Sony a6300 - Najlepszy Bezluterkowiec 2016? Test i Recenzja

Ocena VideoTesty.pl
0 GŁOSÓW

A Ty jak oceniasz?

ZALETY
  • 4K@30FPS
  • Full HD w 120 FPS
  • Mały rozmiar i waga
  • Elektroniczny wizjer
  • Duże możliwości personalizacji
WADY
  • Rolling shutter (zniekształcenie obrazu)
  • S-log nie do użytku
  • Niewygodne pokrętła
  • Brak gniazda słuchawkowego
  • Ekranik odchylany w jednej osi

Budowa i ergonomia

Zacznijmy od budowy oraz ergonomii. Aparat ten jest przede wszystkim niesamowicie mały i lekki, co jest generalnie zaletą, ale była to również moja obawa. Jestem przyzwyczajony do trzymania w dłoni o wiele większej lustrzanki, ale muszę przyznać, że korzystanie z tak małego aparatu jest całkiem wygodne. Mały palec nie mieści się na obudowie i musi służyć za podpórkę, ale ze względu na małą wagę urządzenia, nie jest to bardzo męczące, a aparat można używać jedną ręką wygodniej, niż lustrzankę. Oczywiście dla lepszego chwytu można zakupić gripa, ale osobiście rozwiązania tego nie sprawdzałem, więc nie mogę go polecić.

Sony a6300 - sprawdź cenę

Aktualna CENA Sony a6300

Gorzej sprawa wygląda z pokrętłami. Na pokrętle od zmiany trybów ślizgają się palce, a pokrętło znajdujące się obok niego, odpowiadające za przysłonę, lub czas naświetlania umieszczone jest w nieporęcznym miejscu i niewygodnie się z niego korzysta. Najlepiej wypada pokrętło na tyle obudowy, z którego korzysta się bardzo wygodnie. Rozmieszczeniu przycisków nie mam nic do zarzucenia, a szczególnie podoba mi się przycisk C1, znajdujący się tuż przy spuście migawki, który możemy sobie dowolnie spersonalizować – tak samo zresztą jak przycisk C2 i wiele innych – ale o tym później. Ogólną ergonomię najlepiej ocenić samemu. Mi osobiście ona odpowiada, aczkolwiek brakuje mi niektórych rozwiązań z lustrzanek, jak na przykład pokrętła przy spuście migawki.

Wady

Rzeczą, która odstrasza wielu użytkowników od aparatów marki Sony, są ekraniki odchylane tylko w jednej osi. Każdy sam musi jednak ocenić, jak bardzo to rozwiązanie mu przeszkadza. Mnie osobiście boli najbardziej brak możliwości odchylenia ekraniku do selfie - tak jak mam zrobione na mojej lustrzance teraz. Sony wynagradza nam to możliwością podłączenia się do aparatu za pomocą smartfona. Jest to jakaś alternatywa, aczkolwiek jakość podglądu nie jest na tyle dobra, żebym widział na przykład, czy znajduję się w ostrości.

Sony a6300 - sprawdź cenę

Kolejną wadą jest mała pojemność baterii i nie będę tutaj Sony bronił, bo podczas kręcenia wyczerpuje się ona w zastraszającym tempie. Na szczęście możemy ładować aparat przez USB, więc sytuacja nie jest tragiczna. Podczas robienia zdjęć nie wyczerpuje się on tak szybko i dwie baterie na cały dzień średnio-intensywnego fotografowania powinny nam wystarczyć. Aparat jest również krytykowany za umieszczenie slotu na kartę SD obok baterii, w mało dostępnym miejscu. Jest to oczywiście słuszna krytyka, aczkolwiek karty SD nie zmienia się co 5 minut, więc nie jest to ogromne nieudogodnienie. Slot znajduje się w miejscu, którego nie blokuje zamocowana płytka od statywu, natomiast może się zdarzyć, że będzie ona blokowała obiektyw. Zależy to oczywiście od jej wielkości i zamocowanego szkła. Problem ten można zlikwidować poprzez kupno gripa, klatki, lub stosowania adapterów z własnym gwintem ¼ cala. Jeżeli mówimy już o adapterach, to bezlusterkowce Sony mają tą zaletę, że możemy pod nie podpiąć ogromną ilość obiektywów na innych mocowaniach, stosując do tego odpowiednie przejściówki.

