PODPOWIEDZI:

Podzespoły podrożeją, a polskie perowskity rewolucją solarną! - VideoNews #315

Podzespoły podrożeją, a polskie perowskity rewolucją solarną! - VideoNews #315

Niestety, ale wszechobecne rosnące ceny nie są domeną tylko produktów spożywczych. Niebawem możemy spodziewać się podwyżek wszystkiego, co ma procesor. Wyciekły też kolejne detale na temat okularów od Facebooka oraz powolne rozwijanie gamingu na Netflixie.

W tym tygodniu szykujemy się na powrót do szkoły. Zajrzyjcie na naszą stronę, by odkryć między innymi:

Obserwujcie Videotesty.pl na Instagramie, by być z nami na bieżąco!

Krótkie informacje

  • Netflix pilotażowo uruchamia usługę dostępu do gier i to w Polsce. Na razie w aplikacji mobilnej na Androida i jedynie z dwoma tytułami w uniwersum Stranger Things. Firma obiecuje, że usługa będzie wdrażana bez dodatkowych opłat i bez aplikacji z mikropłatnościami.
  • Xiaomi spowolni ładowanie w modelach z nieoryginalnymi bateriami, ale na razie tylko w Chinach i tylko w przypadku Mi 9, Mi 10 i Mi 10 Pro.
  • Tymczasem Google ma ewidentnie za dużo pieniędzy i wydaje je na dwuminutową reklamę... gniazda słuchawkowego w Google Pixel 5a 5G. 

  • Z drugiej strony wydaje się to nieco zaskakujące, bo Google zapłaciło Apple 15 miliardów dolarów, by wyszukiwarka Google w Safari pozostała tą domyślną. Według analityków, w następnych latach ta cena dodatkowo wzrośnie.
  • Apple te pieniądze może przeznaczyć między innymi na projekt lepszego Face ID, zdolnego wykryć twarz za maseczką i zamglonymi szkłami okularów. Na taki projekt wpadł Jon Prosser.
  • Microsoft spuścił co nieco z tonu w temacie aktualizacji do Windowsa 11. Wymagania dotyczące podzespołów będą egzekwowane tylko przy instalacji za pośrednictwem Windows Update. 

Niebawem czeka nas podwyżka cen elektroniki

TSMC zapowiada podwyżkę cen za półprzewodniki. Ceny nowszych, wykonanych w niskim procesie litograficznym, podzespołów wzrosną o 10%, zaś ceny wyższych i starszych podzespołów zostaną podniesione do 20%. Najmocniej ucierpią konstrukcje oparte o procesy 8nm i wyższe. Czas wprowadzenia podwyżki zależy od kontrahenta, ale dla części z nich postanowienie ma efekt natychmiastowy. 

Smartfony mogą stać się jeszcze droższe

realme 7 8/128 GB w świetnej cenie - sprawdź!

TSMC podnosiło ceny o 10% tej wiosny oraz jesienią ubiegłego roku, gdy zbiegało się to z ograniczonymi możliwościami produkcyjnymi. Problemy z dostawą surowców dalej trapią firmę, która chce zebrać 100 miliardów dolarów w pożyczkach kapitałowych, a ponadto zamierza otworzyć fabryki w Japonii oraz Stanach Zjednoczonych.

Więcej detali na temat okularów Facebooka

Informacje z instrukcji, która wylądowała w bazie federalnej komisji łączności sugerują, że nowe okulary Facebooka połączą świat techniczny z optyką. Dostaniemy opcję wymiany szkieł kontaktowych, jednak wersji z instrukcji nie da się złożyć. Zamiast tego otrzymamy mocne podzespoły z procesorem Qualcomma i tymi samymi aparatami co w Oculus Quest 2. Do tego dojdzie czujnik zbliżeniowy.

Bardzo wstępny projekt okularów od Facebooka

Okulary otrzymają przyciski do włączania lub wyłączania nagrywania głosu oraz do zrobienia zdjęcia lub nagrania video. Wykorzystają własne złącze do ładowania, którym prześlemy też do nich dane. W planach może być też własna aplikacja o nazwie "Ariane". Wiemy z niej, że zestaw otrzyma tryb prywatności. Wersja instrukcji pochodzi sprzed roku, a nowsze egzemplarze rozesłano już do deweloperów.

Gamescom 2021: Najważniejsze zapowiedzi i daty premier

W tym roku Gamescom odbył się wyłącznie wirtualnie i zabrakło na nim części firm (między innymi Sony). Swoje nowości pokazał Microsoft. Poznaliśmy między innymi:

  • Limitowane edycje Xboxa Series X oraz Xbox Elite Controller 2 inspirowane Halo: Infinite, którego premierę zaplanowano na 8 grudnia tego roku. Gra do sklepów trafi bez kampanii dla wielu graczy, ale późniejsze aktualizacje mają ją zapewnić;

Limitowane edycje konsoli Xbox Series X oraz pada Elite Series 2

  • Użytkownicy Xboxów One oraz Series skorzystają z grania w chmurze, co ma pozwolić na przeniesienie gier obecnej generacji na starszą oraz bez potrzeby instalacji;
  • Nową rozgrywkę z wstępu do Forza Horizon 5, która w Game Passie pojawi się 9 listopada. W grze zobaczymy odmienne biomy Meksyku w ramach wyścigów terenowych oraz ulicznych;

  • Twórcy Age of Empires IV oprócz zwiastuna rozgrywki pokazali... działanie trebusza. Gra pojawi się na komputerach i konsoli 28 października tego roku.

