PODPOWIEDZI:

Test telewizora LG 49NANO863NA - Sprawdzamy nowy model NanoCell!

W ostatnim czasie w naszej redakcji zagościł najnowszy telewizor LG NanoCell, a konkretniej LG 49NANO863NA. Jest to model z linii na 2020 rok o rozmiarze 49 cali (dostępne są również większe ekrany o przekątnych 55 i 65 cali). Postanowiliśmy sprawdzić, czy warto go kupić. Na to pytanie odpowie poniższy test telewizora LG 49NANO863NA.

LG 49NANO863NA

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
9 GŁOSÓW
ZALETY
  • Tryb Filmmaker mode
  • Szerokie kąty widzenia
  • Wygodny tryb smart TV
WADY
  • Przeciętna jakość lokalnego wygaszania

LG 49NANO863NA to następca dobrze znanego i bardzo popularnego modelu SM8600, którego 55-calową wersję kiedyś testowałem. Na pierwszy rzut oka wydaje się być do niego bardzo podobny, jednak LG nie próżnowało i postarało się o lepsze dopracowanie obrazu, jak i większą funkcjonalność.

Zobaczmy, co tym razem zaproponowali Koreańczycy w klasie telewizorów NanoCell.

Sprawdź cenę LG 49NANO863NA:

LG 49NANO863NA oferta w sklepie

LG 49NANO863NA - Wygląd zewnętrzny

Z zewnątrz telewizor wygląda podobnie jak większość modeli LG. Bardzo cienka ramka na górze i po bokach, nieco grubsza poniżej ekranu. W dolnym rogu można też dostrzec nieduże logo producenta i nazwę serii linii produktowej, czyli NanoCell. Sprzęt posiada też sporą zaokrągloną podstawę, która na smukłej nodze podtrzymuje ekran i ukrywa kable połączeniowe.

LG 49NANO863NA ogólny design

LG 49NANO863NA stylowa podstawa

Czym jest technologia NanoCell?

Tym, którzy o tym nie słyszeli, warto przypomnieć. NanoCell to technologia zbliżona do Samsungowego QLED lub Triluminos od Sony. Za pomocą nanokryształów, które tworzą swego rodzaju filtr na matrycy, producent uzyskał lepsze dopracowanie kolorów, co umożliwia wyświetlanie szerokiej palety barw. Kolory stają się precyzyjniejsze i bardziej naturalne niż w klasycznym ekranach LCD LED. To cecha godna wyróżnienia w każdy rankingu telewizorów.

LG 49NANO863NA wygląd i wpływ nanocell

LG 49NANO863NA - Główne informacje techniczne

LG 49NANO863NA oparty jest na matrycy IPS o rozdzielczości 4K. Zastosowano w nim krawędziowe podświetlenie LED oraz system lokalnego wygaszenia służący do reprodukcji możliwie głębokiej czerni.

Ekran zapewnia odwzorowanie szerokiej palety barw oraz zgodność z wszelkimi formatami obrazów wysokiej rozpiętości tonalnej, czyli HDR, HLG oraz Dolby Vision.

Telewizor posiada szereg funkcji poprawiających jakość obrazu. Znajdziemy w nim między innymi upłynniacz, który znacznie wpływa na wyświetlanie szybkich ruchów.

W ustawieniach znajdziemy takie funkcje jak Nano Black i Pure Colors odpowiadające za głębię czerni oraz lepszą reprodukcję kolorów.

LG 49NANO863NA funkcja local dimming

LG 49NANO863NA - jak nowe funkcje wpływają na jakość obrazu?

Mógłbym oczywiście dłużej wymieniać zastosowane tu technologię, jednak postaram się prostymi słowami opisać te najważniejsze - przedstawić, w jaki sposób działają i jakie zapewniają korzyści.

  • Po pierwsze, zastosowany rodzaj matrycy IPS to mocne i wyraziste kolory oraz szerokie kąty widzenia. Zapewnia to dobrą widoczność nawet w jasnym salonie, bez potrzeby używania najjaśniejszych trybów, które, jak wiadomo, nieco przekłamują i przepalają kolory. Dodatkowo, szerokie kąty widzenia sprawdzają się przy największych przekątnych (eliminują zniekształcenia na bokach) oraz w przypadku, gdy oglądamy np. wydarzenia sportowe w większym gronie lub zerkamy na telewizor z aneksu kuchennego czy z rogu pokoju.

LG 49NANO863NA naturalne kolory pod kątem

  • Mówiąc o ciekawych trybach poprawiających obraz, należy zacząć od Pure Colors oraz Nano Black. Oba te tryby odpowiadają za moc wyświetlanych kolorów, ich naturalizm oraz możliwie jak największy kontrast. Działają naprawdę dobrze, szczególnie w mocno nasłonecznionych pomieszczeniach lub wtedy, gdy oglądamy przy zapalonym świetle.
  • Wspomniałem też o funkcji lokalnego wygaszenia. Podświetlenie matrycy działa strefowo, czyli jest w stanie przyciemniać pewne części ekranu, w których akurat wyświetlany jest ciemniejszy obszar, oraz zostawiać maksymalne podświetlenie w strefach, w których pokazywane są jaśniejsze obszary. To plus, że w tej cenie zastosowano taką technologię. U większości innych producentów jest ona zarezerwowana głównie dla najwyższych modeli. Niemniej należy pamiętać, że szczególnie w trybie mocnym i średnim dość wyraźnie widać te różnice podświetlenia i ostateczny efekt może być nieco niekomfortowy. Ja wolałem oglądać na niskim poziomie wygaszenia lub z wyłączonym trybem Local Dimming. Poziom czerni i tak jest wystarczający, a obraz wygląda bardzo naturalnie.

