PODPOWIEDZI:

Jak działa mikser kuchenny?

Jak działa mikser kuchenny?

Mechanizm działania miksera i jego prawidłowa obsługa powinna być znana każdemu użytkownikowi. Jak działa mikser? Tego dowiesz się w dzisiejszym poradniku. Zapraszam!

Jak działa mikser i jak w ogóle go prawidłowo używać? Co za Ciebie zrobi? Te pytania zadaje sobie wiele osób, które planują zakup sprzętu do kuchni. Za chwilę rozwiejemy wątpliwości, tak abyś nabrał wprawy w użytkowaniu miksera i pogłębił swoją wiedzę na jego temat. Warto znać urządzenie, jakim zamierzasz posługiwać się regularnie.

Ranking mikserów niejednokrotnie ukazywał prawdziwe perełki w różnych cenach, zatem śledź nasze zestawienia na bieżąco.

ręczny mikser Bosch z oświetleniem

Zasady działania mikserów

Na rynku występują dwa rodzaje, a mianowicie mikser ręczny i mikser z misą. Będąc posiadaczem jednego z nich, musisz poznać jego indywidualny mechanizm działania. Nabywając produkt, skorzystaj w pełni z jego funkcjonalności, nie zapominaj o regularnej konserwacji i przeczytaniu instrukcji obsługi (zwłaszcza przed pierwszym użyciem).

Mechanizm działania miksera ręcznego

Ręczny mikser kuchenny składa się z obudowy, w której umieszczony jest silnik, a także z antypoślizgowego uchwytu. Dzięki takiej konstrukcji sprzęt zmieści się w niemal każdej szafce. Ważne, żeby był na tyle lekki, aby praca nie była uciążliwa.

Dodatkowo znajdziesz przełączniki prędkości (ewentualnie przycisk pracy pulsacyjnej lub trybu Turbo), a także zębatki, które wprawiają w ruch końcówki. Montaż i demontaż nasadek nie sprawia zazwyczaj trudności.

Jak obsługiwać mikser ręczny?

 1. Na samym początku przygotuj głębokie naczynie, które nie spowoduje rozchlapywania składników podczas miksowania.
 2. Postaw go w stabilnym miejscu.
 3. Następnie wrzuć do niego potrzebne produkty.
 4. Teraz zamontuj właściwą końcówkę do otworów miksera (przeważnie usłyszysz zatrzaśnięcie).
 5. Włącz urządzenie.
 6. Zanurz w naczyniu.
 7. Wybierz prędkość.
 8. Zacznij miksowanie.

Pamiętaj, że przy każdej wymianie końcówki lub jej demontażu urządzenie powinno być wyłączone (napęd ma być nieruchomy). Wówczas nasadki nie mogą się obracać. Jak już zmiksujesz masę na gładko, to przełącz prędkość na pozycję 0, odczekaj kilka sekund aż końcówki przestaną się obracać, wyłącz urządzenie z zasilania, zwolnij przycisk i wyjmij końcówkę.

Nie zapomnij o przetarciu korpusu urządzenia wilgotną ściereczką (nie wolno go zanurzać w wodzie), a następnie wytarciu do sucha. Większość mikserów umożliwia mycie akcesoriów w zmywarce, co jest dużym ułatwieniem.

Zobacz również: Jak wybrać mikser kuchenny?

mikser ręczny z końcówką do blendowania

Mechanizm działania miksera z misą

Mikser z misą, jak sama nazwa wskazuje, posiada w zestawie misę ze stojakiem. To sprawia, że urządzenie jest cięższe. Od spodu powinny znajdować się przyssawki antypoślizgowe, które zwiększają stabilność produktu.

Taki rodzaj wprawdzie zajmuje więcej miejsca w kuchni, natomiast ma jedną zasadniczą przewagę nad mikserami ręcznymi. Mianowicie umożliwia samodzielną (automatyczną) pracę. Ty w tym czasie wykonasz inne czynności lub najzwyczajniej na świecie zrobisz sobie krótką przerwę. Musisz jedynie  się zastanowić, na jakiej pojemności misy Ci zależy.

Przycisk zwalniający końcówki ułatwi mocowanie końcówek. W wyposażeniu miksera kuchennego dostaniesz łopatkę zgarniającą, która zwiększy komfort pracy.

Obsługa miksera z misą jest bardzo podobna do obsługi ręcznego. Tutaj jednak należy zamontować misę na stojaku, z kolei po skończonej pracy możesz nawinąć przewód zasilający do stojaka.

Ostatnią uwagą jest przestrzeganie ilości dodawanych składników w stosunku do pojemności danej misy.

mikser firmy Bosch wyrabiający ciasto

Co potrafi niezawodny mikser?

Tani mikser do 100 zł lub mikser do 200 zł potrafi znacznie ułatwić pracę w kuchni. Dobry mikser wykona za Ciebie następujące czynności:

 • miksowanie składników na koktajl lub mus, zupki dla dziecka
 • mieszanie między innymi półpłynnych składników na gładką konsystencję
 • ubijanie piany ze śmietany lub z białek
 • wyrabianie (zagniatanie) ciasta na chleb, na pizze, ciasta kruchego
 • blendowanie (rozdrabnianie) między innymi mięsa, ziół, sera
 • siekanie na przykład warzyw, owoców, orzechów
 • ucieranie na przecier

Wszystko zależy od tego, jak zaawansowany jest mikser. Jeżeli oferuje tylko podstawowe wyposażenie, a więc mniejszą funkcjonalność, to istotne, czy nasadki są dostępne do kupienia osobno.

nasadki miksera i gotowe produkty

Jak działa mikser - Podsumowanie

Przy prawidłowym użyciu miksera nie będziesz miał problemu z szybkim wykonaniem naleśników, koktajli owocowych, ciasta na pizze lub ciasta drożdżowego, zupy krem, pasztetu, ulubionego sosu, ubiciem piany z białek lub posiekaniem składników na sałatkę warzywną.

Zastanów się, na jakich funkcjach Ci zależy, wybierz niezawodny mikser i stosuj się do powyższych wskazówek. Odpowiednia obsługa i regularne czyszczenie miksera zapewni nie tylko zadowalające efekty, ale również dłuższy czas eksploatacji.

blog comments powered by Disqus
Jak działa mikser kuchenny?