PODPOWIEDZI:

Youtube ukryje licznik negatywnych reakcji, wyścigi latających samochodów, S21 FE - VideoNews 325

Youtube ukryje licznik negatywnych reakcji, wyścigi latających samochodów, S21 FE - VideoNews 325

Bywają tygodnie w świecie technologii, że nowości jest jak na lekarstwo, a ciekawostki nie wyłaniają się zza każdego roku. Kto miał pokazać w tym roku swoje urządzenie, to najpewniej już je pokazał. Nie oznacza to, że na świecie nie ma nic interesującego. Zapraszam do lektury VideoNewsa 325.

W tym tygodniu waszej uwadze polecam między innymi:

Po więcej technologicznych (i nie tylko) tematów zapraszamy na grupę Testerzy Videotestów!

Krótko i na temat

  • Kiedy jesteś najbogatszym człowiekiem świata, łatwo możesz rozporządzać swoim majątkiem. Elon Musk o losie 10% akcji Tesli zadecydował za pośrednictwem... ankiety na Twitterze. Miliarder sprzeda swoje akcje z 57% podatkiem.
  • Według raportu Bloomberga z powodu zaburzonego łańcucha dostaw Sony wyprodukuje milion mniej konsol Playstation 5 w tym roku, ograniczając produkcję do 15 milionów.
  • Utrudnienia w produkcji sprzętu dotknęły także Valve, które przełożyło premierę Steam Decka na luty 2022 roku. Komponenty nie docierały do fabryk na czas mimo zarezerwowania przez Valve dostaw i linii produkcyjnych.
  • Problemów z dostawami na pewno nie będzie mieć Gucci, który wyprodukował 100 zestawów Xbox Series X z torbą o wartości 10000 dolarów każdy.

Gucci i Xbox to niecodzienne połączenie

Sprawdź cenę Xboxa Series X!

  • Nie tak różowo może być też w obozie Nvidii. W tym przypadku chodzi o problem z dostawami, a o obniżanie maksymalnej płynności 12 gier w usłudzie GeForce Now. Firma tłumaczy to problemami z płynnością przy strumieniowaniu.
  • Ponad 86 tysięcy dolarów (ok. 348 tysięcy złotych) kosztował na eBayu działający iPhone z działającym portem USB-C do ładowania i przesyłania plików. Za jego stworzenie odpowiada student robotyki Kenn Pillionel i nie rekomenduje on aktualizowania urządzenia.

Wyścigi latających samochodów już tu są

W tym roku pisałem już o Alauda Aeronautics, którzy tworzą wyścigi pojazdów EXA Series. Firma zapowiedziała, że w przyszłym roku uruchomi oficjalną serię wydarzeń. Tymczasem pierwszy wyścig drag race (na prostej) odbył się w Południowej Australii. Pojazdy przeleciały na wysokości 15 metrów nad ziemią odcinek o długości 300 metrów. Za ich prowadzenie odpowiada pilot oraz maszyna wewnątrz kokpitu, która naśladuje jego ruchy. 

Do wyścigów wykorzystano trzecią generację całkowicie elektrycznego pojazdu AirSpeeder. Ten może rozpędzić się maksymalnie do 250 kilometrów na godzinę. Pojazdy wykorzystują 500 kilowatowe baterie. W tym roku odbędą się jeszcze dwa testowe wydarzenia. W przyszłym roku firma zaprezentuje też czwartą odsłonę latającego pojazdu.

Pojazdy spalinowe w Polsce czeka ciężki żywot

Polska najpewniej zgodzi się na ogólną politykę Unii Europejskiej, która chce znacząco zmniejszyć liczbę spalinowych samochodów. Według projektu dyrektywy, od 2035 roku we wspólnocie zakaże się dystrybucji pojazdów bez elektrycznego napędu. Te, które zostaną wyprodukowane i wpuszczone na drogi do tego czasu, nie będą z nich usuwane. 

Przyszłość rynku samochodowego to elektryczne pojazdy

Projekt popierają nie tylko państwa, ale także część producentów aut, by wspomnieć o General Motors, Volvo, Fordzie, BYD Auto czy Mercedes Benz. Swojego poparcia w tej sprawie nie wyraziły z kolei Chiny, Francja czy Stany Zjednoczone. Unia motywuje swoje podejście m.in. statystykami, według których transport odpowiada za emisję 1/4 gazów cieplarnianych, przy czym transport drogowy ma największy odsetek spośród wszystkich gałęzi ruchu.

Youtube usuwa licznik łapek w dół - Internet krytykuje

Wcześniej firma testowała usunięcie licznika dla części użytkowników. Teraz zdecydowała się na stopniowo usuwanie licznika negatywnych ocen, choć te w dalszym ciągu bez problemu przyznamy. Firma za swoją motywację uznała chronienie mniejszych twórców, którzy mogli być atakowani przez nienawistnych użytkowników. Jednocześnie twórcy w dalszym ciągu zobaczą dokładną liczbę negatywnych ocen przy swoich filmach.

