PODPOWIEDZI:

Panasonic TX-55HZ1000E - Test OLED-a dla kinomanów

Już dawno w naszej redakcji nie gościł żaden telewizor Panasonica, a szkoda, bo ten japoński producent, w porównywalnych cenach do popularnych koreańskich graczy, potrafi stworzyć urządzenia wyróżniające się zarówno solidnością, jak i jakością obrazu. Tym razem mamy do dyspozycji telewizor OLED - 55-calowy model HZ1000, który nie tylko oferuje dobrą czerń, ale również świetne zarządzanie kolorami.

Panasonic TX-55HZ1000E

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
9 GŁOSÓW
ZALETY
  • Tryb filmmaker
  • Świetny obraz
  • Stabilny system Smart
WADY
  • Brak sterowania głosowego

Zobacz cenę testowanego telewizora:

Samsung QE55Q80T oferta w sklepie

Panasonic TX-55HZ1000E - Wygląd zewnętrzny

Panasonic nigdy nie wyróżniał się oryginalnym stylem ani jakimś specjalnym zdobieniem swoich produktów. Tak samo jest w tym przypadku. Telewizor w stanie spoczynku wygląda jak jednolita, czarna tafla szkła. Po włączeniu widać wokół ekranu tylko niewielkie, bardzo cienkie ramki. Jedynie na dole znajduje się cienka listwa z centralnie umieszczonym logiem producenta oraz diodą, która sygnalizuje tryb standby. Obok niej można dostrzec nieduże oczko podczerwieni oraz czujnik jasności otoczenia.

Panasonic TX-55HZ1000E wygląd zewnętrzny

Całość utrzymuje okrągła stopka z centralną, również okrągłą nóżką. To, co pozytywnie mnie zaskoczyło, to możliwość przekręcania telewizora tak, aby ustawić wygodny dla siebie kąt oglądania. Minusem jest mały drobiazg: w nóżce nie wygospodarowano miejsca na przeprowadzenie kabli. Musimy we własnym zakresie spinać i chować je, aby były jak najmniej widoczne. Poza tym małym błędem Panasonic TX-55HZ1000E robi dobre pierwsze wrażenie.

W zestawie znajdziemy też dużego pilota zdalnego sterowania. Jest on czytelny, z dobrze opisanymi przyciskami. Łatwo na nim znaleźć każdą funkcjonalność. Jeżeli chciałbym się czegoś czepiać, to przód - pomimo tego, że wygląda jak aluminium, jest plastikiem, a cała forma pilota nie zmieniła się chyba od kilkunastu lat. Fani nowości mogą być zawiedzeni, jeżeli jednak ktoś przyzwyczaił się do swojego starego Panasonica, od razu połapie się, gdzie znaleźć każdą funkcję.

Panasonic TX-55HZ1000E dołączony pilot zdalnego sterowania

Panasonic TX-55HZ1000E - Funkcje i dane techniczne

Jeśli ktoś zna ideologię marki Panasonic, wie, że nie chodzi tu o zwodzenie ludzi bajerami czy wyglądem. Jest to marka, która zawsze kładła nacisk na solidność i dopracowanie produktów tak, aby zapewnić odbiorcom maksymalnie wysoką jakość w danym przedziale cenowym.

HZ1000 nie jest w tym przypadku wyjątkiem. Telewizor został oparty na matrycy OLED, co zapewnia niesamowicie mocną czerń i naturalne kolory. Za jakość obrazu odpowiada inteligentny procesor HCX PRO, który zarówno zarządza kolorami, ruchem, jak i poprawą jakości obrazu.

Panasonic TX-55HZ1000E mocna czerń

Telewizor dobrze prezentuje się pod względem jasności, ponieważ matryca osiąga 870 nitów w trybie HDR, co jest dobrym wynikiem nawet dla jasnych ekranów LCD. Warto pamiętać, że OLED-y ze względu na głęboką czerń nie potrzebują tak samo dużej jasności jak ekrany LCD, aby uzyskać znacznie lepszy kontrast.

Nie trzeba wspominać też o rozdzielczości 4K oraz wyświetlaniu obrazów w szerokiej rozpiętości tonalnej. HZ1000 obsługuje HDR10+ i Dolby Vision IQ. Jest to również telewizor rekomendowany do Netflixa, co zapewnia zgodność ze standardem platformy pod kątem jakości obrazu i funkcjonowania aplikacji.

Dostępny jest tryb Filmmaker, który tworzony był przy współpracy ze światowej sławy reżyserami. Ma na celu odwzorowanie kontrastów, kolorów i ruchu zgodnie z zamierzeniami filmowych twórców. Wyłącza on wszelkie systemy poprawy obrazu, żeby materiał zapisany na płycie lub w pliku przedstawiony był w maksymalnie naturalny sposób.

