PODPOWIEDZI:

Samsung QE55Q80T - Test telewizora QLED na 2020 rok

Do naszej redakcji trafił nowy telewizor Samsung z matrycą QLED. Model QE55Q80T to urządzenie, które reprezentuje wysoką jakość obrazu, jak i sporo nowych rozwiązań technologicznych. Jeżeli jesteście ciekawi, co taki telewizor potrafi oraz jakie zmiany zaszły w stosunku do poprzedników, to zapraszam do zapoznania się z naszym materiałem.

Samsung QE55Q80TA

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
4 GŁOSÓW
ZALETY
  • Dobrze działający system lokalnego wygaszenia
  • Mocne kolory
  • Wbudowane HDMI 2.1
WADY
  • Wykonanie pilota

Test Samsunga QE55Q80T zdradzi Ci jego mocne i słabsze strony. To dość kosztowny model QLED, w którym pojawiło się sporo nowości względem poprzednich generacji.

Zobacz cenę testowanego telewizora:

Samsung QE55Q80T oferta w sklepie

Samsung QE55Q80T - wygląd zewnętrzny

Pierwsze spojrzenie na ten telewizor budzi nieco mieszane skojarzenia. Wydawałoby się, że telewizor, za który trzeba zapłacić około 5500 zł, będzie jakoś elegancko wykończony czy ciekawie ozdobiony. W tym przypadku Samsung postawił na maksymalną prostotę. Góra i boki wykończone są bardzo cienką ramką, na dole jest ona nieco grubsza z niedużym centralnie umieszczonym logiem producenta. Ramka pomimo swoich niedużych rozmiarów jest solidna i wykonana z dobrych jakościowo materiałów.

telewizor Samsung QE55Q80T ramka obudowy

To, co jednak bardziej mnie zaciekawiło, to podstawa, która jest po prostu zwykłym kawałkiem lakierowanej na czarny kolor blachy. Połączona została z ekranem niedużą stopką, która bez problemu skrywa w sobie nawet kilka kabli połączeniowych HDMI, przewód zasilający czy zasilanie. Dzięki takiemu rozwiązaniu telewizor wygląda lekko i mogę nawet użyć stwierdzenia, że robi wrażenie jakby lewitował nad blatem mojej szafki RTV.

telewizor Samsung QE55Q80T podstawa

telewizor Samsung QE55Q80T podstawa 2

Pilot dołączony do zestawu wygląda tak samo jak większość pilotów od Koreańczyków. Minimalistyczne urządzenie z tylko niezbędnymi klawiszami. Niestety, wykonany z czarnego plastiku, co kojarzy się z tanimi modelami, a w Q80T oczekiwałem wyższej jakości aluminiowego wykończenia.

telewizor Samsung QE55Q80T pilot z zestawu

QLED - co oferuje ta technologia w telewizorach Samsung?

Pomimo tego, że technologia QLED przestała już być nowością, to myślę, że warto przypomnieć chociażby ogólnie, na czym polega jej działanie i dlaczego jest tak dobra.

Otóż niektórzy mówią o telewizorach QLED jako “LCD na sterydach” i muszę przyznać, że jest w tym trochę racji. Ekrany te, oprócz korzystania ze standardowej matrycy LCD podświetlanej diodami LED wykorzystują też swego rodzaju filtr z kropek kwantowych (Quantum Dots).

Właśnie dzięki takiemu rozwiązaniu inżynierowie są w stanie maksymalnie ulepszyć kolory zarówno pod względem kontrastów, natężenia, jak i ilości wyświetlanych barw. Taki zabieg pozwala na wyświetlanie przez telewizor Ultra HD obrazów w szerokiej palecie barw oraz sprawić, że kolory stają się niezwykle naturalne.

telewizor Samsung QE55Q80T jakość kolorów

Oczywiście na całokształt obrazu składa się jeszcze wiele innych czynników, jednak matryca QLED jest jednym z istotniejszych, który pozwala na perfekcyjne wyświetlanie materiałów 4K w najwyższej jakości.

Wracając jednak do naszego Samsunga Q80T, opisując ten telewizor, skupię się nie tyle na głównych jego parametrach, ale rozwiązaniach i funkcjach, które są nowe dla rocznika 2020 i znacznie wpływają na jakość obrazu.

Samsung QE55Q80T - Główne parametry i funkcje

Kilka głównych informacji technicznych o telewizorze Samsung QE55Q80T. Jest to telewizor plasujący się mniej więcej w środku całej stawki QLED-ów, jednak posiada wiele rozwiązań zaczerpniętych wprost z telewizorów klasy premium.