Tak będzie wyglądać pasek z funkcjami pod video

Decyzja nie spotkała się z aprobatą internautów z kilku powodów. Jednym z nich jest usunięcie ważnej informacji przy video, które na pierwszy rzut oka może wydawać się merytoryczne. Choć badania Youtube wskazały, że użytkownicy rzadziej dają "łapkę w dół", tak część obawia się, że w ramach zemsty użytkownicy będą częściej dawać negatywne oceny. Część zwraca też uwagę na to, że utrudnienie wyprodukowania widocznie złej reakcji ma pomóc firmie osiągać lepsze czasy korzystania z platformy.

Samsung Galaxy S21 FE może nie być tak udany, jak poprzednik

Do sieci wyciekły materiały promocyjne pokazujące edycję Galaxy S21 FE - przeznaczoną dla fanów. Najistotniejszą zmianą wydaje się być zastąpienie obiektywu z przybliżeniem sensorem głębi. Dla wielu kontrowersyjny może okazać się powrót procesora Exynos 2100. Producent w późniejszych etapach dystrybucji poprzednika zrezygnował z własnego procesora na rzecz Snapdragona 865 w wersji bez obsługi sieci 5G.

Samsung Galaxy S21 FE w oliwkowym kolorze

► Sprawdź cenę Samsunga Galaxy S20 FE!

Kolejnym obcięciem kosztów względem poprzednika może być wsparcie dla 15-watowego ładowania. S20 FE, choć w pudełku miał 15-watową ładowarkę, wspierał 25-watowy standard. Przy pojemności 4500 mAh przełoży się to na długi czas ładowania. Wiemy też o 64-megapikselowej matrycy głównej oraz 32-megapikselowym przednim aparacie. Zmianom zapewne nie ulegnie 6,4-calowy ekran z odświeżaniem do 120 Hz. Premiera Samsunga Galaxy S21 FE planowana jest na styczeń.

Nowe "Mózgi dla robotów" od Nvidii

Po trzech latach od premiery modułu Jetson AGX Xavier, firma ulepsza swój komputer do zadań sztucznej inteligencji dla inteligentnych urządzeń. Jetson AGX Orin w tej samej bryle oferuje 6-krotnie większą moc obliczeniową, a wymiary płyty krzemowej z podzespołami to 100x87 mm. Moc obliczeniowa sięga 200 tera operacji na sekundę.

Jetson AGX Orin to mózg operacyjny dla robotów nowej generacji

Za obliczenia graficzne odpowiada architektura Nvidia Ampere - ta sama, co w konsumenckich kartach RTX. Mocy obliczeniowej wystarczy do postrzegania przez kamery świata w formie przestrzennej. Ponadto Nvidia dorzuca do konstrukcji szereg rozwiązań, które posiadają wyuczoną bazę wiedzy o miastach, mogą pomagać w analizach medycznych oraz tworzeniu autonomicznych robotów. Cena na razie nie jest znana.

Roboty rozpoznają, kiedy są potrzebne

Naukowcy z Franklin & Marshall College pracują nad mechanizmem obserwowania użytkownika. Jego zadaniem jest stworzenie sytuacji, w której robot pojawia się, gdy naprawdę potrzeba pomocy i udziela jej poprzez odpowiedzi niebezpośrednie. Do analizy niezbędne są kamery, które monitorują ruchy głowy oraz mimikę twarzy.

Bazując na obecności monitora, robot wie, kiedy spoglądamy w poszukiwaniu porady. W przypadku eksperymentu są to poszukiwania składników z przepisu. Naukowcom zależy, by użytkownik zachował pewien stopień autonomii, stąd robot nie mówi początkowo, czego brakuje i dopiero po zapytaniu odpowiada, że chodzi o konkretny składnik. W przyszłości takie roboty pomagałyby przy składaniu mebli czy rozwiązywaniu zadań matematycznych. 

Motocykl kosmiczny od niemieckiego startupu

Niemiecki start-up Hookie postanowił stworzyć motocykl, którego astronauci mogliby używać do szybszego przemieszczania się na Ksieżycu. Tardigrade swoją nazwę czerpie od niesporczaków - najbardziej wytrzymałych istot na Ziemi. Głównym argumentem za takim pojazdem jest jego lekkość w porównaniu do Lunar Roving Wehicle, którego używali astronauci programu Apollo. 

Pojazd funkcjonowałby w oparciu o elektryczny napęd i rozpędzałby się do 15 km/h. Zasięg jednego przejazdu wyniósłby do 110 kilometrów. Waga na poziomie 140 kilogramów pozwoliłaby zmniejszyć koszt lotu na Księżyc, który planuje się na 2025 rok. 


Przeczytaj także:


Źródła:

blog comments powered by Disqus
Youtube ukryje licznik negatywnych reakcji, wyścigi latających samochodów, S21 FE - VideoNews 325