PODPOWIEDZI:
PODPOWIEDZI:

Recenzje z kategorii Telefony komórkowe

Zachęcamy do przejrzenia listy materiałów opublikowanych w kategorii telefon komórkowy.

Testy smartfonów to jedne z największych objętościowo tekstów na naszej stronie. Nie powinno to was dziwić - poziomem skomplikowania przewyższają one większość sprzętów elektronicznych. Dlatego też wszystkie urządzenia poddajemy długotrwałym procedurom. Wśród nich jest także czas na ustabilizowanie kondycji baterii oraz podzespołów, co przybliża testy do codziennego użytkowania. 

Na bazie doświadczeń tworzymy rankingi smartfonów. To tam zderzamy wszystkie cechy i w oparciu o nie wybieramy urządzenia do zestawienia. Przyglądamy się nie tylko propozycjom na bazie przedziałów cenowych, ale także uwzględniając wybrane elementy, jak bateria czy aparaty. 

Smartfony na testy poddajemy szczególnym testom

Aby testy były kompletne, przyglądamy się w nich w kilku kategoriach. Wśród nich: 

 • Wykonanie i trwałość konstrukcji
 • Ekran
 • Jakość dźwięku ze słuchawek i głośników
 • Wydajność i optymalizacja
 • System oraz funkcje
 • Jakość modułów łączności
 • Zdjęcia oraz video
 • Czas pracy na baterii

Na ocenę telefonu, poza wymienionymi aspektami, wpływa także stosunek ceny do jakości. Ten jest mierzony zawsze w momencie recenzji urządzenia. Ponadto testy smartfonów mogą zawierać sugestie, kiedy kupno będzie opłacalne.

Opowiedzieliśmy pokrótce, na co zwracamy uwagę, recenzując telefony komórkowe. Teraz pora, aby zagłębić się w ten proces.

Jak oceniamy jakość wykonania? 

To jedna z ważniejszych kwestii. Nie ukrywajmy - smartfona dotykamy codziennie, a wiele osób decyduje się nie nosić ochronnego etui ani szkła. Dlatego jakość zastosowanych materiałów oraz ich spasowanie podlegają szczególnym testom sensorycznym.

Plastik plastikowi nierówny

Wśród materiałów, które spotkamy we współczesnych telefonach, dominują dwa - plastik oraz szkło. Ten pierwszy jest standardowym widokiem przy najtańszych smartfonach do 500 złotych, choć czasem gości w droższych urządzeniach. Mimo tego nie przystaje konstrukcjom klasy premium, na co zwracamy uwagę. 

Smartfon porysowany po łagodnych testach to zły znak

Nie każda plastikowa konstrukcja jest zła i oznacza tani kompromis. W testach plastikowych smartfonów niejednokrotnie stykamy się z dobrze spasowaną obudową, nietrzeszczącymi ramkami oraz przyciskami, które nie skaczą na boki. Dlatego ściskamy, naciskamy i wywieramy sporą presję na konstrukcjach. Umiarkowane zarysowania są normalne, jednak żaden smartfon podczas recenzji nie powinien nabyć głębokich rys.

Odstające aparaty to problem

Bardzo rzadko zdarzają się na rynku konstrukcje, w których aparat nie odstaje. Nie da się jednak nie zauważyć, że ten stan rodzi problemy z perspektywy użytkownika. Przede wszystkim zwiększa szansę na porysowanie "wyspy", w której znajdują się matryce, oraz powierzchni, która styka się z podłożem. Poza tym tworzy efekt "kołyski" - po dotknięciu urządzenia potrafi się bujać. Dlatego, gdy moduł aparatów znacznie odstaje - odejmujemy punkty. 

Odstający aparat to spory problem

Jakie szkło to dobre szkło? 

W testach smartfonów szczególną uwagę zwracamy na szkło z przodu oraz z tyłu. W teorii powinny one wykazywać zwiększoną odporność na rysowanie, nawet gdy są w tej samej kieszeni. W praktyce szkło szkłu nierówne i po części testów odnotowujemy rysy, co zaniża ocenę smartfonów - szczególnie tych najdroższych. 

