PODPOWIEDZI:

Microsoft kupił Activision Blizzard, AMD wypuściło słabą kartę graficzną - VideoNews 334

Microsoft kupił Activision Blizzard, AMD wypuściło słabą kartę graficzną - VideoNews 334

Ogromne miliardy wstrząsają graczami, a także sprawiają, że kierownictwo Activision trzęsie się w posadach. Microsoft wyłożył ponad 68,7 miliarda dolarów w gotówce, by kupić Activision Blizzard i zmienić dynamikę sił na rynku gier. O tym, ale nie tylko, przeczytacie w VideoNewsie 334.

W tym tygodniu waszej uwadze polecamy:

Po więcej technologicznych wieści zapraszamy na grupę Testerzy Videotestów na Facebooku!

Krótko i na temat

  • Rosja może wypowiedzieć wojnę kryptowalutom. Trzeci co do wielkości światowy ośrodek wydobywania cyfrowych aktywów niebawem może wyłączyć wszelkie transakcje kryptowalutowe z powodu opinii rosyjskiego banku centralnego.
  • 22 GB RAM-u w smartfonie? Takie pojemności obiecuje Lenovo Legion Y90, który według wycieku otrzyma 18 GB RAM-u oraz opcję uzyskania kolejnych 4 GB z wydzielonej sekcji pamięci flash
  • Steam oznaczył pierwsze tytuły, które będą grywalne lub zweryfikowane ze Steam Deck i w obecnej sytuacji lista mieści 67 gier.

Zdjęcie profilowe pobrane z portfela NFT to nowa funkcja Twitter Blue

  • Twitter wprowadza zdjęcie profilowe NFT. Posiadacze planu Twitter Blue mogą podpiąć swój portfel do konta i wybrać dowolny z posiadanych obrazków. Ich zdjęcie ukaże się w formie heksagonu.
  • Sieć 5G może zakłócać działanie niektórych samolotów - tak twierdzą szefowie największych amerykańskich linii lotniczych. AT&T; i Verizon, które wykupiły pasmo C-Band (3,7-3,98 GHz) za blisko 80 miliardów dolarów twierdzą, że podobne rozwiązania z sukcesem działają w ponad 40 innych krajach. 
  • Nowe Playstation VR może mieć niespodziewanego przeciwnika. W wywiadzie z Bloombergiem Ken Kutaragi, twórca pierwszego Playstation, skrytykował headsety VR jako "po prostu irytujące"

Microsoft kupuje Activision Blizzard za 68,7 miliarda dolarów

Co warte podkreślenia, cała kwota została wyłożona od razu, w gotówce i przy cenie 95 dolarów za akcję. Po zakończeniu transakcji Microsoft stanie się trzecią co do wielkości firmą gamingową, po Tencent oraz... Sony. Wśród przejętych studiów warto wymienić Blizzard Entertainment (Diablo, Overwatch, World of Warcraft), Infinity Ward (Call of Duty), King (Candy Crush), Sledgehammer Games (Call of Duty), Toys for Bob (Crash Bandicoot), Treyarch (Call of Duty).

Część z przejętych przez Microsoft studiów

Sprawdź cenę Xboxa Series X!

Przejście Activision Blizzard w szeregi Microsoftu dobiegnie końca w drugiej połowie przyszłego roku. Na spotkaniu akcjonariuszy Bobby Kotick oświadczył, że chce prowadzić firmę do momentu pełnego przejścia pod skrzydła Xboxa. Zgodę na to wyraził szef Microsoftu, Satya Nadella. To wzbudza krytykę wśród pracowników Activision, którzy uskarżali się na kulturę sprzyjającą molestowaniu i mobbingowi wewnątrz firmy. Bobby Kotick otrzymał też pozew zbiorowy, w którym oskarżono go o podobne zachowania.

Phil Spencer nie chce wojny z Sony

Ponadto Microsoft poinformował, że postara się udostępnić w ramach usługi Game Pass jak najwięcej tytułów spod szyldu Activision. Przy okazji firma pochwaliła się 25 milionami aktywnych subskrybentów usługi. Na ruch Microsoftu z niepokojem patrzą posiadacze konsol Sony, jednak firma zapewnia, że dotrzyma obowiązujących umów i zachowa Call of Duty na Playstation.

Microsoft porzucił niemal gotowy system operacyjny

Firma wstrzymuje się z rozwojem składanych urządzeń po tym, jak Surface Duo pierwszej i drugiej generacji nie odniosły zawrotnych sukcesów. Obydwa urządzenia pracują pod kontrolą Androida z nakładką producenta. Jak się okazuje, ta nieco nawiązuje do rozwiązań, które w 2018 roku były częścią prototypowego systemu operacyjnego Andromeda. Jego funkcjonalność przypomina mariaż systemu tabletowego i komputerowego z domieszką Windows Phone. Do wersji deweloperskiej dotarł Windows Central.

