PODPOWIEDZI:

Samsung QE55QN91A - Test Telewizora Neo QLED z Mini LED

Neo QLED z Mini LED - brzmi tajemniczo? Nic dziwnego, bo takie połączenie to nowinka na rynku. Dzięki mojej recenzji telewizora Samsung QE55QN91A przekonasz się, czym to zaowocowało!

Samsung QE55QN91A

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
3 GŁOSÓW
ZALETY
 • Głęboka czerń
 • Dobre kolory
 • Estetyka
 • Wysoka jasność
WADY
 • Brak kompatybilności z Dolby Vision
 • Brak sterowania głosowego po Polsku

Ostatnio do naszej redakcji trafił jeden z najnowszych telewizorów Samsung z serii Neo QLED. Dodatkowo do zestawu otrzymałem także soundbar HW-Q800T, ponieważ według producenta takie zestawienie zapewnia pełnię filmowych przeżyć, fantastyczny obraz, jak i dźwięk.

W dzisiejszym materiale skupię się jednak głównie na telewizorze, ponieważ zastosowana w nim technologia Mini LED zrobiła na mnie ogromne wrażenie.

Pomimo moich wcześniejszych wątpliwości, Samsung udowodnił, że technologia LCD, po pierwsze, potrafi się fantastycznie rozwijać, po drugie, może poważnie nastraszyć całą OLED-ową konkurencję.

Sprawdź cenę telewizora Samsung QE55QN91A:

Samsung Q55QN91A oferta w sklepie

Sprawdź cenę soundbara Samsung HW-Q800T:

Samsung HW-Q800T oferta w sklepie

Samsung QE55QN91A - Cechy zewnętrzne

Z wierzchu Samsung QE55QN91A prezentuje się bardzo podobnie do znanych już wcześniej QLED-ów Samsung. Minimalistyczna cienka ramka, nieduże logo producenta i konkretna, stabilna podstawa.

Samsunga zawsze ceniłem za dopracowanie szczegółów, tym razem również się nie zawiodłem. Szeroka podstawa i tylna obudowa telewizora pozwalają na wygodne i estetyczne poprowadzenie kabli.

SAMSUNG Q55QN91A system ukrywania kabli z tyłu

Przesunięte nieco na bok logo też nie wylądowało tam przypadkowo; robi ono miejsce na ustawienie soundbara na podstawie, dzięki czemu cały zestaw nie wymaga więcej miejsca na szafce niż sam telewizor.

SAMSUNG Q55QN91A miejsce na postawienie soundbara

Ciekawostką jest również pilot zdalnego sterowania. Ten wygląda bardzo podobnie jak wszystkie poprzednie piloty Samsung z minimalną ilością przycisków, jednak ten zamiast klasycznych wymiennych baterii posiada wbudowany akumulator, który ładowany jest za pomocą panelu słonecznego lub przez złącze USB. Bardzo fajna sprawa.

SAMSUNG Q55QN91A pilot ładowany solarnie

Samsung QE55QN91A - Główne dane techniczne

Neo QLED to kolejny etap rozwoju matryc LCD opartych na podświetleniu LED. O walorach tego rozwiązaniach oraz korzyściach za tym idących rozpiszę się w dalszej części tego materiału; teraz przybliżmy sobie główne parametry telewizora:

 • Rozdzielczość: 3840 x 2160 px
 • Maksymalna jasność: 1400 cd/m2
 • Typ matrycy: VA
 • Częstotliwość odświeżania: 120 Hz
 • Szeroki kąt widzenia: 178 stopni
 • Bardzo niski input lag: 5,8 ms.
 • Wysoka rozpiętość tonalna: HDR, HLG

Są tu wbudowane systemy polepszania kolorów, jak i skalowania obrazu do 4K - to już standard w średniej i wyższej półce, co udowadnia praktycznie każdy ranking telewizorów.

Samsung QE55QN91A - fantastyczna czerń dzięki technologii Mini LED

Przejdę teraz do tego, co najbardziej mnie w tym telewizorze zaskoczyło.

O tym, jak działa QLED, mówiłem wiele razy. Zastosowano w nim specjalny filtr na matrycy, który dzięki nanocząsteczkom znacznie poprawia jakość kolorów.

Chodzi tu o ich nasycenie, moc oraz ilość wyświetlanych barw przy zachowaniu bardzo wysokiej jasności, tak ważnej w materiałach HDR. Pod tym względem Samsung zawsze był bardzo mocny.

SAMSUNG Q55QN91A bardzo żywe, nasycone kolory matrycy

Ale w poprzednich generacja kilka rzeczy wymagało poprawy.

