PODPOWIEDZI:

Szybszy internet z routerem Wi-Fi 6? Asus ZenWiFi

Szybszy internet z routerem Wi-Fi 6? Asus ZenWiFi

Szukasz sposobu na szybszy Internet? Rozwiązaniem może być router z Wi-Fi 6. Łaska sieci bezprzewodowej na pstrym koniu jeździ. Często bywa tak, że w niektórych częściach domu po prostu nie da się uzyskać odpowiednich prędkości, a nie wszystko wygodnie podłączysz kablem. Sieć Mesh w standardzie Wi-Fi 6 to opcja nawet do większych domów. W dodatku na końcu znajdziesz konkurs na nowoczesny zestaw routerów od Asusa!

Wi-Fi 6 zagwarantuje ci szybszy internet bezprzewodowy. Oczywiście to zależy od wielu innych czynników, ale najważniejsze jest to, aby postawić na nowoczesny sprzęt obsługujący ten standard.

Jedną z takich propozycji jest Asus ZenWiFi XT8, który w idealnych warunkach zapewnia przepustowość na poziomie ponad 6 gigabitów na sekundę! To oczywiście wyniki laboratoryjne, ale wyższą wydajność zawdzięcza wprowadzonemu pod koniec 2019 roku standardowi Wi-Fi 6.

Asus ZenWiFi XT8
Asus ZenWiFi XT8 w Ceneo

O co chodzi z tym Wi-Fi 6?

Wi-Fi 6, czyli 802.11ax, to kolejna generacja standardu bezprzewodowego, który znany jest nam już właściwie od końcówki XX wieku. Wraz z wprowadzeniem przyniosła nie tylko rzecz oczywistą, czyli wzrost wydajności - a co za tym idzie, maksymalnej prędkości potencjalnej - ale przede wszystkim szereg funkcji i technologii przydatnych użytkownikom na co dzień oraz poprawiających jakość połączenia.

Warto pamiętać o tym, że wykorzystasz pełnię możliwości nowego standardu tylko wtedy, gdy nie tylko router, ale i odbiornik - czyli na przykład konsola Playstation 5, laptop lub nowy smartfon - obsługuje Wi-Fi 6. 

Aplikacja Asus ZenWiFi XT8

Mimo to urządzenia zgodne z 802.11ax są również wstecznie kompatybilne, a zakup nowoczesnego nadajnika jest inwestycją przyszłościową. Niedługo ten standard stanie się, cóż, standardem w większości sprzedawanych sprzętów obsługujących Wi-Fi. 

Co oprócz znacznie wyższej prędkości oferuje szósta generacja łączności bezprzewodowej?

Między innymi następujące zmiany:

  • OFDMA - nowa technologia, która pozwala na rozdzielanie kanałów, przez które przesyła się dane, na wiele mniejszych części. Po co? Dzięki temu wiele urządzeń może korzystać bezproblemowo z jednego kanału - zarówno przy pobieraniu, jak i wysyłaniu danych. To przekłada się na większą wydajność sieci, zwłaszcza w miejscach z gęstym rozmieszczeniem potencjalnych użytkowników. Mowa więc na przykład o domach i mieszkaniach.
  • Poprawione MU-MIMO - technologia obecna już w poprzedniej wersji Wi-Fi. Pozwala wykorzystać wiele anten routera do przesyłania danych do kilku urządzeń jednocześnie. Od Wi-Fi 6 ma działać w obie strony - również przy jednoczesnym wysyłaniu plików ze smartfona i komputera w sieć - oraz obsługiwać do ośmiu sprzętów jednocześnie. Efektywnie zwiększa prędkość przesyłu, ale lepiej działa przy mniejszym zagęszczeniu użytkowników.