Panasonic TX-55HZ1000E netflix

Znajdziemy tu przy okazji tryb kalibracji Netflix, który domyślnie uruchamia się po włączeniu tej popularnej platformy. Działa nieco podobnie do trybu Filmmaker, oferując obraz ciemny, idealny do oglądania wieczorem. Widać bardzo duże kontrasty, mocne kolory i kinowy charakter obrazu. Przyznam, że są to dwa najciekawsze i świetnie oddające rzeczywistość tryby obrazu, które znalazłem w tym telewizorze.

Panasonic TX-55HZ1000E - użytkowanie

Przyglądając się możliwościom telewizora, warto spojrzeć w ustawienia i Menu. Wygląda dość znajomo, podobnie jak w wielu starszych modelach, jednak funkcji jest tu naprawdę dużo.

Nas najbardziej interesują ustawiania obrazu. Zaczynając od zdefiniowanych trybów, mamy do wyboru Dynamiczny, Normalny, Fotografia profesjonalna, Kinowy, Filmmaker, Prawdziwe kino, dwa tryby Profesjonalne, Sport i Gra.

Panasonic TX-55HZ1000E dostępne tryby obrazu

Sami możemy regulować poziom luminancji, kontrast, jasność czy natężenie kolorów. Do dyspozycji dostajemy bardziej zaawansowane funkcjonalności, jak np. tryb Colour Remaster czy włączanie lub wyłączanie czujnika otoczenia bądź redukcję szumów. Możemy także sami sterować pracą upłynniacza obrazu, który nazywa się Intelligent Frame Creation.

W jaki sposób najlepiej oglądać? Moim zdaniem tryby, które najlepiej oddają rzeczywiste barwy oraz filmowy charakter, to Filmmaker lub tryb kinowy. W przypadku Netflixa warto włączyć tryb kalibracji Netflix i pozwolić telewizorowi działać “na własną rękę”. Jest to tryb zbliżony do Filmmaker, jednak w niektórych scenach widać trochę większą jasność i kontrast.

Panasonic TX-55HZ1000E mocne kolory

Tryb Filmmaker to jedna z największych zalet tego urządzenia. Zapewnia on pełen naturalizm odwzorowania barw i ruchu. Wyłącza wszystkie “polepszacze” dla oddania tego, co rzeczywiście było zamierzone przez twórcę filmu. Działa bardzo dobrze.

Jeżeli jednak ktoś korzysta z telewizora w rozjaśnionym pomieszczeniu, chce w dzień pooglądać serial lub programy informacyjne, to spokojnie może skorzystać z trybów dynamicznych lub normalnych. Zapewniają one więcej światła i podbity kontrast, co pozwala na lepszą widoczność w gorszych warunkach.

Panasonic TX-55HZ1000E - Złącza

Telewizor wyposażony jest w bogatą paletę złączy. Poza wejściami HDMI znajdziemy też USB, wszelkie złącza antenowe czy podłączenie do internetu. Warto zwrócić uwagę, że telewizor wyposażony jest w HDMi 2.1 z funkcjonalnością eARC, jednak z tego, co zdążyłem się dowiedzieć, nie wszystkie funkcje tego złącza są obsługiwane przez telewizor.

Panasonic TX-55HZ1000E - Smart TV

Panasonic pod względem systemu Smart znacznie się poprawił na przestrzeni ostatnich lat. Z oprogramowania Firefox OS przesiadł się na My Home Screen i pod względem użytkowym jest to dobry krok naprzód.

Oprogramowanie jest niesamowicie proste w użytkowaniu i działa bardzo sprawnie. Pomimo tego że miałem tylko około dwa tygodnie czasu na testowanie tego modelu, śmiało mogę powiedzieć, że działa bardzo stabilnie. Ani razu się nie zacięło i nie sprawiało najmniejszych problemów.

Panasonic TX-55HZ1000E aplikacje smart tv

Ekran domowy to po prostu dolna część ekranu, na której pojawiają się ikony zainstalowanych aplikacji. Za pomocą prostych kursorów w łatwy sposób możemy pomiędzy nimi nawigować i wybierać. Pojawiają się również proponowane filmy czy najpopularniejsze seriale. Wygląda to atrakcyjnie i nie powinno sprawić trudności w użytkowaniu nawet osobom, które nie lubią nowinek technicznych.

Jak oceniam obraz telewizora Panasonic TX-55HZ1000E?

Bardzo dobrze. Piękna czerń, mocne, jednocześnie zbalansowane kolory, zero smużenia i wysoki naturalizm kolorów. Pomimo, że nie jest to najwyższy OLED z rodziny Panasonica, spokojnie mogę stwierdzić, że to jeden z najlepszych OLED-ów w swojej klasie, co zapewne docenię w rankingu telewizorów.

Zapewnia wysokiej jakości obraz, dużo funkcji i zgodność z najlepszymi standardami obrazu Ultra HD.

Panasonic TX-55HZ1000E ocena z testuPanasonic TX-55HZ1000E rekomendacja

Zobacz też poprzednie testy telewizorów:

blog comments powered by Disqus
Panasonic TX-55HZ1000E - Test OLED-a dla kinomanów