PODPOWIEDZI:

Test Optoma CinemaX P2 - Laserowy projektor 4K z ultrakrótkim rzutem

W tym artykule przedstawię Wam projektor, który łączy w sobie wszystkie pozytywne cechy telewizorów, czyli prostotę użytkowania oraz wysoką jakość obrazu z możliwością wyświetlania zaskakująco dużego ekranu. Poznajcie Optoma CinemaX P2. Laserowy, ultra krótkoogniskowy projektor 4K o wysokiej jakości do zastosowań domowych.

Optoma CinemaX P2

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
 • Funkcje smart
 • Ustawienia geometrii obrazu
 • Świetny dźwięk
 • Wysokiej jakości obraz
WADY
 • Cena
 • Brak wszystkich aplikacji Google

Gdy zastanawiamy się nad wyborem dużego ekranu, często nasze myśli krążą pomiędzy wyborem dużego telewizora lub projektora. Telewizor ma ograniczoną wielkość ekranu (zazwyczaj w normalnych pieniądzach można kupić maksymalnie 85 cali), cechuje go prostota ustawienia oraz funkcjonalność.

Projektory zapewniają znacznie większy obraz, z łatwością uzyskujemy z nich 90 - 100 lub 120 cali. Ciągle jednak kojarzą się z urządzeniami, które trzeba specjalnie instalować, prowadzić przez cały pokój okablowanie, a jakość obrazu nie pozwala na oglądanie w dzień lub przy zapalonym świetle.

Optoma CinemaX P2 to projektor 4K, który eliminuje wiele wad większości projektorów. Poznaj mój test, aby przekonać się, co potrafi!

Sprawdź cenę Optoma CinemaX P2:

Optoma CinemaX P2 oferta w sklepie

Czym jest projektor Ultra Short Throw?

Ci, którzy znają nieco rynek projektorów, po pierwszym rzucie oka na Optomę CinemaX P2 mogą powiedzieć, że jest to zwykły projektor Ultra Short Throw, jakich mnóstwo na rynku od kilku ładnych lat.

Faktycznie, jest to częściowa prawda, należy jednak pamiętać, że ten rodzaj projektorów został pierwotnie wymyślony do zastosowań biznesowych i edukacyjnych. Najczęściej takie urządzenia zestawiane były z tablicami interaktywnymi lub ramowymi ekranami, na których wyświetlało się szkoleniowe slajdy czy dokumenty.

Głównym ich plusem była znikoma odległość projekcyjna, dzięki której nie trzeba było prowadzić okablowania przez połowę sali konferencyjnej, a osoba stojąca przed ekranem i prowadząca prezentację nie rzucała cienia na wyświetlany obraz.

Daleko im było jednak do wysokiej rozdzielczości, obrazu o jakości HDR czy jasności, jakie dziś osiągają takie konstrukcje.

Zaczęto jednak dostrzegać korzyści krótkiej projekcji, które można wykorzystać również w domu. Początkowo było to świetne rozwiązanie na wyświetlanie dużego obrazu do gier typu Kinect. Nikt nie zasłaniał już sobie obrazu. Zaczęto więc rozwijać takie urządzenia w kierunku zastosowań domowych, rozbudowując ich funkcjonalność oraz poprawiając jakość obrazu.

Mimo wszystko przez lata byłem daleki od polecania takich konstrukcji w rankingu projektorów. Strasznie trudno było ustawić geometrię obrazu, brakowało precyzyjnej regulacji ostrości, wysokiej jakości kolorów czy wielu funkcji niezbędnych w użytku domowym.

Optoma wyszła tym problemom naprzeciw, pokazała kompletny produkt, który łatwo można ustawić, który oferuje świetną jakość i bogatą funkcjonalność.

Optoma CinemaX P2 - Cechy zewnętrzne

Optomę należy pochwalić za niebanalny wygląd urządzenia. Projektor wygląda nowocześnie, świeżo i lekko. Nie straszy wyglądem jak większość tego typu konstrukcji, spokojnie można ustawić go na szafce RTV w głównej części salonu.

Optoma CinemaX P2 wygląd zewnętrzny

Front, który widzimy, pokryty jest dźwiękoprzepuszczalnym materiałem, są za nim oczywiście głośniki. Na białej obudowie - po bokach - znajdują się otwory wentylacyjne, a na górze w głębi umieszczony jest obiektyw.

Optoma CinemaX P2 umiejscowienie obiektywu

Wszelkie złącza powędrowały tam, gdzie oczy nie sięgają, czyli od strony ściany; jedynie jedno wejście HDMI oraz USB znalazły się na bocznej ściance, aby w razie potrzeby pozostał do nich łatwy dostęp.

Optoma CinemaX P2 złącza z tyłu

Pomimo tego, że CinemaX P2 jest projektorem Smart i można sterować nim za pomocą aplikacji, to w zestawie znajdziemy również pilota. Ten jest nieduży, wykonany z dobrych materiałów, z delikatnym podświetleniem przycisków, aby było je widać nawet w zupełnej ciemni.