Pudełko Asus ZenWiFi XT8

  • Ulepszony Beamforming - kolejna technologia obecna już wcześniej. W skrócie - pozwala formować sygnał w wiązkę skierowaną bezpośrednio do urządzenia po to, aby poprawić stabilność połączenia. Główna zmiana w stosunku do Wi-Fi 5? Wcześniej beamforming obsługiwały maksymalnie cztery anteny - teraz aż osiem.
  • TWT - target-wake-time zwiększa energooszczędność urządzeń podłączonych do sieci bezprzewodowej. To technologia pozwalająca określić kiedy sprzęt ma się wybudzić, aby połączyć się z routerem. Urządzenie jest dłużej uśpione, a w efekcie zużywa mniej energii. Odpowiednim zastosowaniem tej funkcji są sprzęty IoT - Internetu Rzeczy - które często nie muszą być bez przerwy połączone z siecią.

Asus ZenWifi - szybki Internet w twoim domu

Skoro już znasz wiele korzyści, które przyniesie ci wprowadzenia standardu Wi-Fi 6 do domu, nasuwa się oczywiste pytanie - jaki router kupić? Jedną z ciekawszych propozycji jest model ZenWiFi XT8. To właściwie nie jeden sprzęt, ale zestaw dwóch routerów - w kolorze czarnym lub białym - obsługujących standard AX z maksymalną prędkością 6600 megabitów na sekundę i wyposażonych w wejście ethernet WAN/LAN o szybkości 2,5 gigabita!

Porty Asus ZenWiFi XT8

Dwa routery są lepsze niż jeden

Po co para urządzeń, a nie jedno? To dlatego, że produkt pozwala na stworzenie inteligentnej sieci Mesh, umożliwiającej bezproblemowy dostęp do Internetu w całym domu. To współgra z faktem, że model jest trójpasmowy. Jedno radio rozgłasza sygnał w częstotliwości 2,4 GHz (niższe prędkości, ale lepsza penetracja przeszkód), a dwa dodatkowe 5 GHz w różnych kanałach (dużo wyższa prędkość połączenia i gorszy zasięg).

Router Asus ZenWiFi XT8

Można te pasma wykorzystywać jako trzy punkty dostępu, łącząc się z nimi zależnie od potrzeb, a można również przeznaczyć jedno z tych o wyższej częstotliwości na przesył wsteczny (backhauling). Dzięki temu dane będą wymieniane swobodnie pomiędzy routerami, nie zakłócając twojego korzystania z sieci. Jeżeli preferujesz jeszcze stabilniejsze rozwiązanie, zawsze możesz połączyć je ze sobą przy pomocy kabla ethernetowego.

Jak działa AiMesh?

Przy pomocy tego urządzenia można stworzyć sieć mesh, która nie odbiega od innych tego typu rozwiązań na rynku. Każdy router może stanowić “główną” jednostkę podłączoną bezpośrednio do modemu. Pozostałe urządzenia łączą się z nim poprzez przesył wsteczny po kablu ethernetowym lub Wi-Fi 5 GHz. 

Asus ZenWiFi XT8 przód i tył

Sieć w podwójnym zestawie obejmuje nawet ponad 6 pokojów, a można ją rozbudowywać o kolejne sprzęty zgodne z tą technologią! Jeden do salonu, drugi do kuchni, trzeci w łazience, a czwarty do garażu i obejmiesz nawet największą chawirę szybkim łączem w standardzie Wi-Fi 6.

Otwieranie Asus ZenWiFi XT8

Najlepszym elementem AiMesh jest to, że nie musisz myśleć o wybieraniu poszczególnych SSID (identyfikatorów sieci), w zależności od tego, w której części domu się znajdujesz. Rozwiązanie Asusa zrobi to za ciebie, automatycznie łącząc cię z routerem oferującym najlepszy sygnał w najmniej zatłoczonej częstotliwości. Można to zmienić w ustawieniach, rozbijając nazwę sieci nawet na trzy. Każdą dedykowaną jednemu z dostępnych pasm.

Prędkość Asus ZenWiFi XT8

W praktyce w pokoju z głównym routerem osiągałem nawet 500 megabitów na sekundę przy łączności bezprzewodowej (zwykle to 700 - 800 przy przewodowej). Z kolei w kuchni, gdzie umiejscowiłem łączącą się po Wi-Fi drugą jednostkę, prędkości dobijały 400 megabitów na sekundę. To oznacza, że równie dobrze mógłbym podczas przygotowywania obiadu oglądać ulubione seriale w 4K!

