PODPOWIEDZI:

Recenzja LG OLED55CX3 - OLED idealnym telewizorem do gier?!

LG OLED55CX3 to kolejny, zaawansowany technologicznie telewizor OLED. Co ciekawe, producent mocno przyłożył się w nim do zapewnienia jak najlepszych wrażeń pod kątem gier. Na czym to polega? Czy się udało? O tym w poniższym teście telewizora LG OLED55CX3!

LG OLED55CX3

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
4 GŁOSÓW
ZALETY
  • Bardzo niski input lag
  • Dostępne wszelkie technologie gamingowe
  • Tryb HGIG
WADY
  • Wysoka cena

Szukając dla siebie odpowiedniego telewizora, coraz częściej oczekujemy urządzenia jak najbardziej uniwersalnego. Powinien zarówno dobrze wyświetlać filmy, być SMART, jak i oferować dobry obraz w ciemnych oraz jasnych pomieszczeniach.

Oprócz wymienionych wcześniej oczekiwań od jakiegoś czasu pojawia się kolejne wyzwanie, które nabiera na znaczeniu. Telewizor musi jak najlepiej współpracować z nowymi konsolami i komputerami, aby można było za jego pomocą cieszyć się rozgrywką gamingową na najwyższym poziomie.

Dlatego w dzisiejszym materiale, na przykładzie telewizora LG OLED55CX3, opowiem Wam nie tylko o jego ogólnych właściwościach i cechach. Skupię się bardziej na jego predyspozycjach gamingowych oraz tym, co powinien mieć dobry telewizor, aby doświadczać na nim rozrywki na najwyższym poziomie.

Sprawdź cenę testowanego telewizora:

LG OLED55CX3 oferta w sklepie

Dlaczego właśnie LG OLED55CX3 do testu pod gry? Co to za telewizor?

LG OLED55CX3 to model wyposażony praktycznie we wszystko, co powinien mieć telewizor do gier. Jest dobrym przykładem dla innych telewizorów na rynku i oczywiście jest w pełni przygotowany do obsługi zarówno konsol obecnej generacji, jak i tych, które dopiero mają się na rynku pojawić.

Kilka ogólnych słów o tym telewizorze.

LG OLED55CX3 to kolejna generacja dobrze znanych OLED-ów koreańskiego producenta. Zalet matrycy opartej o diody organiczne jest wiele: niesamowita czerń, szybki czas reakcji, naturalne kolory czy chociażby wysoka płynność obrazu. O tych cechach mówiłem niejednokrotnie podczas innych testów.

Dodatkowo jest to telewizor świetnie wyposażony w bogatą ilość wejść i w system smart. Nie tylko oferuje dostęp do wielu aplikacji, ale także za sprawą sztucznej inteligencji potrafi łatwo wyszukiwać różne treści oraz informować np. o interesujących nas wydarzeniach sportowych czy zarządzać innymi urządzeniami za pomocą panelu domowego.

O takim sprzęcie można powiedzieć, że świetnie sprawdza się w oglądaniu filmów czy seriali. Jest idealny do dziennego salonu, a jeszcze lepiej sprawdza się w zaciemnionym pomieszczeniu, w którym rzeczywiście będziemy w stanie dostrzec tę nieskończoną czerń.

LG OLED55CX3 i konsola obok niego

LG OLED55CX3 - Nowości, funkcje i cechy przydatne graczom

Nowość, jaką jest tryb obrazu Filmmaker, jeszcze bardziej predysponuje go do bycia świetnym telewizorem z prawdziwym kinowym charakterem obrazu. Może pochwalić się też wieloma technologiami poprawiającymi jakość obrazu. Znajdziemy tu Dolby Vision IQ, które dostosowuje metadane to aktualnych warunków otoczenia. Technologia Motion Pro to kolejny ciekawy zabieg na zwiększenie ostrości, szczególnie w szybkich scenach.

