PODPOWIEDZI:

Łatwiej naprawisz iPhone'a, nowy producent kart graficznych, Balmuda Phone - VideoNews 326

Łatwiej naprawisz iPhone'a, nowy producent kart graficznych, Balmuda Phone - VideoNews 326

O ile poprzedni tydzień nie należał do najbardziej fascynujących w tematach związanych z technologią, tak tym razem nie zabrakło ciekawostek, a także sporych zmian, które mogą okazać się istotne dla wszystkich. Czy doczekamy się zmian na rynku kart graficznych? Czy Apple pozwoli naprawiać sprzęt? Zapraszam do lektury VideoNewsa 326.

W tym tygodniu mocno zorientowaliśmy nasze działania na dostarczanie wam jak najlepszych promocji. Black Friday już wkrótce, ale zaoszczędzicie już teraz, jeśli zobaczycie nasze promocyjne newsy. Część z promocji pojawia się także na grupie Testerzy Videotestów

Krótkie informacje

  • USB-C w iPhone'ach to gorący temat, ale szereg anonimowych raportów uzyskanych przez idropnews sugeruje, że przyszłoroczne modele doczekają się standardu USB-C, by zwiększyć prędkość przesyłania plików na komputery.
  • Według Qualcomma Oculus Quest 2 sprzedał się w 10 milionach egzemplarzy, co jest najlepszym wynikiem dla podręcznych gogli VR.
  • Huawei ma plan, aby pozostać w grze przy ograniczonej dystrybucji smartfonów. Najnowszy pomysł firmy zakłada odsprzedawanie praw do gotowych projektów innym podmiotom

na Xboxach nie musisz pobierać gry, by ją sprawdzić

  • Nowa funkcja na Xboxach Series S oraz X pozwala na uruchamianie gier w chmurze przed ich pobraniem, by sprawdzić ich zawartość. Funkcja pojawiła się też na Xboxach One, dzięki czemu uruchomią one gry przeznaczone na nową generację.
  • Przełom na rynku smartfonów. Pierwszym procesorem łamiącym barierę miliona punktów w Antutu Benchmark została jednostka od MediaTeka. To wykonany w 4-nanometrowym procesie litograficznym Dimensity 9000.
  • Tymczasem Facebook "upomina" policję w Los Angeles, by nie korzystała z anonimowych kont do śledzenia przestępców na portalu. 

Chiński producent stworzy konkurencyjne karty graficzne?

Xindong Technology to firma, która dotychczas nie była znana konsumentom, bo zajmowała się głównie stacjami obliczeniowymi. To może ulec zmianie, bo producent pokazał światu kartę graficzną Fenghua No. 1. Za jej stworzenie odpowiada Innosilicon, który wcześniej zaprezentował rozwiązanie dorównujące mocą GTXowi 1080. 

Xindong Technology stworzył mocną kartę graficzną

Sprawdź cenę karty RTX 3060!

W przypadku Fenghua No.1 możemy spodziewać się więcej. Karta wykorzystuje pamięć GDDR6X, który wspiera wszystkie interfejsy projektowania graficznego od OpenGL ES przez Vulkan, a kończąc na DirectX. Wykorzystano w niej interfejs PCIe 4.0. Zestaw złączy prezentuje się topowo - podepniemy zarówno kabel Display Port, jak i HDMI 2.1. Na ten moment karta będzie dystrybuowana wyłącznie w Chinach do stacji roboczych i rozwiązań w chmurze.

Apple drastycznie zmienia podejście do naprawy smartfonów

Firma z Cupertino ogłosiła Self Service Repair, który ma uczynić naprawy urządzeń Apple dostępnymi dla konsumentów. Na początku program obejmie iPhone'y z serii 12 oraz 13, a później firma rozszerzy go o Macbooki z procesorami M1. Na początku program obejmie wyłącznie Stany Zjednoczone i będzie dotyczył głównych elementów jak bateria, ekran czy aparaty. Firma udostępni ponad 200 części. Przed każdym zakupem podzespołów do naprawy użytkownik będzie musiał zapoznać się z instrukcją procesu.

Naprawy iPhone'a staną się łatwiejsze

Dodatkowo stare podzespoły da się zwrócić do producenta, otrzymując przy tym pieniądze na dalsze zakupy. Jednocześnie firma nie zachęca zwykłych klientów do podejmowania tych napraw. Zmianę kursu spowodowały presje aktywistów oraz akcjonariuszy. Dotychczas Apple broniło się przed nimi przepisem o zakazie ingerowania w codzienną działalność firmy, ale Amerykańska Komisja Giełd i Papierów Wartościowych uchyliła ten przepis dla sytuacji o znaczącym wpływie na społeczeństwo.

