PODPOWIEDZI:

Tesla Bot to żart, Intel szykuje karty graficzne, najmniejsza kamera świata - VideoNews #314

Tesla Bot to żart, Intel szykuje karty graficzne, najmniejsza kamera świata - VideoNews #314

Bez Elona Muska świat technologii na pewno byłby nudniejszy. Nie będę oceniać, czy gorszy albo lepszy, natomiast gdyby nie innowacje Tesli, na pewno nie byłoby tak gorącego wyścigu innowacji. W tym tygodniu porozmawiamy nie tylko o Tesli, ale i o Facebooku, który znów może mieć poważne problemy.

W tym tygodniu waszej uwadze polecam między innymi:

Po więcej ciekawostek zapraszamy na grupę Testerzy Videotestów na Facebooku!

Krótkie informacje

  • Platforma OnlyFans, znana z treści przeznaczonych dla dorosłych, od października zabroni rozpowszechniania treści jednoznacznie seksualnych. Wynika to z presji partnerów obsługujących płatności na moderowanie każdej treści oraz modelu 80/20, który przy rosnącej popularności przestał być opłacalny.
  • Brak półprzewodników odbija się nie tylko na procesorach do komputerów i kartach graficznych, ale i na samochodach. Toyota spowalnia produkcję i z standardowych 900 tysięcy wyprodukowanych modeli w tym kwartale dostarczy zaledwie 540 tysięcy.
  • Apple rozważało mniejszego i tańszego iPhone'a jeszcze w 2007 roku, jak wynika z korespondencji między Stevem Jobsem, a zespołem projektowym Apple. Telefon nazywany roboczo iPhone Nano miałby zmieścić się do obudowy ówczesnego iPhone'a Nano i byłby mniejszy niż 3,5 cala.

iPod Nano mógłby zostać iPhone'em Nano

  • MasterCard zrezygnuje z magnetycznych pasków na swoich kartach od 2024 roku. Rozwiązanie od ponad 30 lat skutecznie wypiera chip EMV, a od niedawna - zabezpieczenie biometryczne.
  • Jeff Bezos poczuł się na tyle pewnie, by pozwać NASA. Chodzi o odrzucenie oferty Blue Origin dostarczonej w ramach przetargu na firmę, która zorganizuje lot na księżyc i uwzględnienie wyłącznie Space X.
  • Na koniec: uważajcie, jeśli wy lub ktoś z bliskich otrzymał SMS-a z prośbą o zainstalowanie aplikacji "M0BYWATEL", która nie ma nic wspólnego z rządową aplikacją. 

Elon Musk zapowiedział inteligentnego robota

Będzie miał 172 centymetry wzrostu przy wadze 57 kilogramów. Sam przeniesie przedmioty o wadze do 20 kilogramów. Prędkość jego poruszania się wyniesie 8 kilometrów na godzinę. Tesla Bot to koncept autonomicznego, inteligentnego robota, który kształtem przypomina człowieka. Zaprezentowany podczas Tesla Day, ma pomóc ludziom w wykonywaniu codziennych, nudnych i powtarzalnych czynności.

Tesla Bot wykona nudne prace za ludzi

W kwestii bezpieczeństwa inżynierowie zapewnili, że konstrukcja ma być łatwa do obezwładnienia. Poniekąd będzie bazować na dotychczasowych doświadczeniach Tesli w budowaniu sztucznej inteligencji chociażby w Autopilocie. Choć pierwszy prototyp o nazwie "Optimus" ma ujrzeć światło w przyszłym roku, to firma zapowiedzią jednocześnie rekrutuje do tworzenia Tesla Bota.

Intel ARC to nowe karty graficzne producenta procesorów

Intel ARC będą oparte o architekturę Xe HPG, która bazuje na poprzednich rozwiązaniach Xe. Za budowę układów będzie odpowiadać TSMC. Intel podpisał lukratywną umowę z producentem, a według informacji chińskiego serwisu UDN zabezpieczył przy tym moce przerobowe TSMC do produkcji 3-nanometrowych układów w przyszłym roku. Karty graficzne znane wcześniej jako DG2 pojawią się w rodzinie "Alchemist". 

Karty graficzne Intel ARC powstaną na bazie architektury Alchemist

Sprawdź cenę laptopa z kartą RTX 3060!

Nowe karty obsłużą DirectX 12 Ultimate oraz będą wspierać RayTracing, zarówno ten od Vulkan, jak i DirectX. Konstrukcje z rodziny "Alchemist" będą składać się z ośmiu bloków obliczeniowych, na których zmieści się 16 jednostek vector engines i 16 matrix engines. Podobnie jak konkurencja, karty Intela obsłużą technologię skalowania obrazu z wykorzystaniem głębokiego uczenia - w tym przypadku rozwiązanie nazywa się XeSS. Pierwsze układy pojawią się na początku przyszłego roku. 