Optoma CinemaX P2 - Główne funkcje i dane techniczne

Optoma, chcąc cały czas być jednym z potentatów branży, musiała skorzystać z najlepszych możliwych rozwiązań. CinemaX P2 jest zatem projektorem wyposażonym w laserowe źródło światła, którego żywotność przewidziana jest na około 30 000 h. Koniec z dodatkowymi kosztami eksploatacji czy martwieniem się o wymianę żarówki na czas.

Projektor zapewnia rozdzielczość 4K i współpracuje z obrazami nagranymi w technologii HDR. Jasność źródła światła to 3000 ANSI Lumenów, co w połączeniu z technologią DLP oraz bardzo małą odległością od ekranu powoduje, że obraz jest bardzo mocny i dobrze nasycony.

Dużym plusem są też autorskie technologie Optomy, które zarządzają jakością obrazu.

 • Amazing Colour - zajmuje się podwyższeniem nasycenia kolorów. Jak wiadomo, technologia DLP zawsze szczyciła się wysokim natężeniem bieli oraz świetną czernią. Te cechy były przewagą nad konkurencją. Pozostało jeszcze dopracować resztę barw i właśnie Amazing Colour za to odpowiada. Paleta barw jest mocna, precyzyjna, z dużą ilością kolorów. Zdecydowanie potrafi zaskoczyć natężeniem barw w animacjach czy podczas oglądania sportu. Przy filmach pozostawia jednak fantastyczny, kinowy charakter.
 • Pure Motion - druga z technologii, odpowiada za wyświetlanie ruchomych scen. Dzięki niej obraz jest gładki, bez przeskoków czy denerwujących zacięć. Optoma świetnie sobie radzi nawet z szybkim ruchem i potrafi sprostać trudnym do odwzorowania scenom.

Optoma CinemaX P2 - Czy może zastąpić telewizor?

Zaczynając ten artykuł, odniosłem się właśnie do pewnego porównania naszego dzisiejszego bohatera z telewizorami. Wspomniałem, że Optoma posiada wiele cech, które wykluczają niedogodności klasycznych projektorów i rzeczywiście mogą być świetnym rozwiązaniem dla tych, którzy oczekują dużego ekranu, jednak nie zamierzają iść na kompromisy.

Co sprawia, że CinemaX P2 zadowoli nawet wybrednych kinomaniaków ?

 • Precyzyjne ustawienie geometrii obrazu Optoma nie wymaga idealnie prostego ekranu do działania. Wystarczy zwykła ściana lub rozwijany ekran. Technologia korekcji geometrii obrazu oparta na siatce i wielu punktach regulacji sprawia, że jesteśmy w stanie zniwelować zagniecenia powierzchni lub nierówności ściany, aby osiągnąć idealnie dopasowany obraz.
 • Dokładna regulacja ostrości jest to kolejny punkt, który był dotychczas udręką tego typu urządzeń. Elektryczna i bardzo precyzyjna regulacja ostrości odbywa się za pomocą pilota. Projektor ma bardzo dobrze przemyślane algorytmy, dzięki czemu ostrość jest bardzo dokładna zarówno po środku obrazu, jak i na jego brzegach.
 • Wysoka jasność 3000 ANSI Lumenów wyświetlana z odległości kilkunastu centymetrów zapewnia obraz bardzo wyrazisty. Dodatkowo jeśli połączymy go z dobrym ekranem typu CLR, jesteśmy w stanie otrzymać mocny i dobrze nasycony obraz bez względu na warunki otoczenia. Ani światło dzienne, ani zapalony żyrandol nie są nam już straszne.
 • Wysoka rozdzielczość 4K oraz zgodność z obrazami HDR to cechy standardowe dla nowoczesnych telewizorów, niestety nie każdy projektor jest w stanie dobrze odwzorować tak wymagające obrazu. Optoma dzięki wysokiej jasności oraz mocnemu nasyceniu kolorów potrafi zapewnić wysoką rozpiętość tonalną bez kompromisów.
 • Projektorowi smart wystarczy dostęp do Internetu i można korzystać. Nie jest wymagane podłączanie jakichkolwiek dodatkowych urządzeń. Dzięki dostępowi do sklepu z aplikacjami i prostej obsłudze już chwilę po zakupie można oglądać filmy, seriale czy programy informacyjne dostępne za pośrednictwem serwisów VOD. Brakuje niestety sklepu Play i całego pakietu aplikacji Google, jednak te najważniejsze są i działają bezproblemo.

Optoma CinemaX P2 funkcje smart

Poza cechami, które konkurują z telewizorami, jest jeszcze jeden element znacznie przewyższający większość z nich. Chodzi tu o dźwięk.

Optoma posiada wbudowany cały system audio, któremu nie dorównuje żaden telewizor. Można go bardziej porównać z soundbarami. Dźwięk jest czysty, dynamiczny i świetnie skalibrowany do filmów czy gier. Dodatkowo Cinemax P2 może służyć jako odtwarzacz audio Bluetooth, dając możliwość słuchania muzyki bez potrzeby włączania obrazu. Świetna funkcja, która dopełnia moją pozytywną opinię o tym projektorze!

Optoma CinemaX P2 ocena z testu 5/5

Sprawdź też inne testy projektorów:

blog comments powered by Disqus
Test Optoma CinemaX P2 - Laserowy projektor 4K z ultrakrótkim rzutem