PODPOWIEDZI:

Jaką grę planszową kupić?

Jaką grę planszową kupić?

Poradnik, jaką grę planszową kupić, powstał z myślą o osobach, które chcą zacząć przygodę z planszówkami, zastanawiają się, jaką wybrać na prezent, lub po prostu szukają dla siebie i swojej rodziny idealnej gry. Zapraszam!

W poradniku zakupowym, jaką grę planszową kupić, wyszczególniłam najważniejsze elementy, jakie trzeba wziąć pod uwagę podczas zakupu. Dowiesz się również, jakim innym cechom gry planszowej warto się przyjrzeć.

Najważniejsze parametry przy zakupie gry planszowej

Gry planszowe mają szerokie grono zwolenników i nic w tym dziwnego, że producenci nadal je udoskonalają. Poniżej najistotniejsze zagadnienia, którymi warto się kierować podczas zakupu gry planszowej.

Dla ilu osób gra planszowa?

Pod względem liczby graczy nie powinieneś mieć problemu z dostosowaniem. Jeżeli kupujesz grę stricte w celach gry ze znajomymi, to oczywiście nie możesz celować w gry planszowe dla 2 osób. Informację o ilości uczestników znajdziesz na każdym opakowaniu gry planszowej. Gry dla dużego grona wymagają zebrania odpowiedniej ilości osób.

Jaką kategorię wiekową wybrać?

To bardzo istotna kwestia. Wszystko zależy od tego, pod jakie cele kupuje się grę. Jeżeli chcesz w nią zagrać ze swoim partnerem i mieć zapewnioną niezłą rozrywkę, to śmiało wybierz coś z gier planszowych dla dorosłych.

W sytuacji, gdy chcesz zagrać w planszówkę całą rodziną, a w domu jest mała pociecha, wybierz coś z listy gier planszowych dla dzieci, gdzie na przykład wiek gracza zaczyna się od 5 lat wzwyż.

Kategoria wiekowa ma duże znaczenie, bowiem treść dla danego uczestnika musi być zrozumiała.

Ile czasu zajmuje gra w planszówkę?

Nieraz zdarzają się sytuacje, że nie potrzebujesz gry planszowej na długie rozgrywki, lecz w czasie podróży, żeby zająć czymś dzieci, przy czym nie czytać skomplikowanej instrukcji przez długi czas. Są także bardziej umysłowe gry planszowe, na które warto przeznaczyć więcej wolnego czasu.

Rozgrywka między graczami może zajmować na przykład 15 minut, jak i 30 minut czy nawet godzinę. Taką informację również podaje producent. Nie bierz tego jednak zbyt dosłownie, bo jest to orientacyjny czas.

gra planszowa Minecraft

Jaki rodzaj gry planszowej?

Planszówki można podzielić na dwa sposoby.

Wśród pierwszej grupy wymienia się między innymi:

 • Gry strategiczne - chodzi o pewnego rodzaju strategie, dzięki którym przechytrzysz przeciwnika. Budujesz różne budynki, gromadzisz surowce itp.
 • Gry logiczne - w takich planszówkach trzeba się trochę nagłówkować. Chodzi albo o rozwiązanie danej zagadki, albo o wykazanie się taktyką i ułożenie jakiegoś wzoru.
 • Gry zręcznościowe - jak można się domyśleć, masz okazję pochwalić się refleksem, spostrzegawczością, ale również opanowaniem czy dokładnością.
 • Gry przygodowe - to gry planszowe RPG. Często gracz musi zmierzyć się z wieloma wyzwaniami.
 • Gry fabularne - motywem przewodnim jest rozbudowana fabuła.
 • Gry ekonomiczne - w takiej grze uczestnik obraca pieniędzmi, ale nie tylko. Zasób dotyczy także różnych kruszców. Gracz uczy się rozsądnego planowania.
 • Gry karciane - to popularny sektor gier, w którym znajdziesz gry dla graczy w niemal każdym wieku. Wbrew pozorom karcianki również potrafią mieć ciekawą fabułę i oferować dynamiczną rozgrywkę.
 • Gry edukacyjne - nauka poprzez zabawę to najlepsza forma dla młodych uczestników. Gra Było sobie życie w bardzo atrakcyjny sposób uczy funkcjonowania organizmu człowieka.

