PODPOWIEDZI:

Jak wybrać gofrownicę?

Jak wybrać gofrownicę?

Jeżeli nie wiesz, jak wybrać gofrownicę, to jesteś w idealnym miejscu. Przedstawię najważniejsze parametry, jakimi koniecznie trzeba się kierować podczas zakupu tego sprzętu. Przedstawię również dodatkowe udogodnienia stosowane w gofrownicach domowych. Zapraszam!

Gofrownica to niewielki sprzęt AGD dla prawdziwych miłośników chrupiących gofrów. Jeżeli chcesz być jej posiadaczem, to koniecznie przeczytaj poniższe wskazówki zakupowe, a przy okazji zajrzyj do porównywarki gofrownic.

Najważniejsze parametry gofrownicy

Nowoczesna gofrownica wyróżnia się żywotnością, wydajnością i funkcjonalnością. Istotne, aby wziąć pod uwagę czołowe elementy, takie jak:

Jaki rodzaj gofrownicy?

Istnieją cztery główne typy gofrownic:

  1. Gofrownice prostokątne - idealne dla wielbicieli tradycyjnych gofrów. Mają strukturę prostokąta bądź kwadratu.
  2. Gofrownice okrągłe - przystępne cenowo gofrownice, często o kompaktowych wymiarach. Są w stanie przyrządzić kilka gofrów jednocześnie.
  3. Gofrownice bąbelkowe - to nieco rzadszy rodzaj. Opcja obracania urządzenia daje gwarancję równomiernej dystrybucji ciepła. Bąbelkowe gofry z pewnością przypadną do gustu małym miłośnikom tego przysmaku. Wyglądają niezwykle oryginalnie.
  4. Gofrownice profesjonalne - gofrownice o najlepszych parametrach, które z powodzeniem użyjesz w kawiarni, foot tracku czy lodziarni. Cechują się niebywałą wytrzymałością.

profesjonalna gofrownica z wyświetlaczem

Jaka moc gofrownicy?

Moc urządzenia to punkt, nad którym obowiązkowo trzeba się zastanowić. Im większa moc, tym szybciej nagrzewa się gofrownica, a tym samym zostaje skrócony czas wypiekania gofrów. Przekłada się to również na równomierne efekty.

Moc jest zależna od typu gofrownicy, jaką wybierzesz. Gofrownice prostokątne najlepiej, aby osiągały od 1300 W do 2000 W. W przypadku gofrownic bąbelkowych dobrą wartością jest zakres od 1000 W do 1450 W, natomiast gofrownice okrągłe to przedział od 850 W do 1100 W.

Na ile gofrów gofrownica i jaki kształt gofrów?

Tutaj masz szerokie pole do popisu. Klasyczne modele to gofrownice na dwa prostokątne gofry. Ale równie dobrze spotkasz się z modelami, które przyrządzą kilka gofrów w kształcie serduszek, kwadratów bądź trójkątów.

Gofrownice bąbelkowe są w stanie przygotować jednego sporego gofra o strukturze bąbelków i kształcie sześciokąta. Kształtem płytek mogą być także kwiatuszki. Jeżeli wybierasz kształt rzadziej spotykany niż klasyczne prostokąty, to przeważnie przyrządzisz większą ilość gofrów, ale w mniejszych rozmiarach. To już zależy od Twoich preferencji.

gofrownica okrągła

Jakie płytki w gofrownicy?

Koniecznie kup gofrownicę z nieprzywierającymi płytkami. Nikt chyba nie ma ochoty odrywać ciasta od blaszek i później męczyć się z czyszczeniem. Płytki powinny być pokryte odpowiednią powłoką (ceramiczną, teflonową). W teflonowych gofrownicach wymagana jest minimalna ilość tłuszczu, a to kolejna dobra wiadomość.

Pamiętaj także o używaniu właściwych akcesoriów. Nie wyjmuj gofrów przy pomocy noża, bo możesz się niemiło zaskoczyć porysowanymi płytkami. Lepiej zrobić to, używając drewnianej szpatułki. W branży gastronomicznej często poleca się wytrzymałe gofrownice z żeliwnymi płytami. Przykładem jest Stalgast Caterina 772326.

płytki prostokątne w gofrownicy

Jaka obudowa gofrownicy?

Najsolidniejsze gofrownice posiadają obudowy ze stali nierdzewnej. Te z tworzywa sztucznego również są dopuszczalne, o ile mowa o wyższej jakości tworzywa. To istotna rzecz, zwłaszcza że gofrownica nagrzewa się do bardzo wysokich temperatur. Stalowe są cięższe.

Czy dopłacić za gofrownicę z regulacją temperatury?

Osobiście celowałabym tylko w gofrownicę z regulacją temperatury, taką jak na przykład Forgast FG09702 o zakresie temperatury 50 - 300°C. Kilka ustawień do wyboru daje możliwość indywidualnego stopnia przyrumienienia. Zapewnia chrupiące, a nie gąbczaste czy surowe w środku gofry. Temperaturę wybierzesz za pomocą ergonomicznego pokrętła.