Na rynku urządzeń mobilnych jest potentat rozwiązań szklanych. Firma Corning dostarcza swoje tafle do większości smartfonów - zarówno tańszych, jak i droższych. Oferuje kilka generacji szkła, przy czym za najsolidniejszą i najmniej podatną na zadrapania (ale przez to najbardziej kruchą) jest uznawana trzecia odsłona. Z niej korzysta się przy produkowaniu tanich smartfonów. Droższe oferują szkło Gorilla szóstej generacji - bardziej odporne na zarysowania, ale i nieco bardziej kruche. 

Niezależnie od wyboru producenta, jeśli smartfon po naszych testach wraca porysowany - wpływa to negatywnie na jego ocenę. Jednocześnie zaznaczamy, że podczas testów urządzeń mobilnych nie rysujemy celowo, chociażby za pomocą kluczy. Wszelkie rysy zostały wygenerowane podczas tradycyjnego użytkowania. 

Testy ekranów w smartfonie

To jeden z najistotniejszych elementów każdego urządzenia. Przyglądamy mu się przez cały czas recenzowania. Robimy to pod wieloma kątami. Uruchamiamy treści w niskiej i wysokiej jakości, w tym zgodne ze standardem HDR. Analizujemy wiele czynników, a wśród nich: 

 • Zagęszczenie pikseli na cal
 • Wypełnienie ekranem frontu urządzenia (im wyższy procent, tym lepiej)
 • Kąty widzenia
 • Jakość bieli i czerni oraz kontrast
 • Jakość podkręcenia kontrastu HDR-u
 • Nasycenie kolorów
 • Opcje zmiany palety barw wewnątrz telefonu
 • Efekt screen bleedingu - niedoświetlenie krawędzi ekranu

(AM)OLED czy LCD?

Smartfony korzystają z kilku rodzajów matryc. Do niedawna prym w tańszych urządzeniach wiodły ekrany oparte o rozwiązania ciekłokrystaliczne. Matryce LCD oferują wysoką jasność dzięki dodatkowemu panelowi podświetlającymi treści. Nieco inaczej jest w przypadku wykorzystania diod organicznych w OLED-ach lub AMOLED-ach. Te podświetlają się same z siebie, przez co jasność jest mniejsza, ale reprodukcja kolorów z reguły dokładniejsza. 

Dobry ekran LCD może przyćmić matrycę OLED

Niegdyś tańsze urządzenia korzystały wyłącznie z LCD. Obecnie, nawet w smartfonach do 1000 złotych znajdziemy ekrany AMOLED. Nie oznacza to, że takie konstrukcje są z automatu lepsze. W testach wnikliwie przyglądamy się każdemu pikselowi i niejednokrotnie dobre konstrukcje IPS przewyższają te oparte na diodach. Jedno jest pewne - nasza ocena nie jest uzależniona od technologii, w jakiej wykonano ekran.

Może ją jednak zmienić fakt, że ekran jest zagięty. Często w tym wypadku pojawia się efekt świetlnej łuny na bokach ekranu, kąty widzenia stają się gorsze i pojawia się efekt dodatkowego rozprysku barwowego na ekranie. Wtedy ocena jest odpowiednio surowa. 

Jakość dźwięku

Wrażenia dźwiękowe w smartfonie to temat, który producenci od lat dopieszczają. Nasze testy dźwięku ze smartfonów obejmują zmierzenie jego jakości zarówno z głośnika (lub głośników), jak i słuchawek przewodowych i bezprzewodowych. Przyglądamy się nie tylko głośności, ale i odwzorowaniu tonów niskich i wysokich. Oceniamy także jakość equalizera wbudowanego w oprogramowanie, bowiem te niejednokrotnie potrafią całkowicie zmienić wrażenia dźwiękowe.