Q80T występuje w wielkościach 49, 55, 65, 75 i 85 cali. Jest to telewizor o rozdzielczości 4K oparty na 120 Hz matrycy VA. Samsung postarał się o podświetlenie typu Direct LED oraz system lokalnego wygaszenia Full Array LED. To wszystko sprawia, że jest to telewizor, od którego możemy oczekiwać dużo, ale już po pierwszych minutach spędzonych z nim wiem, że również dużo oferuje.

Na co warto zwrócić uwagę?

Po pierwsze, widać, że zmienił się algorytm odpowiadający za lokalne wygaszenie, które działa dokładniej niż w modelach z lat poprzednich. Ekran podzielony jest na wiele stref i to sprawia, że telewizor precyzyjnie oddziela mocno oświetlone elementy obrazu od tych, które prezentują akurat ciemne sceny.

Ekran pozbawiony został powłoki antyrefleksyjnej, co sprawia, że ma nieco mniejsze kąty widzenia oraz bardziej odbija boczne światło. Odwdzięcza się lepszą czernią, co - jak wiemy - bardzo pozytywnie wpływa na oglądanie telewizji, filmów oraz naturalizm wyświetlanego obrazu.

telewizor Samsung QE55Q80T głęboka czerń

To, o czym również warto wspomnieć, mówiąc o obrazie, to procesor Quantum 4K. Ten odpowiada za skalowanie obrazu niższej jakości do natywnej rozdzielczości matrycy, czyli 4K. Bardzo dobrze to wygląda podczas oglądania zwykłej telewizji lub filmów nieco niższej jakości. Szybko działające algorytmy rzeczywiście poprawiają ostrość, szczegółowość i dobrze zarządzają kolorami.

Jak mógłbym ocenić obraz Samsunga Q80T pod względem przydatności do oglądania filmów, seriali czy telewizji? Śmiało mogę powiedzieć, że jest to jeden z najlepszych telewizorów w swojej klasie oraz cenie. Dobre zarządzanie kolorami, szczególnie w trybach filmowych, świetna i dobrze kontrolowana czerń. Dodatkowo kinowy charakter sprawia, że Q80T może znacznie namieszać w swojej klasie telewizorów.

Samsung QE55Q80T, czyli idealny telewizor do gier

Wydawałoby się, że do filmów lub seriali najlepszy jest telewizor, a do gier zwykły monitor. Wszystko się jednak zmienia, również podejście inżynierów do uniwersalności odbiorników telewizyjnych. Samsung pokazuje, że duży telewizor ustawiony w salonie czy pokoju telewizyjnym może być również idealnym rozwiązaniem dla fanów rozrywki gamingowej. Co sprawia, że tak dobrze odnajduje się w tej dziedzinie?

  • Pierwsza kwestia to Input Lag - ten wynosi około 9 milisekund, a więc jest to wynik, którego mogą pozazdrościć dobre monitory gamingowe. 
  • Złącze HDMI 2.1 - pozwala na zastosowanie wielu nowych technologii, m.in. VRR - która to pozwala na zmianę częstotliwości odświeżania na bieżąco, w zależności od aktualnego sygnału wideo.
  • ALL, czyli Auto Low Latency mode to funkcja, która automatycznie przełącza telewizor w tryb gry po wykryciu odpowiedniego sygnału.
  • HDMI 2.1 to także eArc, czyli kanał zwrotny audio, który pozwala na przesyłanie na kino domowe np. sygnału Dolby Atmos.

Podsumowanie testu Samsunga QE55Q80T

Samsung QE55Q80T zrobił na mnie ogromne wrażenie. Zaoferował fantastycznej jakości kinowy obraz, dobrą jasność oraz procesory, które szybko i w wysokiej jakości są w stanie obsłużyć nawet najwyższej jakości sygnał 4K. Dodatkowo dużo funkcji gamingowych, bogaty i szybki w obsłudze system Smart TV sprawiają, że to model, który jest kompletnym telewizorem do użytku dla całej rodziny. Nawet wymagający odbiorcy powinni być zadowoleni z jakości.

Samsung QE55Q80T ocena z testuSamsung QE55Q80T rekomendacja

Zobacz też poprzednie testy telewizorów:

blog comments powered by Disqus
Samsung QE55Q80T - Test telewizora QLED na 2020 rok