PODPOWIEDZI:

Znamy wygląd Galaxy S22 Ultra, metawersum Microsoftu i gogle Apple do gier - VideoNews 324

Znamy wygląd Galaxy S22 Ultra, metawersum Microsoftu i gogle Apple do gier - VideoNews 324

Ledwo ochłonęliśmy po jednym metauniwersum, a Microsoft proponuje nam swoje rozwiązanie. Jakby tego było mało, Samsung ze swojego sztandarowego modelu Ultra robi Note'a, choć nie zmienia mu nazwy. Intel bierze się za karty graficzne, a Tencent... za procesory. W tym szaleństwie pomoże wam się odnaleźć VideoNews 324.

W tym tygodniu zwracamy waszą uwagę na:

Więcej rzeczy związanych z technologią oraz promocjami znajdziecie na grupie Testerzy Videotestów!

Krótkie informacje

  • W niepotrzebnych wydatkach w tym roku rekord mogło pobić Take-Two, które straciło 53 miliony dolarów przy tworzeniu projektu Volt, którym zajmowało się odpowiedzialne za Mafię 3 studio Hangar 13.
  • Facebook przy zmianie nazwy na Meta odkrył, że inne firmy od dawna się tak nazywały. Jedna z nich, odpowiedzialna za składanie komputerów, żąda od Facebooka 20 milionów dolarów.
  • Najgłupszym wydatkiem tego tygodnia mogło być jednak zainwestowanie w kryptowalutę "Squid Game", której deweloperzy, korzystając z popularności serialu i prześmiewczych środków płatności uciekli z 3,3 milionami dolarów. 

Kryptowaluta squid game to oszustwo

  • Facebook zdecydował, że zrezygnuje z systemów rozpoznawania twarzy i usunie dane ponad miliarda użytkowników. Powodem rosnące niezadowolenie światowych rządów z rozwoju tych technologii.
  • To nie jest dobry czas na gry w rozszerzonej rzeczywistości. 31 stycznia Niantic zamknie serwery gry Harry Potter: Wizards Unite
  • Bestcena ma ambicje, by powrócić na rynek, także jako operator "Bestcena Mobile". Na stronie sklepu pojawiła się grafika, a komunikat sugeruje, że firma może wrócić do modelu "wypożyczania".

Samsung Galaxy S22 Ultra wycieka na zdjęciach i wygląda jak powrót serii Note

Dzięki Front Page Tech poznaliśmy wygląd Samsunga Galaxy S22 jeszcze przed premierą. Najmocniejszy model w portfolio producenta zaoferuje dedykowaną przestrzeń w obudowie na rysik S Pen. Oprócz tego na zdjęciach widzimy lekko zagięty ekran, co jest odstępstwem od tegorocznego designu serii S21. Najwięcej uwagi przyciąga zniknięcie wyspy aparatów - zamiast tego każdy z obiektywów otoczono błyszczącym pierścieniem.

Wygląd Samsunga Galaxy S22 Ultra (fot. Jon Prosser/ Front Page Tech)
Galaxy S22 Ultra z przoduTył S22 Ultra z niecodzienną wyspą aparatówTak prezentuje się dolna ramka S22 UltraS22 Ultra ma wydzieloną przestrzeń na rysik S Pen

Sprawdź aktualną cenę Samsunga Galaxy S21 Ultra!

Według użytkownika Twittera @universeice smartfon zaoferuje główną matrycę ISOCELL HM3 o rozdzielczości 108 Mpix z przesłoną f/1.8 i pikselami w rozmiarze 0,8 µm. Towarzyszyć będą jej 12 Mpix z przesłoną f/2.2, pikselami 1,4 µm oraz dwa obiektywy powiększające - jeden z trzykrotnym, a drugi z dziesięciokrotnym zoomem. Z kolei właściciel Front Page Tech, Jon Prosser, przewiduje rozpoczęcie zamówień przedpremierowych na model Ultra w lutym. Wcześniej mamy otrzymać Galaxy S21 FE.

Microsoft zapowiada własne metawersum

Niecały tydzień od zapowiedzi Facebooka zmieniającego się w Meta, Microsoft zapowiedział, że dołącza do wyścigu o stworzenie metawersum. Firma chce wdrożyć więcej niż jedno metawersum, by rozdzielić je między pracę czy spotkania. Na pierwszy ogień pójdzie usługa Mesh w Microsoft Teams, która pozwoli korzystać ze wspólnych przestrzeni na smartfonach, tabletach, komputerach oraz headsetach. W tym celu stworzymy wirtualne awatary przypominające nas. 

Czy rozmowy wirtualnych awatarów staną się istotą Microsoft Teams?

Na promocyjnym filmie poza awatarami widzimy urządzenia diagnostyczne noszone przez ludzi podczas wizyty wirtualnego doktora czy realistyczne, przypominające ludzi reprezentacje awatarów. Wszystko zasilą serwery chmury Microsoftu, ale nie padły deklaracje o autorskim headsecie Microsoftu, który mógłby połączyć nas z cyfrowym światem ani żadnej technologii producenta. 

