PODPOWIEDZI:

Sony Czy LG? – Porównujemy 55” Telewizory z Zakrzywionym Ekranem

Sony Czy LG? – Porównujemy 55” Telewizory z Zakrzywionym Ekranem

Telewizory Curved TV, czyli te z zakrzywionym ekranem, są coraz bardziej popularne. Postanowiliśmy porównać dwa, 55-calowe, takie właśnie telewizory. O miano lepszego powalczą propozycje od Sony oraz LG. Sprawdźcie nasze zestawienie!

Curved TV, czyli telewizory z zakrzywionym ekranem, są coraz bardziej popularnym rozwiązaniem. Cechuje je przede wszystkim głębia obrazu i nowoczesne technologie, które pozwalają cieszyć się z oglądania w najwyższej jakości. By w pełni radować się ze wszystkich walorów takich urządzeń, warto wybrać telewizory o większej przekątnej ekranu. Dziś porównujemy ze sobą 55-calowe propozycje, jedną z nich jest Sony Bravia 55SD8505, a drugą LG OLED55C6V. Który jest lepszy? Sprawdźcie sami!

Co daje zakrzywiony ekran?

Na początku warto przybliżyć zalety Curved TV. Przede wszystkim to głębia obrazu, o czym mogliście już przeczytać na samym wstępie. Dzięki zakrzywieniu ekranu, obraz wydaje nam się bardziej realistyczny i jest przystępniejszy w odbiorze dla ludzkiego oka. Takie telewizory lepiej radzą sobie z kontrastem, szczególnie na krawędziach ekranu, a także potrafią oddać w pełni barwę kolorów. To szczególnie ważne, w przypadku telewizorów obsługujących technologię 4K – i właśnie takich powinniśmy szukać, decydując się na Curved TV. Kolejnym istotnym aspektem jest przekątna. Zakrzywiony ekran ma sens, głównie w przypadku telewizorów 50-calowych i większych. Wówczas w większym stopniu docenimy przyjemność, jaka płynie z oglądania. Curved TV, to także większe kąty widzenia. Większe doznania estetyczne, zagwarantują również fanom konsoli.

Sony Bravia 55SD8505

Rodzina Sony Bravia to solidna marka. W przypadku modelu Sony Bravia 55SD8505, mamy do czynienia z bardzo nowoczesnym urządzeniem. Telewizor obsługuje oczywiście technologię 4K Ultra HD, nie ma natomiast wsparcia dla 3D. Smart TV od Sony wyposażony jest w AndroidTV, dzięki czemu możemy cieszyć się z wielu aplikacji, znanych nam również ze smartfonów czy tabletów. To jeszcze większe możliwości i jeszcze więcej rozrywki na Smart TV Sony Bravia 55SD8505. Ten model rekomendowany jest przez platformę Netflix – jeden z najbardziej popularnych serwisów streamingowych na świecie. Telewizor znacznie ułatwia także przesyłanie danych, takich jak zdjęcia czy filmy. Na ekranie możemy wyświetlić obraz np. bezpośrednio poprzez złącze USB lub korzystając z technologii Google Cast, umożliwiającej udostępnianie treści między Smart TV, a ekranem czy tabletem.

Sony Bravia 55SD8505

LG OLED55C6V

Telewizory LG OLED to również uznany sprzęt. Jeśli chodzi o model LG OLED55C6V, to podobnie jak w przypadku poprzednika, otrzymujemy obraz 4K Ultra HD, a ponadto obsługę technologii 3D. Producenci szczycą się także, certyfikatem Ultra HD Premium – co ma gwarantować jeszcze lepszą jakość obrazu. W tym przypadku, działanie Smart TV oparte jest na systemie webOS 3.01. Ten system daje również dodatkowe możliwości, jak np. funkcję Magic Zoom. Dzięki niej możemy powiększyć obraz, bez jego zatrzymywania. Pozwala to przyjrzeć się detalom w czasie rzeczywistym – i jest niewątpliwie sporym smaczkiem. LG OLED55C6V także pozwala na korzystanie z najpopularniejszych aplikacji – Netlix, VOD, Youtube i wiele więcej. Z kolei funkcja Magic Mobile Connection, pozwoli sparować telewizor ze smartfonem, a dzięki temu korzystać z jego zasobów na dużym ekranie.

Telewizor LG OLED55C6V

Ekran

Czas porównać to, co w każdym telewizorze jest najważniejsze – ekran. W obu przypadkach mamy do czynienia z 55-calowym Curved TV. Jednak zarówno Sony, jak i LG mają nieco inne zalety. Sony Bravia 55SD8505, proponuje nam ekran LCD o podświetleniu Edge LED. Rozdzielczość 4K, dodatkowo wspierana jest przez procesor obrazu 4K X1, który zapewnia doskonałą ostrość przy wyświetlaniu z dowolnego źródła. Możemy zatem cieszyć się głębią i wysoką jakością zarówno oglądając obrazy z internetu, jak i z telewizji satelitarnej bądź podczas grania. Nad tym, byśmy otrzymali żywe kolory czuwa technologia Triluminos Display. W skrócie mówiąc, dzięki tej technologii możemy uzyskać większą paletą barw – dzięki czemu to co widzimy na ekranie, jest bliższe rzeczywistości.

