PODPOWIEDZI:

Najciekawsze na CES 2022: Nowe telewizory, tanie karty graficzne, auta przyszłości - VideoNews 332

Najciekawsze na CES 2022: Nowe telewizory, tanie karty graficzne, auta przyszłości - VideoNews 332

Choć masa producentów zrezygnowała z fizycznej obecności na targach CES w Las Vegas, tak na imprezie nie zabrakło ogłoszeń dużego kalibru. Wizje przyszłości przeplatały się z premierami i pokazami na żywo.

W tym tygodniu waszej uwadze polecamy:

Po więcej videotestowych treści odsyłamy do grupy Testerzy Videotestów na Facebooku!

Krótko i na temat

  • Apple zostało pierwszą firmą z wyceną na giełdzie przekraczającą trzy biliony dolarów. To kwota porównywalna do produktu krajowego brutto Wielkiej Brytanii i 10-krotnie wyższa niż w przypadku Disneya.
  • Drony mogą mieć wiele zastosowań. Jedno z nich - dostarczenie zestawu do resuscytacji lekarzowi w Szwecji - pomogło uratować życie. Everdrone w mniej niż 10 minut dostarczyło zestaw, który pomógł uratować 71-letniego pacjenta, a firma rozszerzy obszar swojej działalności do końca roku.

Everdrone rozszerzy swoją działalność w Szwecji do końca tego roku

  • W parytecie dobrych wiadomości warto wspomnieć też o pozytywnym wpływie chatbotów na osoby z zaburzeniami odżywienia. Według badań waszyngtońskiej szkoły medycznej rozmowa z botem zmniejsza poczucie winy względem swojej wagi.
  • Tymczasem Razer rozszerza ofertę swoich masek filtrujących powietrze, wypuszczając Zephyr Pro. W cenie 149,99$ (około 604 zł) otrzymamy maskę ulepszoną o wzmacniacz głosu - funkcję, która pierwotnie miała pojawić się w bazowej wersji.
  • Podczas targów CES 2022 BMW zaprezentowało nietuzinkową karoserię modelu BMW iX Flow. Dzięki tuszowi e-ink pojazd może dynamicznie zmieniać kolor, przechodząc z bieli na odcienie szarości i nie tylko.

AMD na CES 2022

AMD zaprezentowało kilka nowości. Najbardziej istotną z perspektywy polskich graczy może okazać się karta graficzna RX 6500 XT. Karta z 4GB RAM-u GDDR6 i maksymalnym taktowaniem zegara 2610 MHz powstała z myślą o osobach grających w 1080p. RX 6500 XT wykonany w architekturze RDNA 2 wykorzysta technologię FidelityFX dla poprawiania płynności rozgrywki. Poradzi sobie z obsługą monitorów z HDMI 2.1 i VRR i FRL. Karta wyceniona na 199 dolarów (około 799 złotych) trafi na rynek 19 stycznia. 

Karta AMD RX 6500 XT trafi na rynek w cenie 199 dolarów

Firma z Tajwanu zapowiedziała też nowe chipsety mobilne dla laptopów z rdzeniami Zen3+ i grafiką w architekturze RDNA 2. Seria Ryzen 6000 zaoferuje grafikę 2 razy szybszą niż w serii 5000, taktowanie rdzeni w trybie Boost do 5 GHz i gotowość na standard USB 4. Razem z AMD Advantage i nową generacją SmartShift płynniejsze przenoszenie zadań między kartą a układem zintegrowanym zapewni do 24 godzin pracy na jednym ładowaniu. 

Moc nowych procesorów AMD ma pozwolić na nową jakość działania

Ponadto AMD rozszerzy linię kart graficznych RX 6000M przeznaczoną dla wydajnych urządzeń gamingowych, jak i otworzy linię RX 6000S dla lżejszych, ale nadal mocnych laptopów. Te będą produkowane w 6-nanometrowej litografii, a najmocniejszą jednostką będzie RX 6800M XT mierzący się z RTX Max-Q od Nvidii.

