PODPOWIEDZI:

Polskie 5G coraz bliżej, lekki VR od HTC, zaczyna brakować smartfonów na świecie - VideoNews 321

Polskie 5G coraz bliżej, lekki VR od HTC, zaczyna brakować smartfonów na świecie - VideoNews 321

Czy VR dotrze do portfeli i domów większej liczby użytkowników? Na pewno producentom na tym zależy, co widać chociażby po nowości HTC. Z kolei gigantom Doliny Krzemowej zależy na długowieczności. Polakom może z kolei zależeć na 5G, które, wydaje się, jest coraz bliżej.

W tym tygodniu na stronie pojawiły się między innymi:

Po więcej rzeczy związanych z technologią zapraszamy do grupy Testerzy Videotestów na Facebooku!

Krótkie informacje

  • W Stanach Zjednoczonych Playstation 5 na święta da się zarezerwować. Sony stworzyło system zapisów, by chętni mogli zakupić konsolę nowej generacji jeszcze w tym roku.
  • Tymczasem od poniedziałku na stronie amazon.pl wybrane sklepy udostępnią lodówkę w kształcie Xboxa Series X w cenie 99 euro. Urzeczywistniony mem zamówimy także w Polsce.

Lodówka w kształcie konsoli to nie żart (fot. Xbox Polska)

  • Być może podzespoły z konsoli pomogą w naprawie lodówki i vice versa, ale według informacji opublikowanej przez Grist, Microsoft rozważa udostępnienie użytkownikom informacji niezbędnych do naprawy konsoli.
  • Według raportu New York Times umowa EA z FIFĄ wygasa w 2022 roku. Piłkarska seria od EA może zmienić nazwę, jeśli okaże się, że cena za prawa do nazwy FIFA są za drogie. Według plotek czteroletnia umowa ma kosztować EA miliard dolarów.
  • Google Arts & Culture to szereg inicjatyw przybliżających sztukę i kulturę do naszych ekranów. Nowością w usłudze jest bezpłatne zwiedzanie wirtualnych galerii, do tej pory dostępne wyłącznie dla użytkowników gogli VR.

HTC VIVE Flow to lekkie podejście do VR-u

Lekkie, bo ważące zaledwie 189 gramów (dla porównania: Oculus Quest 2 to 503 gramy). Taki rezultat osiągnięto dzięki braku większego źródła zasilania. HTC VIVE Flow samodzielnie może pracować raptem przez kilka minut, podczas których podepniemy do niego powerbank. Ponadto nie rozszerzymy pamięci poprzez standard Micro SD, a dla użytkownika zostanie 64 GB pomniejszone o system. Gogle oparto o system zawiasów rozszerzających zauszniki, bez dodatkowego paska.

Gogle HTC VIVE Flow łatwo zabierze się wszędzie

Sprawdź cenę Oculus Quest 2!

Na każde oko producent przewidział jeden ekran LCD 2,1 cala o rozdzielczości 1600x1600 pikseli oraz odświeżany z częstotliwością 75 Hz. Nie będzie to sprzęt dla graczy, gdyż pole widzenia ograniczono do 100 stopni, a VIVE Flow nie obsługuje kontrolerów. Zamiast tego działa w oparciu o aplikację mobilną dostępną na Androida (z wyłączeniem urządzeń z procesorami Exynos), która pozwala nawigować za pomocą ekranu dotykowego. 4 GB RAM-u i Snapdragon XR1 także nie wskazują na gamingowe predyspozycje.

Urządzenie wyceniono na 2699 złotych. W standardowej wersji posiada korektę dioptrii w sześciostopniowej skali.

Sztuczna inteligencja zastępuje elementy rzeczywistości

Naukowcy z Politechniki w Zurychu i Uniwersytetu w Duisburgu-Essen we współpracy z Porsche stworzyli TransforMR. Choć efekty nakładania rzeczy na przestrzeń istnieją od dawna, tak narzędzie, które jednocześnie rozpoznaje sylwetkę człowieka i wymazuje ją, by wstawić na jej miejsce model 3D to nowość. Miejsce wycięcia osoby sztuczna inteligencja uzupełnia wygenerowanym tłem.

Efekt graficzny nie jest imponujący, ale całość może działać na smartfonach i tabletach podłączonych do chmury. Kompromisy widać w niskiej liczbie klatek na sekundę - 15 FPS oraz opóźnieniu rzędu 50 do 100 milisekund. Rozdzielczość, na jakiej operuje sztuczna inteligencja to 512 na 512 pikseli. Według naukowców rozwiązanie nie zagości prędko w goglach rozszerzonej rzeczywistości ze względu na ograniczenia mocy.