Facebook obiecał metauniwersum. Na razie ma aplikację do gogli VR

Z wielkiej chmury mały deszcz. Początkiem budowy "metauniwersum" i "nieskończonego uniwersum" Facebooka, o których wspominałem w VideoNewsie 312 jest... aplikacja do prowadzenia wirtualnych czatów z awatarami w VRze. Horizon Workrooms to przestrzeń do grupowej pracy. Aplikacja pozwoli rysować na tablicy, dzielić się plikami z wieloma osobami oraz pracować wspólnie w sposób podobny do biurowego. Na razie rozwiązanie jest w wersji beta i da się z niego skorzystać na Oculus Quest 2.

Horizon Workspace ma przywrócić poczucie pracy w biurze

Facebook może mieć jednak problemy z rozwijaniem nowych funkcji i aplikacji. Przedstawiciele Stanów Zjednoczonych wznowili postępowanie antymonopolowe przeciwko firmie i jej działaniom, które nazywają "kup lub zniszcz". Chodzi o sytuację, w której Facebook groził konkurencji stłamszeniem jej produktu przez wypuszczenie własnej alternatywy, jeśli konkurencja nie da się wykupić. Sprawa dotyczy m.in. Instagrama, który właśnie w ten sposób stał się częścią firmy Marka Zuckerberga. Poprzednie postępowanie zostało umorzone w czerwcu ze względu na brak wystarczających dowodów.

Roboty Boston Dynamics wykazują niesamowitą koordynację

Po raz kolejny Boston Dynamics urzeczywistnia wizję świata, w której roboty są znacznie sprawniejsze od ludzi. Robot Atlas pokonał trasę parkouru, zaliczając między innymi skok przez barierkę czy backflip. Dzięki video zza scen poznaliśmy też nowe detale na temat konstrukcji. Atlas waży około 87 kilogramów przy około 1,5 metra wzrostu. Zachowuje on pełną swobodę ruchu na hydraulicznych kończynach w obrębie 28 stopni, stąd by przeskoczyć na przeszkody po prawej stronie, musi się najpierw obrócić.

Robot Atlas potrafi zrobić salto

Co najciekawsze, robot nie stanie się produktem komercyjnym. Jego wytworzenie ma pomagać w zrozumieniu mechanizmów poruszania się i produkcji lepszych konstrukcji. Także wybór parkouru ma znaczenie - to test prędkości reakcji i przejścia z jednego trybu poruszania się na drugi. Jednocześnie jest to dość frustrujące dla twórców, a roboty zaliczają sporo wpadek po drodze. Roboty każdy ruch muszą ćwiczyć, niczym sportowcy, przez długi czas. Ponadto obliczenia odbywają się na trzech komputerach zewnętrznych, więc na razie nie grozi nam marsz robotów Atlas ulicami.

OPPO obiecuje fotograficzne innowacje

Podczas OPPO Future Imaging Technology poznaliśmy nowe technologie, które mogą zagościć w smartfonach chińskiej firmy. Firma pokazała nową matrycę, która poza standardowym układem pikseli dodaje warstwę rejestrującą kolory (białą). Dzięki temu czułość matrycy wzrasta i przechwytuje ona  60% więcej światła przy o 35% mniejszej ilości rejestrowanych szumów. Do tego producent dołącza autorskie algorytmy jak ten usuwający morę - efekt widoczny przy fotografowaniu siatek i prążków, czy izolujący piksele, by informacje z tych obok siebie nie zakłócały zdjęcia.

Ruchomy zoom OPPO

Promocja na OPPO Reno5 5G!

Ponadto producent zaprezentował wizualizacje systemu płynnego zoomu, przechodzącego między 85 a 200 milimetrami. Rezultat osiągnięto dzięki dwóm soczewkom asferycznym wykonanym z połączenia szkła i tworzywa, a precyzję ruchów kontroluje czujnik TMR (magnetooporowy). Firma zaprezentowała też pięcioosiową stabilizację mobilną, która zwiększy kompensację drgań o 65% oraz nową generację aparatów pod ekranem, które mają zachować wysoką jakość pomimo ekranu o standardowym zagęszczeniu pikseli.

Oto najmniejsza na świecie kamera

Waży zaledwie jeden gram i ma powierzchnię mniejszą niż 1mm². Za jej produkcję odpowiada spółka AT&S; Austria Technologie & Systemtechnik AG. Aby zmniejszyć rozmiar pozbyto się tu płytek drukowanych, które mogą znaleźć się poza urządzeniem. Nie jest to bynajmniej mistrzowski sprzęt fotograficzny - matryca przechwytuje ledwie 0,1 Mpix. 

Najmniejsza kamera świata mieści się na zapałce

Niska rozdzielczość oznacza też niskie zużycie energii. Kamera bez problemu zadziała więc w prostym sprzęcie i może okazać się przydatnym narzędziem medycznym. Obecnie jest jednak częścią OSRAM NanEye - najmniejszej kamery, którą da się nabyć za 172 dolary (około 673 złotych). Jej najpopularniejszym zastosowaniem może jednak okazać się śledzenie oka w goglach VR.


Przeczytaj także:


Źródła:

blog comments powered by Disqus
Tesla Bot to żart, Intel szykuje karty graficzne, najmniejsza kamera świata - VideoNews #314