Największą sensacją było przywrócenie do życia marki Saints Row. W lutym 2022 roku otrzymamy całkowity reboot serii, której humor stanie się nieco mniej kloaczny. Naszym zadaniem będzie powołanie do życia gangu Świętych od zera, co będzie wymagało pokonywania konkurencji z 10 rozmaitych dzielnic. Gra będzie odbywała się w czasach współczesnych, nie zabraknie w niej co-opa dla 4 graczy.

Niespodzianką jest też premiera Marvel's Midnight Suns, który będzie taktycznym RPG przygotowanym przez Firaxis Games, znane chociażby z serii XCOM. W grze wcielimy się w śmietankę z uniwersum Marvela, a przed potyczkami ułożymy własny zespół. Rozgrywka zostanie ujawniona podczas transmisji na żywo 1 września, zaś na sklepowe półki tytuł trafi w marcu 2022 roku.

Xbox Series X w atrakcyjnym zestawie!

Odczepiana kamera rozwiąże problem naprawy?

Patent na odczepianą od smartfona karierę zaprojektowany został przez vivo. 26 sierpnia patent zaakceptowała Światowa Organizacja Własności Intelektualnej. Zakłada on odczepianą, ukrytą pod ekranem kamerę, którą w każdej chwili dałoby się wyjąć z konstrukcji. Może z tego powstać kilka zastosowań. 

vivo i koncept odczepianej kamery

Producent zakłada dwa scenariusze - aparat ukryty pod ekranem w roli chociażby narzędzia do wideorozmów albo odczepienie ruchomego modułu i połączenie go magnesem z ramą telefonu. Patent nie precyzuje, czy dostalibyśmy opcję przesyłania sygnału bezprzewodowo, tak by smartfon mógł zadziałać jako pilot do kamery, którą ustawimy w dowolnym miejscu. Najpewniej, ze względu na brak baterii/ kondensatora w opisie patentu, nie będzie to możliwe. 

Polski przełom w uzyskiwaniu energii słonecznej już w instalacji

Perowskity to tańsze i prostsze podejście do energii słonecznej. Na przezroczystych arkuszach z tworzywa sztucznego nadrukowuje się warstwy ogniw fotowoltaicznych. Autorską technologię druku przed ośmioma laty opracowała dr Olga Malinkiewicz. Jest to rozwiązanie lżejsze, tańsze i łatwiejsze w transporcie od typowych paneli słonecznych. Ponadto łatwo można je skalować - nie potrzeba tak wysokiej temperatury do wytworzenia, jak przy panelach solarnych, a do tego perowskity da się ze sobą połączyć.

Perowskity (po prawej) działają jak rolety. Fot. Saule Technologies

Tu nie kończą się plusy, bo perowskity mogą być zasilane sztucznym światłem, co otwiera im drogę do implementacji chociażby w przestrzeniach sklepowych i niskoprądowych urządzeniach IoT. 24 sierpnia dokonano pierwszego komercyjnego wdrożenia perowskitów w roli rolet na budynku w Lublinie. Saule Technologies dostarczyło 32 metry kwadratowe łamaczy słonecznych, które da się kontrolować przy użyciu systemu automatyzacji Animeo od Somfy.

Maluch w elektrycznej formie

Kultowy Fiat 126p został przerobiony na elektryczną formę, by w ten sposób zminiaturyzować koszty dojazdu do pracy. Konstruktor z Głuszycy, Radosław Pawlaczyk, postanowił, że nie przekroczy 5 tysięcy złotych i zamieni "Malucha" w pojazd elektryczny przy użyciu jak największej liczby polskich elementów. Pojazd w ostatecznej formie może rozpędzić się do 70 km/h, a także ma zasięg między 150 a 200 kilometrami. 

Ostatecznie koszt modernizacji wyniósł około 6 tysięcy złotych. Do napędzania wykorzystano silnik z pompy hydraulicznej o mocy 15 koni mechanicznych. Ładowanie akumulatorów pochodzących najpewniej z elektrycznego Volkswagen Golfa trwa 2,5 godziny. Pojazd dopuszczono do ruchu jako rozwiązanie elektryczne.


Przeczytaj także:

Źródła:

blog comments powered by Disqus
Podzespoły podrożeją, a polskie perowskity rewolucją solarną! - VideoNews #315