
Oto ostatni VideoNews przed świętami i ostatni w tym roku z typową prezentacją newsów. Trzeba przyznać, że wszyscy postarali się, aby był to gorący okres przedświąteczny, a naszym oczom ukazały się innowacje, które mogą zdefiniować 2022 rok.
W tym tygodniu waszej uwadze polecamy między innymi te teksty:
- Kompaktowy, ale wielozadaniowy - Sprawdzamy oczyszczacz Beko ATP5500N
- SodaStream Terra - Saturator to niezbędne AGD do domu?
- Odkrywamy moc ekosystemu Samsung Galaxy! Jak bardzo smart są jego urządzenia?
A z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia składamy najserdeczniejsze życzenia. Niech na stole nie zabraknie przepysznych potraw, a w sercach miłości i spokoju. Niech pod choinką zmieszczą się dobre prezenty i choć na chwilę znikną trudy codzienności.
Krótko i na temat
- Sony po ponad roku od premiery PS5 zapowiedziało wymienne płyty obudowy w kilku kolorach. Obecnie nie podano informacji o ich premierze w Polsce, wiemy za to, że w Stanach Zjednoczonych kosztują 55 dolarów (około 225 złotych).
- Nie tacy gracze straszni, gdy można ich udobruchać kwotą 1,85 miliona dolarów. Według nieoficjalnych doniesień tyle zapłaci CD Projekt Red w ramach zadośćuczynienia za stan Cyberpunka 2077 na premierę.
- Pat Gelsinger, CEO Intela przewiduje, że problemy w dostawach nowych procesorów potrwają co najmniej do 2023 roku pomimo rosnącej popularności i cen.
- Huawei walczy na rynku smartfonów. 23 grudnia firma zaprezentuje Huawei P50 Pocket - smartfon ze składanym ekranem o miniaturowej formie. Urządzenie doczekało się sesji zdjęciowej w chińskiej edycji Harper's Bazaar.
► Sprawdź cenę Galaxy Z Flip 3!
- Japońscy naukowcy planują wykorzystać przeciwciała strusia, by stworzyć maseczki pokazujące wirusa Covid-19 przy ekspozycji na światło UV.
- Według analityków z JP Morgan Apple może skusić nawet 1,4 miliarda użytkowników Androida, by przeszli na iOS. Wabikiem ma okazać się iPhone SE 2022 wyposażony w łączność 5G.
OPPO prezentuje inteligentny monokl
OPPO Air Glass to inteligentne okulary kontrolowane za pośrednictwem aplikacji Smart Glasses. W środku zausznika znalazł się procesor Snapdragon Wear 4100 obsługujący Bluetooth i Wi-Fi, a także głośnik i system dwóch mikrofonów. Nawigacja po interfejsie odbywa się za pomocą panelu dotykowego. Bateria wytrzyma 3 godziny ciągłego używania lub 40 w trybie czuwania. Producent zapowiada, że okulary mogą przydać się do czytania jak z promptera lub tłumaczenia na żywo.
Serce okularów OPPO stanowi Spark Micro Projector w rozmiarze 0,5 cm3. Mimo rozmiaru ziarenka kawy zmieszczono w nim 5 obiektywów. Obraz zapewnia dioda Micro LED, która potrafi osiągnąć jasność rzędu 3 milionów nitów. Użytkowa jasność ekranu wyświetlającego 256 odcieni szarości wyniesie 1400 nitów. Ich premierę ograniczono do Chin, gdzie w limitowanej ilości pojawią się w pierwszym kwartale 2022 roku.
A jeśli chcecie poznać składany telefon pokazany na OPPO INNO Day, przeczytajcie nasz tekst: Widziałem przyszłość i była piękna! OPPO Find N - Pierwsze wrażenia
Standard HDMI 2.0 znika - niebawem na rynku ekranów zapanuje chaos
Organizacja licencjonująca standard HDMI zrezygnowała ze standardu HDMI 2.0. Od teraz wszystkie urządzenia spełniające wymogi specyfikacyjne dla HDMI 2.0 otrzymają oznaczenie HDMI 2.1. Jednocześnie nie będzie obowiązku, by posiadały charakterystyczne dla HDMI 2.1 technologie jak obsługa 8K w 60 klatkach na sekundę czy 4K w 120 klatkach, Variable Refresh Rate czy Auto Low Latency Mode.
https://t.co/nBZe9YViVN
— gouki201 (@gouki201) December 6, 2021
🔥Important!🔥Seems there's some "Fake HDMI 2.1" monitors start showing up on the market!?https://t.co/qzswWwp3lj (XMMNT245HF2)
China reviewer already confirmed it doesn't support any HDMI 2.1 new feature, include FRL, VRR & ALLM. Nothing is different. pic.twitter.com/xL4jfGw4Lm
Według HDMI.org, które licencjonuje standard, od teraz ciężar promowania cech urządzeń leży na producencie. Dotychczasowy standard HDMI 2.0 nie może być w ogóle użytkowany w komunikacji. Tym samym nie zaproponowano udogodnień ułatwiających zrozumienie sytuacji konsumentom. Sytuację już wykorzystują chińscy producenci monitorów.
