PODPOWIEDZI:

Ray Bany od Facebooka, AMD RX 6600 XT, Huawei P50 bez 5G - VideoNews #311

Ray Bany od Facebooka, AMD RX 6600 XT, Huawei P50 bez 5G - VideoNews #311

W tym tygodniu dowiedzieliśmy się co nieco o premierach nowych smartfonów oraz karty graficznej AMD. Poznaliśmy też nowe nazewnictwo Intela oraz sposób na zasilenie motocykla spalinowego czymś innym niż benzyna. Nie zabraknie też zapowiedzi tego, co może czekać w przyszłości operatorów oraz nas. To wszystko w ramach VideoNewsa #311.

W tym tygodniu zachęcam do obejrzenia i przeczytania:

Po więcej Videotestowych rzeczy zapraszamy do grupy Testerzy Videotestów na Facebooku!

Krótkie informacje

  • Microsoft pochwalił się rekordową sprzedażą konsol nowej generacji. Od premiery Xboxów Series S|X producent dostarczył 6,5 miliona egzemplarzy. Mimo tego Sony było skuteczniejsze i sprzedało 10 milionów sztuk Playstation 5.
  • Sony testuje betę aktualizacji dla PS5 otwierającej drogę do dodawania dysków SSD. Jak na razie nie skorzystają z niej Polacy, ale producent zamieścił na stronie poradnik dotyczący dodawania dysków SSD do Playstation 5.
  • Nie wszystkie urządzenia oferują Bluetooth. Naprzeciw takim ograniczeniom wychodzą słuchawki LG FP9, które oferują etui z transmiterem Bluetooth, by po podłączeniu ich złączem słuchawkowym do urządzeń przesyłały muzykę.

Nowe słuchawki LG wytworzą sygnał Bluetooth

  • Ochrona znanych ludzi kosztuje, ale ochrona Marka Zuckerberga to koszt nieporównywalnie większy niż przy jakimkolwiek innym miliarderze. W ubiegłym roku Facebook wydał na ten cel 23,4 miliona $, o 3 miliony więcej niż w roku 2019.
  • Surface Phone 2 żyje, a w dodatku może otrzymać solidne ulepszenie w postaci potrójnego aparatu z tyłu. Do sieci wyciekły zdjęcia, które zdradzają obecność czarnego wariantu. 
  • Przełom w świecie robotów i to na dystansie 5 kilometrów na jednym ładowaniu. Rozwiązanie Agility Robots pokonało trasę 5000 metrów bez asysty w postaci kabla. Najszybsze okrążenie na dystansie 250 metrów zajęło mu 1 minutę i 56 sekund. 

Smart okulary Facebooka stworzone... z Ray-Ban

Podczas spotkania z udziałowcami Mark Zuckerberg zapowiedział, że nowym produktem Facebooka będą inteligentne okulary. Powstaną one we współpracy z Ray-Ban. Według CEO Facebooka zachowają one "kultowy wygląd oraz pozwolą robić ciekawe rzeczy". Nie sprecyzowano dokładnie, co takiego zaoferują, ale najpewniej będą bazowały na projekcie Aria.

Okulary od Facebooka otrzymają charakterystyczny wygląd od Rayban

Okulary przysłużą się do budowania LiveMaps - interaktywnej mapy 3D całego świata. Przechwycą one nie tylko obraz, ale i dźwięk. Nim dane zostaną przesłane na serwery, zostaną enkryptowane i skompresowane, by nie wyciekły informacje o ich nadawcy. Od września projekt Aria rozwijali deweloperzy oraz wykonawcy. Według wcześniejszych zapowiedzi, okulary miały pojawić się na rynku jeszcze w tym roku, jednak pandemia najpewniej opóźni premierę.

Intel zapowiada problemy z procesorami i zmienia ich nazwy

Pat Gelsinger, CEO Intela, zapowiada, że w drugiej połowie roku sytuacja na rynku półprzewodników może ulec znacznemu pogorszeniu. Powrót do regularnych dostaw potrwa "rok lub dwa". Firma chce zwiększyć efektywność produkcji dzięki fabrykom w Europie i Stanach Zjednoczonych. Intel apeluje także o unormalizowanie relacji między USA a Chinami, co może wpłynąć pozytywnie na działania firmy.

