PODPOWIEDZI:
Sharp FQ8EG - Telewizor 65cali, QLED za mniej niż 4000 zł 💰

Zakup Smartfona z Chin - Czy Warto? Jakie są Przeszkody? Praktyczny Poradnik!

Zakup Smartfona z Chin - Czy Warto? Jakie są Przeszkody? Praktyczny Poradnik!

Chcesz kupić chińskiego smartfona? Sprawdź, czy lepiej kupić go w Polsce, a może bezpośrednio z Chin? Jakie pułapki czekają na kupujących, i na co warto zwrócić szczególną uwagę? Radzimy jak kupić chińskiego smartfona!

Chińskie produkty kojarzą się często z kiczem i tandetą. Jednak od wielu lat wszystko co jest „Made in China”, zalewa światowe rynki. Dlaczego? Cenowo chińscy producenci potrafią bić na głowę zachodnie firmy. Teraz za ceną, coraz częściej idzie też jakość, a chińskie smartfonyprzekonują do siebie klientów. Jak jednak kupić smartfona, by nie żałować? Sprawdźcie kilka przydatnych rad! Okazuje się, że kupowanie chińskich smartfonów nie musi być trudne.

Wybierz odpowiedni smartfon

Na samym początku musimy wybrać odpowiedni model urządzenia, który chcemy kupić. Jaki smartfon kupić - to w tym momencie podstawowe pytanie. W przypadku chińskich smartfonów wybór nie zawsze jest oczywisty. Kupując bezpośrednio z Chin możemy bowiem natknąć się na modele, które nie są przeznaczone na europejski rynek. Inne pasma i częstotliwości – niewspółgrające z tym, które obsługiwane są u nas. Do tego często brak polskiego języka, a nawet spore trudności z jego późniejszych „wrzuceniem” do telefonu. To podstawowe problemy, z jakimi możemy się spotkać. Oczywiście, warto też sprawdzić co dany sprzęt ma „pod maską” i jak działa. O ile np. modele od Xiaomi, jak Xiaomi Redmi 4A czy Xiaomi Mi5, są dostępne w polskich sklepach – i możemy zawsze sprawdzić je namacalnie - o tyle, wiele urządzeń ciężko przetestować na własnej skórze. Wówczas lepszy research, i poznanie plusów oraz minusów danego modelu będą na wagę złota.

Xiaomi Redmi 4A jest w Polsce bardzo popularny

Zakup telefonu z Chin

W przypadku zakupu smartfona bezpośrednio z Chin, musimy pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Po pierwsze przygotujmy się na to, że przesyłka nie dotrze do nas w ciągu 2-3 dni. Najczęściej przyjdzie nam oczekiwać jej kilka tygodni. Czasem, może się udać nieco szybciej – ale nie warto się przesadnie nastawiać. Dodatkowym problemem może być zatrzymanie przesyłki w Urzędzie Celnym. Co wówczas należy zrobić? Przede wszystkim będziemy musieli udowodnić, że przesyłka jest skierowana do nas – poprzez dostarczenie dowodu zakupu i zapłaty. Będziemy również musieli potwierdzić swoje dane. Warto także pamiętać, o tym by do sprzętu dołączona była instrukcja obsługi w języku polskim oraz certyfikat CE. W przypadku ich braku – nie będziemy mogli odebrać swojego telefonu. Dlatego, przed zakupem warto sprawdzić czy sprzedawca zapewni nam odpowiednie dokumenty. Kolejna istotna sprawa to podatek VAT. W zależności od ceny telefonu będziemy musieli go opłacić. Dlatego warto upewnić się czy wartość zakupu wynosi więcej niż 22 Euro – powyżej tej kwoty podatek zostanie naliczony. Dla przesyłek oznaczonych jako „gift”, kwota graniczna to 45 Euro. Na szczęście nie trzeba bać się o cło – w tym przypadku smartfony są zwolnione z tej opłaty.

Gdzie kupić telefon z Chin?

