PODPOWIEDZI:

Toshiba 58UL4B63DG - Test niedrogiego telewizora 4K z głęboką czernią

Stosunkowo niedawno firma Toshiba wprowadziła na polski rynek nową gamę swoich telewizorów. Do naszej redakcji trafił jeden z nich, model oferujący fantastyczną jakość obrazu oraz nietuzinkowy wygląd. Cechuje się między innymi dobrym wyposażeniem w bardzo rozsądnej cenie. Poznajcie bliżej Toshibę 58UL4B63DG.

Ocena VideoTesty.pl
ZALETY
  • Mocna czerń
  • Wysoki kontrast
  • Dobra cena
WADY
  • Mało aplikacji na platformie Smart TV

Toshiba 58 UL4B63DG, czyli 58-calowy telewizor w atrakcyjnej cenie

Często szukając odpowiedniego telewizora, kierujemy się dwoma najpopularniejszymi kryteriami. Chodzi tu o maksymalnie dużą przekątną i dobrą jakość obrazu, oczywiście przy zachowaniu rozsądnej ceny.

Toshiba 58UL4B63DG podczas testu

W naszym przypadku 58-calowy ekran Toshiby kosztuje obecnie około 2199 zł. Przeglądając konkurencyjne oferty, trafiamy najczęściej na ekrany 50- lub 55-calowe. Różnica wielkości jest bardzo zauważalna. Dodatkowo pod względem możliwości matrycy, technologii oraz wyglądu spokojnie można ją porównywać z modelami wyższej półki.

Kup telewizor Toshiba 58UL4B63DG:

Toshiba 58UL4B63DG oferta w sklepie

Wygląd zewnętrzny

Zaczynając od wyglądu - Toshiba pokazuje, że niedrogi telewizor wcale nie musi być zwyczajny, nudny oraz wykończony byle jak. Bardzo estetyczna konstrukcja, praktycznie pozbawiona ramek wygląda lekko i nowocześnie, dolna srebrna belka również dodaje elegancji. Całość postawiona jest na dwóch niedużych nóżkach, całkiem dobrze maskuje niezbędne kable połączeniowe. Całokształt wygląda świeżo i nowocześnie.

Toshiba 58UL4B63DG wygląd zewnętrzny

Konstrukcja stoi stabilnie, dając nam pewność dobrej klasy wykonania urządzenia.

Toshiba 58UL4B63DG podstawa telewizora

W zestawie jest również pilot sporych rozmiarów z niezbędnymi przyciskami. Te są duże, dobrze widoczne oraz bardzo czytelne, może się to spodobać np. starszym osobom, które od lat są przyzwyczajone do klasycznego rozmieszczenia przycisków.

Toshiba 58UL4B63DG - Główne cechy i funkcje

Dla większości użytkowników od samego wyglądu ważniejsze jest to, co dany telewizor potrafi. Otóż Toshiba postarała się, oferując telewizor o parametrach znacznie odstających od swojej klasy cenowej.

To, że taki sprzęt oferuje rozdzielczość 4K, jest oczywiście standardem tak samo jak funkcjonalność Smart TV. Wyświetla też obrazy HDR, współpracując z technologiami Dolby Vision i HLG.

Na pokładzie znajdziemy wszelkie niezbędne złącza - od anten naziemnej i satelitarnej, przez USB i RJ 45, po HDMI z funkcją ARC do połączenia z zewnętrznym systemem audio.

To, co od razu rzuciło mi się w oczy i zyskało moje uznanie, to typ matrycy MVA. Ta zapewnia bardzo dobry kontrast nawet bez jakichkolwiek wspomagaczy, jednak dodatkowe bezpośrednie podświetlenie Direct LED oraz cała grupa technologii zarządzającej obrazem sprawiła, że nawet bardziej wybredni użytkownicy mogą być pozytywnie zaskoczeni. O samych wrażeniach z obrazu opowiem nieco później, teraz pokaże Wam dokładniej, jakie znajdziemy tu funkcje oraz w jaki sposób wpływają one na jakość obrazu.

Zacznijmy od klasycznego ustawienia trybów obrazu, dostępne są tryby: Naturalny, Kinowy - dający nieco bardziej ocieplone kolory, GRA, który wyłącza wszelkie polepszacze obrazu dla jak najmniejszego input laga, sport z nieco bardziej żywymi kolorami o podkreślonymi konturami oraz Dynamiczny - czyli dla tych, którzy potrzebują maksymalnej jasności.

Autorskie technologie zarządzające jakością obrazu

Przechodząc przez menu, możemy sami korygować takie podstawowe funkcje jak kontrast, jasność ostrość czy nasycenie, aby dostosować jakość do naszych preferencji.

