PODPOWIEDZI:

Telewizor CHiQ U50H7A - Test niedrogiego Smart TV 4K 50 cali

Telewizor, który ostatnio trafił do naszej redakcji, to coś zupełnie nowego. Nie tylko dla mnie jako testera, ale również na całym polskim rynku. Ten Telewizor to CHiQ U50H7A, czyli 50-calowy Smart TV o rozdzielczości 4K. Znalazł się u nas nie przypadkiem, producent ma poważne plany wobec naszego rynku. Poza tym, patrząc na jakość tego modelu, uważam, że będzie w stanie konkurować nawet z potentatami.

CHiQ U58H7A

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
7 GŁOSÓW
ZALETY
  • Atrakcyjna cena
  • Mocna czerń
  • Dobrze działający smart tv
  • Wysokiej jakości wykonanie
WADY
  • Przeciętna jakość dźwięku
  • Brak możliwości ukrycia kabli w nóżkach

Przedstawiając Wam produkt zupełnie nowej marki, powinienem napisać najpierw kilka słów o samym producencie.

Marka CHiQ pochodzi, jak większość nowych producentów sprzętu elektronicznego, prosto z Chin. Jest to tylko jedna z wielu spółek giełdowych, jaką posiada w swoich rękach korporacja Changhong, a ta jest jednym z największych przedsiębiorstw w Chinach, klasyfikując się na siódmym miejscu wśród 100 najbardziej wartościowych spółek technologicznych.

Działa na rynku od ponad 60 lat oraz ma swoje przedstawicielstwa i fabryki na całym świecie. Jednym z atutów jest własna fabryka zaraz obok naszej granicy, w Czechach. Produkty CHiQ są już popularne w Zachodniej Europie i tam mocno zagrażają takim znanym markom jak np. TCL lub Xiaomi.

Sprawdź cenę testowanego telewizora:

CHiQ oferta telewizorów na Allegro

Próbując podejść do oceny telewizora CHiQ, sprawdziłem na początku dostępne rozmiary i sugerowane ceny detaliczne. Wyglądają one następująco:

Widać, że szczególnie w przypadku telewizorów Ultra HD ceny są bardzo kuszące. Biorąc pod uwagę wyposażenie w system smart oparty o Android TV, staje się on modelem, który może mocno zagrozić konkurencji.

CHiQ U50H7A - Wygląd zewnętrzny

Telewizor z daleka wydaje się bardzo podobny do większości urządzeń dostępnych na rynku. Przyglądając mu się nieco bliżej, dostrzegamy bardzo cienkie ramki zarówno po bokach, jak i na górze ekranu. Jedynie dół nieco się wyróżnia ciemno-szarą listwą, na której znajduje się nieduże logo producenta, a pod spodem dioda sygnalizująca tryb “Standby”.

CHIQ U50H7A dioda standby

Całość postawiona jest na dwóch cienkich nóżkach, w których niestety nie da się poprowadzić okablowania.

CHIQ U50H7A podstawa, którą stanowią cienkie nóżki

Wracając myślami do kwestii ceny, okazuje się, że mało który telewizor wykonany jest z tak dobrych materiałów i wygląda na tyle nowocześnie.

CHIQ U50H7A ogólny wygląd zewnętrzny

W zestawie otrzymujemy też pilota, który jest duży i bardzo czytelny. Poza standardowym zestawem przycisków znajdziemy wygodne sterowanie menu, klawisze szybkiego dostępu do wybranych serwisów VOD, a także łatwe uruchomienie panelu Home oraz asystenta głosowego. Bardzo łatwo się z niego korzysta i daje przewagę np. nad pilotem Xiaomi, który jest mocno okrojony i trudniej w nim odnaleźć niektóre podstawowe funkcje.

CHIQ U50H7A pilot z bliska

CHiQ U50H7A - Podstawowe dane techniczne

Nasz 50-calowy telewizor to model oczywiście o rozdzielczości 4K (3840x2160), który obsługuje formaty wysokiej rozpiętości tonalnej: HDR10 oraz HLG.

