologii wpływa na standaryzację coraz to wyższych rozdzielczości filmowania. Aktualnie wdrażana jest jakość 4K, lecz nadal mało jest urządzeń oferujących tą rozdzielczość. Czy Lumix GH4 jest najlepszym aparatem do filmowania w 4K?

Panasonic LUMIX DMC-GH4

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
1 GŁOSÓW
ZALETY
  • Rozmiary
  • Ergonomia
  • Ekran
  • Wizjer
  • Jakość obrazu
  • Funkcje
WADY
  • Długo ładująca się bateria

Budowa i ergonomia

Lumix GH4 mimo swoich ogromnych możliwości, jest urządzeniem dosyć kompaktowym, a przede wszystkim bardzo lekkim. Plastikowa obudowa jest wykonana z bardzo wytrzymałego materiału, który został idealnie spasowany. W miejscu chwytu, aparat wyłożony jest gumą o teksturze naturalnej skóry.

Panasonic Lumix GH4

Na korpusie widnieje duża liczba przycisków, które ułatwiają szybką obsługę aparatu. Mamy tutaj dostępne przyciski regulujące wartość ISO, ekspozycję, balans bieli i wiele więcej. Poza przyciskami, mamy do dyspozycji 3 pokrętła, odpowiadające za ustawienia przysłony, migawki oraz do obsługi menu aparatu.

Ranking aparatów cyfrowych

Dzięki dwóm tarczom, użytkownik ustawi tryb działania aparatu, który można zablokować przyciskiem, tak by przez przypadek go nie przełączyć oraz za pomocą drugiego wybierze sposób wykonywania fotografii.

góra Panasonic Lumix GH4

Ekran i wizjer

Ekran oraz wizjer to matryce typu OLED. 3-calowy, dotykowy ekran pozwala na podgląd oraz sterowanie aparatem. Mimo błyszczącej powłoki, obraz jest bardzo dobrze widoczny. Jestem przyzwyczajony do wizjera w tej technologii, dlatego doceniam to rozwiązanie. Widzę od razu efekt końcowy. Całkiem inaczej jest to, w przypadku wizjera optycznego, stosowanego najczęściej w lustrzankach.

Panasonic Lumix GH4

Fotografia

Panasonic Lumix GH4 oprócz tego, że jest świetnym narzędziem dla filmowca (o tym za moment), jest przede wszystkim aparatem cyfrowym. "Cykanie" nim fotek to sama przyjemność, ze względu na jego gabaryty oraz niesamowitą jakość wykonanych fotografii. 

Autofokus

Ostrość jest łapana niemal natychmiastowo! Jestem w 100% zadowolony z działania autofokusa w tym aparacie. Jest celny, szybki, dysponuje dużą ilością pól. Jest po prostu niemal niezawodny. Panasonic poprawił go względem GH3, gdzie już był on bardzo dobry.

Czułość ISO

Lumix GH4 świetnie radzi sobie z szumami powstałymi w wyniku wysokiego ISO. Do wyboru mamy wartości od 200 do 256000. Dobra redukcja szumu ISO nie idzie jednak w parze z ilością szczegółów na zdjęciu. Oczywiście, jest ich nieco mniej, lecz zdjęcie nadal jest bardzo szczegółowe, na tle innych, wykonanych innymi aparatami.

Zdjęcia seryjne

Dzięki przekonstruowanej migawce, aparat jest w stanie w serii ująć 12kl/s (bez AF, maks. 40 zdjęć) lub 7,5kl/s (włączony AF). Daje to niesamowite możliwości w fotografowaniu sportu i innych dynamicznych momentów.

Filmowanie

Przejdźmy jednak do elementu, na którym głównie się skupiłem. Więcej nagrywam, niż fotografuję, dlatego ta funkcja jest dla mnie niezwykle ważna. Lumix GH4 jest profesjonalnym sprzętem w tej kategorii. 

PORADNIK - Jak wybrać matrycę w aparacie? >>

Panasonic Lumix GH4

Mamy do wyboru nagrywani w 4K 30FPS 100M oraz wiele opcji w rozdzielczości Full HD. Najbardziej zaawansowana z nich, to Full HD 60FPS 100M. Zarówno w 4K jak i Full HD, aparat zachwyca jakością rejestrowanego wideo. Szczegółowość jest na najwyższym poziomie, dzięki wysokiemu bitratowi oraz oczywiście rozdzielczości.


Zobacz recenzję Sony a6300!


Nie jest to jedyny aspekt, który czyni GH4 świetną kamerą! Interfejs jest skonstruowany idealnie do nagrywania filmów. Użytkownik dostaje możliwość włączenia trybu V-Log, który ułatwi postprodukcję wideo. Autofokus działa równie skutecznie co w przypadku fotografowania.

WiFi i obsługa za pomocą telefonu/tabletu

Lumix GH4 wyposażony jest w łączność WiFi, dzięki której dostajemy możliwość sterowania jego ustawieniami z poziomu smartfona, za pomocą dedykowanej aplikacji. Widoczny jest także podgląd, który przyda się na pewno każdemu YouTuberowi, ale nie tylko! Aplikacja pozwoli na zmianę ISO, balansu bieli, czasu otwarcia migawki, przysłony (jeśli obiektyw jest automatyczny). Opóźnienie podglądu nie jest duże, co ułatwia pracę!

Zobacz Prezentację Lumix GH5 >>

Panasonic Lumix GH4 imageapp

Podsumowanie

Ciężko mi się rozstawać z tym sprzętem po testach, lecz już niebawem przetestuję dla was Lumixa GH5. Zobaczymy czy godnie zastąpi kilkuletni już model. Trudno było mi znaleźć wady GH4, jakbym miał się do czegoś na siłę przyczepić, to jest to długo ładujący się akumulator. Poza tym, w moim odczuciu jest to aparat idealny! Patrząc na jego cenę i możliwości, które oferuje, mogę go uznać za najlepszy aparat do filmowania! 

Przykładowe zdjęcia

Podgląd zdjęcia

Podgląd zdjęcia

Podgląd zdjęcia

blog comments powered by Disqus
Najlepszy Aparat do Filmowania 4K? Panasonic Lumix GH4