PODPOWIEDZI:
Sharp FQ8EG - Telewizor 65cali, QLED za mniej niż 4000 zł 💰

Sekrety Samsunga, cyberpies Xiaomi, USB-C standardem w całej Unii - VideoNews #313

Sekrety Samsunga, cyberpies Xiaomi, USB-C standardem w całej Unii  - VideoNews #313

Szalony to był tydzień, nie zapomnę go nigdy. Głównie z powodu premier Samsunga, które miałem okazję zobaczyć na żywo, ale też i przez ciekawe wiadomości ze świata, które napływały przez cały tydzień. Najciekawsze ze świata technologii poznacie w VideoNewsie 313.

W tym tygodniu waszej uwadze polecam między innymi:

Osobiście zapraszam też do pierwszych wrażeń z nowymi urządzeniami Samsunga, które znajdziecie w dalszej części tekstu!

Krótkie informacje

  • Disney + nie dla Polski, przynajmniej nie w najbliższym czasie. W związku ze zmianą globalnej strategii premiera zaplanowana na końcówkę 2021 roku zostanie przełożona najwcześniej na połowę 2022 roku, by wypuścić usługę na większej liczbie rynków.
  • Rockstar najpewniej planuje odświeżenie klasyków ery PS2: Grand Theft Auto: III, GTA: Vice City i GTA: San Andreas. Gry trafiłyby na PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series S/X i Nintendo Switch do końca tego roku. 
  • Zostając w temacie technologii i memów, miejcie się na straży, bo nigdy nie wiadomo, kiedy korporacja pokroju Microsoftu zabierze wasz żart i opowie go całemu światu, jak na tym video
  • Ile zapłaciłbyś za znalezienie się w przestrzeni kosmicznej? Virgin Galactic proponuje 1 750 000 złotych za osobę. Czy to zniechęca? Na pewno nie część z 600 osób, które wcześniej dokonały rezerwacji.
  • Powstała strona, która gromadzi nieistniejące seriale i filmy, które powstawały wewnątrz filmów i seriali. Nestflix zawiera opisy i zrzuty ekranów z nie do końca istniejących produkcji.
  • Kolejny operator dołącza do świata eSIM. Plus wprowadził tę usługę dla wybranych smartfonów, a niebawem rozszerzy ją także na smartwatche.

Samsung prezentuje składane urządzenia, słuchawki oraz zegarki

Podczas jednej premiery producent zapowiedział nowe zegarki działające w oparciu o Wear OS, kontynuację serii Fold i Flip oraz słuchawki Galaxy Buds 2. Po konferencji świat dowiedział się między innymi, że wcięcie na aparat pod ekranem oferuje ledwie 172 piksele. Choć jakość zdjęć jest zauważalnie gorsza niż przy przednim aparacie, to widoczność tego teoretycznie niewidzialnego elementu wywołała najwięcej kontrowersji.

Wcięcie na aparat nie wygląda przesadnie dobrze

Przedsprzedaż Galaxy Z Flip 3 wystartowała! Zyskaj zwrot

Producent zaprezentował jednak urządzenia dojrzałe, z zestawem ciekawych funkcji oraz nowymi akcesoriami, pokroju rysika S Pen dla Z Folda 3. Znacząco zmieniły się zegarki Galaxy Watch 4, które pracują pod kontrolą systemu operacyjnego Google. Choć Wear OS zaoferuje płatności zbliżeniowe, tak na premierę trafi wyłącznie z Bixby na pokładzie. Urządzenia na sklepowych półkach wylądują 27 sierpnia.

Więcej przeczytasz tutaj: Z Flip 3 może być hitem, a Z Fold 3 ma problem! Oto pierwsze wrażenia z Galaxy Unpacked

Xiaomi pokazuje Mi Mixa 4 i... robota

W międzyczasie Xiaomi pokazało światu Xiaomi Mi Mix 4, czyli smartfon z CUP, albo Camera Under Panel. Przedni aparat 20 Mpix ukryto pod panelem i dopakowano serią algorytmów poprawiających jakość zdjęć. Oprócz tego telefon będzie w znacznej mierze flagowy - postawiono na ceramiczny tył, Snapdragona 888+ i ładowanie przewodowe 120W. Cięcia kosztów dokonano wyłącznie w kamerach - 5-krotny zoom ma 8 Mpix, a ultraszeroki kąt - 13 Mpix. Urządzenie chwilowo dostępne jest w Chinach, a jego cena plasuje się tam od 3000 do 3700 złotych.

Robot od Xiaomi zrobił spore zamieszanie

Tymczasem firma może stworzyć konkurenta dla Boston Dynamics. CyberDog to czteronożna konstrukcja oparta o jednostkę NVIDIA® Jetson Xavier™ NX. Maksymalny udźwig robota wynosi 3 kilogramy, a maksymalna prędkość poruszania to 3,2 m/s. Urządzenie opiera się też między innymi na kamerze Intel RealSense oraz.. oprogramowaniu open source, na które tworzyć będzie mógł każdy. Xiaomi wysłało 1000 robotów do fanów i deweloperów w Chinach w cenie około 5970 złotych.