LG 49NANO863NA jakość kolorów

  • Istotny jest procesor, który został tu zastosowany. Alfa 7 trzeciej generacji pracuje tak, aby nie tylko obrobić obraz ULTRA HD, ale także polepszyć parametry sygnałów niższej jakości, np. zwykłej telewizji czy filmów z płyt DVD. Upscaling co prawda nie daje jakości takiej samej jak materiał 4K, ale znacznie optymalizuje parametry obrazu, zbliżając je maksymalnie do referencyjnej jakości wyświetlanej przez telewizor.
  • Telewizor LG 49NANO863NA posiada inteligentny tryb zarządzający jasnością ekranu. Mówimy tu o Dolby Vision IQ, który sam dobiera parametry jasności telewizora zarówno do wyświetlanego ekranu, jak i analizując jasność otoczenia za pomocą wbudowanych w telewizor czujników. Fajnie to działa, polecam spróbować również ten tryb.

LG 49NANO863NA kontrast pod kątem

Kilka słów o Filmmaker Mode

Ostatnia sprawa, o której chciałbym Wam napisać w kwestii funkcji obrazu, to ta z nich, która najbardziej mi się spodobała i dzięki której bardzo doceniam pracę inżynierów LG.

Mówimy tu o trybie obrazu Filmmaker Mode.

LG 49NANO863NA tryb filmmaker mode

Jest to jeden ze zdefiniowanych w telewizorze trybów wyświetlania, który wyłącza wszelkie dodatki, polepszacze i upłynniacze obrazu po to, aby oddać jak największy realizm wyświetlanego filmu.

Przyznam, że na początku nie wierzyłem w to, że zapewni on lepszą jakość niż np. standardowy tryb kinowy, jednak różnica jest ogromna.

Oglądanie filmów zyskało mocno kinowy charakter zarówno pod względem ruchu, rozmazań, które naturalnie widzimy na materiale, jak i kolorów. Te są nieco ciemniejsze i wymagają oglądania w bardziej zacienionym pomieszczeniu, jednak zapewniają naturalne kolory, dużo więcej odcieni oraz to, co ważne - maksymalną ilość szczegółów, nawet w ciemnych elementach obrazu.

Szczerze mogę powiedzieć, że jest to pierwszy telewizor w tym przedziale cenowym, z matrycą IPS, na którym wieczorne oglądanie filmów zyskało prawdziwie filmowy charakter i tak naturalne barwy.

Duży plus dla LG za taki prosty i jakże skuteczny pomysł na naturalny obraz dla prawdziwych kinomaniaków. I to w niewygórowanej cenie.

LG 49NANO863NA - Złącza, które dopełniają całość

To, co również jest mocną stroną tego telewizora, to wbudowane HDMI 2.1 z eARC, co pozwala przesłać na nasze kino domowe dźwięk Dolby Atmos lub DTS-X. Dodatkowo HDMI 2.1 wspiera obraz 4K w 120 Hz oraz technologię Variable Refresh Rate, która na bieżąco jest w stanie zmienić odświeżanie, jak i Auto Low Latency mode, zmniejszające ewentualne opóźnienia.

LG 49NANO863NA zestaw złączy

LG 49NANO863NA a jego platforma Smart TV

Na koniec to, z czego słynie LG, czyli Smart TV webOS 4.5. System z bogatą ilością dostępnych aplikacji streamingowych - zarówno zagranicznych, jak i polskich. Łatwy w korzystaniu, czytelny i szybki w działaniu.

Ostatecznie pilot, z którego korzystamy, czyli Magic Remote, pozwala na szybkie sterowanie ruchem oraz wydawanie komend głosowych, które pomagają w wyszukiwaniu materiałów w internecie lub aplikacjach oraz odpowiedzą na podstawowe pytanie o pogodę, datę lub godzinę.

LG to również panel domowy, który w łatwy sposób pokazuje wszystkie urządzenia podłączone do telewizora - zarówno przez kabel, jak i Bluetooth czy domową sieć. Z wszystkiego korzystamy w sposób szybki i intuicyjny.

LG 49NANO863NA platforma smart tv

Test LG 49NANO863NA - Ocena końcowa

Podsumowując, podobnie jak przed rokiem, LG zrobiło telewizor bardzo uniwersalny i łatwy w korzystaniu. Sprawdzi się jako urządzenie dla całej rodziny, do jasnego salonu, jak i model dla bardziej wymagających kinomaniaków.

LG 49NANO863NA ocena z testuLG 49NANO863NA odznaczenie rekomendujemyLG 49NANO863NA odznaczenie jakość

Zobacz inne recenzje telewizorów:

blog comments powered by Disqus
Test telewizora LG 49NANO863NA - Sprawdzamy nowy model NanoCell!