PODPOWIEDZI:

Wyciekły ceny Intel Alder Lake, Apple w tarapatach, 200 Mpix od Samsunga - VideoNews #316

Wyciekły ceny Intel Alder Lake, Apple w tarapatach, 200 Mpix od Samsunga - VideoNews #316

Początek września jednym najmocniej kojarzy się z rokiem szkolnym, a innym z premierami produktów Apple. Nim do nich dojdzie, firma może być w poważnych wizerunkowych tarapatach... Ale jednocześnie nie brakuje informacji bardziej pogodnych. O wszystkich poczytacie w VideoNewsie 316.

W tym tygodniu na stronie pojawiły się między innymi:

Najłatwiej kontakt zachować z nami na grupie Testerzy Videotestów na Facebooku!

Krótkie informacje

  • Premiera nowych urządzeń Apple odbędzie się najpewniej 14 września. Firma zaprezentuje jednak tylko część nowych urządzeń, pozostawiając temat laptopów i zegarków na październik.
  • Najpewniej w tym roku nie doczekamy się informacji o okularach rozszerzonej rzeczywistości od Apple. Z informacji podanych przez The Information wiemy też, że nowe gogle będą potrzebowały mocy obliczeniowej iPhone'a do działania. 
  • Już niedługo na urządzeniach mobilnych możemy doczekać się muzyki przesyłanej bezprzewodowo w jakości dorównującej płytom CD. Qualcomm zapowiedział pracę nad standardem AptX Lossless, który w urządzeniach ma pojawić się na początku przyszłego roku.

jakość podbijania zdjęć przez Google jest imponująca

  • W przyszłości Google może mieć potężne narzędzie do podbijania rozdzielczości zdjęć. Dzięki dwóm modelom jest w stanie odtworzyć zdjęcia z rozdzielczości 32x32 piksele nawet do 1024x1024 pikseli i to na bazie szumów. 
  • Jedną z najciekawszych funkcji Windowsa 11 będzie obsługa aplikacji z Androida w oparciu o sklep Amazona. Nie dojdzie jednak do tego w momencie premiery systemu, a producent powiedział jedynie o "nadchodzących miesiącach".
  • W Chinach nie po drodze z młodzieżą spędzającą liczne godziny z grami video. Państwo nałożyło 3-godzinny limit na cały tydzień, który można wykorzystać wyłącznie w weekendy.

Apple w dużych tarapatach?

Firma z Cupertino w zeszłym miesiącu zapowiedziała, że wprowadzi do urządzeń funkcję analizowania metadanych fotografii. Wszystko po to, aby porównać dane z informacjami z bazy przestępstw seksualnych dokonywanych na dzieciach. Inicjatywa spotkała się z krytycznym odzewem ponad 100 organizacji w Stanach Zjednoczonych, a petycja internautów zebrała ponad 25000 podpisów przeciwko. Firma oficjalnie opóźniła wdrożenie tego rozwiązania. 

Siri nasłuchuje bez wiedzy i zgody użytkowników? (Fot. Omit Armin)

Tymczasem problemy się nie kończą. Apple wnioskowało o umorzenie postępowań w sprawie naruszania prywatności przez Siri. Sąd Federalny w Stanach Zjednoczonych nie zaakceptował jednak takiej prośby. Firma będzie zmuszona do bronienia się w sądzie przed wszystkimi pozwami zbiorowymi. W tych oskarża się ją między innymi o aktywowanie asystenta głosowego przy rozmowach medycznych lub dotyczących lokalizacji.

Wyciekają ceny procesorów intela

Intel chce zmienić oblicze rynku procesorów najnowszą serią Alder Lake, które dzięki hybrydowej budowie i wspomaganiu dla systemowego planowania (Intel Thread Director) mają pokonać AMD i zaoferować mocną wydajność. Do sieci wyciekły ceny w Europie u kilku dostawców. Dzięki temu wiemy, że pierwsze na rynek dotrą warianty z odblokowanym podkręcaniem i opcjonalnie dostępną, zintegrowaną kartą graficzną.

Procesory Intela zaoferują nową architekturę

Sprawdź ceny i7-11700K na promocji!

Z uśrednionych cen wynika, że najtańszy i5-12600KF wystartuje z ceną na poziomie 327,22 euro, co w Polsce może przełożyć się na 1470-1500 złotych. i7-12700KF to koszt rzędu 2285-2320 złotych. Za najdroższy w serii i9-12900KF przyjdzie zapłacić około 3100 złotych. Ceny wzrosną o około 150 złotych w przypadku zakupu wersji KF z wbudowaną kartą graficzną.

200 megapikseli w smartfonach już wkrótce

Kolejny przełom w rozdzielczości fotografii mobilnej zafunduje Samsung. ISOCELL HP1 to matryca oparta o piksele wielkości 0,64 mikrometra, których łącznie zmieściło się aż 200 milionów. Nie podano rozmiaru matrycy, ale zaznaczono, że ta jest na tyle duża, że najpewniej nie pojawi się w smartfonach w pełnoprawnej formie, a jedynie posłuży do zachowywania wyższej ostrości przy przyciętych kadrach.