Konsola od GDP powalczy ze switchem i Steam Deck?

GDP od czasu do czasu prezentuje miniaturowe komputery z gamingowym zacięciem. Od premiery XDP XD Plus minęły ponad trzy lata. Firma szykuje nowość: GDP XP, który mocno nawiązuje do formy smartfona, jednocześnie czerpiąc z wyglądu Nintendo Switcha albo doczepianych kontrolerów. W tym przypadku producent stawia na duży ekran otoczony kontrolerami po lewej i prawej stronie.

GDP XP będzie znacznie większe od smartfonów

Sprawdź ofertę na Nintendo Switch!

Ciekawie prezentuje się prawa część. Według grafik producenta doczekamy się odczepianego modułu i dodatkowych rozwiązań, lepszych dla gier typu MOBA czy FPS. Według niepotwierdzonych wycieków z Discorda GDP mielibyśmy doczekać się 6 GB RAM-u i procesora MediaTek Helio G95, który gości między innymi w testowanym realme 7. Konsola zaoferuje baterię o pojemności 7000 mAh i spodziewaną niższą cenę niż propozycja Nintendo.

Ultramocne szkło na ratunek smartfonom i branży PC?

Uczeni z Chin, Rosji, Niemiec, Szwecji i Stanów Zjednoczonych opracowali AM-III. To struktura o specyfice podobnej do szkle, ale z trwałością zbliżoną do diamentu. Taki wynik naukowcy osiągnęli dzięki skruszeniu cząsteczki węgla znanej jako Buckminsterfulleren i wystawieniu jej na bardzo wysokie temperatury. Nacisk rzędu 25 gigapaskali oraz ogrzanie do 1200 stopni Celsjusza doprowadziły do powstania materiału odporniejszego od przeciętnego diamentu - zdolnego znieść nacisk rzędu 113 GPa.

Diamenty już niedługo mogą powstawać ze szkła? (Zdj. Thorn Yang)

Oprócz zastosowań czysto konsumenckich, jak wykończenie obudowy, naukowcy wspominają o zastosowaniu w panelach słonecznych ze względu na odporność na rysy. Co ciekawe, uczeni wskazują, że szkło da się wykorzystać jako półprzewodniki, co pomogłoby zminimalizować kryzysy w ich dostawach. 

Za jakimi dźwiękami tęsknił świat? Raport Jabra

Na próbce ponad 12000 osób z 10 krajów ustalono, jak pandemia zmieniła podejście do dźwięków i za czym ludzie tęsknią najmocniej. Według badania aż 65% chce ponownie słyszeć dźwięk koncertów na żywo, a 60% - pluskanie i śmiech przy basenie. Zaraz potem były odgłosy powiązane z jedzeniem w restauracjach - 58%. Z zaprezentowanych propozycji najmniej atrakcyjne okazały się odgłosy z siłowni - miło wspomina je 31% osób.

Co ciekawe, baseny bardziej lubią Amerykanie niż Europejczycy, którzy preferowali koncerty. Niemal połowa respondentów stawia więc na częstsze słuchanie muzyki. Jednocześnie 1/3 przyznaje, że po pandemii będzie wolała odwiedzać cichsze miejsca. Chęć "powrotu do normalności" deklaruje 80% osób, a w szczególności te powyżej 55-tego roku życia.

Powraca temat jednolitego standardu ładowania

Według Euractiv w przyszłym miesiącu Komisja Europejska zaprezentuje pakiet legislacyjny, dzięki któremu w całej wspólnocie zacznie obowiązywać jednolity standard ładowania. Będzie nim najpewniej USB-C, choć jeszcze w 2019 najpopularniejsze ładowarki oferowały Micro USB. Nie wiadomo, czy dojdzie do ujednolicenia w standardach i prędkościach ładowania.

Na decyzji najmocniej straci Apple, które od lat konsekwentnie stawia na złącza Lightning w swoich urządzeniach (z wyłączeniem iPadów Pro). Pomimo sprzeciwu amerykańskiego giganta, pierwsze głosowania w tej sprawie z ubiegłego roku przyjęto z ogromnym entuzjazmem. Nie wiadomo, czy legislacja nie zmusi też Intela do upowszechnienia standardu Thunderbolt, którego implementacja w złączach USB-C zależy od zawarcia umowy z dostawcą procesorów. 


Przeczytaj także:


Źródła:

blog comments powered by Disqus
Sekrety Samsunga, cyberpies Xiaomi, USB-C standardem w całej Unii - VideoNews #313