W drugiej grupie postawiłabym na taki podział, jak:

 • Gry planszowe dla dzieci - gry przeznaczone dla dzieci w wieku przedszkolnym lub szkolnym. To fajny pomysł na wspólne spędzenie czasu, jeżeli chodzi o rodzeństwo. Mają prostsze reguły gry.
 • Rodzinne gry planszowe - bywają gry nadające się dla całego pokolenia. Potrafią zaciekawić najmłodszego gracza, ale również nie nudzą tych starszych. Są też takie, w których to dzieci rywalizują z dorosłymi. Idealnym przykładem jest gra Milionerzy Wyzwanie Dorośli Vs Dzieci.
 • Gry planszowe na imprezę - niekiedy na imprezie zamiast dobrej zabawy stykasz się z krępującą ciszą. Wybawieniem będzie zabawna gra pełna emocji, która pobudzi wszystkich do działania. Gry towarzyskie są skierowane raczej dla większej ilości graczy, a ich zasady nie są skomplikowane.
 • Gry planszowe dla dorosłych - typowa gra dla dorosłych to taka od 18 roku życia. Takie planszówki niejednokrotnie potrafią wywołać rumieńce na twarzy, ale również są pomocne w lepszym poznaniu drugiej osoby. Do gry można zaprosić swoich znajomych i mieć przy tym niezły ubaw. W niektóre tytuły mogą również zagrać nastolatkowie (16+).
 • Gry planszowe dla 2 osób - tutaj mam na myśli albo gry przeznaczone wyłącznie dla dwóch graczy, albo takie, które umożliwiają granie we dwójkę - i ma to jak najbardziej sens, ale po jakimś czasie może dojść kolejny gracz.
 • Kompaktowe gry planszowe - w sklepach znajdziesz niewielkich rozmiarów gry w wersji kieszonkowej. To znakomita opcja w czasie podróży. Bez problemu zmieści się w plecaku.

gra Zgadnij kto to w wersji kieszonkowej

Jaka tematyka planszówki?

Każda gra planszowa ma inną tematykę. Fabuła potrafi być niezwykle ciekawa i wciągająca. Często dotyczy tematów starożytnych, baśniowych, geograficznych, magicznych. Z pewnością znajdziesz taką pod własne zainteresowania.

Zaletą gier planszowych jest możliwość wykazania się pomysłowością, spostrzegawczością, zręcznością, logicznym myśleniem i umiejętnością podejmowania decyzji albo współpracy w grupie. Pobudzają wyobraźnię, rozwijają kreatywność, pamięć i refleks, zwiększają zasób słownictwa u dzieci, uczą wytrwałości i ekonomiczności.

Warto zaznaczyć, że gry planszowe są często robione na bazie znanych seriali, gier czy teleturniejów. Przykładem jest gra planszowa Milionerzy. Kultowe gry planszowe w nowych odsłonach oferują motywy znanych postaci z bajek, co ucieszy niejedno dziecko. Mowa między innymi o grze Monopoly Junior Świnka Peppa.

Co można otrzymać w zestawie z planszówką?

Typowa planszówka kojarzy się z planszą i pionkami. Tymczasem zawartość nowoczesnych gier planszowych nie ogranicza się tylko do tego. Przykładowo w grze skojarzeń Dixit znajdziesz pięknie wykonane karty, z kolei w grze 5 Sekund Dzieci kontra dorośli specjalny czasomierz.

Nieraz masz do czynienia z detektorem odpowiedzi, żetonami, kolorowymi figurkami, klepsydrą, przestrzennymi klockami, a nawet elektronicznym terminalem czy karaluchem na baterie. Elementy gry muszą być solidnie wykonane.

gra planszowa Monopoly Super Electronic Banking

Jaki producent gry planszowej?

Jakiej firmy planszówkę kupić? Gier jest ogrom, ale te pochodzące od renomowanych producentów z pewnością nie zawiodą pod względem jakości wykonania i ciekawej fabuły. Polecane marki to: Hasbro, Trefl, Rebel, Mattel, Egmont, Funiverse, TM Toys, Alexander, Ravensburger, MDR, Galakta, Winning Moves, Clementoni, Hippocampus.

Ile kosztuje gra planszowa?

Przeglądając ranking gier planszowych, przekonasz się, że planszówki można nabyć już w całkiem przystępnych cenach.

Jaką grę planszową kupić - Podsumowanie

Dzięki powyższemu poradnikowi nie będziesz miał problemu z doborem właściwej gry planszowej zarówno do gry z rodziną, jak i z przyjaciółmi. Granie w planszówki w wolnym czasie niesie wyjątkową atmosferę, relaks i świetną zabawę. Co ważne, rozwija różne umiejętności, jak na przykład strategiczne myślenie. Cieszy fakt, że wiele znanych gier planszowych otrzymało nowe, zmodyfikowane odsłony. Inne z kolei są inspirowane wersją komputerową, jak na przykład gra planszowa Minecraft.

Koniecznie kieruj się wymienionymi wskazówkami, a jak jakaś planszówka znudzi Ci się po pewnym czasie, to sprawdź, czy czasem nie ma możliwości dokupienia do niej dodatków. Tym samym rozbudujesz swój zestaw.

blog comments powered by Disqus
Jaką grę planszową kupić?