Matryca zastosowana w tym modelu jest typu VA, więc oferuje dobry kontrast i głęboką czerń. Jest to ekran o częstotliwości odświeżania 50 Hz. Przyznam, że nie spodziewałem się lepszego wyniku w tym przedziale cenowym.

Telewizor wyposażony jest też w system Android TV 9. generacji, co ważne, na pełnej licencji, z wszystkimi przywilejami, jakie daje to rozwiązanie.

CHIQ U50H7A aplikacje i system Android TV

Otrzymujemy dostęp do oficjalnego sklepu Google Play, ogromną ilość aplikacji, także polskich, takich jak Player, Ipla, TVP VOD czy CDA. Oczywiście nie trzeba chyba wspominać, że Youtube czy Netflix również są dostępne i działają tak samo bezproblemowo jak chociażby w najwyższych telewizorach Sony, które kosztują już dużo więcej.

W CHiQ-u dostępny jest również asystent głosowy Google oraz Chromecast. To wszystko działa sprawnie, nie najszybciej, ale patrząc przez pryzmat ceny, nie ma się czego czepiać.

To, co mi się podoba, to obsługa pilotem, która jest łatwa i intuicyjna od pierwszego kontaktu. Bez problemu można wyszukać wszystkie funkcje i pracować na tym telewizorze.

CHiQ U50H7A - Jakość obrazu

Przechodzimy do najważniejszej kwestii w telewizorze, czyli obrazu. Przyznam, że pod tym względem zostałem bardzo pozytywnie zaskoczony. Pomimo tego, że CHiQ nie oferuje wysokiej jasności, to 250 nitów spokojnie dają radę w domowych warunkach.

Kolory są mocne i dobrze widoczne nawet w rozjaśnionym pomieszczeniu. Dobrze ogląda się zarówno filmy, seriale, jak i gra w gry. Jeszcze ciekawiej robi się po uruchomieniu filmów w trybie HDR, kiedy to wysoki kontrast matrycy pokazuje, na co rzeczywiście stać ten sprzęt.

CHIQ U50H7A głęboka czerń

Najlepiej jednak jest po ciemku, gdy oglądamy filmy wieczorną porą. Wtedy uzyskujemy świetny kontrast dzięki głębokiej czerni, którą zapewnia matryca VA. Obraz jest soczysty, głęboki, dobrze rysuje pierwszy i drugi plan z bardzo poprawnym naturalnym charakterem. W trybie kinowym robi się rzeczywiście filmowo i ukazuje się duża ilość dodatkowych szczegółów.

Dodatkowo dobre wrażenie robi jednolitość kolorów, nie zauważyłem znacznych przebarwień czy rozjaśnień na matrycy.

CHIQ U50H7A jakość obrazu

Czy mógłbym porównać do czegoś obraz z TV CHiQ? Zdecydowanie nie do Xiaomi, ten nie był w stanie stworzyć tak dobrej czerni. Myślę, że najbliżej mu do Samsungów - również wyposażone są w matrycę VA, jednak w przypadku testowanego modelu jest zdecydowanie lepiej niż w podstawowych modelach Koreańczyków.

Podsumowanie testu CHiQ U55H7A

Ciekawa propozycja i ostry konkurent wśród tanich telewizorów smart. Jeśli producent się postara, będzie pracował nad marketingiem i dostępnością modeli, to może mocno namieszać na naszym rynku i znaleźć się w niejednym rankingu telewizorów.

Obawiam się tylko, że jeśli poziom zostanie utrzymany przez dłuższy czas, a ludzie poznają telewizory CHiQ z dobrej strony, to ceny mogą szybko skoczyć w górę. Póki producent próbuje opanować rynek ceną, to warto skorzystać.

CHIQ U55H7A ocena z testu 5/5CHIQ U55H7A odznaczenie rekomendujemy CHIQ U55H7A odznaczenie jakość

Zobacz też inne testy:

blog comments powered by Disqus
Telewizor CHiQ U50H7A - Test niedrogiego Smart TV 4K 50 cali