Wizjer elektroniczny

Sony a6300 - sprawdź cenę

Przejdźmy do następnej rzeczy, której się niesłusznie obawiałem, czyli wizjer elektroniczny. Niesłusznie, bo muszę przyznać, że jestem nim teraz zachwycony. Jakości podglądu nie mam absolutnie nic do zarzucenia. Wizjer może wyświetlać obraz aż w 120 FPS-ach, aczkolwiek, po wejściu na czułości matrycy powyżej 8000 obraz zaczyna nam się zacinać. Największe zalety elektronicznego wizjera, to dobra widoczność obrazu w słońcu, oraz możliwość precyzyjnego manualnego ostrzenia, bez odrywania oka od wizjera – czyli coś, czego w lustrzance zrobić nie mogłem, a było mi to dosyć potrzebne, gdyż posiadam kilka manualnych obiektywów. Jeżeli chodzi o funkcje, które pomagają w ostrzeniu, to są to przybliżenie obrazu, oraz focus peaking.

O pierwszej nie ma co tutaj dużo mówić, natomiast focus peaking sprawdza się różnie. Czasem, gdy nagromadzenie szczegółów jest duże – potrafi zasłonić cały kadr, a kiedy za małe – nie pokazuje się wcale i ciężko jest określić, czy dany przedmiot jest w ostrości. Szczególny problem ma on z twarzami ludzkimi. Jest to dla mnie raczej narzędzie do ustawienia ostrości na szybko, aniżeli dokładnego wyostrzenia – do tego lepiej sprawdza się powiększenie cyfrowe. Urządzenie daje nam możliwość personalizacji prawie wszystkich przycisków aparatu, wyświetlania interfejsu, linii siatki i wielu innych funkcji, do których np. dostęp w aparatach Canona wymaga zainstalowania Magic Lantern.

Nagrywanie wideo w 4K

Przejdźmy do kwestii nagrywania wideo, czyli czegoś, do czego aparat ten jest według mnie stworzony. Mamy to do dyspozycji 4k w 30 klatkach, oraz Full HD aż do 120 klatek na sekundę. Nie muszę chyba mówić, że jakość filmików jest znakomita. Żeby nie było zbyt pięknie, muszę zauważyć jednak parę mniej lub bardziej poważnych problemów. Zacznijmy od profilów kolorystycznych. Sony kusi nas profilami S-log 2 i 3, ale aparat definitywnie sobie z nimi nie radzi. Obraz z obu S-logów jest bardzo zaszumiony – i to szumem bardzo brzydkim.

Sony a6300 - sprawdź cenę

Nie należy oczywiście z tego powodu panikować, ponieważ mamy w alternatywie cztery profile Cine, które nie dają nam co prawda takiego zakresu dynamicznego jak S-log, ale powinny w większości sytuacji nam wystarczyć. Kolejnym problemem jest rolling shutter. Najgorzej sytuacja przedstawia się w 24 FPS w 4k, sami widzicie teraz na ekranie jak wszystko ugina się przy najmniejszym ruchu. Sytuacja poprawia się mocno, kiedy kręcimy w Full HD i wraz ze zwiększaniem ilości klatek na sekundę rolling shutter stopniowo zanika.

Przegrzewanie się

A6300 jest również krytykowany za problemy z przegrzewaniem się. Owszem, problem występował, ale został naprawiony wraz z aktualizacją systemu. W normalnych warunkach aparat wyłączy nagrywanie po ok. 30 minutach, bo tyle wynosi limit pojedynczego nagrania. Do przegrzania udało mi się doprowadzić dopiero w 40 stopniach kręcąc non stop w 4k, a nastąpiło to dopiero po 25 minutach – tak więc wynik nie odstający bardzo od normy.

Prawdziwy problem może się pojawić na pełnym słońcu w środku lata. Jest obecnie środek zimy, więc nie mogłem takiego testu przeprowadzić, ale na YouTube znaleźć możemy wiele takich testów, gdzie aparat wyłączał się już po sześciu minutach. Na koniec zostawiłem dwie marginalne rzeczy, które mimo wszystko przykuły moją uwagę, a jest to brak gniazda słuchawkowego, oraz irytująca animacja, pojawiająca się przy zmianie czasu naświetlania. Skalę problemów pozostawiam do oceny własnej.

Podsumowanie

Podsumowując wszystko, co do tej pory powiedziałem: Sony a6300 jest w mojej ocenie aparatem niesamowitym, jak na tę półkę cenową, aczkolwiek nie jest pozbawiony wad. Jeżeli miałbym wymienić najgorszą z nich, to byłby to rolling shutter, gdyż jest to chyba jedyny jego mankament, którego nie ma właściwie jak obejść. Mimo tego, aparat ten dostaje ode mnie 4.5 gwiazdki na 5 oraz odznaczenie rekomendacji. Mogę z czystym sumieniem polecić wam ten aparat, gdyż pomimo swoich wad jest on niesamowitym narzędziem, które - dobrze używane – może dać niesamowite efekty.

