PODPOWIEDZI:

USB-C wybrańcem Unii, Galaxy S22 wycieka, Amazon Astro to porażka - VideoNews #319

USB-C wybrańcem Unii, Galaxy S22 wycieka, Amazon Astro to porażka - VideoNews #319

VideoNews powraca po krótkiej przerwie spowodowanej urlopem. W tym czasie świat technologii także wziął urlop i zabrakło wielkich zapowiedzi. Mimo tego nie obyło się bez kontrowersji, wśród których postaram się odnaleźć najważniejsze informacje w ramach 319. odsłonie VideoNewsa.

W tym tygodniu na stronie pojawiły się między innymi:

Po więcej rzeczy związanych z naszą redakcją zapraszamy do grupy Testerzy Videotestów na Facebooku!

Krótkie informacje

  • InPost w końcu pomoże tym, którzy nie mogą dosięgnąć najwyższej półki. Dzięki aktywowaniu Strefy Ułatwionego Dostępu w aplikacji paczki mają docierać do niższych rzędów, by łatwiej było je odebrać.
  • Wyszukiwarka Bing nie ma łatwego życia. Według prawników Google jej najczęściej wyszukiwanym słowem jest "Google".
  • Przy okazji premiery południowokoreańskiego serialu "Squid Game" na Netflixie, gigant streamingu został pozwany przez SK Broadband za nadmierne wykorzystywanie serwerów do streamingu, niezgodne z umową. Pozew opiewa na ponad 23 miliony dolarów.

Squid Game stało się ogromnie popularne (fot. Netflix)

  • Tymczasem Wenezuela, jako drugi kraj na świecie, wprowadza cyfrową walutę. Digital Bolivar obywatele obsłużą za pomocą systemu SMS, a wartość jednego Digital Bolivara wyniesie milion Bolivarów.
  • Apple nie ma łatwego życia z Brazylią. Firma ponownie zostanie pozwana przez tamtejszych regulatorów za niejasną informację o braku ładowarki w pudełkach nowych telefonów. Kara nie będzie dotkliwa, bowiem wyniesie maksymalnie 1,9 miliona dolarów (górny limit tamtejszego rzecznika praw konsumenta).
  • Valve szykuje headset do VR-u, który nie będzie wymagał połączenia z komputerem. Według informacji, do których dotarł Brad Lynch, firma może szykować platformę komputerową, którą łatwo zeskaluje się zarówno do rozmiaru okularów, jak i komputera opartego o Steam OS.

USB-C w końcu jednolitym standardem?

Komisja Europejska zamierza przyjąć szereg poprawek, które wymuszą na producentach technologii jednolity standard połączenia kablem celem ładowania i wysyłania plików, czyli USB-C. Oprócz tego:

  • Wszystkie urządzenia mobilne mają posiadać ujednolicony standard ładowania;
  • Ładowarki nie będą dostępne w pudełkach ze smartfonami, tabletami oraz innymi urządzeniami; W zamian w sklepach pojawi się więcej kompatybilnych ze sobą urządzeń;
  • Na pudełkach pojawi się ustandaryzowana informacja o prędkości ładowania.

USB-C rozwiąże problemy kompatybilności (fot. Lucian Alexe)

Decyzją objęci zostaną nie tylko producenci smartfonów czy tabletów, ale też miniaturowych kamer, aparatów, przenośnych konsol do gier czy głośników. Jeśli projekt przejdzie przez Parlament Europejski oraz Radę Europejską producenci otrzymają dwuletni okres przejściowy, podczas którego mają przygotować ujednolicony standard. Sytuacji sprzeciwia się Apple, które wnosi obawy o "zabicie innowacji".

Amazon zapowiada robota rodem z koszmarów

Robot Astro to urządzenie, które ma być domowym asystentem podążającym za użytkownikiem. Zachowuje przy tym wszystkie funkcjonalności inteligentnych ekranów Amazona - może odtwarzać muzykę, nawiązywać połączenia video oraz odpowiadać na pytania. Wyróżnikiem będzie peryskopowa kamera, która pozwoli podejrzeć nam stan naszego domu z wysokości blatów. To wszystko przy opcjonalnym trybie "Nie przeszkadzać" i opcji ustawiania martwych stref, gdzie robot nie wjedzie. 

Pierwsze opinie deweloperów są dalekie od pozytywnych. Deweloperzy zwracają uwagę na to, że robot nie do końca radzi sobie z samodzielnym pilotowaniem i ma skłonności do spadania ze schodów. Ponadto jest dość kruchy oraz zbiera zaskakująco sporo danych z rozpoznawania twarzy. Robot pojawi się na rynkach jeszcze w tym roku w cenie 1499 dolarów, ale przedpremierowo kupimy go za 999 dolarów.