Nowy Intel z serii Alder Lake miażdży Ryzena, a karty graficzne są bliżej niż myślimy

W testach syntetycznych procesor i9-12900K wygrywa z Ryzenem 9 5950X i to pomimo posiadania jedynie ośmiu wydajnych rdzeni i czterech energooszczędnych postawionych przeciwko 16 symultanicznie wielowątkowym rdzeniom Ryzen. Dodatkowy skok jakościowy zachodzi przy przejściu na pamięci RAM DDR5. Z kolei procesor i5-12600K bije na głowę Ryzeny 5 5600X, pokonując je z nawet 50% przewagą.

Wygląd referencyjnej karty graficznej od Intela (Fot. Moore's Law is Dead)

Sprawdź cenę karty RTX 3060!

Intel szykuje się też na premierę kart graficznych w przyszłym roku. Jeśli wierzyć liście urządzeń, dla których przygotowano sterownik, łącznie mogą pojawić się 32 opcje kart Intela w architekturze Alchemist (DG2). Dzięki kanałowi Moore's Law is Dead poznaliśmy także wygląd referencyjnych kart oraz mamy potwierdzenie, że najpierw Intel postawi na rozwiązania dla laptopów, a w połowie przyszłego roku doczekamy się kart dla komputerów stacjonarnych.

Nvidia czuje oddech konkurencji

Firma nieśmiało zabiera się do odświeżenia kart graficznych z serii RTX 3000. Po 12 GB wersji RTX 2060 firma podwoi pamięć VRAM także w RTX 3070 Ti - ta wyniesie 16 GB. Z kolei 3080 otrzyma 12 GB, choć zapewne o większej przepustowości. Obydwie karty zadebiutują 11 stycznia. Nowe karty graficzne od Nvidii mogą być potrzebne, gdyż rosnący pobyt czyni z nich łakome kąski dla przestępców. Ci ukradli całą dostawę amerykańskiego producenta EVGA, w której były karty zarówno o wartości 329 dolarów, jak i 1599 dolarów. 

Karta RTX 3080 w GeForce Now zapewni wyższą jakość rozgrywki

Nvidii nie zabrakło jednak kart graficznych, by wystartować z nowym planem usługi GeForce Now. Nowy wymiar usługi pozwoli na strumieniowanie z wykorzystaniem kart RTX 3080, dzięki czemu gracze zyskają dostęp do rozgrywki w 1440p/120 FPS na komputerach i w 4K HDR na przystawkach Nvidia Shield TV. Oprócz tego dla abonentów planu GeForce Now RTX 3080 przewidziano dedykowane serwery oraz maksymalnie 8-godzinne sesje rozgrywki. Cena usługi w przedsprzedaży to 490 zł na 6 miesięcy.

Tencent wchodzi na rynek procesorów

Wzmacnianie chińskiego sektora technologii przez tamtejszy rząd doprowadziło do wydania trzech chipów - Zixiao, Canghai i Xuanling. Firma nie zdradza, kto odpowiada za produkcję chipów, wiadomo za to, że te powstają wyłącznie na potrzeby Tencenta, który odpowiada chociażby za multiaplikację WeChat. Ta w ostatnim tygodniu stała się widoczna dla wyszukiwarek Google oraz Bing.

Czy Tencent może zaangażować się w tworzenie konsumenckich procesorów?

Chipy nie będą służyły do załatania luki na rynku urządzeń mobilnych, a raczej do zaspokojenia potrzeb producenta. Zixiao obsłuży zadania sztucznej inteligencji, w tym dekodowanie video czy mowy na tekst. Canghai zajmie się transkodowaniem video, zaś Xuanling stanie się najpewniej kontrolerem sieciowym. 

Apple stworzy potężny headset dla graczy?

Do sieci wyciekły dwa nowe raporty dotyczące gogli rozszerzonej i wirtualnej rzeczywistości (AR) od Apple. Według informacji Marka Gurmana z Bloomberga. W goglach możemy spodziewać się zaawansowanego procesora i ekranów, które poradzą sobie z obsługą angażujących gier (korzystających jednak głównie z wymiaru zamkniętego, nie integrujących się z rzeczywistością). Teoretycznie jego produkcja ma rozpocząć się w przyszłym roku.

Apple stworzy gogle VR o dużej mocy (fot. Kartikey Das)

Z kolei Ming Chi Kuo zwraca uwagę, że gogle Apple dostaną obsługę Wi-Fi 6E jako konieczny warunek do strumieniowania treści w wysokiej jakości. Jako, że obecne iPhone'y nie obsługują tego standardu, zapewne będzie on nowością w przyszłym roku. Ten model gogli pojawi się wcześniej i ma kosztować 3000 dolarów, zapewne stanie się więc tylko wprowadzeniem dla deweloperów pod bardziej konsumenckie gogle AR, których produkcja rozpocznie się najwcześniej w 2023 roku. 


Przeczytaj także:


Źródła:

blog comments powered by Disqus
Znamy wygląd Galaxy S22 Ultra, metawersum Microsoftu i gogle Apple do gier - VideoNews 324