PODPOWIEDZI:

Apple zanalizuje twoje zdjęcia, a Google własny procesor - VideoNews #312

Apple zanalizuje twoje zdjęcia, a Google własny procesor - VideoNews #312

Przecieki stały się faktami. Najnowsze smartfony Google Pixel trafią na rynek z autorskimi procesorami, za których produkcję odpowiada Samsung. Czy to skończy się dobrze? I czy będziemy gotowi na prawdziwą sieć 5G, gdy ta pojawi się, by zmiażdżyć nasze baterie? Zapraszam do lektury VideoNewsa #312.

W tym tygodniu waszej uwadze polecam między innymi: 

Dodatkowo na grupie Testerzy Videotestów odbywa się konkurs, w którym do wygrania jest zestaw gadżetów MSI!

Krótkie informacje

  • Maska Razera trafia na beta testy. Project Hazel przy okazji zmienił nazwę na Razer Zephyr i wydaje się, że produkt zmienił nieco swój wygląd.
  • 3DFX powróci z kartami graficznymi i smartfonami? Najpewniej nie, bo Jansen Products, podawane przy okazji wskrzeszania firmy i mające rejestrować znaki towarowe, nie istnieje. 
  • Niesamowity wzrost w dostawach smartfonów do Polski w ubiegłym roku zaliczyło realme, które dzięki 9% udziału na polskim rynku w drugim kwartale 2021 roku zyskało... 10685% względem ubiegłego roku.

W Polsce dominują marki tworzące tanie smartfony

  • Spór Apple vs Epic nie dobiegł jeszcze końca, ale niedawno dowiedzieliśmy się, że Google chciało dołączyć się do sporu w najbardziej korporacyjny sposób - kupując część lub całość Epic Games.
  • Ostatnie wyniki sprzedaży smartfonów i spadek Samsunga z pozycji lidera sprowadziły na dział mobilny niezapowiedziane kontrole. Według The Elec okres sprawdzania rozszerza się ze względu na mało satysfakcjonujące wyniki sprzedaży.
  • Jeśli myślicie, że Fortnite'a krytykują tylko pojedynczy ludzie z internetu, to możecie być w błędzie. Do listy krytyków dołączył... Jose Mourinho, który zauważył, że piłkarze spędzają z tytułem za dużo czasu.

Apple będzie skanował twoją galerię?! 

W oficjalnym oświadczeniu firma z Cupertino przyznała, że zamierza do najnowszych urządzeń z ich systemami operacyjnymi dodać funkcję skanowania informacji z galerii zdjęć. Celem jest znajdowanie podobieństw do zdjęć sugerujących, że mogło dość do przestępstw seksualnych wobec dzieci. Zdjęcia nie będą w tym celu wysyłane do chmury, a sprawdzane na urządzeniach, które będą pobierały hashe zdjęć zebranych przez amerykańskie centrum zaginionych i wykorzystywanych dzieci. 

Galerię w iPhone'ach przejrzy algorytm

Nie dojdzie do faktycznego przeglądania zdjęć w sposób manualny, a jedynie do porównywania zakodowanych w nich informacji do informacji z baz. Ponadto firma doda narzędzia do iMessage, które ostrzegą przed potencjalnie nieodpowiednim zdjęciem, bazując na wynikach analizy sztucznej inteligencji. Apple zamierza też powstrzymywać użytkowników przed wyszukiwaniem nieodpowiednich materiałów za pośrednictwem Siri poprzez odpowiedni komunikat.

Google stworzy własny procesor dla Pixela 6 i Pixela 6 Pro

Google idzie w ślady Apple i w najnowszych urządzeniach z serii Pixel - modelach 6 i 6 Pro - postawi na autorski procesor Tensor, który wyprodukuje Samsung. Nowa jednostka ma dać przewagę w procesach sztucznej inteligencji, a te przełożyć się na lepsze działanie urządzenia. Dodatkowo po raz pierwszy od lat firma wymieni aparaty na większe moduły - stąd nietypowa, odstająca wyspa. W modelu Pro zagoszczą trzy obiektywy, w tym pozwalający na powiększenie, najpewniej peryskopowy. 

Autorski procesor Google może być zapowiedzią czegoś nowego

Sprawdź cenę Google Pixel 5!

Obydwa smartfony otrzymają matryce OLED z czytnikami linii papilarnych pod ekranami. Wiemy, że mniejszy Pixel 6 zaoferuje ekran 6,4 cala, zaś większy 6,7 cala. Według jednych informacji obydwa będą odświeżane z częstotliwością 120 Hz, a według innych mniejszy Pixel 6 zostanie przy 90 Hz. Jeśli wierzyć przeciekom Jona Prossera, większy Pixel zaoferuje baterię 5000 mAh, a mniejszy - 4614 mAh. Google ma zagwarantować smartfonom aż 5 lat aktualizacji.