Samsung Galaxy S22 - Nie obędzie się bez kompromisów

Producent zapewne na początku roku zaprezentuje trzy modele, w tym Galaxy S22 Pro, który zastąpi model Plus. Największą nowością mają być układy Exynos 2200 z grafiką AMD w architekturze RDNA2 oraz nowe matryce główne w tańszych modelach - S22 i S22 Pro dostaną 50-megapikselowe rozwiązanie od Sony. Galaxy S22 Ultra otrzyma zaś dedykowany otwór na rysik S Pen

Render S22 wskazuje na bardzo podobny design (źródło: OnLeaks)

Galaxy S21 nawet 800 zł taniej!

W sieci mnożyły się plotki dotyczące wyglądu i mówiono o nowym układzie wyspy aparatów. Według OnLeaks ten jednak nie ulegnie zmianie, za to producent postawi na symetryczne ramki dookoła ekranu. Firma zainspiruje się też najpewniej rozwiązaniem Apple i wdroży optyczną stabilizację matrycy. Tymczasem model S22 Ultra może być pierwszym z 200-megapikselowym aparatem. Kompromisem mogą być mniejsze baterie - chociażby o 300 mAh w przypadku S22.

"etyczny" telefon z pięcioletnią gwarancją

Fairphone powraca z modelem Fairphone 4 - pierwszym, który obsłuży sieć 5G. Jest to zasługa Snapdragona 750G, który połączy się z 6 lub 8 GB RAM-u. Smartfon otrzymał ekran 6,3 cala o rozdzielczości Full HD+, z dość dużymi ramkami oraz wcięciem. Nie zabrakło w nim rozszerzenia dla kart pamięci, choć domyślnie oferuje 128 lub 256 GB na pliki. Względem poprzednika powiększono baterię do 3905 mAh. 

FairPhone 4 ma łątwą do zdjęcia obudowę

Smartfon wyróżnia możliwość wymiany jego elementów. Począwszy od ekranu i obudowy, a skończywszy na aparatach, głośnikach czy porcie USB-C, użytkownik zyska łatwy dostęp do naprawy oraz zakupu elementów bezpośrednio od producenta. Próbowano przy tym wykorzystać jak najwięcej uczciwie pozyskanych kruszców i recyklowanych tworzyw, stąd ceny urządzenia to 579 euro w wariancie 6/128 GB oraz 649 euro w wariancie 8/256 GB.

Karty RTX 3000 Super będą delikatnym ulepszeniem

Najnowsza seria kart graficznych od Nvidii pojawi się na rynku w styczniu przyszłego roku i obejmie cztery modele: 3060, 3070, 3080 i 3090 - wszystkie z oznaczeniem Super. Zwiększy się przede wszystkim liczba rdzeni CUDA, z maksymalnie aż 10 752 w RTX 3090 Super oraz z 24GB pamięci graficznej GDDR6X. Mniej rdzeni niż w wydaniu Ti otrzyma RTX 3080 Super, wyposażony w 12 GB pamięci graficznej GDDR6X oraz 8960 rdzeni CUDA. 

Karty Nvidii będą sporo tańsze na premierę
► Sprawdź cenę RTX 3060 od MSI!

Najatrakcyjniej może wyglądać RTX 3060 Super, który dzięki 12 GB GDDR6X oraz 5 632 rdzeni CUDA, dzięki czemu karta mogłaby stanąć w szranki z RTX 3070. Natomiast 3070 w wersji Super to niewielkie odświeżenie RTX 3070 z 8 GB pamięci GDDR6X oraz 5 888 rdzeni CUDA. Ceny kart jak i precyzyjna data premiery nie są znane, jednak trudno będzie je dostać w rekomendowanych cenach detalicznych. 

Facebook interesuje się najmłodszymi chyba za mocno

Wall Street Journal dotarł do serii wewnętrznych dokumentów Facebooka, co zapoczątkowało serię artykułów "Facebook Files". Dowiedzieliśmy się z niej między innymi, że firma mogła celowo wyłączać spod kontroli posty osób znanych, by automatyczna lub mało wprawna moderacja nie usuwała treści, wywołując w ten sposób kontrowersje. Programem XCheck objęto prawie 6 milionów kont, w tym te tworzone przez polityków. 

Firma wstrzymała projekt pod nazwą "Instagram Kids". Kontrowersje wzbudził on nie tylko ze względu na celowanie w dzieci, ale i w związku z ogromną liczbą badań, jakie firma zamawia, by analizować osoby już od 4. roku życia. Jednocześnie firma zwraca uwagę, że Instagram pomaga młodym ludziom, choć wewnętrzne badania firmy wskazują, że Instagram zaburza obraz ciała u nastolatków i potrafi wpędzić ich w kompleksy. 

Wśród problemów pojawiły się też zarzuty o bezczynność w temacie handlu ludźmi, zbyt duże poświęcanie uwagi moderacji w Stanach Zjednoczonych niż w reszcie świata oraz rozmowy z politykami na temat działania algorytmów w okolicy kampanii wyborczych. Jednocześnie firma nie zdecydowała się na upublicznienie swoich działań.


Przeczytaj także:


Źródła:

blog comments powered by Disqus
USB-C wybrańcem Unii, Galaxy S22 wycieka, Amazon Astro to porażka - VideoNews #319