Motorola namnożyła smartfonów w Polsce

Seria Moto g poszła w ciekawym kierunku - część smartfonów, w tym najtańsze g31 oraz g41 i g71 5G otrzymały matryce OLED, z kolei g51 i g200 oferują matryce IPS LCD. W zamian g51 odświeża ekran z częstotliwością 120 Hz, a g200 z częstotliwością 144 Hz, zaś warianty urządzeń z OLED-ami zatrzymały się na 60 Hz. We wszystkich modelach postawiono za to na baterie o pojemności 5000 mAh, choć tylko g71 i g200 otrzymały 30-watowe ładowarki. Reszta modeli zadowoli się 10-watowymi rozwiązaniami.

Motorola Moto g200 5G to duży smartfon

Motorola w promocji? Mamy to!

Najciekawiej wygląda sytuacja z modelem g200 5G, który otrzymał Snapdragona 888+ 5G. Smartfon połączymy z monitorami za pomocą dedykowanego kabla USB-C do HDMI, by uruchomić tryb Ready For. Co ciekawe, jedynym smartfonem z optyczną stabilizacją będzie Moto g41, który otrzyma 48-megapikselową matrycę główną. Z kolei Moto g200 5G pozwoli nagrywać w 8K i robić zdjęcia o rozdzielczości 108 Mpix. Telefony w najbliższych tygodniach pojawią się u polskich operatorów i w sklepach.

Więcej przeczytacie w tym miejscu: Rodzina Moto g powiększa się! Nadchodzą OLEDy i Snapdragon 888+

POwrót do przeszłości - Oto Balmuda Phone

Balmuda to japoński producent tosterów, ale by stworzyć smartfona z ekranem o proporcjach 16:9, firma zrobiła wyjątek. Balmuda Phone ma być "najwygodniejszym urządzeniem na świecie", co widać po zaoblonych kształtach. Dzięki nim maksymalna grubość urządzenia wynosi 13,7 milimetra. Urządzenie wykonano z plastiku, dzięki czemu znalazło się w nim miejsce na bezprzewodowe ładowanie.

Balmuda Phone zaskakuje kształtem

Wyróżnikiem jest jednak 4,9-calowa matryca z mocno zaokrąglonymi bokami. Ekran o rozdzielczości 1920x1080 pikseli wymagał stworzenia przez producenta dopasowanej nakładki. Smartfon nie będzie królem wydajności - w środku znajdziemy Snapdragona 765 i 6 GB RAM-u. Ubogo wyglądają też aparaty - z tyłu znajdziemy 48 Mpix, a z przodu 8 Mpix. Wszystko zasila bateria 2500 mAh. Urządzenie jest dostępne w Japonii w ramach abonamentu i kosztuje około 3820 złotych.

Meta (Facebook) pokazuje rękawice, dzięki którym poczujesz wirtualne obiekty

Meta pracuje, by do metawersum zaangażować kolejne zmysły. Firma rozwija projekt lekkich rękawic, które zakładalibyśmy przed rozpoczęciem interakcji w wirtualnej przestrzeni. Te odznaczałyby się nie tylko wysoką precyzją chwytania obiektów, ale i rzeczywistymi odczuciami związanymi z ich "dotykaniem". Do tego niezbędne są sekcji elementów poruszających się przy naszych dłoniach, które opierają się o nadmuchiwane powietrzem pęcherze.

Rękawica Facebooka posiada wiele elementów

Według Seana Kellera Meta swoją pracę w tej dziedzinie rozpoczęła od zera, a firma rozwija zaplecze już od 7 lat. Udało jej się stworzyć mikrofluidowe sensory dotykowe, które dają wrażenia haptyczne w rękawicach i oprgramowanie odpowiedzialne za dwustronny przepływ informacji. Obecnie rękawice wykonywane są w znacznym stopniu ręcznie, a przejście do masowej produkcji zajmie lata. 

Ruchomy film na podstawie kilku ujęć?

Uczeni z Uniwertytetu Cornella pracują nad rozwiązaniem, które połączy kilkanaście zdjęć w spójną animację. ADOP (Approximate Differentiable One-Pixel Point Rendering) pozwala tworzyć ruchome video poprzez dorysowanie otoczenia przez sztuczną inteligencję. Co więcej, nie potrzebujemy do tego zdjęć poprowadzonych wzdłuż jednej linii czy zrobionych w identycznym oświetleniu - wystarczy, by każda fotografia miała z poprzednią punkt styku.

Z kilkunastu zdjęć w różnych warunkach da się stworzyć jedną animację

Największym problemem jest uzupełnianie informacji w miejscach o niewielkiej szczegółowości. Do tego obiekty potrafią być prześwitujące ze względu na nierównomierne doświetlenie, a błyszczące się miejsca nie są do końca wierne rzeczywistości. Jednocześnie metoda oferuje wysoką rozdzielczość w porównaniu do konkurencyjnych metod, a do tego po zaledwie dobie "trenowania" oprogramowania, obliczeń z sukcesem dokona konsumencka karta graficzna


Przeczytaj także:


Źródła:

blog comments powered by Disqus
Łatwiej naprawisz iPhone'a, nowy producent kart graficznych, Balmuda Phone - VideoNews 326