W tym tygodniu wszyscy mówili o NFT
NFT, czyli Non-Fungible Token, to token kryptograficzny, który świadczy o autentyczności oraz o prawach do danego dobra internetowego. Coraz więcej firm chce w ten sposób zabezpieczać dobra cyfrowe w obliczu nadejścia metawersum. Nike zapowiedziało zakup RTFKT - firmy tworzącej zarówno tradycyjne sneakersy, jak i cyfrowe buty oraz awatary. Na wejście w świat NFT zdecydował się też Adidas z projektem "Into the Metaverse". W nim tokenem będą zarówno kolekcje ubrań, jak i doświadczenia, a opinie użytkowników ukształtują prawdziwe produkty.
NFT dyktuje trendy w świecie gier. W ubiegłym tygodniu Ubisoft zapowiedział platformę Quartz do handlu strojami i zmianami kosmetycznymi w swoich grach. Nie tak dawno grę w oparciu o NFT zapowiedział Peter Molyneux. Legacy pozwoli tworzyć wirtualny biznes w grze i zarabiać na nim poprzez tworzenie NFT, które następnie skupuje się kryptowalutą Legacy Coin opartą na Ethereum.
Nie wszyscy są do NFT nastawieni pozytywnie. Po miażdżącej krytyce fanów twórcy S.T.A.L.K.E.R. 2 zrezygnowali z tokenów w swojej grze. Te miały być połączone z NPCami, którzy zyskaliby twarze fanów. Krytyka spotkała też Ubisoft, którego pracownicy uważają Quartz za bezużyteczną, kosztowną, ekologicznie zabójczą technologię.
Xiaomi 12 z małą wielką zmianą
Do sieci trafiły rendery OnLeaks i Zoutons bazujące na przemysłowych grafikach. Widzimy na niej nowy design wyspy aparatu, nawiązujący do bardziej stonowanego wyglądu Xiaomi 11T aniżeli charakterystycznej wyspy Mi 11. Największą i najistotniejszą zmianą będzie pomniejszenie bazowego modelu Xiaomi 12. Według przecieków zaoferuje on 6,2-calowy ekran, dzięki czemu zbliży się do propozycji od Samsunga.
► Sprawdź cenę Xiaomi 11T Pro!
Co ciekawe, producent ma postawić na trzy 50-megapikselowe aparaty z tyłu. Nie postawiono z kolei na aparat ukryty pod ekranem, co sprawdziło się dobrze w Mi Mix 4. Urządzenie będzie napędzane Snapdragonem 8 Gen 1. Przy mniejszym rozmiarze producent nie chce się ograniczać w temacie baterii i według przecieków akumulator osiągnie pojemność 5000 mAh. Więcej detali na temat urządzenia poznamy najpewniej jeszcze w grudniu.
Sony z przełomową technologią w fotografii
Standardowa matryca składa się między innymi z warstwy zawierającej fotodiody i tranzystory pikseli, odpowiadające za konwertowanie światła na sygnał cyfrowy. Nowa matryca CMOS oddziela warstwę fotodiod i tranzystorów i pozwala im pracować w osobnych przestrzeniach. Technologia Sony to zapowiedź mniejszej ilości szumów na fotografii, szczególnie mobilnej.
To zasługa nowych, powiększonych tranzystorów pikseli AMP, które będą mieć więcej miejsca na osobnej warstwie. Poziom nasycenia sygnału jest około dwukrotnie wyższy, co pozwoli wyciągać więcej informacji także z ciemnych scenerii. Nowa technologia pomoże rozszerzyć zakres dynamiczny fotografii, "upłynniając" przejścia tonalne. Na razie Sony nie podało daty wejścia na rynek urządzeń wykorzystujących technologię matrycy z osobnymi warstwami fotodiod i tranzystorów pikseli.
Bateria, którą wypierzemy
Według uczonych z Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej jest to pierwsze ogniwo, które jednocześnie naładujemy ponownie oraz wypierzemy. W dodatku rozciąga się ono i zgina. Według szacunków może przetrwać między 36 a 39 prań. Aby do tego doszło, uczeni zaprojektowali kilka warstw ultracienkiego polimeru, który zintegrowano z częściami baterii wykonanymi z cynku i dwutlenku magnezu.
W przyszłości ogniwo może stać się częścią urządzeń ubieralnych, jak i samych ubrań. Dzięki wykorzystaniu polimerów oraz cynku i dwutlenku magnezu nie będzie ono szkodliwe dla skóry. W większym formacie takie baterie mogłyby dopasowywać się kształtem do chociażby karoserii pojazdu.
Przeczytaj także:
- Sekret Apple i Chin, elastyczne ekrany przyszłości, aparat wielkości ziarnka soli - VideoNews 329
- Czym jest operator narodowy i czy powinniśmy się bać? VideoNews 328
- Rząd podsłuchuje Pegasusem. Jak Polacy korzystają z sieci? - VideoNews 327
Źródła:
- Kolorowe obudowy do Playstation 5
- CD Projekt RED idzie na ugodę
- Intel ostrzega przed brakiem podzespołów
- Huawei P50 Pocket
- Maski z przeciwciałami strusia
- iPhone SE 2022 może być hitem
- OPPO Air Glass
- HDMI 2.1 to już nie to samo HDMI 2.1
- Nike przejmuje RTFKT
- Ubisoft Quartz
- S.T.A.L.K.E.R. bez NFT
- Pracownicy Ubisoft przeciw NFT
- Xiaomi 12 na nowych renderach
- Przełom w fotografii od Sony
- Bateria, którą wypierzesz