Prawdziwe 5G może pożerać baterie telefonów

Choć do spotkania się z prawdziwym 5G w Polsce jeszcze trochę czasu, tak pełnoprawne 5G pojawia się w wielu miejscach świata i okazuje się być nie lada wyzwaniem dla baterii w smartfonach. 3GPP, światowe konsorcjum zajmujące się organizacją sieci komórkowych, zdecydowało się na prostopadłe (ortogonalne) dzielenie częstotliwości przy wysyłaniu sygnału, rozwiązanie pochodzące z ery sieci 4G. Różnicą miała być większa intensywność i częstsze odbijanie sygnału.

Nikogo nie powinno zaskakiwać, że nadajniki sieci 5G nie są przesadnie energooszczędne

Jak bardzo bolesne jest to w skutkach? Według China Mobile, sieci 5G nie są szczególnie ekologiczne, gdyż stacje bazowe pobierają nawet trzykrotnie więcej energii niż w przypadku 4G. Co więcej, zużycie energii zwiększa się też na smartfonach. Wysyłanie porcji danych w wielu blokach na różnych częstotliwościach przekłada się na znaczny wzrost zużycia energii. Jak zapewniają producenci technologii, da się jednak wdrożyć globalne, bardziej energooszczędne rozwiązania bez zmian w infrastrukturze.

Wyciekają detale na temat PS VR 2

Dzięki Bryanowi Paulowi dowiedzieliśmy się o tym, że obecnie Sony nie mówi o Playstation VR 2, a nazywa gogle NGVR, co jest skrótem od Next Gen Virtual Reality. Gogle zaoferują wyświetlacze OLED o rozdzielczości 2000 na 2040 pikseli każdy. Obsłużą one HDR. Co więcej, aby zapewniać wyższą jakość grafiki przy mniejszym obciążeniu sprzętu, zaimplementowano systemy śledzenia oka. W rezultacie lepszy obraz otrzymamy w punktach, gdzie spoglądamy, a nieco gorszy poza polem widzenia.

Kontrolery nowej generacji rozpoznają dotyk

Sprawdź cenę PS VR na PS4!

Sony zdecydowanie stawia na wibracje i te pojawią się nie tylko w kontrolerze, ale i w headsecie. Same kontrolery dostaną dotykowe sensory wykrywające położenie palca na gałkach. Ponadto producent zachęca deweloperów do tworzenia gier, które zadziałają podobnie na telewizorze, jak i w headsecie, wzorem chociażby Resident Evil 7. Premierę przewiduje się na przyszły rok.

Facebook marzy o metauniwersum

Podczas spotkania biznesowego Marka Zuckerberga z udziałowcami ten podzielił się informacją, że Facebook planuje stworzyć metauniwersum. Termin ten wiąże się z pojęciem "internetu 3D", czyli miejsca, gdzie świat fizyczny oraz wirtualny w pełni się przenikną. Facebook widzi przyszłość w miejscu, gdzie jego portal jest stałą częścią rzeczywistością. 

Facebook marzy o metauniwersum powiązanym z rzeczywistością

Sam Mark Zuckerberg zauważa przy tym, że jedna firma to za mało, by stworzyć takie metauniwersum, a tym bardziej je utrzymać. Dlatego obecnie firma skupia się na stworzeniu "nieskończonego biura". Pomóc miałyby gogle VR, które zaoferują idealną przestrzeń, nawet w sytuacji, gdy o takową trudno. Deklaracja pada w momencie nieustannych kontroli działań Facebooka, więc jej realizacja może okazać się trudna. 

Huawei rozpycha się łokciami w Polsce

Nowe produkty w ofercie chińskiego producenta to między innymi dwa monitory o odmiennej specyfice. Huawei MateView to rozwiązanie dla biur i twórców, którzy wykorzystają układ 3:2 i rozdzielczość 4K+ (3840x2560 pikseli). Z kolei Huawei MateView GT celuje w graczy dzięki proporcjom 21:9 na zakrzywionym ekranie 3440x1440 pikseli i odświeżaniu do 165 Hz. W jego podstawie kryje się soundbar i kolorowy, podświetlający się na wiele kolorów pasek.

To nie koniec sprzętu gamingowego, bowiem producent wypuścił też gamingową mysz bezprzewodową, którą naładujemy za pomocą ładowarki w standardzie Qi. Jej parametry prezentują się obiecująco - czułość 16000 DPI, 400 IPS i 1000 Hz odświeżania to spory potencjał. Producent pokazał też tablet MatePad 11 z systemem Harmony OS 2.0, który mocno inspiruje się iPad OS. Urządzenie oferuje Snapdragona 865, 6 GB RAM-u i ekran IPS LCD z odświeżaniem 120 Hz.


Przeczytaj także:


Źródła:

blog comments powered by Disqus
Apple zanalizuje twoje zdjęcia, a Google własny procesor - VideoNews #312