Do czego przydadzą się lampki kontrolne?

Radzę wybierać gofrownicę z dwoma lampkami kontrolnymi, taką jak na przykład Milla Home MWM700S. Pierwsza lampka w kolorze czerwonym informuje o włączeniu sprzętu i nagrzewaniu się, z kolei druga zielona daje znać o gotowości do pracy. Wówczas można wylewać ciasto na płytki. Trzeba wiedzieć dokładnie, w którym momencie płytki są dobrze rozgrzane, jeżeli oczekujesz chrupiących gofrów na śniadanie.

okrągła gofrownica z lampkami kontrolnymi

Czy gofrownica jest bezpieczna w użytkowaniu?

Każdy sprzęt elektryczny niesie ze sobą jakieś ryzyko, dlatego od razu dowiedz się, o jakie zabezpieczenia i rozwiązania zadbał producent.

W przydatku gofrownic warto postawić na nienagrzewającą się obudowę, termoizolowany uchwyt zapobiegający poparzeniu, automatyczny wyłącznik czy zabezpieczenie przed przegrzaniem. Stabilna, antypoślizgowa konstrukcja to podstawa. Przyjrzyj się, czy dany model ma gumowe nóżki, które nie dopuszczą do zsunięcia się z blatu.

Ile kosztuje gofrownica?

Najdroższe są profesjonalne gofrownice, które znajdą zastosowanie zarówno w domu, jak i w punktach gastronomicznych. Jeżeli chcesz typowo domowe urządzenie, to cena będzie niższa, ale wszystko zależy od rodzaju gofrownicy, mnogości funkcji i jakości wykonania. Nabywając gofrownicę, możesz liczyć także na różną kolorystykę (między innymi biel, czerń, srebro).

gofrownica w czarnym kolorze

Jakiej firmy gofrownica?

W rankingach gofrownic znajdziesz tylko modele renomowanych marek. Wśród cenionych firm, które przykładają dużą wagę do jakości wykonania, wymienia się: Stalgast, Gastroback, Ngastro, Sage, Graef, Dezal, WMF, MPM, Sencor, Steba, Forgest, Maxima, cookPRO, Gotze & Jensen, Milla Home.

Przydatne udogodnienia w gofrownicach

Teraz podpowiem, za jakie elementy dodatkowe warto dołożyć kilka złotych więcej.

Oto główne z nich:

  • Programy automatyczne - istnieją gofrownice wyposażone w dedykowane programy ułatwiające pracę. Ustawiasz, powiedzmy, tryb gofry klasyczne, wylewasz masę, a resztą zajmie się urządzenie, które dobierze właściwe parametry smażenia.
  • Wyświetlacz - gofrownica z podświetlanym wyświetlaczem LCD (na przykład Gastroback 42424) nie dość, że prezentuje się atrakcyjniej, to jeszcze wyróżnia się praktycznością. Na ekranie zobaczysz najistotniejsze informacje.
  • Timer - pozwoli na ustawienie czasu opiekania.
  • Sygnał świetlny i akustyczny - poinformują o stanie działania, na przykład o skończonej pracy.
  • Funkcja automatycznego wyłączania - zwiększa bezpieczeństwo użytkowania, nie musisz się zastanawiać, czy wyłączyłeś urządzenie, wychodząc z domu.
  • Wyższe krawędzie - zewnętrzne rynny bądź wyższe krawędzie to praktyczne rozwiązanie, dzięki któremu ciasto nie wyleje się na zewnątrz.
  • System dozowania - w gofrownicy MPM MGO-32 zastosowano innowacyjny system dozowania i rozprowadzania ciasta. Służy do tego specjalny otwór i miarka.
  • Wyjmowane płytki - na rynku znajdziesz modele z wymiennymi płytkami. Nie są to jednak typowe gofrownice, tylko urządzenia wielofunkcyjne.
  • Schowek na przewód - opcja schowania kabla pod spód podstawy to fajny zabieg organizacyjny. Przewód nie plącze się i wygląda to estetycznie. Jeżeli już o nim mowa, to bierz pod uwagę jego grubość (cienkie szybciej ulegają przetarciu) i długość.
  • Możliwość postawienia w pionie - jeżeli masz małą kuchnie, to z pewnością ucieszy Cię opcja postawienia gofrownicy w pionie. Takie przechowywanie nie wymaga od Ciebie dużej ilości wolnego miejsca.

gofrownica postawiona w pionie

Jak wybrać gofrownicę – Podsumowanie

Zakup gofrownicy nie będzie stanowił problemu, jeżeli już wiesz, czym się kierować podczas wyboru. Z nietuzinkowym modelem nie ma mowy o surowym w środku gofrze czy za mało przyrumienionym przysmaku. Z odpowiednim urządzeniem stworzysz gofry z różnymi dodatkami i to nawet w małym punkcie gastronomicznym, gdzie wymagana jest ciągła praca.

blog comments powered by Disqus
Jak wybrać gofrownicę?