Jakość dźwięku w smartfonie to kluczowy aspekt testów

Za co odejmujemy punkty? Przede wszystkim za braki techniczne. W przypadku jakiegokolwiek urządzenia brak gniazda słuchawkowego jest nieakceptowalny. Jest to bardzo popularny standard zapewniający znacznie wyższą jakość dźwięku niż przy przesyłaniu go bezprzewodowo. W Videotestach uznajemy wolność wyboru. Dodatkowe punkty odejmowane są za brak przejściówki dla słuchawek w momencie nieobecności mini jacka 3,5 mm. 

Negatywnie oceniamy brak głośników stereo w droższych konstrukcjach. W testach dźwięku bezlitośnie potwierdza się, że namiastka dźwięku przestrzennego jest lepsza od jednego głośnika. Ponadto znacznie łatwiej zakryć jedną maskownicę niż dwie. 

Ostatecznie najważniejsza jest dla nas i tak głębia dźwięku w każdym z trzech scenariuszy. Dodatkowo w naszych recenzjach przyglądamy się aplikacjom do obsługi muzyki. Nie jest wielkim problemem doinstalować zewnętrzny program, niemniej te od producentów lepiej radzą sobie z wyszukiwaniem muzyki w folderach. 

Jak testujemy wydajność? 

Sporo osób kupuje smartfony dla wydajności. Stąd też nie dziwi, że bacznie przyglądają się one ich wynikom w benchmarkach oraz testach wytrzymałościowych. Nasze testy wydajności telefonów opierają się na sprawdzonych i cenionych w świecie deweloperów aplikacjach. Mierzą one nie tylko surową moc, ale także parametry niezbędne podczas codziennego użytkowania, jak tempo renderowania interfejsu czy nakładania filtrów na zdjęcia. Na potrzeby recenzji korzystamy z:

 • Antutu Benchmark - świetnie sprawdza się do sprawdzenia ogólnej wydajności w grach, systemie i podczas obróbki zdjęć. W aplikacji zawarte jest porównanie względem innych urządzeń
 • 3D Mark- znany z komputerów benchmark służy przede wszystkim do sprawdzenia płynności podczas rozgrywki. Korzysta z popularnego w grach API Vulkan oraz stale monitoruje liczbę klatek na sekundę
 • Geekbench- sprawdza wydajność jednego oraz wielu rdzeni procesora. Ponadto pozwala w długofalowym teście ocenić wytrzymałość baterii.
 • Androbench- najpopularniejszy test dla pamięci urządzenia. Mierzy czasy odczytu i zapisu plików.

Ponadto wprowadziliśmy procedurę sprawdzającą prędkość uruchamiania i przełączania się między aplikacjami. Nazwaliśmy ją Pętlą Videotestów. Na smartfonach odpalamy zarówno systemowe, jak i zewnętrzne programy. Robimy to w odpowiedniej kolejności, by po pierwszym okrążeniu powtórzyć uruchamianie w drugim. Najdroższe i najmocniejsze telefony pokonują pierwszą pętlę w niewiele ponad minutę, a drugą kończą w okolicach półtora minuty. 

Wydajność testujemy na dwa sposoby

Poza tymi procedurami bacznie analizujemy codzienną wydajność. Przycięcia animacji przy przełączaniu aplikacji nie są już mile widziane w segmencie smartfonów do 1500 złotych. Poniżej  tej ceny mogą się zdarzać, ale nie na poziomie utrudniającym codzienne korzystanie. Obserwujemy także temperaturę urządzeń. Jeśli nadmiernie się nagrzewają przy uruchamianiu gier - zwracamy na to uwagę.

Jak testujemy jakość oprogramowania?