Konfiguracja i obsługa Asus ZenWiFi TX8

Jedną z ważniejszych kwestii w przypadku propozycji Asusa jest to, że bardzo łatwo się ją konfiguruje. Właściwie wszystko sprowadza się do podpięcia routerów do prądu, podłączenia jednego z nich do sieci, ściągnięcia aplikacji i przejścia przez krótki - ale dobrze opisany - proces, w którym stworzysz nazwę sieci i założysz konto administratora. Brzmi bardzo wygodnie, prawda?

Logo Asus ZenWiFi XT8

Sama aplikacja jest bardzo czytelna i umożliwia pełną kontrolę nad siecią z poziomu telefonu. Można tu na przykład włączać QoS - czyli ustalać priorytet dla konkretnych sposobów korzystania z Internetu - lub konfigurować kontrolę rodzicielską. Ta jest dosyć zaawansowana

Oprócz predefiniowanych ustawień dla dzieci różnego wieku pozwala również ustalić harmonogramy korzystania z komputera dla poszczególnych urządzeń i przeglądać statystyki przeglądanych przez twoje dziecko treści. Jeżeli przejmujesz się bezpieczeństwem pociechy w Internecie - to bardzo ważna funkcjonalność.

Kontrola rodzicielska Asus ZenWiFi XT8

Miłym dodatkiem są także zabezpieczenia obejmujące ogół działań w Internecie. W ramach AiProtection aplikacja monitoruje sieć w czasie rzeczywistym, na bieżąco rozpoznając szkodliwe witryny i zapobiegając infekcji urządzeń. W dodatku doradza w kwestii lepszego zabezpieczenia routera, Wi-Fi i udostępniania plików.

Dzięki dodatkowemu portowi USB 3.1 Gen 1 (są też 3 porty LAN i wspomniany bardzo szybki LAN/WAN) łatwo skonfigurujesz zarówno drukarkę, jak i dodatkowy zewnętrzny dysk twardy na dane. To prosty sposób, aby przechowywać najważniejsze pliki - na przykład zdjęcia z wypadów rodzinnych - tak aby mieli do nich dostęp wszyscy domownicy.

Dwa urządzenia Asus ZenWiFi XT8

Konkurs na zestaw wydajnych routerów!

Jeżeli zainteresowały cię rozwiązania Asusa i czaisz się już zarówno na Wi-Fi szóstej generacji, jak i system Mesh obejmujący cały dom - jest opcja na zdobycie zestawu routerów Asus ZenWiFi XD6 za darmo. To trochę wolniejsza opcja (5400 Mb/s), ale również współpracująca z technologią AiMesh.

Jak wziąć udział w konkursie? To proste. Na początek wejdź na tę stronę i się zaloguj. Stąd możesz koordynować swoje zgłoszenia. Żeby wziąć udział w konkursie, musisz wykonać kilka różnych zadań; każde z nich da ci kilka “losów”, które zwiększą twoją szansę na wygraną. Możesz:

  1. Wejść na stronę ZenWiFi (z linka podanego na gleam.io),
  2. Podać dalej post na Twitterze,
  3. Stworzyć krótki film, zrobić zdjęcie, napisać tweeta lub komentarz w jednym z wybranych serwisów społecznościowych z hashtagiem #SaveMyWiFi o treści związanej z systemem mesh ZenWiFi lub tematyką dotyczącą połączenia bezprzewodowego - każdy z nich da ci dziesięć “losów”,
  4. Przesłać zdjęcie lub film bezpośrednio do organizatorów - jeżeli nie lubisz występować publicznie.

Zasady są proste, wymogi niskie, a czas ograniczony. Możliwość wzięcia udziału w konkursie kończy się 30 września. Warto więc się pospieszyć. Wyniki zostaną ogłoszone kilka dni później. Powodzenia!

Materiał powstał we współpracy z Asusem.

blog comments powered by Disqus
Szybszy internet z routerem Wi-Fi 6? Asus ZenWiFi