PODPOWIEDZI:

Gry Planszowe – Masz Ochotę na Planszówkę? Pomożemy ci ją Wybrać!

Gry Planszowe – Masz Ochotę na Planszówkę? Pomożemy ci ją Wybrać!

Choć gry planszowe kojarzą się głównie z rozrywką dla dzieci, bawić się mogą przy nich wszyscy. Wystarczy, że wybierzemy grę dopasowaną poziomem trudności, kategorią wiekową i stylem do nas samych. Na rynku znajdziemy mnóstwo tytułów, w których z pewnością znajdziemy coś dla siebie. Jaką grę planszową wybrać?

Gry dla dzieci

Nie da się ukryć, że najpopularniejszegry planszowe to te stworzone z myślą o najmłodszych. Są dostępne w różnych kategoriach wiekowych, dzięki czemu bezproblemowo dobierzesz poziom rozgrywki do umiejętności Twojej pociechy. Istotnym czynnikiem przy wyborze gry dla dzieci jest nie tylko dobra zabawa, ale i walor edukacyjny. Dzięki grom planszowym dziecko poznaje świat, uczy się pisać, liczyć i nabywa inteligencji emocjonalnej. Przykładem takiej gry jest Super Farmer.

gry planszowe

Gry familijne

Jeśli chcesz grać wraz z dzieckiem, idealne będą gry familijne. Zostały skonstruowane tak, by zapewnić zabawę nie tylko dzieciom, ale i dorosłym. Kategorie wiekowe mają próg minimalny, lecz w górę nie ograniczają się do żadnego wieku. W przypadku quizów często spotkamy dwie kategorie pytań – dla dzieci i dla dorosłych. Równe szanse to podstawa!

Gry ekonomiczne

Masz w sobie żyłkę biznesmena i lubisz obracać gotówką? Gry ekonomiczne przypadną Ci do gustu. Oczywiście, nie musi to być gra oparta na pieniądzach, jak w Monopoly. Możesz obrać kruszcami, kamieniami szlachetnymi albo... czymś zupełnie odjechanym. Jeśli lubisz liczyć wyłącznie na siebie i wierzysz w swoją strategię, wybierz grę o jak najmniejszym czynniku losowym. Jak ją poznać? Nie ma kostki.

gry planszowe

Gry fabularne

Czy można połączyć grę planszową z wciągającym filmem? Oczywiście! Punktem zaczepnym będzie rozbudowana fabuła, w której uczestniczy bohater. Nie jest ona jedynie tłem gry, ale wręcz motywem przewodnim. Sama rozgrywka to zaś właściwie pretekst, by poznać fabułę.

Gry logiczne

Gry logiczne to typ gier planszowych dla tych, którzy lubią pogłówkować. Jak wygląda taka gra? Najczęściej spotkamy się z dwoma typami. W jednym do rozwiązania będzie określony problem. To idealny sposób na spędzenie czasu ze znajomymi. Wadą jest to, że po poznaniu rozwiązania gra staje się dla nas bezużyteczna. Drugi typ to ten, w którym należy ułożyć wzór o określonych parametrach, które będą przewyższać wzór ułożony przez przeciwnika. W tym przypadku liczy się taktyka i gra może mieć wiele rozwiązań.

gry planszowe

Gry przygodowe

Przygodówki to w wielu przypadkach odbicie tego, co spotykamy w wersji na komputer pod znakiem RPG. Bohatera osadza się w wirtualnym świecie i stawia na jego drodze szereg wyzwań, którym musi sprostać. Zazwyczaj znajdziesz w pudle z grą wiele kart (które można też dokupić), bogate plansze i kostki o wielu polach. Aspekt losowy ma spore znaczenie, więc jest jak w popularnym powiedzeniu – nie znamy dnia ani godziny.

Gry imprezowe

Umówmy się, będąc na imprezie nie myślimy o skomplikowanych grach logicznych albo wielogodzinnych rozgrywkach ekonomicznych. Liczy się dobra zabawa oraz to, by zasady były jak najprostsze, które można wytłumaczyć w ciągu kilkunastu sekund. Gry imprezowe są zazwyczaj niewielkie i można zagrać w nie wszędzie, nawet w przedziale pociągu. Idealnymi przykładami są Taboo, Dobble, Czarne Historie lub Ego. Czym więcej humoru, tym lepiej.

gry planszowe

Gry strategiczne

Nazwa „gry strategiczne” może być myląca, bowiem w większości typów gier trzeba mieć jakąś strategię. Wszyscy jednak graliśmy kiedyś w komputerową grę strategiczną, więc wiemy o co chodzi. Zbieramy surowce, budujemy budynki i wytężamy głowy nad tym, jak przechytrzyć innych graczy. Strategie planszowe mogą być długie, więc wybierz taką, na którą starczy Ci czasu. Nie ma nic gorszego niż przerywanie pasjonującej rozgrywki. Carcassonne, Pandemia, Capital – sprawdź te tytuły.

Gry zręcznościowe

Jeśli zamiast obmyślać plan wolisz działać, wybierz grę zręcznościową. Liczy się refleks, precyzja i  opanowanie. Każdy z nas zaczynał od bierek, lecz z czasem pora przerzucić się na coś trudniejszego, np. na klocki Jenga. Trzęsą Ci się ręce? Weź magnetyczną grę Klask, w której należy umieścić piłkę w bramce przeciwnika. Rywalizacjom nie będzie końca!

gry planszowe

Parametry gry

Pudełka gier potrafią być czadowe, zdajemy sobie z tego sprawę. Warto jednak wiedzieć, czy zawartość spełni nasze oczekiwania. Podstawowym znacznikiem, które powinno Cię zainteresować jest kategoria wiekowa. Jeśli zamierzasz grać z dziećmi, wybierz taką grę, by wszyscy łapali się w limicie.  Druga rzecz to liczba graczy. Nie zawsze uda Ci się zebrać pełną ekipę, więc dobrze jest mieć kilka tytułów, w które można pograć z jednym przeciwnikiem (lub nawet samemu!). Zwróć też uwagę na przewidywany czas gry, zwłaszcza, jeśli ciągle brakuje Ci na wszystko czasu. Ostatnia rzecz to możliwość rozszerzenia gry o dodatki. Wiadomo, nawet najlepsza gra się kiedyś nudzi i fajnie jest ją odrobinę odświeżyć lub rozbudować.

Najlepsze gry planszowe, karciane i zręcznościowe zaserwujemy Ci w przyjemnej formie – rankingu TOP10. Dowiesz się, co króluje obecnie na stołach, ławach, stolikach i krzesłach.

blog comments powered by Disqus
Gry Planszowe – Masz Ochotę na Planszówkę? Pomożemy ci ją Wybrać!