PODPOWIEDZI:
Budżetowe słuchawki, które warto kupić? Pierwsze wrażenia z modelami Baseus

Panasonic TX-55JZ1000E - Topowy OLED w swojej cenie? [TEST]

Już na początku tego materiału muszę przyznać, że dawno podczas obcowania z jakimkolwiek telewizorem nie miałem do czynienia z tak wysoką jakością obrazu. Pomimo tego że nasz testowy Panasonic TX-55JZ1000E wcale nie jest flagowcem, to pod wieloma względami może być dla innych producentów wzorem do naśladowania. Z wielką przyjemnością piszę ten materiał, zapraszając Was do poznania jednego z najlepszych OLED-ów na rynku!

Panasonic TX-55JZ1000E

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
1 GŁOSÓW
ZALETY
 • Zarządzanie czernią
 • Wygodny pilot
 • Dobry dźwięk
 • Bogate wyposażenie
WADY
 • Brak wyszukiwania głosowego

Nieco żałuję, że nie zawsze to, co najpopularniejsze, nie jest jednocześnie najlepsze. Przecież najczęściej myśląc o wyborze telewizora, wymienia się albo koreańskich producentów, albo Sony czy Philipsa. Absolutnie nie zamierzam o tych markach pisać, że są złe czy dobre. Pochwalić mogę je za to za fantastyczny marketing.

Oglądając się jednak szerzej, wychodząc nieco poza najpopularniejsze standardy, można dostrzec, że Panasonic, o którym mówi się znacznie mniej, który zazwyczaj stoi gdzieś na dalszych półkach w sklepie, produkuje telewizory bardzo wysokiej jakości - mądrze zaprojektowane, ze stabilnym oprogramowaniem, których obraz po prostu zachwyca.

Tak właśnie odebrałem model JZ1000E, który przeniósł mnie w świat żywych, naturalnych kolorów oraz prawdziwego kina domowego. Szczegóły w poniższej recenzji!

Sprawdź cenę Panasonic TX-55JZ1000E:

Panasonic TX-55JZ1000E oferta w sklepie

Panasonic TX-55JZ1000E - Cechy zewnętrzne

Zacznijmy od początku, czyli od cech zewnętrznych. Już po samym wyjęciu telewizora z opakowania zwróciłem uwagę na materiały, z których wykonana jest obudowa. Podobnie jak w większość telewizorów, wykonano go z materiałów sztucznych, lecz widać tu wysoką jakość oraz dużą dokładność wykonania.

Ekran otoczono niewielką czarną ramką z logiem marki na dolnej jej części. Na uwagę zasługuje zaokrąglona podstawa, która jest bardzo solidna, metalowa i stabilnie trzyma całą konstrukcję telewizora. Jest ona obrotowa, dzięki czemu oglądając telewizję z kąta pomieszczenia, można dostosować ekran tak, aby pozycja była jak najbardziej komfortowa.

Panasonic TX-55JZ1000E logo i podstawa

Do zestawu należy także pilot, który wykonano w bardzo klasycznym stylu. Duży, dość ciężki i srebrny, co daje większą gwarancję, że łatwo się nie zgubi lub nie wpadnie gdzieś w otchłań kanapy. Jednocześnie wyraźnie oznaczone i dobrze poukładane przyciski pozwalają już po chwili szybko nawigować wszystkimi funkcjami telewizora.

Panasonic TX-55JZ1000E pilot z bliska

Osobiście bardzo przypadło mi do gustu umieszczenie aż sześciu przycisków, które odnoszą się do uruchamiania aplikacji smart. Cztery z nich bezpośrednio uruchamiają aplikację, które Panasonic uznał za najbardziej popularne, jeden przycisk możemy przypisać pod nasze potrzeby, a ostatni przenosi nas do wyboru spośród wszystkich aplikacji. Bardzo wygodna sprawa.

Panasonic TX-55JZ1000E - Funkcjonalność

Panasonic TX-55JZ1000E to urządzenie w pełni wyposażone we wszystko, co w dzisiejszych czasach może być w telewizorze potrzebne, czyniąc go jednocześnie bardzo uniwersalnym sprzętem.

Zacznijmy od najważniejszych danych:

 • Rozdzielczość - 4K
 • Typ Matrycy - OLED
 • Wysoka rozpiętość tonalna - HDR10+, HDR10, HLG, Dolby Vision IQ, HLG Photo 17
 • Złącza HDMI - HDMI 2.1, HDCP 2.3, eARC, CEC
 • Przestrzeń barwowa - szerokie spektrum kolorów
 • Tryb Filmowca
 • Procesor - HCX PRO AI
 • Zarządzanie ruchem - Smooth Motion Drive Pro
 • Netflix Calibration Mode

Panasonic TX-55JZ1000E jako wielozadaniowy telewizor najwyższej jakości

Ten powyższy wycinek z bogatej specyfikacji mówi wiele o tym, co ten telewizor potrafi.