LG OLED55CX3 - tryb filmmaker jako jedna z nowości

Te cechy mogą sprawić nieco złudne wrażenie, że jeśli urządzenie dobrze sprawdza się w oglądaniu filmów, to np. w przypadku gier już niekoniecznie tak będzie. Nic bardziej mylnego. LG postarało się, aby zarówno pod kątem obrazu, jak i dostosowania technologicznego OLED55CX3LA był w pełni kompatybilny ze wszystkimi gamingowymi technologiami.

Zastanówmy się przez chwilę, jakie cechy obrazu są najbardziej istotne dla graczy, oraz co technologicznie wpływa na poprawę tej jakości w telewizorach LG.

Płynność obrazu

Zależy nam na precyzji ruchu, jak najmniejszych lagach czy opóźnieniach. Jest to bardzo istotna cecha szczególnie w szybkiej rozgrywce, gdy zależy nam na milisekundach, które decydują o wygranej.

Funkcje, które mamy do dyspozycji w telewizorze LG, to G-Sync, Free Sync oraz VRR, czyli Variable Refresh Rate. Chodzi w nich o to, że ekran telewizora automatycznie synchronizuje się z kartą graficzną komputera pod względem ilości wyświetlanych klatek na sekundę. G-Sync to technologia Nvidia, Free-sync to współpraca z kartami AMD, a VRR to możliwość synchronizacji z innymi urządzeniami poprzez złącze HDMI 2.1, które zastosowano w tym telewizorze.

Wszystkie te technologie, optymalizując ekran do aktualnej ilości klatek na sekundę, znacznie wpływają na poprawę płynności przez eliminację zacięć czy lagów na ekranie.

LG OLED55CX3 wysoka płynność obrazu

Wyposażenie nowych OLED-ów w złącze HDMI 2.1 pozwala też na wyświetlenie obrazu 4K w technologii HFR (High Frame Rate), czyli nawet w 120 klatkach na sekundę. Ostatecznie złącze HDMI 2.1 to także tryb Automatic Low Latency Mode - tryb małego opóźnienia, który zmniejsza input lag. W momencie uruchomienia gry telewizor sam wykrywa taki rodzaj sygnału i pozwala na odłączenie zbędnych elementów procesowania sygnału po to, aby uzyskać jak najszybszą reakcję.

Podsumowując te funkcjonalności, możemy w pełni stwierdzić, że telewizory LG OLED są w pełni przygotowane zarówno do współpracy z najlepszymi konsolami obecnie, jak i tymi, które są dopiero planowane do wprowadzenia na rynek.

Zobacz też: Ranking telewizorów

Szybkość reakcji

Tego chyba nie muszę tłumaczyć. Dla wytrawnych graczy taki parametr jak Input Lag ma kluczowe znaczenie. Nie chcemy przecież przegrać jakiejś rozgrywki tylko dlatego, że nasz sprzęt wprowadza w grze opóźnienia.

Mówiąc o input lagu, możemy bardzo pochwalić LG. Wynik tych ekranów to około 13 ms, a więc nawet lepiej niż w niejednym monitorze gamingowym. Nie musimy się obawiać o to, że ktoś wyprzedzi nas w rozgrywce tylko dlatego, że jego sprzęt będzie szybciej reagował na podany sygnał.

Sprawą nieco połączoną i znacznie wpływającą na szybkość wyświetlania jest czas reakcji matrycy, czyli parametr mówiący o tym, jak szybko potrafi się włączyć i wyłączyć dany piksel. W przypadku ekranów OLED od LG jest to 1 ms, czyli znacznie lepszy wynik niż w jakimkolwiek ekranie LCD LED.

Jakość obrazu

W tym przypadku chodzi o kilka charakterystycznych cech właśnie dla gier. Z jednej strony zależy nam na mocnych kolorach i wysokim kontraście - właśnie po to, aby jak najlepiej dostrzec wszystkie, nawet najdrobniejsze szczegóły. Ważne jest również dostosowanie ekranu do technologii wysokiej rozpiętości tonalnej, która pozwala tworzyć niesamowite efekty wizualne oraz dostrzec więcej i lepiej.