Samsung poskąpił informacji na temat 200 Mpix matrycy

Sprawdź cenę Samsunga Galaxy S21 Ultra!

Rozwiązanie wykorzystuje nową technologię łączenia pikseli, która potrafi z 200 Mpix zdjęcia zrobić 12,5 Mpix fotografię dzięki połączeniu 16 pikseli w jeden w układzie 4x4. Ponadto oprogramowanie może też łączyć, jak wcześniej, 4 piksele w jeden, co zapewni rozdzielczość 8K z niewielkim odcięciem wyjściowego kadru. Potencjał matrycy mogą wykorzystać urządzenia oparte o procesor Exynos 2100, więc na rynku aparaty z nią zapewne zobaczymy niebawem.

Gry mobilne, które zdominują tę jesień

EA pozazdrościło Activision sukcesu, jakim jest pobrane ponad 500 milionów razy Call of Duty: Mobile i zamierza wypuścić konkurencję w postaci Battlefield Mobile. Gra korzystałaby z map między innymi z Battlefield 3 (na zrzutach ekranu widzimy Wielki Bazaar). Oficjalny opis sugeruje, że w grze nie zabraknie kultowych pojazdów (choć nie potwierdzono śmigłowców) oraz licznych trybów gry. W tym roku w betę gry zagrają użytkownicy z Filipin oraz Indonezji. Europejska data premiery nie jest znana.

Battlefield Mobile może odebrać koronę Call of Duty: Mobile

Na lokalnym rynku możemy za to doczekać się fenomenu na miarę lodów Ekipy, bowiem ta we współpracy z deweloperem T-Bull planuje wypuścić grę mobilną. Produkcja Ekipy Friza pojawi się na Androidach oraz iOS. Nie zdradzono szczegółów fabuły i mechanik, wiemy za to, że projektów powiązanych z marką influencerów powstanie więcej, a po 2023 roku mają to być wysokobudżetowe produkcje.

CD Projekt Red na plusie, Sony na wizerunkowym minusie

CD Projekt RED, pomimo problematycznego okresu, zaliczył solidne wyniki. Zysk netto za drugi kwartał wyniósł 72,6 mln zł i był o 125% wyższy niż przewidywania analityków. To wszystko dzięki wypracowaniu o ponad 90 milionów złotych więcej przychodu niż przewidywano. Do pozytywnych wyników poza sprzedażą Cyberpunka 2077 dołożył się Witcher: Monster Slayer. Wynik trudno będzie utrzymać zwłaszcza, że firma może nie zdążyć z ulepszeniem Cyberpunka i Wiedźmina 3 pod nową generację konsol w tym roku. 

Trudny okres przeżywa Sony, któremu nie pomaga fakt wypuszczenia w obieg nowej wersji PS5 z gorszym chłodzeniem. Choć firma rok temu zaznaczała, że za kontynuację rozgrywki w Horizon: Forbidden West na nowszej konsoli nie trzeba będzie dopłacać, tak przy zamawianiu przez PS Store w standardowej cenie na PS4 nie dostaniemy upgrade'u na PS5.

Sony podnosi ceny gier i nie daje opcji darmowego przejścia
Za podniesienie gry do następnej generacji należy dopłacić do 60 dolarów dodatkowe 20 za cyfrową edycję specjalną. Ten fakt krytykują gracze, a wizerunkowo wykorzystuje Microsoft, chwalący się funkcją Smart Delivery, przenoszącą zapisy na nową generację. Wersja fizyczna na Playstation 5 będzie kosztowała 339 złotych, a na PS4 - 319 złotych i jej problem nie dotyczy. 

Sztuczna inteligencja nie tylko stworzy głos, ale i intonację

Flowtron to technologia przetwarzania głosu, która nasłuchuje nie tylko treść wypowiedzi, ale i sposób, w jaki została ona wypowiedziana. Badacze Nvidii pracowali nad rozwiązaniem ponad 3 lata. W rezultacie powstał model RAD-TTS, który analizuje ludzki głos. W rezultacie powstało narzędzie odtwarzające tembr, tempo oraz intonację. 

Co więcej, model Nvidii pozwala przekonwertować ten głos na głos innej osoby. Rozumowanie modeli sztucznej inteligencji oparto na odczytywaniu głosu jak zapisu nutowego z charakterystycznymi pauzami i przejściami. Rezultat w dalszym ciągu jest nieco robotyczny. Dlatego też Nvidia otworzyła swoje narzędzie i część plików źródłowych można pobrać ze strony  NVIDIA NeMo. 


Przeczytaj także:


Źródła:

blog comments powered by Disqus
Wyciekły ceny Intel Alder Lake, Apple w tarapatach, 200 Mpix od Samsunga - VideoNews #316