Sony a6300 - sprawdź cenę

Ale to nie wszystko – jako, że rok 2016 już mija, a6300 dostaje ode mnie odznaczenie „Produkt roku” – w mojej ocenie – całkowicie zasłużone. Jeżeli uważacie inaczej, to serdecznie zapraszam do kulturalnej dyskusji w komentarzach. Polecam również dać łapkę w górę i zasubskrybować kanał po więcej filmików i do zobaczenia w 2017 roku.

Sony a6300 - cena

Jakie aparaty fotograficzne są najlepsze?

Aby dodatkowo ułatwić wybór przedstawiamy Wam najpopularniejsze obecnie modele wg. rankingu aparatów fotograficznych z 6/2017.

Poz.ObrazekNazwaGdzie kupić?
1Nikon Coolpix P900 czarny Nikon Coolpix P900 czarny Tu kupisz najtaniej!
2Canon Powershot SX620 HS czarny Canon Powershot SX620 HS czarny Tu kupisz najtaniej!
3Nikon D7500 body Nikon D7500 body Tu kupisz najtaniej!
4Panasonic DMC-FZ82 Panasonic DMC-FZ82 Tu kupisz najtaniej!
5Sony DSC-RX100 czarny Sony DSC-RX100 czarny Tu kupisz najtaniej!
6Nikon D7100 body Nikon D7100 body Tu kupisz najtaniej!
7Sony DSC-HX60 czarny Sony DSC-HX60 czarny Tu kupisz najtaniej!
8Canon PowerShot SX420 IS czarny Canon PowerShot SX420 IS czarny Tu kupisz najtaniej!
9Nikon D750 body czarny Nikon D750 body czarny Tu kupisz najtaniej!
10Canon Ixus 185 czarny Canon Ixus 185 czarny Tu kupisz najtaniej!
11Canon PowerShot SX720 HS czarny Canon PowerShot SX720 HS czarny Tu kupisz najtaniej!
12Olympus Tough TG-4 czarny Olympus Tough TG-4 czarny Tu kupisz najtaniej!
13Panasonic Lumix DMC-FZ1000 czarny Panasonic Lumix DMC-FZ1000 czarny Tu kupisz najtaniej!
14Nikon Coolpix B500 czarny Nikon Coolpix B500 czarny Tu kupisz najtaniej!
15Nikon D5300 + 18-105 VR Nikon D5300 + 18-105 VR Tu kupisz najtaniej!
16Nikon D7200 body Nikon D7200 body Tu kupisz najtaniej!
17Nikon Coolpix A900 czarny Nikon Coolpix A900 czarny Tu kupisz najtaniej!
18Panasonic Lumix DMC-TZ80 czarny Panasonic Lumix DMC-TZ80 czarny Tu kupisz najtaniej!
19Sony DSC-HX300 czarny Sony DSC-HX300 czarny Tu kupisz najtaniej!
20Nikon D5600 + AF-P 18-55 VR Nikon D5600 + AF-P 18-55 VR Tu kupisz najtaniej!
21Panasonic DMC-LX100 srebrny Panasonic DMC-LX100 srebrny Tu kupisz najtaniej!
22Panasonic Lumix DMC-TZ57 czarny Panasonic Lumix DMC-TZ57 czarny Tu kupisz najtaniej!
23Sony DSC-HX400 czarny Sony DSC-HX400 czarny Tu kupisz najtaniej!
24Panasonic Lumix DMC-FZ200 3D czarny Panasonic Lumix DMC-FZ200 3D czarny Tu kupisz najtaniej!
25Kodak PixPro AZ501 czarny Kodak PixPro AZ501 czarny Tu kupisz najtaniej!
26Nikon 1 J5 + 10-30 kit czarny Nikon 1 J5 + 10-30 kit czarny Tu kupisz najtaniej!
27Sony DSC-WX220 czarny Sony DSC-WX220 czarny Tu kupisz najtaniej!
28Canon EOS 6D Body Canon EOS 6D Body Tu kupisz najtaniej!
29Canon Powershot SX430 IS Canon Powershot SX430 IS Tu kupisz najtaniej!
30Canon PowerShot SX60 HS czarny Canon PowerShot SX60 HS czarny Tu kupisz najtaniej!

Zobacz więcej: TOP 30 Aparatów Robiących Najlepsze Fotki!

blog comments powered by Disqus