AMD Radeon RX 6000S to karty graficzne do lekkich konstrukcji

Co ważne zwłaszcza dla dbających o bezpieczeństwo, AMD będzie pierwszym producentem, którego procesory spełnią wymagania systemu bezpieczeństwa Windows Pluton. Wśród nich niezależność komunikacji chipu z systemami bezpieczeństwa nawet po całkowitym włamaniu się na komputer czy aktualizacje bezpieczeństwa bezpośrednio na chipsecie. Technologia pojawiła się już w systemie Azure Sphere czy konsolach Xbox i spełniła swoje wymagania. Pierwsze urządzenia implementujące Windows Pluton to laptopy Lenovo ThinkPad Z13 i Z16.

Procesory Ryzen 7000 wprowadzą 7-nanometrowy proces litograficzny

Firma zapowiedziała też architekturę Zen 4, która zagości w procesorach z serii Ryzen 7000. Producent postawi na 5-nanometrowy proces litograficzny. Przedprodukcyjny układ poradził sobie z rozgrywką w Halo: Infinite przy taktowaniu każdego z rdzeni powyżej 5 GHz. Oprócz tego pokazała procesor Ryzen 7 5800X3D z technologią V-Cache skupioną na podbijaniu jakości w grach. W bezpośrednich porównaniach procesor w większości sytuacji pokonał Ryzena 7 5900X oraz i9-12900K.

Intel na CES 2022

Intel, podobnie jak AMD, skupił się na prezentacji rozwiązań dla laptopów. Najmocniejszym procesorem w laptopie w portfolio producenta stał się model i9-12900HK zbudowany w architekturze Intel 7 (10nm). Oprócz tego producent stworzył pośrednią serię mobilnych procesorów - P. Ta będzie cechować się deklarowanym poborem mocy w okolicy 28 watów, co ustawi ją poniżej H (do 45W), a nad U (9-15 W TDP). Nowe, mobilne procesory Alder Lake zaprezentują lepszą wydajność w grach nawet o 40%, przy czym obsłużą też dyski SSD przez magistralę PCIe 4.0.

Nowe procesory Intela celują w średnią półkę laptopów

Sprawdź cenę i5-10400F!

Zaskakująco mało dowiedzieliśmy się o układach graficznych Intel ARC. Producent pochwalił się jedynie połączeniem zintegrowanego układu z laptopa z kartą o nazwie kodowej Alchemist. Takie powiązanie pozwoli między innymi na szybsze montowanie video. Na ten moment karty Intela pojawią się tylko w konstrukcjach tworzonych przez producentów i nie trafią do wolnej sprzedaży. Sytuacja może ulec zmianie pod koniec tego kwartału.

NVidia prezentuje dwie karty graficzne - RTX 3090TI oraz 3050

RTX 3050 będzie najtańszą kartą z drugą generacją rdzeni Ray Tracing w architekturze Ampere. Niską cenę uzasadnia o ponad 25% mniej jednostek Ray Tracing (20 vs 28) oraz rdzeni Tensor (80 vs 112) niż w RTX 3060. Wolniejsze będzie także 8 GB 128-bitowej pamięci GDDR6, co pozwoli na maksymalną przepustowość 224 GB/s. Według polskiego oddziału ceny kart mają zacząć się od 1359 złotych, a sprzedaż rozpocznie się 27 stycznia. 

RTX 3050 dla stacjonarnych urządzeń zapewni płynną rozgrywkę w Full HD

Sprawdź cenę laptopa z RTX 3050!

O RTX 3090Ti dowiemy się więcej pod koniec miesiąca, ale już teraz poznaliśmy część możliwości karty opartej o pełnoprawny rdzeń Ampere GA102-350. 10752 rdzeni CUDA FP32 i pamięć 24 GB pamięci GDDR6X o efektywnej częstotliwości 21 Gbps zapewnią wynik przepustowości bliski 1 TB/s (1008 GB/s). Nie powinno więc dziwić TDP na poziomie 450W. Cena z pewnością zbliży się do 10000 złotych.