To najbardziej subiektywny element recenzji smartfonów. Choć na rynku mamy dwa wiodące systemy operacyjne, to producenci urządzeń z Androidem często całkowicie zmieniają ich wygląd. W rezultacie trudno znaleźć jednolity grunt do zmierzenia ich jakości. Jednak w Videotestach nie odpuszczamy i podejmujemy się także zadań trudnych. Na wysoką ocenę smartfonów przekładają się:

 • Wygodna nawigacja w systemie - aby było wygodnie, producent powinien dostarczyć kilka metod nawigacji - od przycisków, aż po intuicyjne gesty. Ponadto w oprogramowaniu powinny one być czytelnie objaśnione. Wygodna nawigacja to także możliwość wybrania dostępu do szuflady aplikacji oraz dobrze posegregowane ustawienia. 
 • Możliwość edycji wyglądu - Wyżej punktujemy rozwiązania, które pozwalają na zaawansowaną personalizację. Oznacza to między innymi zmianę motywu, ilości i rozmiaru ikon, czcionek oraz przejść między ekranami. Doceniamy także opcjonalny tryb ciemny, pozwalający w przypadku ekranów z diodami organicznymi na oszczędzenie energii
 • Opcje zarządzania uruchomionymi aplikacjami - współczesny smartfon powinien zachowywać najważniejsze programy w RAM-ie i posiadać przycisk szybkiego usuwania tych, z których się nie korzysta.
 • Aplikacje zwiększające produktywność - zaawansowany notatnik z opcją synchronizacji i odręcznego pisania, kalendarz z możliwością analizy podróży czy inteligentny klient poczty e-mail? Jeśli takie programy działają prawidłowo, są wartością dodaną.

Android jest najczęstszym systemem operacyjnym

 • Aplikacje do zarządzania baterią, plikami i bezpieczeństwem smartfonów - jeśli producent dostarcza dobry program pozwalający zmniejszyć zużycie baterii, posegregować pliki w urządzeniu, a także ochronić przed wirusami - jest to zaletą. 
 • Wygląd i estetyka interfejsu - na ten element zwracamy uwagę najmniej, bowiem wiąże się z gustami. Mimo tego, jeśli rozwiązanie odstaje od innych propozycji, pamiętamy o tym w naszych recenzjach telefonów komórkowych. 
 • Prędkość i skuteczność zabezpieczeń biometrycznych - czytniki linii papilarnych powinny działać szybko, choć dopuszczamy pewne pomyłki i mniejszą prędkość w tańszych propozycjach. Odblokowywanie twarzą jest przez nas w większości scenariuszy odradzane, szczególnie gdy korzysta wyłącznie z kamery, nie zaś modułów podczerwieni czy Time of Flight 3D. 

Przyglądamy się także temu, czy producenci zapewniają swoim smartfonom poprawki bezpieczeństwa. Jeśli jakieś urządzenie w miesiącu recenzowania oferuje certyfikat z poprzedniego kwartału, stanowczo je odradzamy. 

Jak sprawdzamy jakość modułów łączności?

W smartfonach namnożyło się modułów łączności. Ich jakość sprawdzamy przez cały czas recenzowania. Korzystamy w tym celu z codziennych doświadczeń oraz specjalistycznych testów. Te pierwsze są szczególnie ważne przy badaniu jakości rozmów. Testujemy ich głośność, a także trwałość zasięgu w zamkniętych pomieszczeniach i na zewnątrz. Testy Wi-Fi polegają na oddalaniu się od nadajnika i analizowaniu mocy sygnału, a także ogólnych pomiarach przepustowości. 

W przypadku Bluetooth sprawdzamy go najczęściej przy słuchawkach i głośnikach bezprzewodowych. Testujemy trwałość sygnału po odejściu na kilkanaście metrów w otwartej przestrzeni miejskiej oraz w zamkniętych pomieszczeniach. NFC sprawdzamy przy płatnościach i parowaniu sprzętów mobilnych. Jego nieobecność nie odejmuje punktów w smartfonach do 700 złotych. Powyżej tej ceny brak jest uznawany za wadę, choć nie dyskwalifikującą.

Jak sprawdzamy jakość fotografii oraz video?

W dzisiejszych czasach ludzie kupują smartfony z myślą o aparatach. Nie tak często myślimy o zabraniu lustrzanki na wakacje, za to niemal zawsze mamy przy sobie telefon. Stąd pojawia się w nich coraz więcej obiektywów o coraz sensowniejszych zastosowaniach. W teście fotografii najważniejsze znaczenie zawsze będzie mieć główna matryca. Pozostałe, choć w dalszym ciągu istotne, nie przeważą o ocenie smartfona.