W odpowiedzi na to, LG proponuje ekran OLED. LG OLED55C6V, to kolejny telewizor z matrycą OLED – którą charakteryzują głęboka czerń, a także bardzo dobra ostrość. Wpływ na tak dobrą jakość ma również system Dolby Vision. Pozwala on zachować idealny balans zarówno jasnych, jak i ciemnych obrazów – co w wielu telewizorach się nie udaje. Ultra HD Premium, którym może pochwalić się LG OLED55C6V, to ukoronowanie matrycy OLED i technologii proponowanych przez LG. Trzeba przyznać, jakość obrazu jest naprawdę konkretna, a kolory wydają się odwzorowane ze szczególną precyzją.

Wyposażenie i możliwości montażu

W przypadku zakupu Sony Bravia 55SD8505 dostajemy w zestawie pilot, który pozwala nam na sterowanie głosem, a także podstawę stołową i zasilacz wraz z przewodem. Ważne jest to, że w przypadku montażu telewizora na ścianie tracimy dostęp do niektórych wejść – warto więc dokładnie zapoznać się z budową urządzenia. LG OLED55C6V gwarantuje nam pilot Magic Motion MR 650R, a w pakiecie dostajemy także okulary 3D. Oba telewizory są podobnym rozmiarów. Sony Bravia 55SD8505 to wymiary 123,8 × 71,8 × 8,4 cm bez podstawy, z kolei LG OLED55C6V to 122, 5 x 71, 4 x 4,9 cm bez podstawy. Waga obu urządzeń jest bardziej zróżnicowana – Sony waży ponad 21 kg, zaś LG  blisko 13,5 kg.

Jakość i cena

Trzeba powiedzieć wprost, że LG OLED55C6V oferuje nam więcej. To nie tylko technologia 3D, choć dla wielu może mieć znaczenie, ale także mniejsza waga czy bogatsza gama sterowania obrazem. Jednak za to trzeba również więcej zapłacić. Ceny tego Smart TV, wahają się od nieco poniżej 8 000zł, do prawie 9 000zł. Z kolei produkt Sony Bravia 55SD8505 kupimy za 7 000zł, a jeśli trafimy na dobrą okazję – możemy nabyć ten telewizor nawet za niewiele ponad 5 000zł! Różnica jest więc widoczna. Dla mniej wymagających, lepszym rozwiązaniem będzie więc Sony Bravia, z kolei Ci którzy mimo wszystko liczą na najwyższą możliwą jakość – będą musieli dołożyć do urządzenia od LG.

Mocne i słabe strony

Wśród zalet obu telewizorów można wymienić głębię obrazu i kąty widzenia. Zarówno Sony Bravia 55SD8505, jak i LG OLED55C6V oferują to bardzo dobrą jakość. Oba telewizory to zakrzywiony ekran i rozdzielczość 4K – a więc wszystko co najlepsze. Do mocnych stron produktu Sony zaliczymy AndroidTV oraz intuicyjne sterowanie aplikacjami, przy równocześnie dużym wsparciu dla urządzeń zewnętrznych. Na plus jest także wykonanie i design, czym Sony już od lat zyskuje u odbiorców. Ostatnia zaleta – cena, w porównaniu do LG. Chociaż trzeba pamiętać, że na rynku znajdziemy jeszcze tańsze rozwiązania.

Z kolei LG OLED55C6V zyskuje u fanów technologii 3D. To spory atut, podobnie jak ilość zastosowanych rozwiązań technologicznych. Obraz możemy ustawić indywidualnie, zgodnie z naszymi preferencjami. Nie bez znaczenia jest również najwyższy standard obrazu Ultra HD Premium. Telewizor reklamowany jest jako „cienki jak papier” – i trzeba przyznać, że minimalizm gabarytów, także daje plusa dla LG. Minusów szukać ciężko, choć jest nim niewątpliwie cena. Ta przewyższa wiele podobnych telewizorów, oferujących niewiele gorsze produkty.

Podsumowanie

Jeśli nie zwracamy uwagi na cenę – LG będzie bez dwóch zdań najlepszym wyborem. Jeśli jednak analiza zakupu, poza możliwościami samego Smart TV, sięga również do portfela – zakup musimy dokładniej przemyśleć. Pytanie, czy zależy nam na technologii 3D? Czy bardziej odpowiada nam system AndroidTV, czy jednak webOS? Jakość obrazu trochę lepsza będzie w LG OLED55C6V, ale Sony Bravia 55SD8505 to również wysoka półka.

blog comments powered by Disqus
Sony Czy LG? – Porównujemy 55” Telewizory z Zakrzywionym Ekranem