LG OLED55CX3 ogólna jakość obrazu

Wysoka ostrość na ekranach OLED jest już chyba standardem. Dzięki temu jesteśmy w stanie dojrzeć więcej, nawet najdrobniejszych szczegółów.

Wysoka jakość czerni i kolorów również dostarcza nam emocji na najwyższym poziomie.

To, co jednak najbardziej istotne, to tryb HGIG. Tłumacząc HDR Gaming Interest Group - tryb wyświetlania obrazów HDR, który został specjalnie zoptymalizowany właśnie dla gier. Zapewnia wysoką rozpiętość tonalną, którą przecież świetnie można dostrzec na tak dobrej matrycy, oraz widoczność wszelkich szczegółów.

Przykładem jest jazda samochodem wyścigowym przy zachodzie słońca, podczas której zależy nam, żeby dobrze widzieć na ekranie drogę i wszelkie jej szczegóły oraz tło. W tym przypadku nie dość, że jesteśmy w stanie lepiej widzieć padające, mocne promienie słońca, to nie przesłaniają one drogi czy informacji z podpowiedziami dla kierowcy. Idealnie łączy najistotniejsze informacje dla gracza wraz z pięknym i bardzo dopracowanym tłem.

Granie w gry wyścigowe na telewizorze LG OLED55CX3

Pozostałe cechy telewizora gamingowego

Ostatecznie dla rozgrywki gamingowej liczą się także nieco poboczne, jednak wciąż ważne cechy. Chodzi tu o wysokiej jakości dźwięk, który jest jednym z ważnych elementów rozgrywki oraz bezpieczeństwo naszych oczu. Przecież nie chcemy po kilku godzinach czuć się przemęczeni.

Kwestia dobrego dźwięku może być oczywiście zupełnie osobnym tematem. Jeżeli zależy komuś na brzmieniu, to prawdopodobnie połączy taki telewizor z dobrym kinem domowym lub przynajmniej przyzwoitym soundbarem.

Jeżeli mówimy jednak o dźwięku z telewizora, to wracając do HDMI 2.1 - wykorzystuje ono technologię przesyłu eARC. Daje więcej danych, lepszy dźwięk, pozwala między innymi na przesyłanie na kino domowe formatu dźwięku Dolby Atmos. LG OLED wykorzystuje też technologię AI Acoustic Tuning, która adaptuje dźwięk do pomieszczenia. Poza tym telewizor ten pozwala na podłączenie dwóch głośników bezprzewodowych LG jako głośniki tylne, aby uzyskać dźwięk surround.

Muszę przyznać, że testując ten telewizor, nie korzystałem z mojego kina domowego, opierałem się tylko na tym, co oferuje sam telewizor. Jakość dźwięku jest naprawdę przyzwoita i wielu osobom powinno to wystarczyć.

Wspomniałem też o kwestii bezpieczeństwa. Ekrany OLED LG posiadają certyfikaty potwierdzające niską emisję niebieskiego światła. Dobrze wiemy, jak negatywnie wpływa ono na stan naszego wzroku. Szybko się męczymy, mogą boleć nas oczy lub może to prowadzić do rozkojarzenia. W przypadku korzystania z matryc OLED nawet długa rozgrywka nie powinna być w najmniejszy sposób uciążliwa.


Zobacz też poprzednie testy telewizorów:


Podsumowanie testu LG OLED55CX3

LG udało się stworzyć telewizor bardzo uniwersalny, który nie tylko sprawdzi się w kinie domowym, podczas oglądania seriali i filmów, ale może być również idealnym narzędziem gamingowym nie tylko z nazwy. We wszystkich najważniejszych kwestiach stanie się profesjonalnym narzędziem dla wymagających użytkowników.

LG OLED55CX3 ocena z testu 5LG OLED55CX3 odznaczenie rekomendacjaLG OLED55CX3 odznaczenie innowacjaLG OLED55CX3 odznaczenie funkcjonalnośćLG OLED55CX3 odznaczenie jakość
blog comments powered by Disqus
Recenzja LG OLED55CX3 - OLED idealnym telewizorem do gier?!