Co oceniamy podczas robienia zdjęć?

Zdjęcia ze smartfonów z najlepszymi aparatami podlegają licznym testom. Każda z fotografii po uwiecznieniu jest oglądana na większym, skalibrowanym zawsze w ten sam sposób ekranie. Zdjęcia są powiększane. Na początku obserwujemy między innymi brzegi oraz środek kadru pod kątem rozmycia. Potem przyglądamy się, czy nie doszło do wytworzenia się artefaktów oraz jak bardzo poszarpane są krawędzie budynków. Duże przybliżenie pozwala także sprawdzić poziom zaszumienia. 

Gdy już zmniejszymy kadr, skupiamy się na większych detalach. Im mniejsze przepalenie kadru, tym lepiej. Dlatego też obserwujemy działanie HDR-u, który powinien wyciągać odcienie, ale nie udramatyczniać forografii.

Więcej obiektywów nie zawsze oznacza lepszą ocenę

Przy okazji warto zwrócić uwagę na ogólną reprodukcję barw. Każdy producent ma własne ustawienia balansu bieli czy temperatury barwowej. Nie wartościujemy, czy bardziej podobają nam zdjęcia bardziej żółte czy niebieskie. W recenzjach smartfonów punktujemy to jedynie, gdy kolory stają się niezgodne z rzeczywistością. 

Ważną część recenzji telefonu stanowi ocena dedykowanych opcji fotograficznych, jak dopasowanie sztucznej inteligencji, tryb portretowy czy tryb nocny. W przypadku tej pierwszej najistotniejsze jest zachowanie wiernego rzeczywistości charakteru zdjęcia. Portrety oceniamy przede wszystkim pod kątem odcięcia osoby od dalszego planu. Dobry tryb nocny ma rozjaśniać kadr, nie powodując zwiększonej ziarnistości ani przekłamania barw.

Zdjęcia ultraszerokokątne

Przy zdjęciach zrobionych z obiektywów ultraszerokokątnych pozwalamy na utratę jakości względem głównego obiektywu. Im mniejsza, tym wyżej oceniamy producenta, jednak wiemy też, że fotografie te  jeszcze przez długi czas będą wyglądać mniej okazale. Ważne jednak, by oferowały jak najmniejszy efekt rybiego oka. Dobry smartfon do fotografii nie może mieć zaokrąglonych brzegów kadru.

W naszych testach aparatów w smartfonach obserwujemy też pole widzenia. Jeśli zwiększyło się ono znacznie, to w większości przypadków jest to plus. Jednakże szczegółowość nie może być niska i to wytyczna niezależna od klasy cenowej. Oprócz tego sprawdzamy zachowanie matryc ultraszerokokątnych w nocy, jednak i tu na ten moment poziom nie jest wysoki. Najważniejsza jest więc szczegółowość i odwzorowanie barw. 

Obiektywy przybliżające obraz

Obecność takiego obiektywu sama w sobie nie jest dla nas zaletą. Istotnie, dobre przybliżenie daje spore pole do manewrów fotograficznych. Niezależnie, czy będzie to zoom dwu-, dziesięcio- czy stukrotny, na zdjęciach przyglądamy się szczegółom. Jeśli ostrość została zachowana, a poziom szczegółowości zbliża się do zdjęć z głównego obiektywu, jest dobrze. 

Inne obiektywy

Podobnie jak przy dodatkowych aparatach, sama obecność obiektywu na przykład makro czy do portretów nie wystarcza. Jeśli źle spisują się one w dedykowanych im trybach, ocena powędruje w dół.

