PODPOWIEDZI:

Gramofony – Jaki Gramofon Wybrać: Nowoczesny Czy Retro?

Gramofony – Jaki Gramofon Wybrać: Nowoczesny Czy Retro?

Niewątpliwie muzyka odtworzona z płyty winylowej na gramofonie ma w sobie coś z magii. Niezwykle ciepły dźwięk i charakterystyczne trzaski są przedmiotem uwielbienia wielu audiofilów, inwestujących w sprzęt grający dziesiątki tysięcy złotych. W ostatnim czasie płyty winylowe, mimo wysokiej ceny, przechodzą swoiste odrodzenie, coraz śmielej goszcząc na sklepowych półkach. Fani wielu rockowych czy jazzowych zespołów nie wyobrażają sobie, by mogli słuchać najnowszego albumu z innego źródła niż czarna płyta. Czym kierować się przy wyborze gramofonu?

Napęd

Napęd to niewątpliwie jedna z ważniejszych kwestii. Wpływa na to, czy dźwięk będzie odtwarzany z jednostajną i odpowiednią prędkością. Wiele tanich gramofonów ma z tym problem, co znacznie zniekształca dźwięk. Najczęściej występują dwa typy napędu: paskowy i bezpośredni. Napęd paskowy przenosi obroty wolnoobrotowego silnika na talerz za pomocą paska. Z czasem pasek ulega zużyciu i należy go wymienić. Ten sposób napędzania płyt jest bardzo popularny, zarówno w tańszych konstrukcjach, jak i w drogich gramofonach audiofilskich. Niestety, gorsze jakościowo konstrukcje mają problem z nierówną prędkością obrotową, przez co nagranie może momentami zwalniać i przyspieszać. Innym typem napędu jest napęd bezpośredni. W tym przypadku silnik montowany jest bezpośrednio pod płytą i wprawia w ruch talerz za pomocą wału. Napęd bezpośredni występuje chociażby w gramofonach DJ-skich, które wymagają szybkiej reakcji. Są precyzyjne i pozwalają na przesuwanie płyt ręką (np. przy skreczowaniu). Czasem jednak przenoszą niepożądane zakłócenia i pogarszają jakość dźwięku.

>>> Czołowe gramofony na rynku!

Igła

Igła gramofonowa w dużym uproszczeniu służy temu, by przenosić drgania na cewkę wkładki gramofonowej. Drgania zaś wywoływane są poprzez wyżłobienia w rowkach płyty winylowej. Od igły wymaga się nie tylko precyzji i doskonałego odtwarzania zapisanej na płycie ścieżki dźwiękowej, ale też tego, by w jak najmniejszym stopniu niszczyła płytę. Igły stożkowe montowane w tanich gramofonach często rysują i zacierają wyżłobienia płyty, więc słuchanie na nich drogocennych krążków jest ryzykowne. Lepszym wyborem będą igły eliptyczne, które są dla płyty bezpieczniejsze, a ponadto lepiej odtwarzają dźwięk. Jeszcze większą powierzchnię styku mają igły o szlifie liniowym, przez co dają bardziej zadowalające efekty.

gramofon-igła

Podstawa

Duże znaczenie podczas odtwarzania płyt ma to, czy urządzenie jest stabilne. Wszelkie wibracje wpłyną negatywnie na jakość dźwięku. Musimy zadbać o to, by gramofon stał na stabilnym meblu, najlepiej z dala od okna (ze względu na wiatr). Gramofon powinien mieć dość ciężką i antypoślizgową podstawę, by ewentualne drgania nie wpływały na zakłócenie gry. Podobnie wygląda sprawa z talerzem – musi być dość masywny, by obroty nie ulegały zmianie pod wpływem np. nierównej płyty.

Wkładka

Jednym z najbardziej wpływających na czystość dźwięku elementów jest wkładka gramofonowa. To ona przetwarza ruchy igły na impulsy elektryczne. Jeśli chcemy wyeliminować szumy, piski i trzaski, musi być wykonana z dobrych materiałów. Tańsze gramofony kupimy z wbudowaną wkładką, dzięki czemu nie musimy posiadać umiejętności jej wymiany i obsługi. Ci, którzy poszukują idealnego dźwięku, muszą kupić oddzielnie urządzenie grające, a oddzielnie wkładkę.

gramofon

Manualny czy automatyczny?

Gramofon manualny obsługujemy w pełni ręcznie. Musimy nałożyć płytę, włączyć silnik, a następnie ustawić ramię z igłą. Po skończeniu płyty trzeba będzie pamiętać o tym, by wyłączyć silnik i odstawić ramię na podstawkę. W gramofonach pół-automatycznych i automatycznych jesteśmy nieco odciążeni. Wystarczy kliknąć przycisk „start” i gotowe. Włączy się silnik, a ramie samo powędruje na początek płyty. Po skończeniu płyty ramię wróci na miejsce, a silnik się wyłączy. Czasem dostępna jest też opcja auto-repeat, która umożliwia powtórzenie płyty od nowa.

Wygląd

Wzornictwo gramofonów idealnie pokazuje, jak można połączyć klasykę z nowoczesnością. W zależności od tego, jaki wystrój panuje w Twoim domu, możesz dobrać drewniany gramofon w stylu retro, bądź nowoczesny, idealnie pasujący do minimalistycznego stylu. To fenomenalny dodatek do dizajnerskiego wnętrza!

Przedwzmacniacz

Zanim wybierzesz gramofon, zwróć uwagę na niezwykle ważną rzecz, jaką jest przedwzmacniacz. Nie da się bez niego obejść, więc jeśli nie planujesz dodatkowych wydatków, kup gramofon z wbudowanym przedwzmacniaczem. Osobny przedwzmacniacz będzie zaś lepszy dla tych, którzy dążą do jak najlepszego dźwięku.

gramofon-przedwzmacniacz

Dodatkowe funkcje

Wielu ortodoksyjnych audiofilów nie uznaje dodatkowych funkcji w gramofonie, jednak warto rozważyć je przy zakupie. Niektóre modele posiadają porty USB, wbudowane radio lub odtwarzacze kaset lub płyt CD. Jeśli chcesz połączyć funkcjonalność kilku urządzeń, to czemu nie? Nie ma sensu sugerować się opiniami innych, najważniejsze jest to, by gramofon służył nam jak najlepiej i jak najczęściej – wszak po to go kupujemy.

Nowoczesny gramofon to coraz częstszy gość w nowoczesnych, minimalistycznych domach. Winylowe płyty z roku na rok zdobywają coraz większą rzeszę zwolenników, więc może pora pomyśleć o własnym gramofonie?

blog comments powered by Disqus
Gramofony – Jaki Gramofon Wybrać: Nowoczesny Czy Retro?