Plany Intela sięgają do 2025 roku

Procesor Intela w dobrej cenie!

Być może to nienajlepszy moment na zmianę systemu nazewnictwa procesorów. Intel odchodzi od opierania się na nanometrowym procesie litograficznym i zrównuje się liczbami z głównym konkurentem - TSMC. Nadchodzące procesory Alder Lake wykonane w technologii 10nm Enhanced SuperFin trafią do serii Intel 7. Firma uzasadnia to poprawą wydajności o 15%, co według niego dałby nowy proces. Kolejne procesory otrzymają nazwy Intel 4, Intel 3 oraz Intel 20A, gdy uda się wejść w erę Angstrom produkcji półprzewodników 5nm. 

AMD prezentuje kartę do grania w 1080p

RX 6600 XT firma dedykuje graczom, którzy chcą uzyskać dużą płynność przy graniu w rozdzielczości Full HD. Wyceniona na 379 dolarów karta zaoferuje Ray Tracing i 1,4-krotną poprawę względem RX 5600 XT w tytułach pokroju Assassin's Creed: Valhalla czy Doom Eternal. Wszystko dzięki 32 jednostkom obliczeniowym, 8 GB pamięci GDDR6 i poborze mocy 180W. Maksymalne taktowanie zegara w trybie Boost wyniesie 2589 MHz.

RX 6600 XT zaoferuje płynne granie w 1080p

Sprawdź cenę karty RX 6700!

Logika za wydaniem takiej karty ma umocowanie w badaniach IDC. Według nich 2/3 monitorów gamingowych kupionych w ubiegłym roku oferowało rozdzielczość 1080p. Co ciekawe, wśród tych o 20% wzrosła sprzedaż rozwiązań z wysoką częstotliwością odświeżania. AMD jest świadome problemów z dostępnością, jednak nie zaoferowało żadnego rozwiązania problemu. Teoretycznie urządzenia powinny pojawić się u partnerów 11 sierpnia.

Jak przetrwać braki paliwa? Wydobywać je z dna jeziora

Wszystkie drogi prowadzą do pojazdów bez paliwa. Co w takiej sytuacji może zrobić kierowca przedpotopowego motoroweru? Poza pedałowaniem, może on stworzyć system napędzania oparty o metan. Gijs Schalkx to konstruktor, który do PC50 dołączył wielki balon z metanem. Zapas paliwa trzeba wydobywać przez 8 godzin poprzez rozkopywanie dna stawu, co pobudza gaz do ruchu.

Pojazd w dalszym ciągu korzysta z benzyny, niezbędnej do wykonania zapłonu. Nie porusza się też z maksymalną prędkością, a zasięg wynosi 19 kilometrów. Całość wymaga dedykowanej instalacji, która zajmuje miejsce przeznaczone dla pasażera. Sloot Motor nie ma być jednak szybki czy wygodny, a służy zastanowieniu się nad przyszłością pojazdów i naszym wykorzystywaniem środowiska.

UOKIK bierze się za nieuczciwe praktyki operatorów

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny postawił Orange Polska i P4 (Play) zarzuty naruszenia interesów konsumentów. Chodzi o włączanie płatnych usług dodatkowych, jedynie informując, że pojawią się one w cenie abonamentu. Nie przekazywano przy tym, że wiążą się one z dodatkowymi kosztami. W rezultacie klienci płacili za abonamenty więcej niż zadeklarowana w materiałach promocyjnych kwota. 

W przypadku Orange Polska chodzi o następujące usługi: „Halo granie”, „Cyber tarcza”, „Nawigacja Orange”, „Orange Smart Care”, „Gdzie jest dziecko”, „Bezpieczny internet” oraz „Internet mobilny z zapasowym pakietem danych”.

W przypadku P4 chodzi o: „Muzyka na czekanie”, „Ochrona internetu”, „Play NOW usługi dodatkowe TV”, „Pakiet 50 min” oraz „50 sms/mms do wszystkich”, „Bezpieczny internet”, „Nielimitowane połączenia na numery stacjonarne”, „Nielimitowane sms/mms do wszystkich sieci”, „100/200 minut do innych sieci komórkowych”.