Aparat z przodu

Przedni aparat jest oceniany nieco łagodniej od tego z tyłu

Nieco lżejszą skalę przyjmujemy w przypadku aparatów z przodu urządzenia. Podczas testów smartfonów zwracamy jednak szczególną uwagę na kilka elementów. Liczy się duża szczegółowość zdjęcia, bo to ona daje podstawy do retuszu. Przy tym wszystkim dobry aparat powinien zachować naturalny odcień skóry. Doceniamy konstrukcje, które nie rozmywają cery. Poza tym sprawdzamy wszystkie cechy dobrego aparatu, w tym rozpiętość tonalną, balans bieli i kontrast. 

Jak oceniamy video?

Tutaj warto rozgraniczyć dwa segmenty urządzeń. Tańsze nie będą oferowały 4K w 60 klatkach na sekundę, a tym bardziej trybu slow-motion i optycznej stabilizacji. Tutaj liczy się jak najlepiej odwzorowana kolorystyka i zachowanie największej płynności obrazu. Dobra szczegółowość także da urządzeniu więcej punktów. 

W przypadku testów droższych smartfonów większy nacisk kładziemy na stabilizację, która jest poddawana próbom w mniejszym oraz większym ruchu. Sprawdzamy także szczegółowość filmów w spowolnieniu oraz przy niższej niż 4K rozdzielczości. Poświęcamy także uwagę prędkości ostrzenia. Oprócz tego każdy materiał oglądamy na urządzeniach o różnych ekranach, by obiektywnie ocenić jego parametry. 

Jak oceniamy baterię?

To najbardziej angażujące zadanie spośród wszystkich. Wymagają zarówno użycia benchmarku (w tym przypadku Geekbencha), jak i analizy codziennego użytkowania. Nie wystarczy uśredniony czas pracy na ekranie - czasami smartfony dodają sobie do niego okres wykorzystania Always On-Display, gdy zużycie energii jest znacznie niższe. Jeśli zastanawiacie się, jaki smartfon z pojemną baterią wybrać, patrzcie na optymalizację, nie zaś na samą pojemność.Bateria w smartfonie to kluczowy element oceny

Podczas testów baterii w smartfonie przyglądamy się różnym scenariuszom. Przykładem może być uruchomienie Youtube przez godzinę w trybie "Nie przeszkadzać" w jakości 720p. Jeszcze innym scenariuszem jest korzystanie z internetu w telefonie wyłącznie przy użyciu sieci komórkowej lub Wi-Fi. Konwencjonalne użycie podczas testów zakłada podpięcie aplikacji mediów społecznościowych oraz map, stale włączony internet i GPS oraz uruchomione wibracje. 

Ładowarki i ładowanie

Nawet smartfony za 1 zł w abonamencie mają dzisiaj ładowarki co najmniej 10W. Taka wydajność ładowania jest akceptowalna w niższym segmencie cenowym. Średniopółkowe telefony powinny oferować wyższą wydajność, choć nie wpływa to znacznie na naszą ocenę. Minusem jest jednak sytuacja, gdy smartfon musimy ładować dłużej niż 2 godziny. 

W przypadku najdroższych telefonów istotna jest obecność ładowania bezprzewodowego i jej brak jest równoznaczny z odjęciem punktów. Co więcej, smartfony w 2020 powinny korzystać już z szybszego ładowania bezprzewodowego oraz oferować ładowanie zwrotne, dla innych smartgadżetów. Ponadto drogie smartfony powinny oferować szybkie ładowanie w zgodzie z zasadą - im szybciej, tym lepiej. 

Ostateczna ocena

Nie sztuką jest przeprowadzić test smartfonu. Sztuką jest odnieść jego możliwości do potrzeb użytkowników oraz sytuacji na rynku. Niegdyś za 1000 złotych dostawaliśmy plastikowe konstrukcje niezdolne do przetrwania próby czasu. Dzisiaj z powodzeniem zastępują one telefony do 2500 złotych, a nawet i droższe konstrukcje. 

Na stronie Videotesty.pl znajdziecie ocenę w pięciogwiazdkowej skali z połówkami. Ponadto, jeśli smartfon oferuje świetny stosunek ceny do jakości, otrzyma specjalne oznaczenie. Zapraszamy do lektury naszych testów smartfonów, które świadomy wybór stawiają na pierwszym miejscu!

UP