Toshiba 58UL4B63DG menu konfiguracji obrazu

Zagłębiając się jednak w funkcje zaawansowane, docieramy do wszystkich autorskich funkcji Toshiby TRU Picture zarządzających obrazem, te najistotniejsze to:

  • TRU Flow - funkcja odpowiadająca za płynność ruchu; minimalizuje ewentualne drgania i zacięcia obrazu, które potrafią negatywnie wpływać na wyświetlanie szybkich scen. Obraz z Toshiby rzeczywiście jest bardzo płynny
  • TRU Micro Dimming - funkcja odpowiadająca za możliwie najwyższy kontrast. Dostosowuje tylne podświetlenie matrycy do naszych potrzeb, tak aby w jasnych scenach wyświetlić mocno nasycone kolory i maksymalną biel, a w ciemnych jak najgłębszą czerń.
  • TRU Contour - funkcja przydatna podczas oglądania obrazów niższej rozdzielczości, wygładza obraz, aby zniwelować ewentualną pikselozę czy kontury.
  • Ważna jest również redukcja szumów, która czyści obraz, sprawiając, że staje się bardzo naturalny, oraz cały czas działająca funkcja TRU Resolution, czyli upscaling treści niższej jakości do rozdzielczości 4K.

Ta cała paleta systemów poprawy obrazu w połączeniu z ekranem o dużych możliwościach sprawiła, że Toshiba 58UL4B63DG oferuje genialny i bardzo dopracowany obraz

Toshiba 58UL4B63DG wygląd zewnętrzny 2

Toshiba 58UL4B63DG - Jakość obrazu

Pierwsze wrażenie to wysoka jasność, znacznie wyższa niż u konkurencji. Nawet w jasny dzień przy słońcu, które padało pod dużym kątem, wszystko było dobrze widoczne i nic nie przeszkadzało w oglądaniu.

Dobrze się to sprawdziło podczas gier na konsoli, wszelkie szczegóły są dobrze widoczne i szybko można dostrzec nawet najdrobniejsze elementy gry.

Dodatkowo mocne kolory czasami wydają nieco przekolorowane, jednak robią świetne wrażenie. W materiałach animowanych czy zdjęciach wszystko jest czytelne, niesamowicie czyste i bardzo dokładne.

Toshiba 58UL4B63DG test jakości kolorów

Po uruchomieniu trybu film ten cieplejszy charakter i wysoki kontrast potrafią wydobyć dużo naturalizmu i piękną, mocną czerń. Dobrze działa system TRU Micro Dimming zarządzający podświetleniem matrycy. Gdy potrzebujemy jasnej sceny, otrzymujemy mocne światło i dobre nasycenie. W nocnych scenach czerń jest bardzo mocna i naturalna.

Toshiba 58UL4B63DG jakość głębi czerni

Dobrze radzi sobie w szybkich scenach. W innych telewizorach często zauważam drgania czy lagi i w tym przedziale cenowym odbieram to jako norma, a w Toshibie nie miałem z tym najmniejszego problemu.

Toshiba 58UL4B63DG test płynności obrazu

Podsumowując jakość obrazu, mogę powiedzieć, że wyróżnia się spośród konkurencji - obraz jest mocny, jasny i bardzo dynamiczny.

Toshiba, czyli prosty w obsłudze Smart TV

Na koniec chciałem jeszcze nawiązać do systemu Smart TV. Toshiba oferuje kilka różnych rozwiązań systemów Smart. Niektóre oparte są na Android TV, a inne na autorskim systemie. Taki jest nasz model UL4B.

System smart opiera się na prostych kafelkach wyświetlających się w dolnej części ekranu. Prosta nawigacja pilotem pozwala otwierać każdą aplikację oraz wyszukiwać interesujące nas treści. Już po pierwszym uruchomieniu widzimy takie dostępne aplikacje jak Youtube, Netflix czy Prime Video.

Toshiba 58UL4B63DG dolna belka Smart TV

Sprawdziłem, działają szybko i bezproblemowo. Na pokładzie Toshiby znajdziemy CDA czy Iple, jest również sklep z innymi aplikacjami, niestety nie jest on tak bogaty jak np. Android TV. Mi osobiście brakowało np. HBO GO lub Playera. Podsumowując, to co najpopularniejsze jest i działa dobrze, miejmy nadzieję, że Toshiba jednak rozbuduje nieco ofertę szczególnie tych polskich serwisów VOD.

Toshiba 58UL4B63DG aplikacje platformy Smart TV

Podsumowanie

Toshiba 58UL4B63DG - dobry telewizor o niebanalnym stylu i świetnym obrazie, który nie rujnuje naszego portfela. Idealny dla osób, którzy bardziej cenią sobie jakość obrazu niż ilość wbudowanych bajerów.

Dobry do podłączenia dowolnego odtwarzacza, konsoli czy po prostu anteny telewizyjnej. Sprawdza się podczas oglądania w dzień w mocno nasłonecznionym miejscu, jak i podczas wieczornych seansów filmowych.

Toshiba 58UL4B63DG ocena z testu 5/5

Toshiba 58UL4B63DG dobra cena

Zobacz też inne testy:

blog comments powered by Disqus
Toshiba 58UL4B63DG - Test niedrogiego telewizora 4K z głęboką czernią