PODPOWIEDZI:

Czym jest operator narodowy i czy powinniśmy się bać? VideoNews 328

Czym jest operator narodowy i czy powinniśmy się bać? VideoNews 328

Kiedy kontrowersje niszczą merytorykę dyskusji, naszym honorem jest rozjaśnianie niejasnych kwestii. Oprócz tego w VideoNewsie 328 nie zabraknie ciekawych nowinek ze świata technologii i intrygujących wynalazków.

W tym tygodniu na stronie pojawiły się między innymi:

Po więcej treści jak zwykle zapraszamy do grupy Testerzy Videotestów na Facebooku!

Krótko i na temat

  • Sony może planować przerobienie Dualshocka na kontroler mobilny, w obrębie którego zamknie się gamepad. Według patentów Sony Interactive Entertainment kontroler mieściłby się między dwiema połówkami Dualshocka 4.

Wydłużony Dualshock zmieści smartfona

  • Sony ma też więcej pomysłów na zarabianie. Jednym z nich jest wypuszczenie kosztującego ponad 36 tysięcy złotych drona bez kamer do nagrywania. Airpeak S1 trafi do sprzedaży w Stanach Zjednoczonych 24 grudnia.
  • Harmony OS może trafić na globalne rynki w przyszłym roku razem z nowymi urządzeniami, wśród których zagości składany Mate X3 oraz Mate 50.
  • Najpopularniejsza emoji świata? Od 4 lat jest to płacząca ze śmiechu twarz, która przebija serce. Unicode opublikowało listę najpopularniejszych emoji, a wśród nich 3 z czterech pozycji wiążą się z płaczem.

Popularne emoji w 2021 roku

  • Microsoft pilnuje, aby ludzie, którzy zainstalowali przeglądarkę Edge, pozostali przy tym wyborze. W Stanach Zjednoczonych, przy wejściu na stronę Google Chrome, przeglądarka Edge będzie w mało subtelny sposób zwracać uwagę na swoją wyższość.
  • Twitter opuszcza Jack Dorsey, czyli jeden ze współzałożycieli Twittera, który związany był z firmą przez 16 lat. Zastąpi go inny wieloletni pracownik, Parag Agrawal. Dorsey zajmie się Block, które tworzy płatności cyfrowe.
  • Tesla Cyberquad to unikalna forma popularnego jako prezent na komunię pojazdu przeznaczona dla młodszych osób. Za 1900 dolarów (około 8000 złotych) zamawiający przedpremierowo otrzymaliby pojazd elektryczny z zasięgiem 24 kilometrów jadący z prędkością 16 kilometrów na godzinę. W chwili obecnej wszystkie modele się wyprzedały.

Cyberquad to elektryczny pojazd nawiązujący do Cybertrucka

  • Nowe technologie to nowe metody kradzieży. We Włoszech aresztowano parę, która na laptopach w sklepach z elektroniką instalowała oprogramowanie wydobywające kryptowaluty. Zbrodnia mogłaby umknąć uwadze policji, gdyby nie narzekania pracowników na nadmierne nagrzewanie się urządzeń.
  • Valve pokazało światu opakowanie ze Steam Deckiem. Niestety, choć moglibyśmy je zobaczyć sami, gdyby firma dotrzymała terminu, tak musimy poczekać do lutego 2022 roku na premierę.

Opakowanie Steam Decka należy do tych minimalistycznych

"Operator Narodowy" - Fakty, nie mity

W piątkowy poranek sporo kontrowersji wywołał artykuł "Gazety Wyborczej" o powołaniu "Operatora Narodowego" czyli Operatora Strategicznej Sieci Bezpieczeństwa. Według tekstu jego zadaniem ma być zajęcie częstotliwości sieci nowej generacji i odsprzedawanie ich komercyjnym operatorom z zastrzeżeniem obecności "czarnych skrzynek", do których rząd miałby dostęp. Ponadto artykuł sugeruje, że UKE nie odpowiada na wnioski o przedłużanie koncesji na dostęp do częstotliwości. Sęk w tym, że deklaracje z artykułu są sensacyjne i nie opierają się na faktach.

Projekt Operatora Strategicznej Sieci Bezpieczeństwa (OSSB) silnie wiąże się z powołaniem podmiotu "Polskie 5G", w którym 48% udziałów mają mieć operatorzy komercyjni, a niewielką większość - OSSB oraz Polski Fundusz Rozwoju. Jednocześnie wykluczone są "Czarne skrzynki" zbierające dane użytkowników. Celem powstania Operatora jest świadczenie usług podmiotom państwowym oraz odsprzedawanie szerszych fragmentów pasm podmiotom. Nie jest to też rozwiązanie na wzór "Runetu", czyli zamkniętego obiegu rosyjskiego internetu.

Snapdragon 8 Gen 1. Nowy procesor o dużej mocy i sporych kontrowersjach?