Sony ujawnia szczegóły na temat PS VR2

Sony zaprezentowało specyfikację Playstation VR2. Firma stawia na jak najbardziej przyszłościowe rozwiązanie. Rozdzielczość obrazu na oko wyniesie 2000x2040 pikseli przy 110-stopniowym polu widzenia z ekranu 4K OLED z odświeżaniem 90/120 Hz. Gogle zaoferują także śledzenie kontrolerów, ale także i wzroku graczy. Headset odtworzy dźwięk w standardzie 3D Audio oraz przekaże wibracje. Z kolei kontrolery VR2 Sense otrzymają haptyczne wibracje i będą komunikować się z headsetem przez Bluetooth 5.1.

Pierwszą dużą grą zapowiedzianą na nowy headset jest Horizon Call of The Mountain. Powyżej widzicie krótkie, technologiczne demo. Wiemy, że w grze wcielimy się w nową postać. Za produkcję odpowiada Guerilla Games oraz Firesprite. 

Sony na poważnie myśli o samochodach

Dwa lata temu opowiadaliśmy o Sony Vision S - koncepcyjnym samochodzie od Sony. Wizja elektrycznego pojazdu od japończyków została przyjęta na tyle ciepło, że dwa lata później powstała spółka Sony Mobility, badająca rynek pod kątem wejścia z własnym, elektrycznym pojazdem. Na targach CES 2022 firma pokazała też Vision S 02 - elektryczny pojazd w wersji z nadwoziem SUV. 

Sony postawiło na system trzech ekranów na desce rozdzielczej i dwóch z tyłu. Pozwolą one nie tylko korzystać z multimediów w samochodzie, ale za pomocą 5G lub Wi-Fi przekazywać sygnał z Playstation 5. W pojeździe zmieściłoby się do 7 pasażerów, a sam pojazd ważyłby nieco mniej niż 2,5 tony. Rozpędzałby się przy tym do co najmniej 180 km/h i oferował napęd na cztery koła. 

2022 może być dobrym rokiem na kupno nowego telewizora

Na CES 2022 zaczęły zacierać się granice między wykorzystywanymi technologiami, a kilku producentów dokonało znacznego skoku w swoich technologiach:

  • Telewizory LCD dostaną nowe życie dzięki Mini LED. Choć telewizory z podświetleniem Mini LED pojawiły się już w tamtym roku, tak 2022 zwiastuje ich wejście pod strzechy. Stanie się to zarówno sprawą prestiżowych rozwiązań jak telewizory Sony Master, np. Z9K czy Samsung Neo QLED, jak i tańszych rozwiązań. Swoje telewizory Mini LED zapowiedziało także TCL oraz LG. Alternatywa w postaci wielu małych stref podświetlenia może wytrącić OLED-om argumenty z rąk. Chyba, że...

TCL pokazało własne telewizory Mini LED

  • Nowe QD-OLEDy zmiotą konkurencję? Samsung po latach brnięcia w technologię paneli LCD zaczął produkować własne matryce OLED z warstwą kropek kwantowych - QD-OLED. Samsung obiecuje odwzorowanie przestrzeni barwowej Rec.2020 na poziomie 90,3% (dla porównania - panele LG WRGB OLED oferują około 70%), stawiając na niebieski panel OLED i zielono-czerwoną warstwę kropek kwantowych. 10-bitowe panele pojawią się najpierw w asortymencie Samsunga oraz Sony. 

Telewizory QD-OLED od Samsunga mogą zrewolucjonizować kategorię

  • LG evo ma obronić tron króla OLED-ów. Modele serii G2 i C2 wykorzystają nowe panele, które względem poprzedników podbijają jasność, a nowe procesory α9 piątej generacji jeszcze mocniej mają poprawić naturalność. Ponadto firma prezentuje największy w historii, 97-calowy panel OLED, oraz najmniejszy - 42-calowy. 
  • Producenci wprowadzają ciekawe technologie. Sony stawia na Bravia Cam - kamerę, która ma rozpoznawać gesty użytkowników i ich obecność, a także analizować otoczenie, by dobrać najlepsze parametry obrazu. Z kolei Samsung rozwija koncept solarnego pilota, który w tym roku będzie pobierał energię... z fal radiowych sieci bezprzewodowej. Oczywiście będzie to minimalny i nieszkodliwy dla otoczenia pobór.