Jeśli zdecydujemy się na zakup bezpośrednio z Chin, warto znaleźć sprawdzonych sprzedawców. Wyjść jest kilka. Możemy szukać dobrego sklepu na własną rękę, wspierając się opiniami innych internautów na forach i stronach branżowych – co jednak jest nadal ryzykownym i czasochłonnym zajęciem. Możemy także skorzystać z pomocy popularnych serwisów jak Aliexpress (tzw. chińskie Allegro), czy sklepów internetowych np. Geekbuing, Everbuying lub Banggood. Trzecie, wygodniejsze, chociaż nieco droższe rozwiązanie, to skorzystanie z usług pośrednika. Tych w Polsce znajdziemy całkiem sporo. Część firm ma swoje magazyny – z nich bezpośrednio możemy kupić, to co akurat jest dostępne od ręki lub złożyć konkretne zamówienie. Są również sprzedawcy zajmujący się tzw. dropshippingiem, których znajdziemy np. poprzez serwis Allegro. Pamiętajmy o korzyściach i wadach, każdej z tych opcji. W przypadku zakupów na własną rękę musimy mieć w głowie koszt przewalutowania, pamiętać o odpowiednich dokumentach itp. Pośrednicy, te formalności załatwią za nas – jednak, oczywiście nie za darmo.

Meizu MX5 - kolejny popularny, chiński smartfon

Zakup chińskiego smartfona w Polsce

Innym rozwiązaniem jest – po prostu – zakup konkretnego modelu w Polsce. Oczywiście, nie wszystkie urządzenia są w rodzimych sklepach dostępne, jednak wybór jest coraz większy. I tak bez problemu możemy kupić choćby Homtom HT16 czy nowszy Homtom HT20. Bez problemu kupimy również Meizu MX5, a także wspominane już wcześniej modele od XiaomiRedmi 4A czy Mi5. To z pewnością najłatwiejsza opcja – jeśli mamy zamiar kupić, któryś z popularnych w naszym kraju modeli chińskich producentów. Ich dostępność jest bezproblemowa, a chińskie smartfony znajdziemy zarówno w stacjonarnych sklepach, jak i sklepach internetowych.

Gdzie kupimy najtaniej?

W zależności od wybranej opcji, przyjdzie nam zapłacić nieco inną kwotę za konkretny model chińskiego smartfona:

MODEL TELEFONUAliExpressPośrednikW Polsce
 Xiaomi Redmi Note 4ok. 150 $ok. 900 złok. 1000 zł
 Meizu MX5 16 GBok. 170 $ok. 970 złok. 1200 zł
 HOMTOM HT20ok. 90 $ok. 550 zł ok. 600 zł

Jeśli przyjmiemy, że aktualny kurs dolara wynosi ok. 3,73 zł to za smartfon Xiaomi Redmi Note 4, zamawiając z serwisu AliExpress, zapłacimy około 600 zł. Oszczędność jest dość mocno widoczna. Zarówno porównując do przypadku zakupów u pośrednika, jak i w polskim sklepie. Nieco inaczej wygląda sytuacja, jeśli doliczymy 23% podatku VAT. Warto także oszacować, ile kosztowało będzie nas ewentualne przewalutowanie. Ta symulacja, pokazuje również cenę sprzętu - bez dodatkowych kosztów np. transportu, które również mogą wystąpić. Warto, więc przeanalizować dokładnie wszystkie koszta związane z zakupem sprzętu za granicą. I wówczas odpowiedzieć sobie na pytanie - czy to gra warta zachodu. Warto też zauważyć, że im tańszy produkt - tym jego sprowadzanie z Chin jest, przynajmniej teoretycznie, mniej opłacalne. Trzeba jednak podkreślić jeszcze raz, że wszystko w ostateczności zależy od kosztów dodatkowych.

Podsumowanie

Chińskie smartfony są godne uwagi i coraz częściej rzucają wyzwanie flagowcom wielkich koncernów. To oczywiście kusi, tak samo jak możliwość zakupienia towaru, jeszcze niedostępnego na naszym rynku. Czy też kupno sporo taniej, bezpośrednio w Chinach - tym bardziej, że od pewnego czasu transport towarów z Chin jest dość szybki, niedrogi i względnie bezpieczny. Przed zakupem smartfona warto jednak przeliczyć wszystkie "ukryte" koszty jak przewalutowanie, VAT czy ewentualny koszt dostawy. W razie obaw można skorzystać z pomocy pośrednika. Pamiętajcie - KUPUJĄC SMARTFONA Z CHIN, NIE PODLEGA ON OCLENIU - nie dajcie więc nabrać się fałszywym pośrednikom, którzy będą starali się ewentualnym cłem, odstraszyć od samodzielnych zakupów. Faktem jest jednak, że zakupiony smartfon musi mieć certyfikat CE i instrukcję w polskim języku. W każdym razie, zawsze można najzwyczajniej w świecie kupić smartfona w polskim sklepie.

blog comments powered by Disqus
Zakup Smartfona z Chin - Czy Warto? Jakie są Przeszkody? Praktyczny Poradnik!