System bazował na mocnej integracji z asystentką Cortaną, która miała być miejscem odbierania powiadomień i odpowiadania na pytania. Menu aplikacji przypominało pomniejszoną wersję tego, co znamy z komputerów - kafelki oraz lista aplikacji ujawniały się po kliknięciu przycisku w prawym dolnym rogu. System na ekranie blokady pozwalał na robienie notatek, które były widoczne na nim do momentu ich usunięcia. Ekran główny to także przestrzeń do ich wpisywania. 

iPhone SE w 2022 to iPhone SE plus 5G

Najnowszy telefon od Apple został zarejestrowany w Euroazjatyckiej Komisji Certyfikacyjnej. Tam pojawiła się informacja o trzech modelach: A2595, A2783 oraz A2784. Tymczasem w Stanach Zjednoczonych Apple zrezygnowało ze sprzedaży iPhone'a SE 2020 z pamięcią 256 GB. Może zastąpić go model o tym samym rozmiarze, za to z nowym procesorem A15 Bionic i obsługą sieci 5G. Wedle pierwotnych informacji telefon miał otrzymać Face ID, ale jedynym ulepszeniem będzie nowy aparat 12 Mpix.

iPhone SE Plus 5G może zachować tę samą formę

Przecena na iPhone!

Telefon mógłby zadebiutować na kwietniowej lub majowej konferencji razem z iPadem Air piątej generacji. Nowy tablet otrzymałby opcjonalny dostęp do sieci 5G także dzięki procesorowi Apple A15 Bionic. Nowością byłaby przednia kamera z obsługą Centre Stage - śledzenia ruchu podczas nagrywania. 

Google szykuje gogle rozszerzonej rzeczywistości

W rozmowie z anonimowymi informatorami dla The Verge pojawiły się informacje na temat projektu Iris. Gogle AR są we wczesnej fazie produkcji i trafią na rynek najwcześniej w 2024 roku. W obecnej fazie przypominają gogle narciarskie i nie potrzebują podłączenia kablem do źródła zasilania. Według przecieków motorem napędowym jest autorski procesor Google i niezidentyfikowany system operacyjny. Producent może renderować część obrazów w chmurze i przesyłać je do gogli poprzez internet.

Od czasów platformy Daydream Google nie mówiło zbyt wiele o okularach

Nad projektem sekretnie pracuje przeszło 300 osób. Do biura wchodzi się tylko za pomocą karty, a każdy pracownik podpisał umowę o dochowaniu tajemnicy. Co ciekawe, technologii z projektu gogli firma może używać do zasilania Starline - inteligentnej "budki" do wideokonferencji naszpikowanej technologiami i strumieniującej sygnał w wysokiej jakości. Wstępne wyniki badań z użyciem Starline pokazują, że ta pomaga utrzymać uwagę przez 15% dłużej niż konwencjonalne wideorozmowy.

Exynos 2200 zaprezentowany. Owoc Samsunga i AMD z premierą w lutym

Choć premiera Exynosa 2200 miała odbyć się 11 stycznia, ale producent bez zapowiedzi przesunął ją o tydzień. Procesor, podobnie jak Snapdragon 8 Gen 1, oferuje spore ulepszenie w jednostce do zadań ze sztuczną inteligencją. Gwiazdą ma być układ graficzny Xclipse, który obsłuży śledzenie promieni, czerpiąc z architektury RDNA 2 znanej z komputerowych kart graficznych.

Exynos 2200 ma oferować rozwiązania z kart graficznych AMD

Rdzenie wykonane w 4-nm litografii i architekturze ARM v9 mogą być ulepszeniem względem poprzednika, ale producent unika porównań z jakimkolwiek rozwiązaniem. Nieoficjalnie, jak sugeruje leaker @universeice, powodem są problemy z wysoką temperaturą pracy przy maksymalnej mocy rdzeni graficznych. Według przecieku Dohyun Kima Europa otrzyma wyłącznie smartfony z Exynosem 2200, zaś więcej rejonów może dostać Snapdragona 8 Gen 1.

TM Roh zapowiada premierę serii S22

Premiera smartfonów z serii Galaxy S22 z układami Exynos jest zaplanowana na luty, a według przecieków m.in. Jona Prossera - na 8 lutego. Samsung wypuścił w świat grafikę, która sugeruje - użyciem zwrotu "noteworthy" - powrót rysika S Pen. Z przecieków wiemy, że ten pojawi się w modelu Ultra.

AMD i nieudany RX 6500 XT

"Tani" układ graficzny od AMD nie zaliczył udanej premiery, bynajmniej nie ze względu na cenę, która względem deklarowanych 199 dolarów znacznie wzrosła w wielu sklepach. Problemem okazała się... wydajność w benchmarkach. Karta przegrywa starcia z wypuszczoną w 2015 roku (!) RX 580 i notuje wyniki niższe niż średniopółkowe karty Nvidii.

Wyniki zaprezentowane przez Tech Power Up nie pozostawiają złudzeń

Pomimo wykonania w 6-nanometrowej litografii i zastosowania architektury Big Navi RDNA 2, wyniki urządzenia sabotuje 64-bitowa szyna pamięci GDDR6 oraz projekt stworzony z myślą o laptopach. Ograniczenie interfejsu do PCIe 4.0 w wersji 4x miało nie być tak istotnym ograniczeniem w laptopach z procesorami mobilnymi z serii Ryzen 6000, jednak AMD ze względu na kiepską sytuację postanowiło zmodyfikować jednostkę niskim kosztem dla urządzeń stacjonarnych.


Przeczytaj także:


Źródła:

blog comments powered by Disqus
Microsoft kupił Activision Blizzard, AMD wypuściło słabą kartę graficzną - VideoNews 334