Z pozoru zwykły pilot Samsunga uzyskuje energię z fal Wi-Fi

Mobilne ekrany przyszłości

Choć z reguły koncepcjami składanych urządzeń kusił nas TCL, tak w tym roku kilka koncepcji składanego ekranu jednocześnie pokazał Samsung. Na materiale widzimy między innymi Flex S - składany na trzy części ekran, który pozwoli korzystać z dużego ekranu przy niedużym urządzeniu oraz tylko z części ekranu, bo złożeniu 1/3. Oprócz tego widzimy wysuwany ekran Flex Slidable, Flex G, który chowa części ekranu, by ochronić go przed uszkodzeniami oraz przypominający laptopa Flex Note.

Samsung Display showing off WILD foldable concepts at #CES2022

Many "concepts" rarely see the light of day. But Samsung is one of the few companies making folding phones you can actually buy.

Hoping that Westworld-esque tri-fold makes it to market in '22. What's your favorite? pic.twitter.com/VmNIaY3wLn

— Michael Fisher (@Captain2Phones) January 5, 2022

Właśnie o taki ekran jest oparty między innymi ASUS Zenbook 17 OLED. Gdy korzystamy wyłącznie z połowy ekranu, otrzymujemy 12,5 cala w proporcjach 3:2 i rozdzielczości 1920x1280 pikseli. Wtedy na dolnej części ustawimy klawiaturę Bluetooth. Po rozłożeniu otrzymujemy 17-calowy ekran 2560x1920 pikseli z odświeżaniem 90 Hz i certyfikatem Dolby Vision oraz VESA DisplayHDR 500 True Black. Jego premiera wstępnie jest planowana na maj i targi Computex. 

Asus Zenbook 17 to składane urządzenie z ekranem OLED

Niecodzienne koncepty z CES 2022

Na CES 2022 nie brakło także nieco mniej oczywistych pomysłów na technologię. Oto najciekawsze z nich:

  • Project Sophia od Razera to pomysł na biurko, które posiada 13 niezależnych modułów. Mogą to być panele dotykowe lub przestrzenie do rysowania, ale i ekrany czy miksery audio. Celem jest stworzenie ostatecznego biurka napędzanego procesorem Intela i układem graficznym Nvidii, które magnetycznie przyczepiamy go jednej z części biurka. W koncepcie nie zabrakło podświetlenia Chroma.

W centrum Project Sophia gości 55-calowy telewizor

  • Gentex tworzy niewielką, niesamowicie czułą kamerę, która rejestruje do 7000 punktów pomiaru. Wszystko po to, aby przetwarzać dane o użytkownikach pojazdu i ich stanie zdrowia. Technologia jest na tyle nieduża, by zmieściła się pod lusterkiem pojazdu. W ciągu 4-5 lat może pojawić się masowo w samochodach i pomagać w wykrywaniu zmęczenia kierowcy.

Miniaturowa kamera od Gentex to przyszłość samochodów

  • Samsung The Freestyle to miniaturowy projektor z systemem Smart TV. Obsługuje rozdzielczość Full HD na ekranie o rozmiarze do 100 cali, oferuje głośniki z każdej strony i reguluje się go w zakresie 180 stopni. Nie posiada przy tym własnego zasilania, jest za to zgodny z bateriami obsługującymi minimum 50-watowe Power Delivery. Urządzenie przedpremierowo da się zamówić w Stanach Zjednoczonych.

Projektor The Freestyle to miniaturowe rozwiązanie


Przeczytaj także:


Źródła:

blog comments powered by Disqus
Najciekawsze na CES 2022: Nowe telewizory, tanie karty graficzne, auta przyszłości - VideoNews 332