Polskie 5G powinno ewoluować

Po roku od prezentacji nowelizacji ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa, KPRM opublikowała odświeżoną wersję. Uwzględnia ona między innymi powstanie Operatora Strategicznej Sieci Bezpieczeństwa, czyli narodowego operatora na częstotliwości 700 MHz, który może też udostępniać architekturę prywatnym dostawcom usług. Nadal nie jest jasna rola Huawei jako dostawcy usług - każda firma na wniosek ministra ds. informatyzacji (obecnie premier) ma przejść kontrolę bezpieczeństwa. Niektórzy dostawcy mogą być oznaczeni jako "wysokiego ryzyka".

Na razie potencjał sieci 5G w Polsce jest nieodkryty

Problemy będą mieli wszyscy spoza Unii Europejskiej i NATO, czyli obecnie tylko Huawei. Sytuacje dystrybucji sprawdzi kolegium ds. cyberbezpieczeństwa. Działaniom Polski bacznie przygląda się Komisja Europejska, zwłaszcza od kiedy nowelizacją Tarczy Antykryzysowej usunięto prezesa UKE, Marcina Cichego. W obecnej formie temat polskiego 5G dotyczy obecnie pasma 700 MHz.

Honor także może oberwać od Stanów Zjednoczonych

Honor, wcześniej submarka Huawei, został sprzedany kilku konsorcjom, w tym przedstawicielom chińskiego rządu w listopadzie 2020 roku. Od tego czasu firma świetnie radzi sobie na rynku chińskim, rozbijając dominację BBK Electronics z 15% dostaw smartfonów i pokonując Xiaomi. Jednocześnie rozszerza dystrybucję urządzeń z usługami Google Play w Europie, choć na razie - nie w Polsce. 

Marka Honor zniknęła z Polski w 2019 roku

Amerykański senator Marco Rubio wezwał administrację Stanów Zjednoczonych do dodania Honora do czarnej listy, podobnej w swoich założeniach do tej, na której znajduje się Huawei. Podobny jest też powód - zagrożenie dla bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych. Jednocześnie Huawei zapewnia, że nie posiada akcji ani wpływu na markę Honor, choć ta tworzy smartfony podobne do konstrukcji prezentowanych przez Huawei. 

Pamiętacie robopsa Boston Dynamics? GHost Robotics ma bardziej militarną wersję

Ghost Robotics stworzył bardziej militarną wersję robota wyglądającego jak Spot od Boston Dynamics - Vision 60. Główną różnicą jest broń nazwana SPUR (Special Purpose Unmanned Rifle), która oferuje 30-krotny zoom optyczny i zasięg 1200 metrów. Nie wiadomo, czy akurat ten model jest testowany przez wojsko, ale Ghost Robotics od lat współpracuje z armią Stanów Zjednoczonych.

Robot z karabinem snajperskim Fot. Twitter Ghost Robotics

Oficjalnie mówi się o wykorzystywaniu robotów do patroli po okolicy oraz pokonywaniu trudnych, bagiennych terytoriów. W przyszłości mogą też być nadajnikami dostarczającymi zasięg czy służyć do detonowania bomb. Działania Ghost Robotics nie pokrywają się z polityką Boston Dynamics, które wyraźnie zaznacza, że nie wdroży rozwiązań militarnych do swoich robotów, choć francuska policja wykorzystywała je do patroli policyjnych.

Brakuje smartfonów na świecie

Nowy raport Canalys wskazuje, że w porównaniu z ubiegłym rokiem producenci wypuścili o 6% mniej smartfonów w trzecim kwartale 2021 roku. "Nadeszła prawdziwa chipsetowa klęska głodu" mówi analityk Canalys, Ben Stanton. Według Bloomberga problemy nie omijają nawet Apple, które od wielu lat było kluczowym klientem TSMC. Teraz firmę z Cupertino czekają problemy przy produkcji iPhone'ów 13, a zamówienie na nowe urządzenia zmniejszono o 10 milionów egzemplarzy.

Zmniejszoną liczbę dostaw spowodował kryzys na rynku (Fot. Canalys)

iPhone 13 mini w wersji 128 GB - zamów, zanim zniknie!

W trzecim kwartale Apple wróciło na drugie miejsce, zdobywając 15% udziału w dostawach na rynki, o 3 p.p. więcej niż rok wcześniej. Tym samym przegoniło Xiaomi, które utrzymało 14% udziałów. Liderem niezmiennie pozostał Samsung z 23% udziałów, bez zmian rok do roku. Nieco wzrosły udziały vivo i OPPO, które ex aequo zajmują czwarte miejsce z 10% dostaw. Wynik OPPO został osiągnięty przy uwzględnieniu OnePlusa, który niebawem będzie mocniej związany z dotychczasowym konkurentem.


Przeczytaj także:


Źródła:

blog comments powered by Disqus
Polskie 5G coraz bliżej, lekki VR od HTC, zaczyna brakować smartfonów na świecie - VideoNews 321