Fani prawdziwego kina domowego powinni być zadowoleni z głębokiej czerni, jaką zapewnia matryca OLED, oraz ze zgodności ze wszystkimi dostępnymi trybami wysokiej rozpiętości tonalnej.

Coś dla gamingu

Maniacy gier komputerowych zapewne skorzystają z możliwości, jakie zapewnia złącze HDMI 2.1, czyli idące za tym technologie dostosowania matrycy do bieżącego obrazu, takie jak Free Sync, Auto Low Latency mode HFR Lub VRR. Niski input lag na poziomie 21 ms jest również bardzo istotnym czynnikiem przemawiającym właśnie za wyborem Panasonica jako dużego ekranu gamingowego.

Gratka dla fanów Netflixa

Panasonic postawił na ukłon w stronę tych, którzy korzystają z serwisów streamingowych, wprowadzając np. Netflix Calibration Mode, czyli odpowiednio dostosowane ustawienia obrazu właśnie do materiałów wprost z platformy Netflix.

Skalowanie obrazu z gorszego źródła

Pomimo że w specyfikacji nie ma na ten temat słowa, to moje oko dostrzegło bardzo dobrej jakości reprodukcję niskiej jakości obrazu, takiego prosto z anteny telewizyjnej. Dzięki gładkim przejściom tonalnym oraz wysokiej ilości kolorów materiały niższej jakości nie rażą pikselozą czy słabymi kolorami. Panasonic świetnie przetwarza i wyświetla nawet gorsze materiały, tzn. z gorszego jakościowo źródła.

Oczywiście w każdym z wymienionych trybów pracy można docenić zarówno procesor HCX PRO AI, który wykorzystuje sztuczną inteligencję do przetwarzania i wyświetlania obrazu, jak i system wygładzania ruchu, czyli Smooth Motion Drive Pro.

Panasonic zawsze był mocny w systemach poprawy obrazu, w przypadku JZ1000 widać jego przewagę nad konkurencją.

Smart TV

W Panasonicu bardzo spodobało mi się podejście do sterowania telewizorem, zarówno pod względem systemu smart, jak i korzystania z systemowego menu. Wszystko jest tu bardzo mądrze poukładane.

System Smart TV wyświetla dostępne aplikacje w dolnej części ekranu; jest to swego rodzaju belka z ikonami, które wyraźnie pokazują, gdzie trzeba kliknąć, aby wybrać to, czego szukamy.

Panasonic TX-55JZ1000E belka smart tv

Podobnie jest z podręcznymi, ważnymi ustawieniami, te również rozwijają się w postaci ikon na dole ekranu. Szybko możemy np. zmienić ustawienia obrazu czy dźwięku w zależności od potrzeb.

Jeżeli jednak chcemy wejść w bardziej zaawansowane funkcje, to rozwija się pełne, bogate menu z dobrze opisanymi funkcjami, posegregowanymi w odpowiednie kategorię. Znajdziemy tu także szybkie podpowiedzi dla mniej zorientowanych użytkowników, które mówią, co do czego służy.

Panasonic TX-55JZ1000E - Jakość obrazu

Jak już wspomniałem na początku, obraz z JZ1000E bardzo pozytywnie mnie zaskoczył. Telewizor wykorzystuje w pełni możliwości matrycy w sposób bardzo inteligentny.

Panasonic TX-55JZ1000E test jakości obrazu

Zapewnia bardzo naturalne barwy, wysokie nasycenie, ale bez jakiejkolwiek przesady. Kolory są wyraźne, mocne, nie przebarwiają ani nie przejaskrawiają rzeczywistości. Widać bardzo szczegółowe przejścia tonalne pomiędzy barwami, dużą gładkość obrazu, bez ostrych cięć czy tzw. efektu animacji.

Panasonic TX-55JZ1000E test jakości obrazu 2

Panasonic łączy w sobie cechy kina domowego, mocnej czerni, fantastycznego kinowego klimatu ze świetnym zarządzaniem ruchem oraz kontrastem.

Panasonic TX-55JZ1000E test jakości obrazu 3

Najbardziej zaskoczyło mnie jednak zarządzanie czernią. Wiemy przecież, że OLED potrafi ukazać pełną, nieskończoną czerń. W przypadku tańszych modeli natrafiamy niestety od czasu do czasu na efekt czarnej plany, w której giną szczegóły. W Panasonicu, dzięki zaawansowanemu procesorowi obrazu, nic takiego nie ma miejsca. Jest to mocna czerń z zachowaniem wszelkich, niezbędnych detali.

Podsumowanie

Podsumowując, szkoda, że Panasonic tak mocno się w Polsce nie reklamuje i pozwala sobie na zapomnienie przez wielu potencjalnych klientów. TX-55JZ1000E jest wspaniałym telewizorem, świetnie wykonanym i pokazującym, jak powinien pracować porządny OLED. Warto go poznać, bo to bardzo dobry telewizor.

Panasonic TX-55JZ1000E ocena z testu 5

Zobacz inne testy telewizorów:

blog comments powered by Disqus
Panasonic TX-55JZ1000E - Topowy OLED w swojej cenie? [TEST]