Najnowsza jednostka napędzająca flagowe smartfony od Qualcomma to Snapdragon 8 Gen 1 powstała w 4-nanometrowym procesie litograficznym, a technologię licencjonuje Samsung. Wzrost mocy zapewni rdzeń Cortex-X2 w architekturze ARMv9 o taktowaniu 3 GHz oraz trzy rdzenie Cortex-A710 z zegarem 2,5 GHz i cztery rdzenie Cortex-A510 taktowane 1,8 GHz. Nowy procesor graficzny Adreno (bez numeracji) poprawi wyniki o 25%. Wspiera on Unreal Engine 5.

Główny nacisk firma kładzie na sztuczną inteligencję i jakość przetwarzania obrazów, które mają iść w parze. Procesor przetwarzania obrazu Spectra 680 potrafi robić zdjęcia w rozdzielczości 64 Mpix podczas nagrywania video w 4K i 30 FPS. 18-bitowy przetwornik obrazu otrzymał też rdzeń sztucznej inteligencji, a dodatkowo wspomoże też trzy jednostki sztucznej inteligencji w analizie obiektów oraz tego, w jakim położeniu znajduje się telefon.

Wszystkie nowości Snapdragona 8 Gen 1

To ostatnie wzbudza kontrowersje. Producent promuje technologię aktywnej przedniej kamery po to, żeby szybciej odblokowywać telefon oraz by przyciemniać lub wyłączać ekran smartfona, gdy wykryje osobę za naszymi plecami. Judd Heape, wiceprezydent ds. zarządzania produktem zapewnia, że żadna aplikacja nie może uzyskać dostępu do danych z kamery, ani że te nie są procesowane w chmurze. Rozdzielczość aktywnego nagrywania ma wynieść 640x360 pikseli, jednak niepokoi brak informacji w urządzeniu deweloperskim Qualcomma na temat aktywności tego rozwiązania. 

Sony szykuje odpowiedź na GamePassa? Informacje o projekcie "Spartacus"

Obecnie Sony oferuje Playstation Plus oraz PS Now, które poza konsolami Sony uruchomimy na komputerach osobistych w wybranych rejonach świata. Bloomberg sugeruje, że japoński gigant chce zmienić strategię i niebawem uruchomi trzystopniowy abonament. Zniknie marka Playstation Now, ale pojawią się nowe odsłony Playstation Plus.

Konkurencja od Microsoftu ma ponad 200 tytułów w ofercie

Xbox Series S w dobrej cenie!

Pierwszy (i zapewne najtańszy plan) da nam dostęp do usług sieciowych na konsolach producenta. Drugi pozwoli na korzystanie z biblioteki gier na Playstation 4 oraz Playstation 5. Trzeci, najbardziej okazały, da ekskluzywny dostęp do wersji demonstracyjnych, strumieniowania gier i zasobu starszych tytułów z poprzednich generacji i platform przenośnych. Jednocześnie Jason Schreier, który dotarł do tych informacji, studzi entuzjazm tych, którzy liczyli na premierowe tytuły w usłudze. Tych najpewniej zabraknie.

RTX serii 4000 są już całkiem blisko? Nvidia może mieć niespodziewany kłopot

Według raportu Digitimes produkcja kart opartych o architekturę Ada Lovelace już wystartowała. Według przecieków mają one polegać na 5-nanometrowym procesie litograficznym TSMC. Najmocniejsze modele mogą też skorzystać z interfejsu PCIe 5.0 z obsługą 600-watowego zasilania. Jednocześnie premiera kart może trafić na dobry moment, gdy kryptowaluta Ethereum przestanie wykorzystywać moc kart graficznych do dalszej produkcji.

Nowe karty RTX mogą pojawić się już wkrótce

Sprawdź cenę RTX 3080 Ti!

Problemów firmie może przysporzyć próba przejęcia ARM za 75 miliardów dolarów. Dotychczas twórcy procesorów oraz ich architektury byli niezależni od innych korporacji. Na twórców komponentów do ponad 200 miliardów urządzeń chrapkę ma Nvidia, ale Federalna Komisja Handlu w Stanach Zjednoczonych pozwała firmę za praktyki monopolistyczne, jednocześnie spowalniając transakcję. Skargi motywujące pozew złożyło zarówno Google, jak i Qualcomm czy Microsoft. 

Czas na roboty z bardzo realistyczną mimiką

Engineered Arts zajmuje się tworzeniem humanoidalnych robotów. Ich najnowszym osiągnięciem jest Ameca. Jego ciało proporcjami przypomina ludzkie, ale postawiono tu na szary odcień "skóry" oraz brak cech szczególnych, by zachować neutralność. Ameca potrafi reagować ekspresyjnie na widok swoich kończyn albo osoby nagrywającej. Robot nie potrafi się komunikować głosem, ale dzięki wgranemu oprogramowaniu Tinman może zastąpić ruch i wypowiedzi człowieka.

Urządzenie bazuje na systemie operacyjnym Tritium, który zasila także inne roboty producenta. Jeśli chcemy, Amecę możemy wynająć albo kupić razem z pakietem serwisowym i oprogramowaniem. Robot wystąpi podczas targów CES 2022 na stanowisku producenta. 


Przeczytaj także:


Źródła:

blog comments powered by Disqus
Czym jest operator narodowy i czy powinniśmy się bać? VideoNews 328