Pozostała kwestia czerni, która niestety ciągle była problemem. Zamiast czerni widzieliśmy mocną szarość lub jakieś odcienie granatowego. Dużym przełomem stało się bezpośrednie podświetlenie matrycy wraz z systemem lokalnego wygaszenie.

Takie gaszenie miejsc, w którym występowała czerń, rzeczywiście wpłynęło na jej poprawę, chociaż głównie w teorii.

Dlaczego?

Dlatego, że ilość obszarów lokalnego wygaszenia była nieduża; dochodziło wręcz do tego, że gdy w ciemnej scenie pojawiał się chociażby najmniejszy jasny obszar, to potrafił on rozjaśnić np. jedną trzecią całego ekranu. Było to coś okropnego, czego nie dało się oglądać i najlepszym rozwiązaniem było zupełne wyłączenie takich systemów i przyzwyczajenie się do ułomności technologii LCD.

Oczywiście z czasem tych stref zaczęło przybywać i lokalne wygaszanie zaczynało mieć jakiś sens. Jednak ciągle porównując rozdzielczość telewizora, który posiada ponad osiem milionów pikseli, do trzydziestu dwóch stref lokalnego wygaszenia - wyglądało to mizernie.

Ale wraz z nową serią...

Samsung poszedł po rozum do głowy i znacznie zminimalizował wielkość diod podświetlających matrycę. To pozwoliło ekstremalnie powiększyć liczbę stref lokalnego wygaszenia z kilkudziesięciu do prawie tysiąca i dopiero teraz ten zabieg sprawił, że mamy do czynienia z tak niesamowitą jakością obrazu.

SAMSUNG Q55QN91A więcej stref czerni w Neo QLED

Samsungowi udało się połączyć fantastyczne kolory z wysoką jasnością i bardzo precyzyjnym sterowaniem czernią. Telewizor zaskakuje dokładnością wyświetlania obrazu, dużym nasyceniem w dzień i kinowym charakterem, gdy oglądamy film po ciemku.

SAMSUNG Q55QN91A jakość czerni

Samsung stworzył coś, co dotychczas wydawało mi się niemożliwe, zrewolucjonizował rynek telewizorów LCD LED do tego stopnia, że śmiało mogę powiedzieć, że jest przed nimi druga młodość i szansa na śmiałe przebicie konkurencji.

SAMSUNG Q55QN91A różnice Neo QLED w porównaniu do czerni zwykłego LED

Samsung QE55QN91A - Funkcjonalność

Działanie systemu operacyjnego Tizen nigdy nie było kłopotliwe, to prosta i szybka platforma.

Jego ostatnia adaptacja to bardziej rozbudowana strona startowa z wygodniejszym i szybszym dostępem do głównych aplikacji.

SAMSUNG Q55QN91A belka systemu Tizen

Nazwałbym ją drobnym liftingiem w stosunku do poprzedników. Sterowanie głosowe przez Bixby nadal odbywa się tylko po angielsku, co jest nieco słabe, bo nawet znając język, ciężko jest wywołać jakikolwiek polski tytuł filmu czy utworu.

Warto jednak pochwalić Soundbar HW-Q800T, który otrzymałem do testu jako część zestawu. Miły dla ucha dźwięk z dużą ilością basów, czasami nawet zbyt dużą, zmuszającą do przyciszenia subwoofera.

Ciekawą opcją jest współpraca z telewizorem, dzięki której część ścieżki audio odtwarzana jest z soundbara, a część z telewizora, sprawiając wrażenie pełniejszej i szerszej sceny, zapewniając też większą przestrzenność dźwięku. Fajne rozwiązania dla tych, którzy oczekują kinowych efektów z minimalnej liczby urządzeń.

Podsumowanie testu Samsung QE55QN91A

Neo QLED to fantastyczne rozwiązanie zapewniające niesamowite wrażenia z obrazu pod każdym względem. Szybkość działania, piękne kolory i naturalna, dobrze kontrolowana czerń.

QN91A to telewizor kompletny, zapewniający zarówno bogatą funkcjonalność, estetykę, jak i najwyższe doznania wizualne. Polecam wszystkim, którzy oczekują uniwersalnego urządzenia do każdych warunków pomieszczenia.

Samsung Q55QN91A ocena z testu 5/5Samsung Q55QN91A odznaczenie jakość

Zobacz inne testy telewizorów:

blog comments powered by Disqus
Samsung QE55QN91A - Test Telewizora Neo QLED z Mini LED