UOKiK ma historię wygranych spraw o podobnej specyfice z T-Mobile Polska i Polkomtelem (Plus). Operatorom zasądzono odpowiednio 15 i prawie 40 milionów złotych kary. W przypadku Orange Polska i P4 kwota pozwu może osiągnąć do 10% rocznego obrotu.

Huawei i Motorola ujawniają swoje flagowce

Najnowsze smartfony Huawei - P50 oraz P50 Pro - pojawią się z najmocniejszym procesorem Qualcomma, ale bez 5G. Ograniczenie Snapdragona 888 wynika z zezwoleń, jakie posiada Huawei na korzystanie z amerykańskich technologii. Producent nie powstrzymał się jednak od dodania wielu aparatów rzecz jasna lepszych w modelu Pro: 40-Mpix matrycy monochromatycznej, 50-Mpix matrycy głównej, 13-Mpix szerokiego kąta i 64 Mpix zoomu, dającego nawet 200-krotne przybliżenie. Z przodu ulokowano 100-stopniową przednią kamerę 13 Mpix. 

Huawei P50 Pro wygląda inaczej niż reszta konkurencji

Huawei P50 straci matrycę monochromatyczną, a jego maksymalny zoom z 12 Mpix matrycy będzie 80-krotny. Dostanie też płaski ekran 6,5 cala OLED z odświeżaniem 90 Hz zamiast 120 w modelu Pro oraz nieco mniejszą baterię 4100 mAh (zamiast 4360 mAh), ale z szybkim, 66-watowym ładowaniem. Obydwa urządzenia zapakowano w obudowy zgodne ze standardem IP68 i ważące mniej niż 200 gramów. Smartfony pracują na Harmony OS 2. Ceny P50 w Chinach startują od 2700 złotych, a P50 Pro - od 3600 złotych.

Motorola Moto Edge 20 Pro otrzyma peryskopowy zoom

Swoje smartfony w tym tygodniu pokazała też Motorola. Seria Edge 20 to trzy modele, a najmocniejszy otrzyma obiektyw peryskopowy 8 MPix, Snapdragona 870 i 12 GB RAM-u. Edge 20 Pro zaoferuje też standard IP52, baterię 4500 mAh z 30W ładowaniem i płaski OLED z odświeżaniem do 144 Hz. Główny aparat to 108 Mpix, a ultraszeroki kąt 16 Mpix poradzi sobie z fotografią makro. Smartfon wyceniono na 3299 złotych. 

Wszystkie trzy nowe smartfony Motoroli obsłużą sieć 5G

Edge 20 to słabszy model z Snapdragonem 778 5G i 8 GB RAM-u oraz mniejszą baterią 4000 mAh. Zachowa ten sam ekran OLED 6,7 cala, co w modelu Pro oraz aparat główny 108 Mpix i ultraszerokokątny 16 Mpix. Zmiany dotkną obiektywu z zoomem - ten będzie tylko 3-krotny oraz tyłu obudowy - zamiast ze szkła, będzie wykonany z plastiku. Telefon będzie zauważalnie tańszy - producent wycenił go na 2299 zł

Zrezygnowanie z zagiętych boków w Motoroli Edge 20 to kontrowersja

Za 1699 zł kupimy Motorolę Edge Lite. W tym przypadku producent postawił na procesor Dimensity 720 i 8 GB RAM-u. Ekran 6,7 cala OLED tym razem zaoferuje odświeżanie 90 Hz. Producent postawił na większą baterię - 5000 mAh z 30W ładowaniem. Pozostał ten sam sensor główny - 108 Mpix, ale zmienił się ultraszeroki kąt - teraz ma 8 Mpix oraz trzeci obiektyw, który jest jedynie sensorem głębi. Urządzenia trafią do przedsprzedaży w sierpniu, a we wrześniu pojawią się u operatorów i w sklepach.


Przeczytaj także:


Źródła:

blog comments powered by Disqus
Ray Bany od Facebooka, AMD RX 6600 XT, Huawei P50 bez 5G - VideoNews #311